Adres bildirimi için son gün: 1 Ekim...

Adres bildirimi için son gün: 1 Ekim...
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

KISA DALGA BÜLTEN

27 EYLÜL 2023

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik Nahçıvan ziyaretinden dönerken gündeme dair açıklamalar yaptı. Yeni anayasa çalışmalarına değinen Erdoğan, AKP’nin sivil anayasayı birlikte yapmak için Meclis’te bulunan tüm partilerin kapısını çalacağını söyledi. Erdoğan, “Bundan dolayı da herhangi bir nazlanmaya gerek yok" ifadelerini kullandı.

31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde bulundukları şehirde oy kullanmak isteyenler için son adres bildirimi süresi 1 Ekim 2023’te sona erecek.

CHP'li Feti Açıkel bu sürenin 1 Kasım’a ertelenmesi için çağrı yaptı.

Üniversitelerin ekim ayının ilk haftası başlayacağını hatırlatan Açıkel, binlerce öğrencinin barınma sorununu çözemediği için üniversitenin olduğu kente henüz gelemediğini anlattı. Açıkel, sürenin uzatılmaması halinde binlerce öğrencinin oy kullanamayacağını söyledi.

CHP'de il kongreleri devam ederken gözler İstanbul'a çevrildi. Canan Kaftancıoğlu'nun devredeceği CHP İstanbul İl Başkanlığı koltuğu için yarışacak iki isim belli oldu. 'Değişimciler'in adayı Özgür Çelik ile Genel Merkez'in adayı Cemal Canpolat, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Çelik, "Kararlılıkla yoluma devam ediyorum" derken Canpolat "İstanbul'da partimizi tekrar iktidar yapacağız" dedi.

CHP Ankara İl Kongresi’ni CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun desteklediği Ümit Erkol kazanmıştı.

İYi Parti lideri Meral Akşener hakkında 7 yıl süren soruşturma takipsizlik kararıyla sonuçlanmıştı. Akşener soruşturma sürecinde uğramış olduğu hak ihlallerine karşı Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Akşener’in avukatları 5 milyon lira manevi tazminat talebinde de bulundu. Bu tazminata hükmedilmesi durumunda tüm tutarın şehit ailelerine verileceği de belirtildi.

Milletvekili maaşları sık sık gündeme gelirken AKP Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar, maaşlarının yetersiz kaldığını söyledi. Bayraktar, "Az demiyorum çok iyi para ama yapılan işe göre az. Bu iş maaşla falan öyle yapılacak bir iş değil" dedi.

Bir vekilin masraflarının çok fazla olduğunu belirten Bayraktar, “ Maaş dışında bir şeyimiz yok. Bir vekil özgür olmalı. Bir kısım medya vekillerin özgür olmasını istemiyor” dedi.

Okula kayıt sürecinde velilerden ‘bağış’ adı altında para istenmesi eğitimin en önemli sorunlarından biri. Bu yıl kimi okullarda bağış miktarının 20 bin lirayı bulduğu belirtiliyor.

Milliyet'in haberine göre, bu sorunun çözümü için harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul ve ortaokullarda öğrencilerin kayıtlarının otomatik olarak yapılması kararı aldı.

Gelecek yıldan itibaren öğrenciler kayıt alanı içerisindeki okula kayıt olabilecek. Böylece velilerin sınıf, öğretmen ya da okul seçmesinin ve karşılığında da okulun bağış istemisinin önüne geçilecek…

Peki bakanlığın bu adımı bağış sorunu çözebilir mi?

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, bu uygulamanın sorunu tam olarak çözemeyeceğini söyledi.

Özbay, velilerin okul, sınıf, öğretmen seçmesinin önüne geçmek için tüm okulların nitelik olarak eşitlenmesi, kalabalık sınıf sorununun çözülmesi gerektiğini vurguluyor.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, bu tür sıkıntıların aşılabilmesi için ikâmetgahın sadece velinin beyanına esas olmaktan çıkarılmasını önerdi.

Olası İstanbul depremiyle ilgili uzmanlardan peş peşe uyarı geliyor. Bilim Akademisi kurucu üyesi ve Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Marmara fayına bağlı kolların stres biriktirdiğini belirtti. Kumburgaz ya da Adalar fayının kırılabileceğini belirten Görür, beklenen depremin 7,2 ile 7,6 büyüklüğünde olacağını vurguladı.

EKONOMİ


Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki hareketlilik nedeniyle akaryakıt fiyatları sürekli değişiyor. Benzine 13 Eylül'de 2 lira 3 kuruş, motorine ise 14 Eylül'de 1 lira 64 kuruş zam gelmişti. Üst üste gelen zamların ardından akaryakıta bu kez indirim geliyor.

Benzin 1 lira 15 kuruş ucuzlayacak. İndirimin ardından benzinin litresi İstanbul'da 37 lira 41 kuruşa düşecek.

CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, ekonomik krizle birlikte artan icra dosyalarıyla ilgili verileri paylaştı.

UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı 21 milyon 805 bin oldu.

