Her şey pahalı!

Her şey pahalı!

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu ‘Bülten'de...

23 MART 2023 - KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

SEÇİM HATTI

Seçimlere 52 gün kalırken, seçim takvimi ilemeye devam ediyor.

Millet İttifakı temsilcileri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığı için için Yüksek Seçim Kurulu'na başvuru yaptı.

Bu arada ittifakı oluşturan altı siyasi partinin genel başkan yardımcıları Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) İttifak Protokolü’nü sundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Amacımız Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak, adaleti tesis etmek, farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul ederek, özgürce yaşamak, refahı sağlamak, her bireyin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesini temin etmektir” dedi.

Emek ve Özgürlük İttifakı, cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmayacaklarını duyurdu. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ittifakın ortak deklarasyonunu açıklayarak şu ifadeleri kullandıB “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tek adam yönetimine karşı tarihsel sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Ülkede demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin, toplumsal adaletin gerçekleşmesi için bu iktidardan, büyük tahribatın sorumlularından hesap sorma konusunda kararlıyız.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden aday olmasının hukuken imkansız olduğunu belirterek YSK’ya başvuracaklarını söyledi.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itiraz başvurusu yaptı. HKP Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Sait Kıran, “Ortada gerçek bir diploma yok” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs’ta seçmenler tarafından aday gösterilecek 11 kişinin başvurusunu onayladı. Bu isimler şöyle:

“Hilmi Özden, Halil Murat Ünver, Yakup Türkal, Ahmet Özal, Sinan Oğan, Muharrem İnce, Doğu Perinçek, Fatih Erbakan, İrfan Uzun, Davut Turan ve Erkan Trükten.”

Adaylar için şimdi 100 bin imza toplama dönemi başladı. Seçmenler, 27 Mart’a kadar saat 08.00 – 20.00 arasında ilgili İlçe Seçim Kurulu’na gidebilecek. YSK adayların imza sayılarını anlık olarak gösterileceğini ve gün sonunda da gazetecilerle paylaşılacağını duyurdu.

Anayasa Mahkemesi, kapatma davasında sözlü savunmayı seçimden sonra yapmak isteyen HDP'nin talebini reddetti.

22 sendika ve sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Seçim Güvenliği Platformu adil ve güvenli seçim koşullarının yaratılması için" Yüksek Seçim Kurulunu göreve çağırdı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kadına yönelik şiddetle ilgili 6284 sayılı kanun nedeniyle hedef gösterilen AKP’li Özlem Zengin’e destek verdi. Akşener,, “Görüşlerim ne kadar farklı olursa olsun, mesele kadınların davası olduğunda, Özlem Hanım’la da, elbette, amasız, fakatsız, omuz omuza duracağız" dedi.

Deprem bölgesindeki yardım çağrıları ile gündemde olan eski futbolcu Gökhan Zan, İyi Parti'den milletvekili aday adayı oldu. Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın oğlu Hasan Yılmaz da İYİ Parti'den aday adayı olduğunu açıkladı.

Teknik direktör Bülent Uygun, AKP'den Sakarya milletvekilliği aday adaylığı için başvuru yaptı.

DEPREMDE SON DURUM

Maraş merkezli depremlerin ardından bölgede özellikle barınma sorunu sürerken, olası sağlık problemleriyle ilgili uzmanlardan peş peşe uyarılar geliyor.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Derneği (KLİMİK) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, deprem bölgesinde tetanos, kızamık ve su çiçeği ile ilgili uyarılarda bulundu. Azap şu çağrıyı yaptı: Depremzedeler gittikleri yerlerde mutlaka aile hekimliklerine başvurup kayıtlarını aldırmalıi yapılması gereken aşıları yaptırmalı. Yoksa önümüzdeki haftalar içerisinde aşı ile önlenebilecek kızamık, suçiçeği, tetanos gibi hastalıkları görme riskimiz artacaktır.

ANKARA Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mutlu Yılmaz, deprem bölgesinde molozların depolandığı bazı alanların kriterlere uygun olmadığını, sulak alanlara ve tarım yapılan yerlere moloz yığıldığını söyledi. söyledi. Prof. Dr. Yılmaz, molozların içindeki kimyasal maddelerin yer altı ve içme sularına karışabileceğini ve bunun çok tehlikeli olduğunu vurguladı.

CHP, Maraş merkezli en az 50 bin kişinin yaşamını yitirdiği depremlere ilişkin rapor hazırladı. Buna göre depremin maliyeti 126,3 milyar doları aştı. 2023 büyümesinin 1 puan düşeceğini öngören CHP, bu nedenle kişi başına düşen gelirin de azalacağını belirtti.

Çocuklar ekmek ve makarnayla besleniyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 'Türkiye Çocuk Araştırması 2022' verilerini açıkladı.

Ekmek veya makarna gibi tahıl içeren yiyecekleri her gün tüketen çocukların oranı yüzde 62.4 olurken, her gün meyve tükettiği belirtilen çocukların oranı yüzde 50.5 oldu. Sebzeyi her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı yüzde 33, et, tavuk veya balığı her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı yüzde 12.7 ve kuru baklagilleri tüketen çocukların oranı yüzde 10.9 olarak kayıtlara geçti.

Kuraklık alarmı…

Samsun’daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Türkiye'de son 22 yılın en kurak ocak ve şubat ayının yaşandığını belirtti. Prof. Dr. Demir, bu dönemde yeterince yağış yağmaması durumunda kuraklık, su sıkıntısı, tarımsal üretim sıkıntısı yaşanacağını söyledi.

