BÜLTEN | Seçim öncesi kadro üstüne kadro!

BÜLTEN | Seçim öncesi kadro üstüne kadro!

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu ‘Bülten'de...

27 MART 2023 - KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

SEÇİM HATTI

Türkiye’nin siyaset gündemi hareketli. Bir yandan seçim takvimi işliyor bir yandan adaylıklar netleşiyor. İttifak protokolleri geçen hafta YSK’ya verildi ve bu süreç tamamlandı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, cumhur ittifakına katılmayı önce reddetmiş ve Cumhurbaşkanı adayı olmak için YSK’ya başvurmuştu. 100 bin imza maratonu sürerken ittifak protokolleri için son gün olan geçen cuma günü Erbakan, ittifaka katılacağını duyurmuştu.

Yeniden Refah tabanını da şaşırtan bi katılımda en önemli maddelerden biri kadın ve çocukları koruyan 6284 sayılı yasaya ne olacağıydı. Zira, Yeniden Refah sürecin başında AKP’yle görüşürken bu yasanın kaldırılmasını şart koymuştu. AKP içinde yasayı savunan kadın siyasetçiler hedef olmuştu.

Milliyet gazetesinden Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre 6284 sayılı yasanın ismi protokolde yer almadı. Ancak protokolde şu ifade yer verildi, "Aile bütünlüğünün korunması için mevcut yasalardaki aykırı hükümlerin ayıklanmasına ağırlık verilecektir…”

Bu duruma muhalefetten tepki geldi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, görevi şiddeti önlemek olan bazı yöneticilerin bu amaç için çıkarılmış kanunları siyasi pazarlık meselesi haline getirdiğini ifade etti.

İmamoğlu, "Konu kadın olunca her ne hikmetse üç beş erkek bir araya gelip karar alma, yasa yapma ve çerçeve çizmeyi kendilerine hak sayıyorlar" ifadesini kullandı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylık başvurularının kabul edildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili tartışma sürerken SOL Parti, Erdoğan’ın adaylığına yeniden itiraz etti.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı YSK tarafından kabul edilen 11 ismin 100 bin imza toplama yarışı beşinci gününde de devam etti. İmzalar için bugün son gün. Saat 20 itibariyle imza verme işlemi sona erecek. Muharrem İnce, 100 bin imza sınırını geçti ve aday oldu. Sinan Oğan ve Fatih Erkaban da bültenimiz yayına hazırlandığı sıralarda 70 bini geçmişti. Kesin cumhurbaşkanı aday listeleri 31 Mart’ta yayınlanacak…

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, aday adaylığı sürecinin tamamlandığını ve 3 bin 379 kişinin aday adaylığı başvurusu yaptığını açıkladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), bu hafta 7'nci Yargı Paketi, emekli maaşları ile emeklilerin bayram ikramiyelerine zam yapılması, Finlandiya'nın NATO üyelik protokolü ve Deprem Araştırma Komisyonu çalışmaları için mesai yapacak.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya’da ilkokul, ortaokul ve liseler, bugün kademeli olarak açılacak.

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan Çiğdede Mahallesi’ndeki denize ve yerleşim yerine yakın bir alana, depremlerin ardından enkazdan toplanan molozların dökülmesine karşı depremzedeler, eyleme başladı. Depremzedeler “Gelecekte çocuklarımızın hayatı karartılmasın” dedi.

Depremlerden etkilenen illerde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik tespit edilen binalarla ilgili soruşturmalarda tutuklananların sayısı 317'ye yükseldi.

EKONOMİ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu OHAL kapsamında deprem bölgesindeki bazı illerde doğalgaz tüketicilerinin sayaç okuma işlemlerini durdurdu. Faturalar 31 Mayıs'tan sonra tahsil edilecek. Bu aradaki tüketim bedava olmayacak, iki ya da üç fatura altı taksitle tahsil edilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bayram ikramiyeleriyle ilgili düzenlemeyi sosyal medyadan duyurdu. 1100 lira olan bayram ikramiyesi 2 bin liraya çıkarıldı. Zamlı bayram ikramiyesi 17 Nisan'dan itibaren hesaplara yatacak.

