Memur zammında gözler Kurul'da

Memur zammında gözler Kurul'da

Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

KISA DALGA BÜLTEN

31 AĞUSTOS 2023

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCAST DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerle kutlandı. Anıtkabir’deki törene Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli, İYİ Parti lideri Meral Akşener, Kabine üyeleri ve bürokratlar katıldı. Zafer Bayramı nedeniyle mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Yüzyılı vurgusu yaptı. Erdoğan, "Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Ağustos nedeniyle kaleme aldığı yazıda, son seçimlere değinerek, "Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gidenleriz. Öyleyse umut hep vardır ve hep var olacaktır" dedi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlere "ayrı ayrı girelim" çağrısının yankıları siyaset gündeminin ana maddesi oldu.

Akşener’den sonra bir açıklama yapan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu , İstanbul ve Ankara'da kendi adaylarını çıkartacakları söylemişti. Akşener, partisinin sözcüsünün bu sözlerine açıklık getirdi. Gazeteci Fatih Altaylı’ya konuşan Akşener, ortak adaylara kapalı olmadıklarını ama bunun da her durumda destek anlamına gelmediğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise gazeteci oral Çalışlar’a yaptığı açıklamada genel seçimler sonrası partisi tarafından herkese açık bir özeleştiri sürecinin yürütülmemesini "eksiklik" olarak nitelendirdi.

Mayıs ayındaki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde birlikte hareket eden AKP ve MHP’nin, yerel seçimlerde de birlikte çalışacakları belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi önceki gün ziyaret etmişti. Bir saat süren buluşmada yerel seçim süreci ele alındığı belirtildi. Görüşmeler AKP kongresinin ardından, iki liderin yanı sıra kurmaylar tarafından da devam ettirilecek.

Önce Bahçeli'nin ardından Erdoğan'ın seçimlere, "Cumhur İttifakı" olarak girileceğine dair açıklama yapması bekleniyor.

İstanbul Valisi Davut Gül, 17 Ağustos tarihli genelge ile halka açık yerlerde, deniz ve sahil kenarlarında, plaj, park, piknik ve mesire alanlarında içki tüketiminin önlenmesini istedi. İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada bunun bir hatırlatma genelgesi olduğu belirtilerek, alkol tüketimine bağlı olarak gelişen asayişi bozucu olaylara ilişkin şikayetlerin etkili olduğu vurgulandı. Genelgeye göre yasağa uymayanlara 617 TL idari para cezası verilecek.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Covid-19 salgınının yeni varyantlar nedeniyle tekrar risk oluşturabileceğine dikkat çekerek, vaka sayılarının artma ihtimaline karşı uyarıda bulundu. Birlik, Sağlık Bakanlığı’nın toplumu aşıya teşvik etmesi gerektiğini vurguladı.

Aşırı sıcak hava etkisini sürdürürken İstanbul’un suyu da giderek tükeniyor. Barajlardaki doluluk oranları yüzde 29’lar seviyesine indi. İSKİ de tasarruf tedbirleri almaya başladı. İstanbul’da bahçe ve peyzaj sulama abonelerinin su kullanımları geçici olarak durduruldu. Barajlarda su rezervleri istenilen seviyelere ulaşınca karar gözden geçirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Munzur ve Pülümür vadileri "Kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan edildi. Her iki vadide yapılmak istenen baraj ve HES projelerine tepki gösteren bölge sakinleri kararı olumlu karşıladı.

EKONOMİ

Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisini kapsayan zam oranı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından bugün açıklanacak.

Kamu işveren heyeti son teklifinde 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam önermişti.

Memur - Sen ise üç aylık dönemlerle toplamda yüzde 70 zam istiyor.

Kurulun kararına herhangi bir itiraz yolu bulunmuyor.

2012’den bu yana sendikalarla hükümet arasındaki görüşmelerden ikisi Hakem Kurulu'nda sonuçlanmıştı.

Kurul iki seferde de hükümetin zam teklifini neredeyse hiçbir değişiklik yapmadan kabul etmişti.

Türkiye’nin ikinci çeyrekte ne kadar büyüdüğü bugün belli olacak.

Reuters'ın 12 kurumla yaptığı ankette büyüme beklentileri yüzde 1 ila yüzde 8 bandında yer aldı ve ortalama beklenti yüzde 3,5 olarak şekillendi.

AA Finans'ın anket sonuçlarına göre ise ekonomistler bu yılın ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 3,32 büyüdüğünü tahmin ediyor.

