Seçime son 1 gün: Herkes oy vermeye...

Seçime son 1 gün: Herkes oy vermeye...

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de…

KISA DALGA BÜLTEN

27 Mayıs 2023

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Türkiye yarın cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor.

Oy pusulasında Cumhur İttifakı'nın adayı Recep Tayyip Erdoğan 1'inci sırada, Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu 2'inci sırada yer aldı.

Seçmenler, oy pusulasını tek zarfa koyacak.

Oy pusulasına "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında imza ve işaret konulmayacak. Zarfa pusulalar dışında bir şey konulması halinde oy geçersiz sayılacak.

Cep telefonu ve kamera gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme kabinine girilmesi yasak olacak.

Oy verme işlemi sabah 8 ‘de başlayıp akşam 5’te bitecek.

Seçim günü sabah saat 06.00'dan gece 24.00'e kadar alkollü içki satışı yasak olacak.

Seçim günü kahvehane, kıraathane ve internet kafe gibi eğlence yerleri kapalı kalacak.Lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

Düğünler ise saat 18.00'den sonra yapılabilecek.

Yerleşim yerlerinde, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında kimse silah taşıyamayacak.

27 Mayıs'ta saat 18.00'de başlayacak propaganda yasağı 24 saat devam edecek. 28 Mayıs'ta sandıklar kapanana kadar propaganda içeren haber ve yayın yapılamayacak.

Saat 18.00 ile 21.00 arasında ise Yüksek Seçim Kurulu'nun seçime ilişkin haber ve tebliğleri yayımlanabilecek.

Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak, YSK bu saati daha erkene alabilecek.

Seçime bir gün kala heyecan artarken Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’ndan karşılıklı suçlamalar ve sert yanıtlar geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun, TRT’de yaptığı konuşmada, çözüm sürecini kastederek kendisiyle ilgili “Terör örgütleriyle görüştü” sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan, “İddiasını ispatla mükelleftir. ‘Bunu ispat edeceksin. İspat etmezsen namertsin’ dedim” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisiyle ilgili 'Kandil' iddialarına bir kez daha tepki gösterdi. İddiaları yalanlayan Kılıçdaroğlu, "Böyle bir görüşmeye dair gerçek bir kaset var da yayınlayamıyorsan müfterisin” diye konuştu.

Bu arada Kılıçdaroğlu seçmenlere gönderdiği kısa mesajda, "Kredi kartı borçlarınızı devletimizin hazinesi bankalardan devralacak. Kredi kartı borcunuzun faizi tamamen silinecek” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Cumhurbaşkanlığı seçiminin bir referandum niteliğinde olduğunu söyledi. Sancar, Kılıçdaroğlu’nu değişim iradesi taşıdığı için tercih ettiklerini bildirdi.

Edirne Cezaevi’nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da "Sayın Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanı yapalım, Türkiye nefes alsın. Sandığa gidin, 1 nefes için 1 oy verin" mesajı paylaştı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise Erdoğan’ın etrafında 1990’ların karanlık figürlerinin olduğunu belirterek “Erdoğan, 28 Şubat ittifakının Cumhurbaşkanı'dır.Erdoğan’a destek verirseniz, bunun sorumluluğunu hep taşıyacaksınız” dedi.

28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna üç gün kala, ilk turda adaylıktan çekilen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce partisinin kurmaylarıyla bir araya geldi. Toplantıdan ikinci turda yarışan Kılıçdaroğlu ya da Erdoğan’a destek kararı çıkmadı.

Hatay milletvekili seçilen Gezi tutuklusu Can Atalay’ın avukatları, Yargıtay'a tahliye talebinde bulundu. Avukat Evren İşler, "Bu aşamadan sonra tutuklulukta geçen her gün haksız tutuklamadır" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu, gümrükler dâhil yurtdışında oy veren seçmen sayısının 1 milyon 905 bin 601 olduğunu duyurdu.

İlk turda bu sayısı 1 milyon 839 bin 470'ti. Erdoğan yurt dışındaki oyların yüzde 57,47'sini alırken Kılıçdaroğlu yüzde 39,57'sini almıştı.

EKONOMİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete Temmuz ayında yapılacak zamda 500 dolarlık alım gücünün korunması gerektiğini söyledi. Bakan Bilgin emekli maaşlarına ilişkin de Bilgin, “ Ödediği prim dikkate alınarak kademeli olarak artış olacak." dedi.

Kur korumalı mevduatlar 19 Mayıs haftasında 121 milyar doları aştı. Bu arada dolar kuru, seçimden önceki son işlem gününde bankalararası piyasada 20 lira seviyesini aştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre, tüketici kredileri 18 Mayıs haftası itibariyle ikiye katlandı.

Merkez Bankası’nın verilerine göre ise ortalama ihtiyaç kredisi faizleri 18 Mayıs haftasında yüzde 39,3 seviyesine yükseldi.

Böylelikle ihtiyaç kredisi faizleri Ekim 2018'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, konut krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Konut karşılığı vatandaşlık" uygulamasının 2017 yılında başladığını hatırlatan Gökçe, 2022'ye kadar yabancılara 274 bin 258 konut satıldığı bilgisini verdi. Gökçe, “Vatandaşlarımızın yaşadığı konut krizi son bulana kadar yabancılara konut satışı da durdurulmalıdır" dedi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Birleşmiş Milletler, Rusya - Ukrayna savaşında 8 bin 895 sivilin yaşamını yitirdiği duyuruldu. 15 binden fazla sivil yaralandı. Sadece Mayıs ayı içinde 133 sivil hayatını kaybetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, yoğun çatışmaların yaşandığı Bahmut'ta esir düşen 106 Ukrayna askerinin daha ülkeye döndüğünü duyurdu.

Yunanistan'ın Mikonos Adası açıklarında batan mülteci teknesinden iki kişi sağ kurtarıldı. Üç kişinin hayatını kaybettiği olay sonrası en az 12 kişinin kaybolduğu belirtiliyor.

İtalya'da 15 kişinin ölümüne yol açan sellerde kitaplar ve sanat eserleri de zarar gördü. BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, su altında kalan eski kitap ve el yazmaları, dondurma yöntemiyle kurtarılmaya çalışılıyor.

Forli kentindeki ruhban okulunun kütüphanesinde yer alan, 16'ncı yüzyıldan kalma 1300’den fazla kitabın da aralarında yer aldığı kıymetli eserler, gıda şirketlerinin depolarına kaldırılıyor. Kitaplar -25 derecede, normalde meyve-sebze depolanan donduruculara konuyor . Uzmanlar kitaplarda mantar gibi oluşumların önlenmesini amaçlıyor.

ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) yeni yayınladığı belgelere göre, Kraliçe 2. Elizabeth 1983'te ABD’ye yaptığı bir ziyaret sırasında bir suikast planıyla karşı karşıya kalmış.

İsviçre'de yapılan araştırmalarda felçli bir kişi, elektronik beyin implantları sayesinde sadece düşünme yoluyla yürüyebildi.

40 yaşındaki Hollandalı Gert-Jan Oskam, bu yöntemle hayatının değiştiğini söyledi.

KISA DALGA’DAN…

<iframe frameborder="0" height="200" scrolling="no" src="https://playlist.megaphone.fm/?e=PFC6457713315" width=“100%"></iframe>

Günümüzde teknolojiler sayesinde anne olmak çok daha kolaylaştı.

Peki bu teknolojiler gerçekten de beklentileri karşılıyor mu?

Beril Eski’nin podcast serisini dinleyebilirsiniz