Tek ortak ses: Sandığa gidin

Tek ortak ses: Sandığa gidin
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de…

KISA DALGA BÜLTEN

26 Mayıs 2023

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu pazar günü yapılacak.

Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu Çarşamba akşamı TRT'te propaganda konuşmalarını yaptı.

Cumhur ittifakı adayı Erdoğan, seçmenlerden bir kez daha kendisini desteklemelerini istedi.

Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu, ise Erdoğan’a TRT'de birlikte bir programa katılma çağrısı yaptı.

Propaganda konuşmalarının ikincincisi cumartesi günü yapılacak. Kılıçdaroğlu 17.39-17.49 arasında, Erdoğan 17.50-18.00 arasında konuşacak. TRT konuşmalarında, Türk bayrağı ve konuşmayı yapan kişi dışında hiçbir görüntüye yer verilmiyor. Konuşmacıların, ceket giymesi ve kravat takması zorunlu.

Cumhurbaşkanı ve cumhur ittifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan eçiminin ikinci turuna dair sosyal medya hesabından bir mesaj paylaştı. Muhalefetin “korku siyaseti” yürüttüğünü savunan Erdoğan, “Diktatörlük iddialarının tamamen safsatadan ibaret olduğunu gösterdik” dedi.

Kılıçdaroğlu ise Adana’da yaptığı konuşmada uyuşturucu konusuna değindi. “İstanbul, uyuşturucu baronlarının at koşturduğu bir yer” diyen Kılıçdaroğlu “O kadar rahatlar ki kimse bize dokunamaz diyorlar. Uyuşturucu baronlarını bile çıkarıyorlar hapisten. Ülkeyi bu batağa sokanlara oy vermemeniz lazım” dedi.

.

Zafer Partisi’nin Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararının yankıları sürüyor. Protokoldeki kayyum maddesi Yeşil Sol Parti ve HDP tarafından eleştirilmişti. İki parti durum değerlendirmesi yaptıktan sonda kararını dün açıkladı. Toplantıda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaşanan toplumsal sıkıntıların da temel sebebinin ‘bugünkü ucube sistem” olduğunu vurguladı. Buldan, “Sandığa eksiksiz gideceğiz ve hep birlikte tek adam rejimini değiştireceğiz” dedi.

Sol Parti de ikinci turda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verme çağrısı yaptı.

Genel Başkanlığını Ayhan Bilgen'in yaptığı SES Partisi, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyeceğini duyurdu. SES, gerekçe olarak da Ümit Özdağ’ı gösterdi.

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Devrim Barış Çelik, seçim güvenliğine dair açıklama yaptı. 14 Mayıs gecesiyle ilgili “Vatandaşların sandığını takip etmesi için o gece bir web sayfası açtık, gelen talep ve siber saldırılar nedeniyle o gece yavaşladı” diyen Çelik, sistemin güncellendiğini belirtti. Çelik, “ Siz sandığa gelin oyunuzu kullanın, gerisini CHP’ye ve Millet İttifakı’na bırakın” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “En büyük rakibimiz rehavettir. Asla rehavete kapılmayalım. Rehavet hepimizin kaybedeceği bir sonucu doğurur” açıklamasını yaptı. Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre de AKP’den teşkilatlara gönderilen yazıda rehavet uyarısı yapıldı ve sandığa gidilmesi istendi.

İkinci tur seçimine iki gün kala bazı araştırma şirketleri anketlerini açıkladı.

KONDA Araştırma Şirketi 20 - 21 Mayıs tarihlerinde 34 kentte 3 bin 607 kişiyle yüz yüze görüştü. Araştırma sonucuna göre Kararsızlar dağıtılınca Erdoğan yüzde 52,7'ye ulaşırken, Kılıçdaroğlu'nun oyu yüzde 47,3 oldu.

14 Mayıs seçimlerine en yakın tahmini yapan Asal Araştırma’nın anketine göre ise Erdoğan yüzde 53,4 oy alarak seçimi kazanıyor.

14 Mayıs’ta Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay Milletvekili seçilen Gezi davasında tutuklu olan avukatın Can Atalay'ın mazbatasını avukatları teslim aldı. Avukatları, Atalay'ın tahliyesi için dün başvuruda bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılına ait karayolu trafik kaza istatistiklerini yayımladı. Buna göre 2022 yılında 197 bin 261 ölümlü yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 5 bin 229 kişi hayatını kaybederken, 288 bin 696 kişi yaralandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre yağışlar, nisan ayında geçen yıla göre yüzde 51 artış kaydetti. En fazla artış, yüzde 82 ile Marmara ve Karadeniz'de gerçekleşti. Karadeniz son 63 yılın rekorunu kırdı. Siyah ve kahverengi ağırlıklı kuraklık haritası da yeşil ve mavi tonlara döndü.