Bloomberg HT'nin 15 kurumla gerçekleştirdiği ankette medyan tahmin, Türkiye ekonomisinin 2023 yılının 2. çeyreğinde yıllık yüzde 4 büyüyeceği yönünde.

TBMM 1 Ekim’de yeni yasama yılına başlayacak. Meclis’te öncelikli gündem, ekonomi olacak ve para piyasalarındaki hareketlilik gündeme gelecek. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan da konuyla ilgili milletvekillerine sunum yapacak. Erkan, Merkez Bankası'nın izlediği sıkılaştırma politikası ve beklentileri milletvekilleriyle paylaşacak ve soruları yanıtlayacak.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, iki günlük bir ziyaret için bugün Rusya'ya gideceki. Fidan Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir araya gelecek. Fidan ve Lavrov'un Rusya'nın Tahıl Anlaşmasına geri dönmesi hususunda görüş alışverişinde bulunmaları bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da yakın zamanda Rusya'ya bir ziyaret gerçekleştireceği belirtilmişti.

Yunanistan’ın kuzeyinde Türkiye sınırındaki Meriç (Evros) bölgesinde 19 Ağustos’ta çıkan orman yangınları devam ediyor. 11. günü geride bırakan orman yangınlarında New York kenti büyüklüğünde bir alan kül oldu. Kuzey Yunanistan yangını, Avrupa Birliği sınırlarındaki en büyük orman yangını olarak kayda geçti.

Yangınlarda ölen 20 kişinin 18’i göçmendi ve bunların ikisi de çocuk yaştaydı. Yangınlarla ilgili 140 kişi tutuklandı.

Ukrayna, Rusya'daki 6 farklı bölgeye baskınlar düzenledi. Bunun savaşın başından beri Rusya topraklarına yapılan en büyük insansız hava aracı saldırısı olduğu açıklandı.

Uçak kazasında öldüğü DNA testi ile doğrulandıktan sonra salı günü defnedilen Wagner grubu lideri Prigojin'in ölümü ile ilgili tartışmalar sürüyor.

Brezilya havacılık otoritesi Rusya'nın, uçak kazasıyla ilgili uluslararası bir soruşturma yapmaya yanaşmadığını açıkladı.

ABD ve Batılı hükümetler, güvenilir olarak görülen Brezilya yapımı uçağın düşmesinin arkasında Moskova hükümetinin olabileceğinden şüpheleniyor. Kremlin ise uçağın düşmesine herhangi bir dahli olmadığını savunuyor.

Orta Afrika ülkesi Gabon’da cumhurbaşkanı seçim sonuçlarının ilanından sonra, bir grup üst düzey askeri yetkili ulusal televizyona çıkarak, seçimlerin güvenilir oladığını öne sürerek iktidarı ele geçirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ali Bongo Cumartesi günü oyların yaklaşık yüzde 65'ini alarak seçimden zaferle çıkmıştı. Bongo ailesi 56 yıldır 2,3 milyon nüfuslu petrol zengini ülkeyi yönetiyor.

Şili'de Yüksek Mahkeme, 1973'te öldürülen ünlü şarkıcı ve söz yazarı Victor Jara cinayetiyle ilgili 7 emekli askere 8 ila 25 yıl hapis cezası verdi. Victor Jara, Augusto Pinochet'nin liderlik ettiği darbeden kısa bir süre sonra başkent Santiago'da öldürülmüştü.

1990'a kadar Şili'yi demir yumrukla yöneten Pinochet, kurduğu rejimin işlediği suçlarla ilgili hiçbir hüküm giymeden 2006'da hayatını kaybetti.

Pinochet döneminde en az 3 bin 200 solcu aktivist ve muhalif olduğundan şüphelenilen kişinin rejim tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Yeni bir araştırma, yeni doğmuş bebeklerin Mozart dinletilerek sakinleştirilebileceğini ortaya koydu. ABD'deki Thomas Jefferson Üniversitesi'nden araştırmacılar, New York'taki bir hastanede 100 bebeği inceledi. Bebeklerin yarısına, topuk kanı alma işleminde 20 dakika boyunca Mozart parçaları dinletildi.

Independent Türkçe’deki habere göre araştırmacılar Mozart'ın bebeklerde ağrı kesici etkisi yaptığı sonucuna vardı.

KISA DALGA’DAN

Bağış Erten, Batuhan Herdem ve Uğur Vardan en iyi, en akılda kalıcı tribün tezahüratlarını konuşuyor... En iyisi hangisiydi?