Afet üstüne afet!

Afet üstüne afet!

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu ‘Bülten'de...

16 MART 2023 - KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Depremden sonra sel felaketi…

Kahramanmaraş merkezli depremin büyük yıkıma uğrattığı Adıyaman ve Şanlıurfa’yı bu kez sel vurdu. Felakette en az 10 kişi yaşamını yitirdi. Kentlerde ev ve araçlar su altında kaldı. Ekili tarlalar zarar gördü. Vatandaşlar, su basan evlerini kendi imkanlarıyla tahliye etmeye çalıştı.

Şanlıurfa’da Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni de su bastı. Hastane tahliye edildi.

Urfa’da Bozova, Karaköprü ve Hilvan ilçelerini birbirine bağlayan kara yolundaki bir köprü sel nedeniyle çöktü.

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde derenin taşması sonucu sel meydana geldi. İlçe merkezindeki Vahap Küçük Meydanında bulunan çadırları ve ilçe merkezindeki evleri su bastı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yollar açık, elektrik, su var. Tedbirlerimiz ve uyarılarımız devam ediyor. Dere yataklarının etrafında bulunmamak gerekir. Tüm tedbirleri ilgili yerlerde arkadaşlarımızın uyarısı var" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, çadırların su altında kaldığını belirterek “Bu çadırlarda kalan depremzedelerin evleri yanlış yere yapılmıştı; şimdi görüyoruz, çadırları da yanlış yere kurulmuş” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Erdoğan: Yıkıntılar altında kalanlar ve yakınları serzenişlerinde sonuna kadar haklıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada deprem bölgesindeki çalışmaları anlatırken "Yıkıntılar altında kalanlar ve yakınları serzenişlerinde sonuna kadar haklıdır" dedi. Erdoğan “Yıkım öylesine büyüktü ki her binaya tek bir arama kurtarma personeli bile göndersek aynı anda hepsine yetişebilmek mümkün değildi” ifadesini kullandı.

Hatay valisi vekil olmak için istifa etti

Depremin ağır yıkıma yol açtığı Hatay'ın Valisi Rahmi Doğan, Sivas milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Akşener: Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olacak

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu.

Akşener, Millet İttifakı’nda yaşanan çatlağın, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı formülüyle düzeltilmesine değinerek şunları söyledi: “Bugün, ittifakımız daha güçlü, kardeşliğimiz daha sağlamdır. Ve hiç kimsenin şüphesi olmasın ki; yanında dimdik duran Cumhurbaşkanı Yardımcıları Sayın İmamoğlu ve Sayın Yavaş ile birlikte Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olacaktır.”

HDP AYM'ye yeniden erteleme başvurusunda bulundu

Halkların Demokratik Partisi (HDP), hakkında açılan kapatma davasının 14 Mayıs seçimlerinden sonraki bir tarihe bırakılması için bir kez daha Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuruda bulundu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde açtığı davada yargılama süreci, 21 Haziran 2021'de iddianamenin kabul edilmesiyle başlamıştı. AYM HDP'nin sözlü savunması için önce 14 Mart tarihini kararlaştırmış, partinin 3 aylık erteleme talebini kabul etmeyerek, savunma tarihini 11 Nisan'a ertelemişti.

Bu arada Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanlarıyla Cumartesi günü bir araya gelecek.

Bloomberg'in kulis haberine göre ise HDP, cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu'na destek verecek ve aday çıkarmayacak.

Oktay: Yardımların her kuruşu afetzedeler için kullanılıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Tek Yürek kampanyasında taahhüt edilen 115 milyar liranın, 74 milyar lirasınının yatırıldığını söyledi. Oktay, “Toplanan yardımın her kuruşu afetzedeler için kullanılıyor" dedi.

EKONOMİ

Bütçede rekor açık

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Şubat ayına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Şubat'ta bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 19,1 azalarak 218 milyar 828 milyon liraya gerilerken, bütçe giderleri yüzde 93,9 artışla 389 milyar 388 milyon liraya ulaştı.

Merkezi yönetim bütçe dengesinde Ocak ayında 32,2 milyar TL olarak gerçekleşen açık, deprem felaketinin yaşandığı Şubat'ta vergi gelirlerindeki düşüşle 170,6 milyar TL'ye yükseldi. Bu, 2006'ya kadar giden veride en yüksek aylık açık olarak kayda geçti.

Kamu işçisinin zam talebi belli oldu

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde talebi belli oldu. İki konfederasyon 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren sözleşme görüşmelerinde taban ücretlerin brüt 15 bin liraya yükseltilmesi, bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi ve birinci altı ay yüzde 45 zam yapılması talebinde bulundu.

Tarım enflasyonu yüzde 127

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; şubat ayında tarım ürünleri üretici fiyat endeksi aylık yüzde 6,58 artış gösterdi. Yıllık artış oranı ise yüzde 127,56 oldu.