Bu arada son hava durumu raporuna göre yurdu etkisi altına alan sağanak yağış 81 ilde bu hafta etkili olacak. Oluşabilecek sel baskınlarına karşı vatandaşlara uyarılar da yapıldı.

EKONOMİ

Merkez Bankası, piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizini yüzde 8,5'te sabit tuttu.

Resmi gazetede yayımlanan karara göre Maraş depremlerinden etkilenen 11 ilde, ev ve iş yeri yıkılan, ağır ve orta hasarlı hale gelen ya da acil yıkılacak olan yurttaşların ödenmemiş elektrik ve doğalgaz tüketim bedelleri silinecek.

Türkiye’de 36 aydır aralıksız olarak artan gıda fiyatları ve yüksek enflasyon açlık ve yoksulluk sınırını yükseltiyor. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı mayısta 178 lira daha artırarak 12 bin lira sınırına yaklaştı. Yoksulluk sınırı da 31 bin lirayı aştı.

Sektörden gelen talepler üzerine KOBİ tanımında değişikliğe gidildi ve bilanço sınırı 250 milyon liradan 500 milyon liraya çıkarıldı. Yönetmelikle ayrıca mikro v küçük işletme tanımlarında yer alan parasal sınırlar da artırıldı.

Ticaret Bakanlığı, Ankara'da araçların liste fiyatının üzerinde fiyat isteyen bir otomotiv bayi ile Bursa ve Adana'da müşterilerini aksesuar almaya zorladığı tespit edilen otomotiv bayilerine 17 milyon liradan fazla ceza kesti.

Almanya ekonomisi, yüksek enflasyonun etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,3 daralarak, teknik olarak resesyona girdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, borç limiti açmazı nedeniyle ABD'nin 'AAA' olan kredi notunu negatif izlemeye aldı.

ABD, 19 Ocak'ta 31.4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış ve ABD Hazinesi limiti aşmamak için olağanüstü önlemler almaya başlamıştı.

Hazine Bakanlığı, söz konusu olağanüstü önlemlerin 1 Haziran gibi erken bir tarihte tükenebileceği uyarısında bulunmuştu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Avrupa Birliği (AB), Rusya Merkez Bankası'nın 200 milyar euroluk varlığını dondurdu. Paranın faizi Ukrayna'ya verilebilir.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO'ya üye olmasının gündemde olmadığını belirtti.

Stoltenberg, sahadaki durumun "yıpratma savaşı" niteliğine büründüğünü söyledi.

Avustralya’da polis tarafından şok tabancasıyla müdahale edilen 95 yaşındaki kadın hayatını kaybetti. Şok tabancasıyla müdahaleyi gerçekleştiren polis açığa alındı ve saldırı suçlamasıyla yargılanıyor.

Cumhurbaşkanı Dina Boluarte, hükümet karşıtı protestolarda yaşanan ölümlerle ilgili ifade vermeye çağrıldı. Ulusal basında çıkan habere göre, hükümet karşıtı gösterilerde çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinin ardından soruşturma başlatan savcılık, orantısız güç kullanımında rolü olduğu iddiasıyla 31 Mayıs'ta Boluarte'nin ifadesinin alınmasına karar verdi.

Peru'da protestolar, eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo'nun 7 Aralık 2022'de Kongre tarafından görevden alınması üzerine başlamıştı. Farklı kaynaklara göre, haftalarca süren eylemlerde en az 77 kişi yaşamını yitirdi.

Microsof, Çin destekli bir siber aktörün ABD siber altyapılarını hedef aldığını duyurdu. Olası bir izinsiz erişimden etkilenenlerin, hesaplarını kapatıp şifrelerini değiştirmesi gerektiği belirtildi.

ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda'nın siber istihbarat teşkilatları ortak bir bildiri yayımladı. Açıklamada “Saldırı, casusluk ve bilgi toplamaya odaklanan, Çin devlet destekli bir aktör olan Volt Typhoon tarafından gerçekleştiriliyor” denildi.

.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da, kent merkezindeki sokaklarda esrar kullanımı yasaklandı. Sokakta esrar yasağı, sadece turistler için değil, bu bölgelerde ikamet eden kişileri de kapsayacak.

Dünden itibaren yürürlüğe giren yasak kararına uymayanlara 100 euro para cezası verilecek.

KISA DALGA’DAN…

Mehveş Evin’in Yeşil Sol Parti’den milletvekili seçilen Ayşegül Doğan’la yaptığı söyleşiyi dinleyebilirsiniz…

Podcast