Eğitimde her gün yeni karar

Eğitimde her gün yeni karar
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

KISA DALGA BÜLTEN 25 EYLÜL 2023

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Okullar 11 Eylül’de açıldı ancak eğitim sistemine dair yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in açıklamasına göre Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrenciler sınıf geçemeyecek. Bu düzenlemenin yönetmeliğinin önümüzdeki günlerde çıkması bekleniyor.

Bakan Tekin ayrıca kariyer basamakları sınavını da eleştirdi. Tekin, sınav için küçük bir düzenleme planladıklarını aktardı ve “10 yıllık bir öğretmenin bir test sınavı ile değerlendirilmesini doğru bulmuyorum ” dedi. Eğitim sendikaları da bu sınavları eleştiriyordu.

Ancak öğretmenlerin tek tip dayatması olarak görüp itiraz ettikleri beyaz önlük fikrinden vazgeçilmiş değil. Zira öğretmenelere 24 Kasım’da beyaz önlük dağıtılacak. Eğitim Sen ise yaptığı açıklamada öğretmenleri beden ölçülerini vermemeye ve önlük dayatmasına karşı çıkmaya çağırdı.

Maraş depremlerinden sonra olası İstanbul depremiyle ilgili uzmanların uyarıları sürüyor. Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İstanbul’da bir yıl içinde 7’den büyük iki deprem meydana gelebileceğini söyledi. Yapılardaki sorunlara dikkat çeken Ersoy, deprem dalgalardan daha çok etkilenebilecek ilçeleri şöyle sıraladı: Bakırköy, Zeytinburnu, Güngören, Esenler, Bağcılar, Bayrampaşa, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Avcılar, Silivri gibi ilçeler.

İstanbul’de kentsel dönüşüm çalışmalarına hız veren hükümet yeni bir imar planı üzerinde çalışıyor. Gazete Pencere’den Nuray Babacan’ın aktardığına göre, imara kapalı alanlarda arsa ve evi olanlara rezerv alanlarda konut verilmesi öngörülüyor. Uygun taksit ve uzun vadeli krediler verilmesi tartışılıyor.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, 1 Ocak’tan itibaren yerel seçim takviminin başlayacağını açıkladı.

Yeşil Sol Parti, 15 Ekim’de gerçekleştireceği olağanüstü büyük kongrede, isim değişikliğinin yanı sıra, parti yönetimi ve politikalarında değişikliğe gidecek.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre Yeşil Sol Parti’nin isminin, Demokratik Halklar Partisi olabileceği belirtiliyor.

Eş başkanlık için Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan ile Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç’un isimleri öne çıktı.

Kongre sonrasında yerel seçim sürecine yoğunlaşacak olan parti, yerel seçimlerde sadece muhalefete değil, iktidar partisine de “müzakere” kapılarını açık tutacak.

İstanbul’da taksi ve mesafe tartışması cinayetle sonuçlandı. İddiaya göre, bir taksici mesafeyi gerekçe göstererek 2 kişiyi almak istemedi. Bunun üzerinde arasında tartışma çıktı. Çevredeki 6 kişi de tartışmaya katıldı. Bıçaklanan iki arkadaş hastanede yaşamını yitirdi.

Hafta sonunun öne çıkan haberlerden biri de Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndeki sansürdü… Festivalde belgesel kategorisine yer alan"Kanun Hükmü" filmi, belgeseldeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği gerekçesiyle festivalden çıkarıldı. Nejla Demirci’nin yönettiği filmde, kanun hükmünde kararnameyle ihraç edilen bir öğretmen ve doktorun hikayesinin anlatılıyor.

Festivalin, belgesele uyguladığı sansüre sinema camiası, meslek örgütleri tepki gösterdi.

Jüri üyeleri de yönetmen Nejla Demirci’ye destek mesajı yayınladı.

Gazete Duvar’dan Anıl Mert Özsoy’a konuşan festival kaynakları, filmi seçkiden çıkarma kararının ardında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talimatının olduğunu öne sürdü.

Bu yıl 30'uncusu düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde ödüller törenle sahiplerini buldu.

Sinemanın Yüzü" ödülü, usta oyuncular Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a verildi.

En İyi Film Ödülü"nü "Sanki Her Şey Biraz Felaket" filmi aldı.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"nü "Karganın Uykusu" filmindeki performansıyla Ahmet Ağğün aldı., "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü” ise "Cam Perde" filmindeki rolüyle Selen Kurtaran’a verildi.

"Karganın Uykusu" 6 ödül alarak geceye damgasını vurdu. En İyi Kadın Yardımcı Oyuncu ödülü Nilay Erdönmez ve Elit İşcan’ın oldu. Necip Memili ve Okan Urun da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Türkiye Voleybol Milli Takımı, Belçika'yı 3-0 yenerek Olimpiyat elemelerini namağlup tamamladı. Bu Filenin Sultanları'nın üst üste kazandığı 22. karşılaşma oldu. Milli Takım 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı kazandı. Böylece Filenin Sultanları ikinci kez üst üste Olimpiyatlar'da Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanmış oldu.

EKONOMİ

Gıda ürünlerine gelen zamlardan en çok etkilenenlerden biri yumurta oldu. Yumurtanın fiyatı bir yılda ikiye katlandı. Geçen sene 60 liraya satılan 30'lu yumurtanın fiyatı bazı market raflarında 120 liradan satılıyor.

CHP İzmir Milletvekili Deniz Yücel, gelir adaletsizliğinin ortadan kaldırılması için Meclis'e araştırma önergesi verdi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre 2013’te en düşük emekli aylığı 923 liraydı. Bu parayla 485 dolar ve 11 gram altın alınabiliyordu. Bugün ise 7 bin 500 TL ile 278 dolar ve 4 gram altın alabiliyor.