Meclis ve Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi devlet kurumları peş peşe personel alımı yapılacağını duyuruyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 20 Mart'taki açıklamasında 45 bin öğretmen ataması yapılacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise 42 bin 500 sağlık çalışanı alınacağını ifade etti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da 25 Mart'ta bakanlıkta 18 bin 305 personel istihdam edileceğini kaydetti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın 2023 yılında toplamda 30 bin 62 personel alınacağını söyledi. Böylece AKP'nin seçim öncesi duyurduğu personel alım sayısı 136 bin oldu.

Tarım ve orman alanlarında düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM’de kabul edildi. Yapılan değişiklikle, 2 yıl süreyle işlenmeyen atıl araziler kişilere ait olsa dahi üretime açılması için kiraya verilebilecek.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Birleşmiş Milletler (BM) hem Rusya hem de Ukrayna’yı esir alınan kişileri infaz etmekle suçladı. Ukrayna'daki BM İnsan Hakları İzleme Misyonu Başkanı her iki tarafın da bu tür yargısız infazlarda bulunduğunu belgelediklerini söyledi. BM yetkilisi, Ukrayna güçlerinin 25 Rus esiri öldürdüğünü belirtirken Rus silahlı kuvvetlerini de 15 Ukraynalı savaş esirinin öldürülmesinden sorumlu tuttu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus ile topraklarına taktik nükleer silah yerleştirmek üzere bir anlaşma yaptığını açıkladı. Reuters'ın haberine göre, Putin y Moskova'nın 1990'ların ortalarından beri ilk kez bu tür silahları ülke dışında konuşlandıracağını belirti. Açıklamada ayrıca, bu kararın nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmalarını ihlal etmeyeceğini vurgulandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ülkesinin doğusundaki askeri durumun, "cephane yetersizliği" sebebiyle "iyi olmadığını" ifade etti.

İngiltere, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarında iki haftalık aranın ardından yeniden İran İHA'ları kullandığını ileri sürdü.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in görev süresi geçen sene dolmuştu. Ancak Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrası Stoltenberg'in görev süresi 30 Eylül 2023'e kadar uzatılmıştı. Ancak genel sekreter ekim ayında görevi bırakacak. Şimdi NATO’ya yeni bir genel sekreter aranıyor. Bunun için belirlenmiş resmi bir süreç yok. Uzlaşı sağlanana kadar diplomatlar, kapalı kapılar ardında hükümetleri adına gizli müzakereler yürütüyorlar. Uzlaşı sağlandığında da yeni genel sekreterin kim olacağı, genelde devlet ve hükümet başkanlarının bir zirvesinde ilan ediliyor.

ABD ile Kanada düzensiz göçe engel olmak için anlaşma imzaladı. Anlaşma uyarınca yasal olmayan yoldan Kanada'ya geçen göçmenler ABD'ye iade edilecek. Uluslararası Af Örgütü ise anlaşmaya tepki gösterdi ve insanları kaçakçılara yönlendireceğini savundu.

Fransa’da emeklilik yaşının 64’e yükseltilmesine karşı başkent Paris'te düzenlenen protestolarda bir grup polisin, eylemcilere yönelik tehdit ve hakaretine ilişkin adli soruşturma başlatıldı. Paris Savcılığı, göstericilerin polislerce tehdit edildiği ve hakarete uğradığı olayla ilgili 'kamu yetkisine sahip kişilerce işlenen şiddet ve tehdit' gerekçeleriyle soruşturma açtı.

Avrupa Konseyi, Fransa’da tartışmalı emeklilik reformuna karşı yapılan gösterilerde polisin orantısız güç kullanmasına tepki göstererek Paris yönetimini gösteri hakkına saygı duymaya çağırdı.

İsrail'de Başbakan Netanyahu'nun uygulamak istediği yargı reformu ülkede krizlerin odak noktası olmaya devam ediyor. Günlerdir protesto gösterilerinin sürdüğü, cumhurbaşkanının ve muhalefetin itirazlarının öne çıktığı ülkede, Savunma Bakanı da Netanyahu'ya karşı cephe alarak düzenlemenin durdurulması için çağrı yaptı. Koalisyon ortağı Ben-Gvir ise Bakan Gallant'ın görevden alınmasını istedi.

Kısa Dalga bülteni bitirirken bültene 1 hafta süre ara vereceğimizi de okurlarımızla paylaşmak isteriz…

KISA DALGA’DAN

Gazeteciler Ayşe Yıldırım ve Sedat Bozkurt seçim ittifaklarında neler olduğunu ve ittifakların seçim sonrası siyasetini nasıl etkileyeceğini konuşuyor.