Yüzde 5 denklemi

Yüzde 5 denklemi
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de…

KISA DALGA BÜLTEN

22 Mayıs 2023

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı seçimine 6 gün kaldı.

İkinci tur için yurt dışı temsilciliklerinde ve gümrük kapılarında oy verme işlemi sürüyor. YSK’nın açıklamasına göre 20 Mayıs’ta başlayan oy verme işleminde 717 bin 612 seçmen sandığa gitti.

YSK'nın verilerine göre, Türkiye'deki toplam 64 milyon 145 bin 504 seçmenin 3 milyon 423 bin 759'u yurt dışında kayıtlı.

Cumhur ittifakı adayı Tayyip Erdoğan ve millet ittifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu seçmeni ikna etmek için peş peşe Twitter mesajları yayınlıyor.

*Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, muhalefeti eleştirdiği tweet’inde şöyle dedi:

“Milletin gönlünü kazanmak yerine nefret söylemlerine sarılarak, korku siyaseti izleyerek oy alabileceklerini düşünüyorlar. İnşallah 28 Mayıs’ta bu kibir abidelerine 'yeter' diyeceğiz. “

* Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda seçmenlere oy verme çağrısında bulundu. Kılıçdaroğlu seçemene şöyle seslendi: “Sen beni sevsen de, sevmesen de kabulüm. Ama vatanını seviyorsan karar ver. 10 milyon Suriyeli yetmedi; 10, 20 milyon dahası mı gelsin? Unutma, o oyu benim için değil kendin için vereceksin. Vatanını seven sandığa gelsin.”

*14 Mayıs’ta aldığı yüzde 5,17’lik oy oranı nedeniyle ikinci tur için kilit isim haline gelen Sinan Oğan’ın kimi destekleyeceğini bugün açıklaması bekleniyor. Kulislerde Oğan’ın, “Cumhur İttifakı’ndan yana tavır sergilemesi” yönünde bir eğilimin ağırlık kazandığı ifade ediliyor.

Sinan Oğan, geçen cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Dolmabahçe’de görüşmüştü. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bu görüşmeye ilişkin “Güzel şeyler olacağını sizler de göreceksiniz” dedi.

Bu arada Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ bugün AKP Genel başkanvekili Numan Kurtulmuş’la görüşecek.

Özdağ geçen cuma günü de Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü. Özdağ, Sinan Oğan'la yeniden değerlendirme yaptıktan sonra kamuoyunu bilgilendireceklerini söylemişti.

*Sinan Oğan'ı Cumhurbaşkanı adayı olarak gösteren Ata İttifakı bileşenlerinden Adalet Partisi ise Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı aldı.

* Aralarında çok sayıda gazeteci, yazar, sanatçı ve akademisyenin bulunduğu yüzlerce kadının imzasıyla yayımlanan ortak bildiride, 28 Mayıs'taki seçim öncesi "Buradayız, bu karanlığa teslim olmayacağız" mesajı verildi. Açımlamada şöyle denildi: Önümüzdeki seçimler karanlıkla aydınlık arasındadır! Ya koyu karanlığı birlikte yırtacak ve şafağın aydınlığına kavuşacağız ya da nefessiz kalacağız."

* 14 Mayıs seçimlerinde AK Parti'nin Kütahya Milletvekili seçilen Adil Biçer, kadına yönelik şiddetle mücadele etmeyi hedefleyen 6284 sayılı kanunu hedef alarak "Sadece kadın beyanının esas alınmayacağı kanaatindeyim. Kanun, toplumun mantığıyla örtüşmüyor” dedi.” dedi.

*Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde, Furkan Sevinç'in cinsel istismarına uğrayan 2 yaşındaki bebek hayatını kaybetti. Furkan Sevinç tutuklandı. Bebeğin 8 yaşındaki ablasının da daha önce istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. Olayla ilgili yayın yasağı getirildi.

EKONOMİ

Merkez eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara sosyal medya hesabından KKM sistemini değerlendirdi. Uygulamayı ‘saadet zincirine’ benzeten Kara “KKM’deki mevduatlar 120 milyar dolara çıktı. Temmuz’dan sonra her hafta yaklaşık 8-10 milyar dolar geri dönüş olacak. KKM, patlamaması için her seferinde daha büyük tavizler verilmesi gereken bir bombaya dönüştü” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kur korumalı mevduat (KKM) uygulamasının bütçeye maliyetinin 95,3 milyar lira olduğunu açıkladı. Bakan Nebati, faiz üst sınırının kaldırılmasıyla kur korumalı mevduatın bütçe üstünde ciddi maliyet oluşturmasının beklenmediğini kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bölgesel İstihdam Ofisi, kentteki 317 firmada asgari ücretteki artışın istihdama etkisini araştırdı.

