2 milyon kişi hala çadırda!

2 milyon kişi hala çadırda!

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu ‘Bülten'de...

22 MART 2023 - KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Depremde son durum…

2 milyondan fazla kişi çadırda…

Maraş depremlerinin ardından Meclis’te kurulan araştırma komisyonuna sunum yapan AFAD Başkanı Yunusu Sezer, önemli bilgiler paylaştı.

Buna göre deprem bölgesinde 2 milyon 4 bin 276 kişi çadırda, 40 bin 788 kişi konteynerde yaşıyor.

Depremlerde 37 bin 66 bina yıkıldı. 200 bin 399 binanın ağır hasarlı olduğu belirlendi, 18 bin 763 binanın ise acil yıkılmasına karar verildi.

1 milyon 634 bin 866 kişi deprem bölgelerinden tahliye edildi. Bu kişilerin 654 bin 64’ünün kendi imkanları ile bölgeden ayrıldı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma neden olduğu Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman'da eğitim öğretime kademeni olarak başlanacağını açıkladı. Özer, Malatya'da 8, Adıyaman'da 5, Kahramanmaraş'ta 2 ve Hatay'da 7 ilçede okulların 27 Mart'ta açılacağını kaydetti.

OHAL kapsamında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile konutu veya iş yeri yıkılan, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı hale gelen elektrik ve doğal gaz abonelerinin ödenmemiş borçları silindi. Silinen fatura borçlarına yönelik dava ve icra takibi de sona erdi.

SEÇİM HATTI

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 14 Mayıs için hazırladığı seçim takvimi işlemeye devam ediyor.

AKP ve MHP’den oluşan bir heyet Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 14 Mayıs seçimleri için olan adaylık belgesini YSK'ya teslim etti.

CHP ve İYİ Parti ise Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı için grup kararı aldı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, çarşamba günü YSK'ya başvurunun yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvuru süresi sona erdi. Muharrem İnce, Sinan Oğan, Fatih Erbakan ve Doğu Perinçek'in de aralarında olduğu 7 isim adaylık başvurusu yaptı. Başvuru yapanların adaylık için gerekli 100 bin imzayı 22-27 Mart arasında toplaması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart'ta, Resmi Gazete'de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.

Bu arada YSK, internet sitesinden başvuruları reddedilenleri yayınladı.

Bu kararlara göre, Murat Hakan Uzan ile Cem Cengiz Uzan'ın başvurularını, bizzat YSK'ye yapmadığı belirlendi. Posta yolu ile müracaat eden Hürrem Ayaz'ın başvurusunun da aynı gerekçeyle reddine karar verildi.

Kurul 9 adayın ise belgelerinde eksiklikler tespit etti. Buna göre Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan'ın onaylı diploma örneğinin de eksik olduğu belirtildi.

İktidar partisinin seçim süprizlerinden birinin eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek olduğu öne sürülmüştü. Mehmet Şimşek AKP Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü. Şimşek, aktif siyasete dönmeyi düşünmediğini açıkladı.

Gazeteci İsmail Saymaz, HDP’nin 14 Mayıs cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacağını yazdı. Saymaz, üstü kapalı ya da kamuoyuna açıklanacak şekilde Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini belirtti.

AİHM kararını verdi: Barış Akademisyenleri davasında Türkiye'yi haksız buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' bildirisine imza attığı gerekçesiyle ihraç edilen üç akademisyenin başvurusunda Türkiye’yi haksız buldu. Kararda 'özel hayata saygı' ilkesinin ihlal edildiğine oybirliği ile karar verildi. Ayrıca eğitim hakkıyla ilgili birinci protokolün ikinci maddesinin de ihlal edildiğine hükmedildi.

EKONOMİ

Afet Yeniden İmar Fonunun Kurulması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanuna göre, doğal afetler nedeniyle genel hayata etkili afet bölgesi ilan edilen alanlarda; imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması, yönetilmesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması amacıyla Afet Yeniden İmar Fonu kurulacak.

