Seçimin kesin sonuçları meçhul oldu!

Seçimin kesin sonuçları meçhul oldu!

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de…

KISA DALGA BÜLTEN

24 Mayıs 2023

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı seçimine 4 gün kaldı.

Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs'ta yapılan ilk turunda adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, 28 Mayıs'ta cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gidiyor. Yurt içi ve yurt dışında toplam kayıtlı 64 milyondan fazla seçmene, 18 yaşını dolduran 47 bin 523 genç daha eklenecek.

Cumhur ittifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve millet ittifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu kampanyaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Malatya'da konuştu. “Bay bay Kemal'den bir şey olmaz” diyen Erdoğan, “ Talimatı Kandil'den alıyor. Görüşmeleri PKK'nın parlamentodaki uzantıları ile yapıyor. Yeni bir mağlubiyete hazırlanıyor” dedi.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay'da yaptığı konuşmada, "Türkiye'yi sığınmacı deposu yapmayacağız" dedi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitingde izlettiği bir videoyla ilgili “Ama montaj ama şu ama bu” ifadelerini de eleştirdi. Kılıçdaroğlu "Bizim terörle işbirliği yaptığımızı söylediler. Montajlı videolar kullandılar. Ve montajlı görüntüler kullandıklarını itiraf ettiler. Siyaset rakibine iftira atmak, rakibine kumpas kurmak değildir” diye konuştu.

Ata ittifakının ortağı Sinan Oğan ise Cumhur ittifakı adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek vereceğini açıklamıştı. İttifakın diğer ortağı Adalet Partisi de Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini duyurmuştu.

28 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur seçimlerle ilgili önceki akşam millet ittifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın kararını dün açıklaması bekleniyordu. Özdağ dün kameralar karşısına geçerek "İmzaya bağlanması için yüz yüze bazı görüşmeler yapılması gerekiyor” dedi. Özdağ, karar için bugün saat 11’i işaret etti.

Zafer Partisi ile Millet İttifakı arasındaki anlaşmayı erteleyen başlığın belediyelere kayyım atanmasına dair uygulama olduğu öğrenildi.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre Millet İttifakı’nın belediyelere kayyım uygulamasına son verileceği vaadine karşılık Zafer Partisi “gerekli durumlarda” bu uygulamanın hayata geçirilmesine dönük talebini iletti.

Millet İttifakı içerisinde Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin “şerh düştüğü” bu başlıkta uzlaşılamaması nedeniyle üçüncü bir görüşmenin yapması kararlaştırıldı ve açıklama ertelendi.

Zafer Partisi kaynaklarına göre Özdağ görüşmelerin hiçbirinde “makam ve mevki” talep etmedi. Ancak göç konusunda sorumluluk alabileceğini Kılıçdaroğlu’na söyledi.

İkinci tur için 20 Mayıs'ta 73 ülkede kurulan sandıklardaki oy verme işlemi dün bitti. 1.5 milyondan fazla seçmen sandığa gitti. YSK’ya göre yurtdışı seçmen sayısı 3.4 milyon.

İlk turda kullanılan oy sayısı 1,8 milyonu geçmişti. Katılım oranı yüzde 53'ün üzerinde olmuştu.

Erdoğan yurt dışındaki oyların yüzde 57,47’sini ise Kılıçdaroğlu yüzde 39,57'sini almıştı.

Bu arada Gümrük kapılarında ise oy kullanma işlemi 20-28 Mayıs'ta yapılacak.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda tek zarf tek pusula olacağını belirterek sonucun bir saatte ortaya çıkabileceğini söyledi.

YSK, Seçim Takvimi’nde, 14 Mayıs’taki seçimin kesin sonuçlarının 19 Mayıs’ta açıklanacağını duyurmuştu.

Ancak YSK yetkilileri, il ve ilçelerde seçimlere yapılan itirazların tamamen sonuçlanmaması nedeniyle kesin sonuçlarının ilan edilen günde açıklanamadığını belirtti. Bu durum yeniden milletvekili seçilen AKP’li bakanın görevlerini , Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda da sürdürmeleri sonucunu doğurdu. Kesin sonuçlar açıklansaydı bakanlara da seçildikleri illerde “milletvekilliği mazbatası” verilecekti. Bu durumda da Anayasa gereği bakanlıkları resmen sona erecekti.

EKONOMİ

Kamu borçlarında yapılandırma süresi 30 Haziran'a kadar uzatıldı.

Kanun kapsamında yapılandırılan borçlar peşin veya taksitler halinde ödenebiliyor. Peşin ödemeler ile ilk taksit ödemelerinin 30 Haziran tarihine kadar yapılması gerekiyor.

Tüm vergiler, trafik cezaları, adli ve idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, destekleme primi borçları da yapılandırma kapsamında yer alıyor.

Belediyelerin emlak vergisi, su borçları da dâhil olmak üzere tüm alacakları, oda ve borsaların, birliklerin aidat borçları da yapılandırılabilecek.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, EYT maaşlarının bağlanma süresine ilişkin soru üzerine, "Bu ay sonuna kadar tamamlanır diye düşünüyorum. Kimsenin endişesi olmasın, herkes bütün haklarını birikmiş olarak alacak" dedi.