Konut satışları azaldı

TÜİK, Şubat 2023 dönemine ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları, şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18 azalarak 80 bin 31 oldu. Konut satışlarında İstanbul yüzde 18,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Yabancılara yapılan konut satışları şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27 azalarak 3 bin 350 oldu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Karadeniz’de gerilim

Rusya ile ABD arasında İHA krizi patlak verdi. Karadeniz üzerinde ABD'ye ait istihbarat, gözetleme ve keşif insansız hava aracı MQ-9 önceki gün düştü.

ABD İHA'nın Su-27 tipi Rus uçağı tarafından "pervanesine çarparak" düşürüldüğünü iddia etti.

Rusya ise uçaklar ve İHA arasında bir temas olmadığını, MQ-9 tipi İHA'nın hava sahası ihlali yaptığını savundu.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, "Yaşanan olay, Putin'in çatışma bölgesini diğer tarafların da katılımıyla genişletmeye hazır olduğunun işaretidir" dedi.

Amerikan medyasında düşen insansız hava aracının alınması için boğazların açılmasına ilişkin talep olduğu haberleri yer aldı.

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar,"Olayı yakından takip ediyoruz. Bizim de çeşitli temaslarımız var. Makul ve mantıklı şekilde çözmek konusunda gayret gösteriyoruz, çalışıyoruz" dedi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı, NATO görüşmeleri için Türkiye'ye geliyor

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, NATO üyeliği hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmek üzere Türkiye'ye gelecek.

Reuters ajansına isim vermeden konuşan iki Türk yetkili, Finlandiya'nın NATO üyeliğinin İsveç'ten ayrı olarak, 14 Mayıs'taki seçimlerden önce TBMM'de onaylanmasının planlandığını söyledi. Yetkililer, Finlandiya'nın başvurusunun TBMM'nin nisan ortasında kapanmasından önce onaylanmasının muhtemel olduğunu belirtti.

Erdoğan da Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda "Süreç neyse o süreci işleteceğiz. Cuma günü verdiğimiz sözü tutacağız" ifadelerini kullandı.

İsveç ve Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açması sonrasında yıllar süren tarafsızlık politikalarından vazgeçerek NATO'ya üyelik başvurusunda bulunmuştu. Kuran yakma eylemlerinin ardından İsveç’le görüşmeler askıya alınmıştı. İki ülkenin üyeliği için NATO üyesi tüm ülkelerin onayı gerekiyor.

Suriye Devlet Başkanı Esad, Moskova'da: Türkiye ile normalleşme de masada

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti. Rus basınına göre Esad - Putin görüşmesinde Suriye-Türkiye arasındaki normalleşmenin de ele alınması bekleniyor.

Kremlin'den yapılan açıklamada Putin ve Esad'ın görüşmelerinde siyasi, ticari ve insani alanlarda işbirliğini ele alacağı ayrıca "Suriye ve çevresindeki meselelerin kapsamlı şekilde çözümüne yönelik perspektifleri tartışacağı duyuruldu.

İsrail’de yargıyı zayıflatacak tartışmalı yasa değişikliğine parlamentoda ilk onay

İsrail’de, Yüksek Mahkemenin ve yargının bazı yetkilerini sınırlayan tartışmalı düzenlemenin bazı maddeleri, Meclis’te yapılan oylamanın ilk aşamasında kabul edildi. Yasa değişikliği haftalardır binlerce İsrailli tarafından protesto ediliyor.

Freddy Kasırgası: Malavi ve Mozambik'te 245 kişi hayatını kaybetti

Afrika'nın doğu kıyılarını etkileyen Freddy Kasırgası nedeniyle Malavi'de 225 kişi hayatını kaybetti. 14 Mart'ta paylaşılan resmi rakamlara göre, kasırganın etkili olduğu komşu ülke Mozambik'te de en az 20 kişi yaşamını yitirdi.

Meta şirketi 10 bin kişiyi daha işten çıkaracak

Bünyesinde Facebook, Instagram ve WhatsApp'ı bulunduran Meta 10 bin kişiyi daha işten çıkaracağını duyurdu. Şirket geçen yıl kasım ayında da 11 bin kişiyi işten çıkarmıştı.

James Webb patlamak üzere olan bir yıldızı görüntüledi: Saçtığı tozlar gezegen olacak

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu bir yıldızın görüntüsünü yakaladı. 15 bin ışık yılı uzaklıktaki ölmekte olan dev yıldızın uzayda bıraktığı gaz ve toz görüntülendi. Uzmanlar "Bu toz kozmosa yayılır ve sonunda gezegenler yaratır. Biz de buraya böyle geldik" açıklaması yaptı.

KISA DALGA’DAN...

Hediye Levent, hem tarihi yazan hem de hikayeleri ile tarihe geçen casusları ve casusluk hikayelerini anlatıyor.