Gün gün 28 Mayıs...

Gün gün 28 Mayıs...

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de…

KISA DALGA BÜLTEN

18 Mayıs 2023

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

GÜNDEM

14 Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir adayın yeterli oy alaması nedeniyle seçim ikinci tura kalmıştı.

28 Mayıs’taki ikinci tur seçiminde Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak.

İkinci tur hazırlıkları başladı. İstanbul Havalimanı’na seçim sandıkları yeniden konuldu.

İkinci tur seçim takvimi şöyle işleyecek:

Bugün l seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak.

19 Mayıs’ta YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.

20 Mayıs’ta Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak. Oy verme işlemi 24 Mayıs’ta sona erecek.

Seçim propaganda dönemi 27 Mayıs saat 18.00'de sona erecek.

28 Mayıs’ta ise Türkiye yeniden sandık başında olacak…

İkinci tur için hem Erdoğan hem Kılıçdaroğlu hazırlıklarını sürdürüyor.

Milliyetin haberine cumhur ittifakı adayı Erdoğan, iki gün önce Merkez Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.Erdoğan, tüm teşkilâtların seçime kadar sahada olmasını istedi. Erdoğan’ın il ziyaretlerine deprem bölgesinden başlaması kararlaştırıldı.

Erdoğan sosyal medyadan bir paylaşım yaparak gençlere seslendi ve şöyle dedi: "Egoları tavan yapmış, geçmişi başarısızlıklar ve seçim yenilgileriyle dolu şahsiyetlerin sizi kendi dipsiz karanlıklarına sürüklemesine asla izin vermeyin…”

AKP İstanbul Milletvekili seçilen Özlem Zengin, ikinci tur hedeflerinin en az yüzde 54-55 oy oranı olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Soylu ikinci tur hazırlıklarını anlatırken partili avukatları sandık görevlisi yapacaklarını belirtti.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu da dün video yayınlayarak seçmene seslendi. “Vatanını seven sandığa gelsin” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Gençler, ayağa kalkın ayağa. Ölü toprağını atın üstünüzden. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Mutlaka ama mutlaka kazanacağız…”

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın ikinci tur kampanyasında AKP'ye “Hizbullah'ı meclise soktunuz” diyerek yüklenecek, HÜDA PAR'ın “Türküm” demediğini vurgulayacak. 'sığınmacılar konusuna dikkat çekilecek.

Bu arada birinci tur seçimlerle ilgili tartışamalar ve itirazlar sürüyor.

CHP'nin sandık sonuçlarını kendi sitesinden yayınlamasının ardından, bazı tutanaklar ile sonuçların birbirini tutmadığı görülmüştü.

YSK Başkanı Ahmet Yener dün bir açıklama yaparak itirazların görüşüldüğünü ve değerlendirildiğini belirtti. Yener ayrıca sosyal medyada paylaşılan sonuç ve tutanak görsellerinin YSK’yla ilgisinin bulunmadığını söyledi.

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2 bin 269, milletvekilliğinde 4 bin 825 sandıkta farklılık tespit edildiğini söyledi.

CHP'li yönetici, milletvekili seçimleri için de 4 bin 825 sandıkta farklılık tespit ettiklerini, bunların İYİ Parti ve CHP aleyhine olduğunu vurguladı.

İtirazların yapıldığını söyleyen Erkek, “Genel sonuçları değiştirmeyecek nitelikte de olsa her bir oyu takip ediyoruz. Her oyu takip ediyoruz” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, binlerce itiraz yapıldığını belirtti. Zorlu, ikinci turda Kılıçdaroğlu’nun kazanması için çalışacaklarını vurguladı.

Yeşil Sol Parti, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna ilişkin tavrını belirledi. Muhalefetin kazanması için birinci turdaki tavır sürdürülecek, Kılıçdaroğlu desteklenecek.

Birinci tur seçimlerde aldığı oy oranıyla ikinci turda kritik bir konuma gelen ATA İttifakının adayı Sinan Oğan'ın Cumhur ittifakını mı yoksa Millet İttifakını mı destekleyeceği merak edilmeye başlandı.

Gazeteci Kürşat Oğuz, Oğan’la görüştüğünü belirterek kararını 19 Mayıs’ta açıklayacağını söyledi.

14 Mayıs seçimlerine iki gün kala adaylıktan çekilen Muharrem İnce’nin genel başkanı olduğu Memleket Partisi’nde, parti meclisi (PM) toplandı. Cumhuriyet’teki habere göre parti meclisi ikinci turda seçmenlerine Erdoğan ya da Kılıçdaroğlu’nu işaret etmeyecek ve seçmeni kendi halinde bırakacak.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile ilgili sosyal medyada yer alan paylaşımlara ilişkin yürütülen soruşturmada 1 kişi tutuklandı, 12 kişi adli kontrolle serbest bırakıldı.

Seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Hatay'dan TİP milletvekili seçilen Gezi davası tutuklusu Can Atalay'ın tahliye edilme sürecinin başlaması için YSK'nın resmi sonuçları açıklaması bekleniyor. Avukatları YSK’nın açıklamasından sonra tahliye için başvuracaklarını söyledi.

Almanya polisi Sabah gazetesinin Avrupa ofisinde arama yaptı, bilgisayar ve telefonlara el koydu. Sabah gazetesinin duyurduğuna göre polis gazetenin Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Sabah Avrupa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemil Albay’ evlerine baskın yaparak gözaltına alındı. Haberde operasyonun FETÖ davası sanığı Cevheri Güven’in ihbarıyla yapıldığı belirtidi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan “Bu Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma eylemidir. Bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz” açıklaması geldi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan’ın da aralarında olduğu eski Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyeleri, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a ‘hakaret ettikleri’ iddiasıyla yargılandıkları davada beraat etti.

TÜİK bugün genç nüfus istatistiklerini açıkladı. Genç nüfusun yüzde 51,2'si erkek, yüzde 48,8’i ise kadın.

Genç nüfus oranının en yüksek olduğu il Hakkari oldu.

Yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre 18 - 24 yaş grubundaki genç nüfus içinde kendini mutlu hissettiğini belirtenlerin oranı yüzde 47,9.

EKONOMİ

Türkiye İstatistik Kurumu yılın ilk çeyreğinde işsizlik oranının 0,3 puan azalarak yüzde 9,9, istihdam oranının da 0,2 puan artışla yüzde 48,4 olduğunu açıkladı.

15 - 24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı önceki çeyreğe göre 0,9 puanlık artışla yüzde 19,9 oldu.

Merkez Bankası (TCMB), martta kısa vadeli dış borç stokunun, 2022 yıl sonuna kıyasla yüzde 8,7 artarak 161,4 milyar dolara çıktığını açıkladı

Adana Tarım Platformu Sözcüsü Cahit İncefiki soğanın tarla fiyatının 4-5 TL’ye düştüğünü söyledi. İncefiki’ye göre ürünler halde 6-7 TL arası satılıyor. Kentin bazı bölgelerindeki marketlerde, manavlarda 7-8 TL’ye satılan soğanın fiyatı büyük marketlerde farklı masrafların üzerine eklenmesiyle 15-16 TL’ye çıkıyor

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Rusça bir video yayınlayarak Ruslara casusluk çağrısı yaptı. Videoda, “CIA, Rusya hakkında bilgi sahibi olan güvenilir kişileri arıyor" denildi. Görüntüye iliştirilen metinde Ruslara Tor ağı üzerinden iletişim kurmaları için gerekli bilgileri içeren bir link de paylaşıldı.

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hakkında yolsuzluk ve haksız müdahale suçundan verilen 3 yıllık hapis cezası onandı. Fransız temyiz mahkemesi cezanın 2 yılını tecil etti; kalan 1 yılın da elektronik kelepçeyle ev hapsi olarak infaz edilmesine hükmetti. Sarkozy ayrıca üç yıl süreyle de kamu görevinden men edildi.

Brezilya'nın eski devlet başkanı Jair Bolsonaro, Covid-19 aşı kartında sahtecilik yaptığı suçlamasıyla federal polise ifade verdi. Bolsonaro'nun evine 4 Mayıs'ta baskın yapan polis, Covid-19 aşı sertifikasında sahtecilik yaptığı iddiasıyla eski devlet başkanının cep telefonuna el koymuştu. Bolsonaro, birkaç akrabası ve danışmanının, ABD'ye giriş izni almak için aşı kartındaki bilgileri değiştirdiği öne sürülmüştü.

Almanya’da 2019'da meydana gleen mücevher soyguna karıştıkları gerekçesiyle yargılanan 5 kişi hapis cezalarına çarptırıldı.

AA'nın aktardığına göre, aynı aileden oldukları belirtilen 5 sanığa 4 yıl 4 ay ile 6 yıl 2 ay arasında değişen cezalar verildi. Ailenin altıncı üyesi ise beraat etti. Polis daha önce yaptığı açıklamada soyguncuların yakalanmasıyla birlikte çalınan parçaların çoğunun geri alındığını açıklamıştı.

KISA DALGA’DAN…

Şampiyonlar Ligi’nin yarı final haftasında Bağış Erten, Batuhan Herdem ve Uğur Vardan turnuva tarihinin efsane yarı finallerini konuşuyor.