Bu arada İstanbul barajlarındaki son durum susuzluk riskinin devam ettiğini gösterdi. Son iki haftadır yağışlarla artış eğilimine geçmesine rağmen, doluluk oranları bir yıl öncesinin gerisinde kaldı. İSKİ verilerine göre dün itibariyle barajlardaki doluluk oranı yüzde 36.89 olarak ölçüldü. Geçtiğimiz yıl aynı tarihte doluluk oranı yüzde 88.2 olarak ölçülmüştü.

EKONOMİ

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nun Mart ayı Halkın Enflasyonu Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Buna göre; 12 ayda ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 85,2, et-balık fiyatlarında yüzde 95, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatları yüzde 116 oranında arttı.

Meyve fiyatları yüzde 124, sebze fiyatları yüzde 235 oranında artış gösterdi.

Ağbaba’dan iftar sofrası açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, iftar sofralarında yer alacak temel gıda maddelerindeki bir yıllık zamlara ilişkin açıklama yaptı. Ağbaba’nın açıklamasına göre iftar sofrasına bir kap et yemeği koymanın maliyeti geçen yıla göre yüzde 188 oranında arttı.

Tavuk etinin fiyatında artış en az yüzde 82,93 oldu. Kuru bakliyattaki artış yüzde 300’leri geçti.

1 kilo pilavlık bulgurun fiyatı geçen yıl mart ayına göre yüzde 327 oranında artarken, 1 kilo pirinçteki artış yüzde 215 oldu.

DİSK Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, resmi enflasyon 5 yılda yüzde 269 olurken, emeklinin bayram ikramiyeleri 5 yılda sadece yüzde 10 arttı. Resmi enflasyona göre 5 yıllık ikramiye kaybı da 10 bin liraya yaklaştı. DİSK ekmekli bayram ikramiyesinin en az asgari ücret kadar olması gerektiğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise dün yaptığı açıklamada emekli aylıkları ve ikramiyelerle ilgili düzenleme hazırlığı olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı, taşra teşkilatlarında istihdam edilmek üzere 10 bin 900 işçi alacak. Adaylar, başvurularını, 22 Mart-27 Mart arasında internet üzerinden Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) yapabilecek.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

RUSYA - UKRAYNA

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya Devlet Başkanı Putin’le birlikte Ukrayna krizinde çatışmaların durdurulması ve sorunun diyalog yoluyla çözülmesi için çağrı yaptı. İki ülke stratejik işbirliği konusunda ortak bildiri yayımladı. Şi ve Putin, bildiride uluslararası topluma barışa yönelik yapıcı çabalara destek olma çağrısında bulundu.

Rusya-Ukrayna savaşının başından bu yana Ukraya'yı ziyaret etmeyen tek G7 lideri olan Japonya Başbakanı Kişida, başkent Kiev’e gitti. Kişida, ülkesinin Ukrayna'ya desteğinin devam edeceğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Londra’nın Kiev'e seyreltilmiş uranyum içeren mühimmat göndermesine tepki gösterdi.b Zaharova Ukrayna'daki çatışmayı yeni bir saldırganlık düzeyine çıkarmayı amaçladığını savundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Ukrayna'ya verilecek 15.6 milyar dolarlık borç için heyetler bazında anlaşıldığını duyurdu. 48 aylık fon desteği sağlayacak ekonomik programın, nihai onay için IMF Yönetim Kurulu'na sunulacak.

KISA KISA…

Afganistan-Pakistan sınırında önceki akşam meydana gelen deprem nedeniyle 13 kişi hayatını kaybetti. Sarsıntı Hindistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Kazakistan'da da hissedildi.

Almanya'da Aralık ayında hükümeti devirmeyi planladıkları suçlamasıyla operasyon düzenlenen "İmparatorluk Vatandaşları" na yönelik çeşitli eyaletlerde eş zamanlı baskınlar gerçekleştirdi. Aralık ayındaki operasyonlarda hükümeti devirmek için plan yaptıkları suçlamasıyla 25 kişi tutuklanmıştı. "İmparatorluk Vatandaşları" adı verilen grubun mensupları, Almanya Federal Cumhuriyeti ve demokratik yapılarını tanımıyor.

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, meclis seçimlerinin Mayıs ayında yapılacağını ve büyük ihtimalle ikinci tura kalacağını belirtti. Siyasi gözlemciler, seçimlerin Nisan ayı başında yapılmasını bekliyordu. Ancak 57 kişinin yaşamına mal olan, ülke tarihinin en büyük tren kazası sonrasında seçim hesapları değişti. 2019'da göreve gelen Mitsotakis hükümeti, tren faciası sonrasında kamuoyu yoklamalarında da kan kaybediyor.

İsrail’de parlamento, İsrailli yerleşimcilerin Batı Şeria’da yaklaşık 20 yıl önce boşalttıkları topraklara dönüşünün önünü açan düzenlemeyi onayladı.

"İsrail tarihinin en sağcı hükümeti" olarak değerlendirilen Benyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin bu adımı, Filistin Yönetimi’nin tepkisini çekti. 2016 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, bu yerleşimleri uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendirerek, İsrail’e bölgedeki tüm yerleşim faaliyetlerini durdurma çağrısı yapmıştı.

İtalya'da aşırı sağcı Meloni hükümeti, LGBTİ+ karşıtı politikalarına yenisini ekledi. Ülkede eşcinsel çiftlerin çocuk sahibi olması ve onların haklarına yönelik tartışmalar devam ederken, hükümetten yeni bir adım geldi.

İtalya'nın Kardeşleri Partisi (FdI), taşıyıcı anneliği evrensel bir suç haline getirmek üzere parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu'na yasa önerisi sundu.

KISA DALGA’DAN

CHP İstanbul milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Yunus Emre, partisinin Kürt sorununa çözüm politikalarını Kemal Göktaş'a anlattı.