Bülten / 'Trafoya kedi girmesin...'

Bülten / 'Trafoya kedi girmesin...'

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu ‘Bülten'de...

20 MART 2023 - KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

SEÇİM HATTI

14 Mayıs seçimlerine iki ay kalırken seçim takvimi de işliyor. Cumhurbaşkanı adaylığı için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvuru süreci dün başladı. Kesin aday listesi 31 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.

Cumhur ittifakı ortakları AKP ve MHP grupları Recep Tayyip Erdoğan adaylığı konusunda karar almıştı., Millet İttifakı'ndan TBMM'de grubu bulunan CHP ve İYİ Parti'nin de adayları için grup kararı alması bekleniyor.

Seçmen listeleri de güncellenmek üzere bugün ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılacak.

Emek ve Özgürlük İttifakı, son toplantısında seçime ittifak adıyla girme kararı aldı. Partilerin kendi ad ve logosunu kullanacağı, yerelde işbirliklerine gidileceği belirtilirken, cumhurbaşkanı adaylığı konusu ise sonraya bırakıldı. Kulislere göre ittifakın son toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ya da desteklenmesine itiraz edilmediği belirtildi

Millet ittifakının cumhurbaşkanı yardımcısı adayları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan ortak çağrı geldi. İki belediye başkanı sosyal medyadan aynı anda paylaşım yaparak “sandıklarda sorumluluk üstlenin” dedi.

İmamoğlu yayınladığı videoda, “ Seçim günü sandıklarımızın başında olacak, tüm oylarımıza sahip çıkacağız ki elektriklerin kesilmesine, trafolara kedilerin girmesine müsaade etmeyelim" dedi.

Oy ve Ötesi Derneği ise 200 bin gönüllüye ulaşılması halinde , seçim akşamı saat 19:00 civarında seçim sonuçlarının belli olabileceğini ve manipülasyonun önüne geçilebileceğini söyledi.

Millet İttifakı ortaklarından CHP ve İYİ Parti'nin 10 veya 15 seçim bölgesinde ortak liste çıkarması bekleniyor.

Depremde son durum

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı sayısı 49 bin 589’a yükseldi…

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın verdiği bilgiye göre deprem bölgesinde enkazın yüzde 22’ye yakını kaldırıldı.

Kurulan konteynırlar da toplam 96 bin 444 kişi kalırken, bölgeden barınma sorunlarına ilişkin çağrılar gelmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 345 bin 097 yurttaşın oy kullanmak için ikâmetgahını değiştirdiğini söyledi.

*Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İYİ Parti’nin İskenderun’da kurduğu sahra hastanesinde görev yapan İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı Doktor Hasan Sami Özvarinli’nin bölgede salgın olduğu iddialarının asılsız olduğunu söyledi.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem felaketinin yaşandığı illerden diğer illere 4 bin 97 personelin nakil işleminin yapıldığını söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı deprem bölgelerinde 420 bin 325 konut ve 143 bin 261 köy eviyle beraber 563 bin 586 konut inşa edileceğini duyurdu.

Gözler AB'nin Uluslararası Bağışçılar Konferansında

Avrupa Birliği (AB), Türkiye ve Suriye'deki deprem bölgelerine yardım için bugün uluslararası bir konferans düzenleyecek.

Konferans AB dönem başkanı İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'ın ev sahipliğinde Brüksel'de gerçekleştirilecek. Türk makamlarıyla koordinasyon içerisinde düzenlenen konferansa, AB üyesi devletler, aday ülkeler, komşu ve partner ülkeler, Rusya hariç G20 üyesi ülkeler ve Körfez İşbirliği üye devletleri katılacak.

Kanada'da Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için vize sürecini kolaylaştıracak. Belgeler için ödenen para alınmayacak ve başvurularda öncelik tanınacak.

Türkiye Tek Yürek'te parayı ödemeyenler ifşa edilecek

Türkiye Tek Yürek kampanyasında canlı yayında taahhüt edilen 115 milyar 146 milyon 528 bin liranın şu ana kadar 82 milyar lirası yatırıldı. Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre AFAD, yardım sözü veren, listede ismi geçen ve bugüne kadar parayı yatırmayanlar ile iletişime geçti. Ulaşılan bu kişiler ise farklı bahaneler öne sürdü. “Binam var, kamulaştırırsanız söz verdiğim parayı yatıracağım”, “Ani ödemem çıktı, ödeyemiyorum”, “Para bekliyorum, aldığımda ödeme yapacağım” ve “Konteyner alacağım veya kalıcı konutlara destek olacağım”, Yanlışlıkla eski parayı telaffuz etmişim gibi gerekçeler sundukları öğrenildi.