Merkez Bankası'nın faiz kararı perşembe günü saat 14.00'te açıklanacak. Reuters anketine katılan 18 ekonomistin 12'si, Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 8,5 seviyesinde tutacağını tahmin etti. 6 ekonomist ise 50 baz puanlık faiz indirimiyle politika faizinin yüzde 8'e çekilmesini bekliyor.

Et ve Süt Kurumu ramazan ayı öncesi et fiyatlarını açıkladı. Buna göre kıymanın kilosu 140 lira, kuşbaşının kilosu 150 liradan satılacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarımsal girdi fiyat endeksinin 2023 ocak ayında yıllık yüzde 95,99, aylık yüzde 6,24 arttığını açıkladı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile AB Konseyi Dönem Başkanı İsveç'in, Türkiye ve Suriye'de depremlerden etkilenen bölgelere destek sağlamak için düzenlediği Uluslararası Donörler Konferansı'nda 7 milyar euro toplandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konferansa 65 ülke, 26 uluslararası teşkilat ve finans kuruluşu katıldı" bilgisini paylaştı.

ABD de 6 Şubat'ta meydana gelen Maraş merkezli depremlerden etkilenenler için ek 50 milyon dolar yardım yapacağını bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Rusya, Türkiye, İran ve Suriye dışişleri bakan yardımcılarının katılacağı dörtlü görüşmenin 'bazı ortakların hazır olmaması' nedeniyle ertelendiğini söyledi.

15-16 Mart'ta Moskova'da düzenlenmesi planlanan Rusya, Türkiye, İran ve Suriye dışişleri bakan yardımcılarının toplantısının ertelendiği duyurulmuştu. 16 Mart'ta Reuters ajansına konuşan Ankara'dan bir yetkili, görüşmenin 'teknik nedenlerle' yapılamadığını belirtmişti. Toplantının, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Moskova ziyareti nedeniyle ertelendiği ileri sürülmüştü.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Ukrayna'da 'savaş suçu' işlendiği gerekçesiyle geçen hafta Putin hakkında yakalama kararı çıkarmasının ardından Rusya'dan misilleme geldi. Rusya Soruşturma Komitesi, UCM'nin üyeleri hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

Kuran yakma olaylarının arkasındaki isim olan ve aşırı sağcı görüşleriyle bilinen Danimarka-İsveç vatandaşı Rasmus Paludan’ın benzer bir eylem için İngiltere’ye girmesi yasaklandı.

Fransa'da haftalarca gündemin ilk maddelerine oturan ve halk tarafından protesto edile emeklilik reformu, kabul edildi. Emeklilik yaşını kademeli olarak 64'e çıkaracak reformla bir kişinin 2027'de emeklilik maaşının tamamını alabilmesi için 43 yıl boyunca prim ödemiş olması gerekecek. Reforma karşı çıkanlar, emeklilik yaşının iki yıl daha uzatılmasını eleştirirken, özellikle kadınlar için olumsuz etkileri olacağını savunuyor.

Tarihinin en kötü ekonomik kriziyle karşı karşıya olan Sri Lanka, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 3 milyar dolarlık bir kurtarma paketi için anlaştı.

ABD Başkanı Joe Biden, “Covid19'un kökenine dair istihbarat bilgilerinin gizliliğini kaldırma" yasa tasarısını imzaladı. Başkan Biden'ın onayını takiben soruşturmayı yapan ABD Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI), bilgileri veya istihbarat raporunu 90 gün içinde ABD Kongresi'ne bir rapor halinde göndermesi gerekiyor.

Covid-19 salgınının kökenlerinin, Çin'in Vuhan kentindeki laboratuvardan sızdığına dair haberler dünya gündeminde yer almış, FBI Direktörü de bu iddiayı destekleyen açıklamalar yapmıştı.

Çin ise ABD'yi siyasi manipülasyon yamakla suçladı ve derhal buna son vermesini istedi.

KISA DALGA’DAN

Gazeteci Filiz Yavuz ve Gıda Mühendisi Akademisyen Bülent Şık’ın hazırlayıp sunduğu podcast serisi “Çocuklar için”in altıncı bölümünde okullarda öğrencilerin suya erişememesi konu ediliyor.