ABD merkezli Goldman Sachs, petrolün varil fiyatının gelecek yıl 100 doları aşabileceğini bildirdi. Banka arz-talep makasındaki daralmaya işaret ettiği raporunda küresel enerji fiyatlarına da dikkat çekti. Enerji fiyatlarındaki artışın ABD ve Avrupa ülkelerindeki ekonomik büyümeye sınırlı bir negatif yansıması olacağı ifade edildi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Avrupa’da gündem göç ve sığınmacılar sorunu…

Hollanda’da iltica başvurularının Eylül ayında zirveye çıktı ve , günde 250’ye ulaştığı belirtildi. Sığınmacı kabul merkezlerinde yer kalmadığı açıklandı. BBC Türkçe muhabiri Yusuf Özkan’ın haberine göre

Hollanda Sığınmacı Kabul Merkezi Kurumu her gün 30 ila 50 arası refakatçisiz çocuğun sığınma merkezine başvurduğunu bildirdi.

Hollanda ve Almanya'daki bazı siyasi partiler, artan barınma sorunu nedeniyle mülteci sayısının sınırlanmasını istiyor.

Hollanda’da iktidarın büyük ortağı Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) lideri, Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, göç politikalarına dair sert mesajlar verdi. Seçimleri kazanması halinde Hollanda’nın ilk kadın Başbakanı olması beklenen Yeşilgöz, ülkeye sığınmacı gelişini azaltmayı ve savaş mültecilerini geri göndermeyi hedefliyor.

Almanya’da ise göç nedeniyle koalisyon hükümeti eleştirilerin odağında. Muhalefet göç politikasının sertleştirilmesini istiyor. Sınır kontrollerinin başlatılması, hatta sınırların kapatılması için çağrılar yapılıyor.

İtalya hükümeti de göçmenlerin sınır merkezlerinde tutulmamaları için yaklaşık 5 bin Euro ödemeleri şartı getirdi. İtalya’da muhalefet bu uygulamaya itiraz ediyor. Muhalefet partileri bunun savaştan kaçanlara yönelik ayrımcı, sınıfçı ve insanlık dışı bir rüşvet olduğunu söylüyor.

Bu arada Avrupa Birliği (AB), Tunus’a 127 milyon euroluk ilk mali yardım için düğmeye bastı. Bunun karşılığında Tunus da sığınmacıların Avrupa'ya deniz yoluyla geçişlerini engelleyecek ve ülkelerine geri gönderme işini üstlenecek

Göç sorunu Papa’nın da gündemindeydi. Papa son açıklamasında 'saldırgan milliyetçilikleri' kınayarak Akdeniz'i 'insan onurunun mezarlığı' olmaktan kurtarma çağrısı yaptı.

Yunanistan ise 2016'da AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci anlaşmasının yenilenmesini istedi. Atina, 7 Aralık'taki Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi toplantısında konuyu gündeme getirecek.

Tüm bunlar olurken İrlanda’dan gelen ve sosyal medyada hızla yayılan bir görüntü büyük tepkilere neden oldu.

Videoda İrlanda’da geçen yıl yapılan bir törende çocuk jimnastikçilere madalya verilirken sırada bulunan Siyah bir çocuğun pas geçildiği görülüyordu. Irkçılığı kınayan binlerce mesaj paylaşılırken İrlanda Jimnastik Federasyonu açıklama yaptı ve görevlinin aileden özür dilediği duyurdu.

Bir yandan göçe karşı çözüm arayan Avrupa bir yandan da vize skandalını konuşuyor. Pek çok ülkedeki Polonya konsolosluklarının para karşılığında yabancılara vize verdiği ortaya çıktı. Avrupa Birliği (AB) ve Almanya, Varşova üzerindeki baskıyı artırdı. AB Komisyonu Polonya hükümetine bir yazı yollayarak 3 Ekim'e kadar iddiaların aydınlatmasını talep etti.

Polonya Dışişleri Bakanlığı ise Temmuz 2022'den bu yana şüphelenilen 268 vize vakası olduğu bildirdi. Soruşturmanın 18 aydır sürdüğü belirtildi. Ancak bu soruşturma yeterli görülmedi. Zira Polonya’nın 500 bin vize verdiği öngörülüyor. 268 vakaya dair soruşturmanın skandalın çok küçük bir bölümü kapsadığı savunuldu.

Balkanlar’da gerilim yeniden tırmanıyor. Kosova’da Sırpların yoğun olarak yaşadığı kuzey bölgesinde polislere pusu kuruldu bir polis memuru hayatını kaybetti, bir polis de yaralandı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, saldırganların ağır silahlı ve maskeli oldunu söyledi, saldırıyı”terör eylemi" olarak nitelendirdi.

Kosova 2008 yılında Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etti. Ancak bu bağımsızlık ilanını tanımayan Kosovalı Sırplar, başkentlerini Belgrad olarak kabul ediyor. Kosova nüfusunun yüzde 90'ını Arnavut kökenliler oluşturuyor.

Tıp tarihinde ikinci kez ölmek üzere olan bir kalp hastasına genetiği değiştirilmiş bir domuzun kalbi nakledildi. 58 yaşındaki hastanın kendine geldiği, ailesiyle iletişim kurabildiği kaydedildi. Domuz kalbi nakledilen ilk hasta 2 ay yaşamıştı.

KISA DALGA’DAN…

Sedat Bozkurt ve Ayşe Yıldırım Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York mesajlarını yorumluyor…