Vatandaşların banka ve finans kuruluşlarına olan kredi ve kredi kartı borcu 8-15 Eylül haftasında 2 trilyon 410 milyar TL oldu.

*Bankaların icra takibindeki kişilerden olan kredi alacakları ise 40 milyar TL.

Merkez Bankası’nın geçen hafta yaptığı faiz artışı kredi kartı faizlerine de yansıdı. Kredi kartlarında aylık gecikme faiz oranı 1 Ekim itibarıyla yüzde 3,11'den yüzde 3,56'ya yükseldi. Nakit çekimlerde kullanılacak gecikme oranı da yüzde 3,87'den yüzde 4,32'ye yükselecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde değişiklik yapıldı. Buna göre evlilik, konut alımı, eğitim ve doğal afet durumlarında ihtiyacı olanlara birikimlerinin yarısını çekme hakkı getirildi. Bu durumlarda katılımcılar BES'te hak kaybı yaşamayacak.

İzmir Bergama'daki Agrobay Seracılık'ta sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan işçilerin eylemi 36 gündür sürüyor. İşçiler bu süre içinde sık sık jandarma müdahalesine maruz kalan, yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’e konuşan şirket yetkili Arzu Şentürk Salık ise işçileri suçladı. Eylem yapan işçilerin marjinal grupların gölgesi altında karalama kampanyası yaptığını öne süren Salık, işçilerin 1-0 önde başladığını iddia etti.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nu açıkladı. TÜPRAŞ, 418,4 milyar lirayla en büyük sanayi kuruluşu olma unvanını korudu.

2021'de üçüncü sırada olan Star Rafineri 189,2 milyar lirayla ikinciliğe yükseldi.

Geçen yıl ikinci sırada bulunan Ford Otomotiv ise 140,1 milyar liralık üretimden satışla 3. oldu

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'den Türkiye'ye F-16 satışıyla ilgili sürecin devam ettiğini ancak artık net bir yanıt beklediklerini söyledi. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in engelleyici faaliyet yürüttüğünü ancak hakkındaki soruşturma nedeniyle devreden çıktığını söyleyen Erdoğan, bu durumun avantaj sağladını belitti.

ABD Senatosunda Türkiye karşıtı söylemleriyle tanınan Senatör Bob Menendez, rüşvet almakla suçlanıyor.

Federal savcılar, Menendez'in evinde 2022'de yapılan aramalarda 12'den fazla külçe altın ve 480 bin dolarlık gizli nakit ele geçirdiklerini açıkladı. Menendez’in davasının ne zaman başlayacağı belli olmadı. Menendez, istifa çağrılarının ardından Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevini bıraktı.

Azerbaycan'ın askeri operasyonunun ardından Dağlık Karabağ'dan Ermenistan’a geçen Ermenilerin sayısı artıyor. Ermenistan hükümeti bu sayının 14 bine yaklaştığını duyurdu.

Dağlık Karabağ'da bir yakıt deposunda meydana gelen patlamada 20 kişi öldü, 300'e yakın kişi de yaralandı.

Binlerce Dağlık Karabağlı Ermeni evlerini terk ederken Moskova ve Washington birbirlerini Güney Kafkasya bölgesini istikrarsızlaştırmakla suçluyor.

ABD, "Rusya güvenilir bir güvenlik ortağı olmadığını gösterdi" derken Rusya ise ABD'yi "Rusya karşıtı duyguların artmasına yol açan eylemlerden kaçınmaya" çağırdı.

Almanya ile İtalya arasında ise sığınmacı gerilimi yaşanıyor.

Almanya göçmenlerle ilgili iki projeye 800 bin euroya kadar destek sağlandığını açıklamıştı. Bu desteklerden biri denizde kurtarılanların, İtalya'daki ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışan bir örgüte, diğeri de kurtarma faaliyeti yürüten bir sivil toplum örgütüne verildi.

İtalya, Almanya’nın bu adımına sert tepki gösterdi ve bu yardımların göçmenleri denize açılmak konusunda cesaretlendirdiğini savundu. İtalyan Başbakanı Meloni’nin bu düşüncesine sivil toplum örgütleri karşı çıkıyor

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna'yı uluslararası konularda desteklemeyeceklerini ifade etti.

Aralık ayında yapılacak olan AB zirvesinde, Ukrayna'nın Birlik'e katılım sürecinin başlayıp başlamayacağına dair karar verilmesi bekleniyor. Ukrayna'ya bu konuda yeşil ışık yakılabilmesi için, AB üyesi 27 ülkenin onayı gerekiyor.

New York İtfaiye Teşkilatı 11 Eylül 2001'deki saldırılara bağlı hastalıklar nedeniyle bugüne kadar 343 itfaiyecinin, hayatını kaybettiğini duyurdu.

İtfaiyecilerin isimleri Dünya Ticaret Merkezi Anma Duvarına eklendi.

11 Eylül 2001'den bu yana 3 bin 500'ü kanser olmak üzere toplam 11 bin kişinin saldırı kaynaklı hastalıklarla mücadele ettiği belirtildi.

KISA DALGA’DAN…

Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, deprem bölgesindeki eğitim koşullarını Esra Tokat’a anlattı.