Sandığa çağrı

Sandığa çağrı

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de…

KISA DALGA BÜLTEN

19 Mayıs 2023

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Türkiye’nin cumhurbaşkanını seçeceği seçime 9 gün kaldı.

Millet ittifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci tur seçim sürecinde sertleşen söylemini dün yaptığı açıklamalarla da sürdürdü. CHP Genel Merkezinde basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a terör ve sığınmacılar üzerinden yüklendi.

İktidar partisinin oylarının 7 puan eridiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı seçim sürecinde iftira kampanyalarına başvurmakla suçlayarak "Ben karşımda daha mert ve daha yürekli bir aday görmek isterdim” dedi.

Erdoğan'ın, HDP'nin dışarıdan verdiği destek nedeniyle Millet İttifakı'na yaptığı suçlamalara da sert karşılık veren Kılıçdaroğlu, "Erdoğan sen değil misin terör örgütleriyle defalarca masaya oturan, kapı arkalarında pazarlıklar yapan” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu sığınmacıları da geri göndereceklerini belirtti.

Seçmenlerine 28 Mayıs'ta sandığa gitmeleri ve görev almaları çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, "Bunun için en az 1 milyon insan sandık başında olacağız… Vatanını seven sandığa gelsin!" Dedi..

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bir Twitter mesajı paylaşarak, "Meclis seçiminin Cumhur İttifakı’nın zaferiyle sonuçlanması, Cumhurbaşkanı seçiminde de açık ara bir farkın ortaya çıkması; CHP Genel Başkanı'nın ve yönetiminin dengesini iyice bozdu" ifadesini kullandı.

Erdoğan seçim gecesi millet ittifakının ‘önde oldukları’ yönündeki açıklamalarını hatırlatıp "14 Mayıs gecesi, sonuçları bildikleri halde televizyon ekranlarında sahneledikleri 'kazandık' tiyatrosunu hep birlikte takip ettik” dedi.

Erdoğan ayrıça "Deprem bölgesine gönderdikleri yardımları kesmekten otellerdeki depremzedeleri kapı dışarı etmeye kadar her türlü vicdansızlığı sergiliyorlar” diye konuştu.

CHP'li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin seçimden hemen sonra, depremzedeleri ücretsiz konakladıkları otellerden çıkarmaya çalıştığı iddia edilmişti.

Belediyenin açıklamasında ise kendilerine tanınan ödeneğin bittiği depremzedelerin AFAD'ın konaklama tesislerine nakledileceği kaydedilmişti.

İçişleri Bakanlığ Tekirdağ Belediyesi'ne yönelik soruşturma başlatmıştı.

Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu yaklaşırken gözlerin çevrildiği Sinan Oğan, The New York Times (NYT) gazetesine konuştu. İlk turu yüzde 5.2 oy oranıyla üçüncü sırada tamamlayan ATA İttifakı'nın adayı, kendisine oy verenlerin yüzde 70'inin kendi açıkladığı ismi destekleyeceğini öne sürdü.

Oğan, belli bir adayı desteklemesinin karşılığında yönetimden üst düzey bir görev talep edeceğini ifade etti.

Bu arada millet ittifakı ortağı Ahmet Davutoğlu, Sinan Oğan’la üç saatlik görüşme yaptı. Kılıçdaroğlu ile Oğan’ın ise bugün görüşeceği belirtiliyor. Kulislerde Oğan’ın Kılıçdaroğlu’nu desteklemeye sıcak baktığı yönündeki haberler de basına yansıdı.

Türkiye İşçi Partisi’nden yapılan açımlamada “Parti olarak, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2. Tur seçimini kazanması için aktif bir çalışma yürüteceğiz” denildi. Açıklama şu ifadeler yer aldı: “Yurttaşımızdan isteğimiz ve beklentimiz, ilk turda Kılıçdaroğlu’na oy vermemiş, verememiş en az bir kişiyi daha ikna etmeleri ve sandığa götürmeleridir. Tüm TİP’lilerin birinci görevi budur.”

Emek Partisi (EMEP) Genel Yönetim Kurulu kararıyla, Ercüment Akdeniz’in istifasıyla boşalan Genel Başkanlık görevine Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan getirildi.

YÖK, ikinci tur seçim nedeniyle üniversitelerde bahar dönemi sınavlarının 1 Haziran'dan sonra yapılmasına karar verildi.

EKONOMİ

Ekonomi gündeminde öne çıkan madde bankaların nakit avansı kaldırmasıyla ilgili haberdi.

Merkez Bankası, belirli bir limitin üstünde kişisel kredi kartlarıyla nakit çekimi ve kuyum harcamalarının kredi türüne göre yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasına karar verdi.

Dünya gazetesinden Hamide Hangül'ün haberine göre Merkez’in bu hamlesinin ardından birçok banka kredi kartına nakit avansı kapattı.

Sektör temsilcileri, yurttaşın bir ay önce yüzde 1,36’dyla kredi kartından nakit avans kullanarak ihtiyaçlarını giderdiğini belirterek, yeni durumun bankaların zararına bir durum olduğuna işaret etti.