Ödeme yapan kurum ve kuruluşlarının listesinin önümüzdeki günlerde yayınlanacağı, böylece söz verip ödeme yapmayanların “ifşa” edileceği belirtildi.

10 Ekim katliamında kamu görevlilerine takipsizlik

10 Ekim katliamı nedeniyle kamu görevlileri hakkına ‘görevi kötüye kullanma ve suç delillerini yok etme’ iddiasıyla yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

EKONOMİ

Ramazan'da et ürünleri için fiyat sabitleme kararı

İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Et ve Süt Kurumu’yla yaptıkları çalışmalar sonucunda, ramazan ayı boyunca bazı et ürünlerinin fiyatlarını sabitleme kararı aldıklarını duyurdu. Buna göre dana kıymalık etin kilosu 190, dana kuşbaşının kilosu ise 210 TL liradan satılacak.

Emekliler Derneği, bayram ikramiyesinin 5 bin 500 liraya çıkarılmasını istiyor

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere Kurban ve Ramazan bayramlarında verilen 1100 liralık ikramiyelerin, en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 liraya yükseltilmesini istedi.

Bakan Dönmez, Karadeniz gazının kullanımı için nisan ayının sonunu işaret etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazının devreye alınması tarihinin depremler nedeniyle ötelendiğini belirterek, "Nisan sonunda Karadeniz gazını karada yakacağız" dedi.

Doğalgaz fiyatları inmedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, geçtiğimiz yıl enerji faturalarında yaşanan artışın enflasyondaki artışı bile geride bıraktığını söyledi. Akın, “Avrupa’da doğalgaz fiyatları son 7 ayda yüzde 90 oranında düşerken, Türkiye’de ise tek bir kuruş bile inmedi” dedi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Tahıl anlaşması uzatıldı

Ukrayna tahılının ülke limanlarından ayrılamaması üzerine, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin arabuluculuğunda Temmuz 2022’de tahıl koridoru anlaşması imzalanmıştı. Anlaşma, eğer yeni bir uzatma kararı alınmazsa 18 Mart’ta sona erecekti. Anlaşma uzatıldı ancak süresi konusu çelişkili açıklamalar geldi.

Ukrayna'nın tahıl anlaşmasının 120 gün uzatıldığını açıklamasına karşın Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, anlaşmanın 60 gün uzatıldığını bunu taraflara özel notayla bildirdiklerini belirtti.

Zelenskiy, Beşar Esad'a yaptırım kararını onayladı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın da arasında olduğu 300 kişiye 10 yıl süreyle yaptırım uygulanması kararını onayladı.

Putin, Mariupol’e sürpriz bir ziyaret

Rus devlet medyası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ele geçirilen Ukrayna'daki liman şehri Mariupol’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdiğini bildirdi.

Yayımlanan resmi videolarda Putin’in gece vakitlerinde kentte araba kullandığı ve ardından da bir konser salonunu ziyaret ettiği görülüyor. Bu, Putin’in işgal edilmiş yeni Ukrayna topraklarına yaptığı ilk ziyaret oldu.

Rus uçakları engellendi

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait Tu-134 tipi askeri yolcu uçağı ve ona eşlik eden Rus savaş uçaklarının Estonya sınırı yakınlarında Alman savaş uçaklarıyla birlikte NATO bünyesindeki ortak uçuşla engellendiğini duyurdu.

Trump: Tutuklanacağım

ABD’de Manhattan Bölge Savcısının eski başkan Donald Trump hakkında porno yıldızına yapılan 130 bin dolarlık ödemeyle ilgili dava açmaya hazırlandığı belirtilirken Trump, bir açıklama yaparak salı günü tutuklanmayı beklediğini söyledi. Trump, destekçilerine protesto çağrısı yaptı.

Trump'ın açıklaması üzerine, Cumhuriyetçi kongre üyelerinden bu yönde olası bir girişimin "siyasi bir motivasyon" ve "yetkiyi kötüye kullanma" olacağı uyarısı yapılırken, Demokratlardan ise bu yönde bir mahkeme kararı çıktığı takdirde destekleneceği yönünde açıklamalar geldi.

Ekvador’da deprem

Ekvador’da 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 14 kişinin hayatını kaybettiği, 381 kişinin de yaralandığı duyuruldu. Hükümetten yapılan açıklamada, 44 binanın yıkıldığı, 90 binanın da hasar gördüğü ifade edildi.

KISA DALGA’DAN

Gazeteciler Ayşe Yıldırım ve Sedat Bozkurt, seçime endekslenen siyaset gündemini, ittifaklarda olup bitenleri anlatıyor...