Artan yaşam maliyetleri, fahiş kiralar, deprem korkusu; işgücünün İstanbul'dan göçünü tetikliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, İstanbul’daki kira artışlarına dikkat çekti. 5 yılda kira fiyat artış oranlarının yüzde 654’e ulaştığını belirtti.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Rus paralı asker grubu Wagner, Ukrayna'nın doğusundaki Bahmut kentinin ele geçirildiğini duyurdu. Putin de bir açıklama yaparak Wagner’i ve ordusunu tebrik etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise Moskova yönetiminin iddialarını yalanladı. Zelenskiy, kentin yerle bir olduğunu söyledi.

Kiev yönetimi, bölgesel bir nakliye ve lojistik merkezi olan Bahmut'un düşmesi durumunda bazı şehirlerin de Kremlin'in kontrolüne geçebileceğinden endişeleniyor

Savaş öncesinde yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı Bahmut'ta, nüfusun yaklaşık yüzde 90'ının şehirden kaçtığı belirtiliyor. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk'un açıklamasına göre, kentte 38'i çocuk 4 bin sivilin yaşadığı tahmin ediliyor.

Japonya'nın Hiroşima kentinde düzenlenen üç günlük G7 Liderler Zirvesi sona erdi. Sonuç bildirgesinde Ukrayna'ya "tam destek" dile getirilirken, Rusya'ya yeni yaptırımlar konusunda da anlaşıldı. G7 liderleri Rusya'nın milyar dolarlık ham elmas ticaretine de kısıtlamalar getirilmesi konusunda fikir birliğine vardı. Elmas ticareti, Rusya'nın önemli gelir kaynaklarından. Devlete ait elmas madenciliği şirketinin 2021 yılında elde ettiği gelirin yaklaşık 4 milyar euro civarında olduğu biliniyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da G7 toplantısına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Toplantının ana sonucu, Rusya ve Çin karşıtı iğrenç pasajlarla dolu bir dizi bildiri oldu" denildi. Bakanlık G7'nin küresel sorunların daha da şiddetlenmesine neden olduğunu savundu,

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Washington’un Kiev’e sağladığı yeni askeri yardım paketinin tutarının 375 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Yunanistan’da 9 milyon 900 bin seçmen dün sandık başına gitti. Yayınlanan son anketlere göre seçimlere katılmaya hak kazanan 36 partiden ancak 6’sının yüzde 3 barajını aşarak parlamentoya girme şansı olduğu görülüyor.

Aynı anketlere göre Başbakan Miçotakis liderliğindeki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP) yüzde 32.5 ile önde bulunuyor.

Sudan'da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri'nin (HDK) 7 günlük insani ateşkes konusunda anlaştığı bildirildi. 36 gündür devam eden çatışmalarda 850 sivilin hayatını kaybettiğini, 3 bin 394 kişinin yaralandığını açıklandı.

İtalya’da meydana gelen sel felaketinde ölenlerin sayısı 14'e yükseldi. Bölgede hafta başında etkili olan yağışların yol açtığı sel felaketi nedeniyle 36 bin kişinin yerinden edildiği belirtildi. En az 34 bin haneye de elektrik verilemiyor.

Belçikalı bir şirket, mezbahalarda kesim sonrası biriken hayvan kanını içme suyu kalitesinde suya dönüştüreceğini açıkladı.

Veos adlı şirket hayvan kanını içme suyuna dönüştürmek için 2 milyon euroluk bir arıtma tesisi kuracağını duyurdu. Arıtma tesisinde, kesim sonrası biriken hayvan kanı koyulaştırılarak, vakumla kurutulacak. O süreçte kandan ayrılan su buharının tekrar su olana kadar yoğunlaşması sağlanacak. Elde edilen bu su, yeni tesiste arıtılacak ve üretim sürecinde kullanılabilecek.

KISA DALGA’DAN…

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turuna doğru giderken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Esra Tokat’ın sorularını yanıtladı

Podcast