Merkez Bankası Mayıs ayı piyasa katılımcıları anketinin sonuçlarını paylaştı. Katılımcıların yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi 37,17 oldu. Bir önceki ankette bu oran yüzde 37,77’di. Katılımcıların büyüme beklentisi yüzde 3,5 iken bu dönemyüzde 3,7 olarak gerçekleşti.

Dolar / TL kuru ise 23,09 TL oldu.

Seçimlerin ikinci tura kalması piyasaları da etkiledi. Kamu bankaları da dahil pek çok özel banka kredi talepleriyle ilgili yanıtları 29 Mayıs’a bıraktı. Dünya Gazetesi'nden Hamide Hangül'ün İhtiyaç kredilerinde faizler yüzde 3,5’lere çıktı. Çoğu banka, pazartesi gününden itibaren kredi kartından nakit avansı kapattı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM ile Türkiye'nin arabuluculuğunda Rusya ile Ukrayna arasında imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının iki ay daha uzatıldığını açıkladı. Anlaşmanın geçerlilik süresi dün bitecekti. Ukrayna yönetimi Türkiye ve BM'ye anlaşmanın uzatılmış olmasından ötürü teşekkür etti.

Tahıl anlaşmasının uzatılmasına ilişkin açıklama yapan Lavrov, söz konusu kararın Türkiye'deki seçimlerle ilgili olmadığını belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu kim kazanırsan kazansın Türkiye ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Sullivan, Türkiye’de güçlü bir demokrasi görmeye devam etmek istediklerini de belirtti. Sullivan, "Seçimin kazananı kim olursa onunla çalışmaya hazır olacağız” dedi.

ABD donanmasına ai güdümlü füze gemisi AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolündeki Limasol Limanı'nı ziyaret etti. Kuzey Kıbrıs yönetimi ABD’yi taraf tutmakla suçlarken, Türk Dışişleri Bakanlığı da bu ziyareti adada dengeyi bozucu adım olarak nitelendirdi ve ABD’den bu politikalarını gözden geçirmesi istendi.

Rusya, Ukranya'nın çeşitli kentlerine hava saldırısı düzenledi. Kiev'de bir evde yangın çıkarken Odessa'da bir sanayi sitesine düzenlenen saldırıda bir kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna'ya silah yardımının devam edeceğini söyleyen NATO Genel Sekreteri, “Putin, bu savaşı kazanırsa bu Ukrayna ve bizim için büyük trajedi olur" diye konuştu. Stoltenberg, İngiltere’nin Ukrayna’ya uzun menzilli seyir füze göndermeyi planladığını aktardı.

Yunanistan'da pazar günü seçim var. Anketlere göre Başbakan Miçotakis seçim yarışını rakibi solcu lider Çipras’ın 6 puan önünde götürüyor. Ancak Miçotakis’in Meclis’te tek başına çoğunluğu elde edemeyeceği de belirtiliyor.

Hükümet Mart ayında meydana gelen ve 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren kazası sonrasında tepkilere maruz kalmıştı.

Ekvador Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso, kendisini görevden azletme talebiyle toplanan Ulusal Meclisi feshetti.

Lasso,ülkede "ciddi siyasi kriz ve iç karışlık" yaşadığını belirtti. Lasso, devlet petrol şirketi ile bir tanker firması arasında yapılan sözleşmede zimmete para geçirme ve usulsüzlüklere göz yummakla suçlanmıştı.

Netflix'te yayınlanan Çözülmemiş Gizemler belgesel dizisine konu olan çocuk, 6 yıl sonra bulundu. Çocuğa, belgeseli izleyen bir kişinin ihbarıyla ulaşıldı. Çocuğu annesinin kaçırdığı ve altı yıldır birlikte yaşadıkları ortaya çıktı.

Velayeti babası nda bulunan çocuktan 4 Temmuz 2017'de gittiği bir doğa kampından sonra bir daha haber alınamamıştı.

Anne 11 Temmuz'da mahkemeye çıkarılacak.

Çin menşeli, dünyanın en büyük sosyal medya platformu TikTok, ABD'nin Montana eyaletinde tamamen yasaklandı. 1 Ocak’tan itibaren Apple ve Google uygulama mağazalarından TikTok indirilemeyecek. Aksi takdirde iki şirket indirme ve ihlalin devam ettiği her gün için 10 bin dolar ceza ödeyecek

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ), küresel sıcaklıkların önümüzdeki 5 yılda 1.5 santigrat eşiğini aşabileceğini duyurdu. Rapora göre önümüzdeki beş yıldan biri ya da tamamının kaydedilen en sıcak dönem olma olasılığı yüzde 98…

KISA DALGA’DAN…

Yeşim Özdemir’in sorularını yanıtlayan Siyaset Bilimci Edgar Şar, 14 Mayıs seçim sonuçlarını değerlendirdi ve ikinci turdaki olasılıkları anlatıyor.