Konut kiralarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemenin süresi 1 Temmuz’da sona eriyor. Uzmanlara göre bu tarihe kadar yenilenen kira sözleşmelerinde de yüzde 25'lik sınır uygulanmak zorunda ancak bu tedbir 5 yıl üzeri sözleşmeleri kapsamıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Şehir Plancısı Buğra Gökçe Türkiye'de konut kiralarındaki artışları analiz ettiği bir çalışmanın sonuçlarını Twitter hesabından yayınladı.

4 yılda Türkiye genelinde konut kiraları yüzde 583 arttı.

30 büyükşehirde kira bedelinde ortalama artış oranı ise yüzde 697 olarak ölçüldü.

Antalya'da artış yüzde bin 109, Mersin'de yüzde 963, Muğla'da yüzde 935, Ankara'da yüzde 833, İstanbul'da yüzde 713 olarak tespit edildi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

CHP'nin Adalet Yürüyüşü sırasında muhaliflerin telefonuna gizlice indirildiği iddia edilen casus yazılımın geliştiricisi FinFisher şirketi iflas etti. Şirketle ilgili Almanya'da başlatılan soruşturma ise devam ediyor.

Soruşturma ile ilgili olarak DW Türkçe'nin sorularına cevap veren Münih Başsavcılığı, şirketin mal varlıklarına ilişkin tedbir kararı alındığını ve haciz kararı çıkarıldığını, ancak iflas bildirimi üzerine bunun uygulamaya konulamadığını iletti.

Yunanistan Başbakanı ve Yeni Demokrasi partisi lideri Miçotakis hükümet kurma görevini iade etti. Miçotakis, mevcut meclisten bir koalisyon hükümeti kurmanın mümkün olmadığını belirtti.

Hükümet kurma görevi bunun üzerine seçimi ikinci bitiren SYRIZA lideri Çipras'a verildi ancak Çipras da kabul etmedi. Komşu Yunanistan, 25 Haziran'da yeniden seçimlere gitmeye hazırlanıyor.

Yunanistan'da bu yıl ilk kez uygulanan seçim sistemine göre, bir parti tek başına iktidar olamazsa koalisyon için görüşmeler yapılıyor. Uzlaşıya varılamazsa ikinci kez sandık kuruluyor.

İkinci seçimde birinci olan partiye en az yüzde 25 oy almak kaydıyla oy oranına bağlı olarak fazladan 20 ila 50 sandalye veriliyor.

Pakistan'ın Kuzey Veziristan bölgesindeki Musakki ve Hassu Khel köylerinde kız çocukların eğitim aldığı iki okul bombalı saldırıların hedefi oldu ve yıkıldı.

AA'nın aktardığına göre, okulları hedef alan saldırıları henüz üstlenen olmazken, saldırıların arkasında Pakistan Talibanı'nın (TTP) olduğundan şüpheleniyor.

Peşaver’de 30 Ocak 2023'te öğle namazı sırasında camiye düzenlenen intihar saldırısında da çoğu polis 102 kişi öldürülmüştü. Belucistan’daise 6 Mart'ta düzenlenen intihar saldırısında da 10 emniyet mensubu yaşamını yitirmişti.

Enflasyonun yüzde 109 seviyesinde olduğu Güney Amerika ülkesi Arjantin'de en büyük banknot olan 2 bin pezo tedavüle girdi. 2 bin pezo'luk banknotun değeri, mevcut kurda değeri 4 ABD doları oldu. Arjantin Merkez Bankası'nın tahminlerine göre enflasyon oranı yıl sonunda yüzde 130 seviyesine çıkabilir.

Facebook'un çatı şirketi olan Meta, bir mahkeme kararını ihlal ederek Avrupalı kullanıcıların verilerini ABD'ye aktardığı için 1,2 milyar euro rekor para cezasına çarptırıldı.

Avrupa Birliği (AB) adına hareket eden İrlanda Veri Koruma Komisyonu Meta‘nın 2020'den beri yaptığı kişisel veri aktarımını araştırıyor.

Meta sözcüleri ise kararın "kusurlu ve haksız olduğunu ve diğer sayısız şirket için tehlikeli bir emsal teşkil ettiğini" söyledi.

AB şu ana kadar Instagram, WhatsApp ve Facebook hizmetlerindeki veri ihlalleri nedeniyle Meta'ya yüz milyonlarca euroluk para cezası vermişti. Son ceza da dördüncü ceza oldu.

İtalya'daki Etna Yanardağı, kül ve lav püskürtmeye başladı. Yoğun kül bulutları nedeniyle görüşün engellendiği belirtildi. Doğu Sicilya'nın en büyük şehri olan Katanya havaalanındaki uçuşlar askıya alındı.

Avrupa'nın en büyük ve en aktif yanardağı olarak bilinen 3 bin 330 metre yüksekliğindeki Etna Yanardağı’nda son büyük patlama 1992'de gerçekleşmişti. Bu arada Meteroloji Genel Müdürlüğü patlama nedeniyle saçılan küllerin Türkiye’yi etkilemeyeceğini açıkladı.

KISA DALGA’DAN…

Gazeteciler Ayşe Yıldırım ve Sedat Bozkurt 14 Mayıs seçimlerinde ortaya çıkan sonucu ve ikinci turda neler olabileceğini konuşuyor.