Acıklı son...!

Acıklı son...!
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

KISA DALGA BÜLTEN 30 EYLÜL 2023

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Bu yıl 60. Kez yapılacak olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, "Kanun Hükmü" belgeseli üzerinden yaşanan sansür krizinin ardından iptal edildi.

Bu yıl 7 - 14 Ekim arasında yapılması planan festivalin iptalini aynı zamanda Altın Portakal Film Festivali'nin başkanı olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek duyurdu.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen bir öğretmen ve bir hekimin hikayesini ve yargı mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” belgeseli festival seçkisinden çıkarılmıştı, Tepkilerin ardından film yeniden seçkiye alınmıştı. Ancak bu kez de Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeselin "FETÖ propagandası yaptığını" öne sürüp festivalden çekilmişti. Ardından da Gençlik ve Spor Bakanlığı tahsis edilen salonu vermeyeceklerini duyurmuştu.

Gezi davasında Yargıtay’ın Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ve Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater ve Mine Özerden’e verilen 18 yıl hapis cezasını onaması yönelik tepkiler sürüyor.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre Yargıtay kararında Gezi eylemlerini “toplum mühendisliği ve iki yıl önceden hükümeti devirmek için planlanmış şiddet hareketi” olarak tanımladı. Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Mücella Yapıcı’ya verilen cezalar ise bozuldu. Ayrıca Yapıcı ile Altınay tahliye edildi.

CHP’li Enis Berberoğlu, Yargıtay kararının ardından Gezi davası hükümlülerini ziyaret etti. Berberoğlu’nun aktardığına göre Osman Kavala, Yargıtay kararını “Hukuk ve insan hayatına değer vermeyen bir anlayışın ürünü” sözleri ile değerlendirdi.

Tayfun Kahraman ise “Biz güçlüyüz ve kötülüğü yeneceğiz. Hukuk içinde mücadelemize devam edeceğiz” dediğini belirtti.

Can Atalay da kararla ilgili “Bu denli adaletsizlik sadece devleti değil, toplumu da çürütüyor… herkesin böyle bir adaletsizliğe karşı durmasını bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Kahraman’ın eşi Meriç Demir Kahraman ise tepkisini sosyal medyadan dile getirdi. “Milyonluk Gezi'nin faturasını 5 kişiye kestiler” diyen Kahraman, “Yine nefes alamıyoruz, yine çığlık atmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Gezi Davası cezalarının onaylanması sonrasında 1 Ekim’de Hatay'dan Ankara'ya yürüyüş başlatacağını duyurdu. Baş'ın yürüyüşünün 1 ay sürmesi öngörülüyor. Yürüyüşe TİP milletvekilleri Ahmet Şık, Sera Kadıgil de katılacak. Eski TİP milletvekili Barış Atay da yürüyüşe eşlik edecek..

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise eleştirilere tepki gösterdi. Tunç, şu ifadeleri kullandı: “Bağımsız yargıyı hedef alan, saldırıya varan açıklamalar Hukuk Devletinde kabul edilemez. Hukukun üstünlüğü, milletimizin huzuru, terörle mücadele noktasındaki kararlılığımızdan hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bir organize suç örgütünün daha çökertildiğini açıkladı. Yerlikaya "Şahinler Çetesi”ne yapılan operasyonu sosyal medyadan duyurdu. Bakanın açıklamasına göre liderliğini Mehmet Şahin’in yaptığı çetenin 41 üyesi baskınlarla gözaltına alındı.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre Mehmet Şahin, geçen Temmuz ayında tahliye edilen ve MHP lideri Bahçeli'yi ziyaret eden Sedat Şahin'in yeğeni olarak biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde de Bursa İnegöl merkezli 4 ilde Terkinler çetesine yönelik operasyon yapıldı. Gözaltına alınan 35 şüpheliden, çete lideri olduğu belirtilen Nazi Terkin ile oğullarının da aralarında olduğu 16 kişi tutuklandı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, organize suç örgütlerine yönelik operasyonların devam edeceğini söylemişti.

Adana'da Seyhan ve Çukurova belediyelerine yönelik rüşvet, resmi belgede sahtecilik ve imar yolsuzluğu soruşturması kapsamında 58 kişi gözaltına alındı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 28. dönemin ikinci yasama yılına yarın başlayacak. Yeni dönemde yeni anayasa ve içtüzük değişikliği tartışmaları Meclis’in önemli gündem maddeleri olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Meclis’in açılmasıyla yeni anayasa çalışmalarının hızlanacağını ve tüm partilerin kapısının çalınacağını söylemişti.

“Yeni anayasanın” Meclis’te doğrudan kabulü için 400, referanduma sunulması için de 360 milletvekilinin “evet oyu” gerekiyor.

Muhalefet partilerinin oyları kritik önem taşıyor.

CHP milletvekili Sevda Erdan Kılıç, anayasa taslağının cumhurbaşkanlığı bürokratları tarafından kapalı kapılar ardında hazırlandığını söyleyerek, olumsuz yanıt vereceklerini belirtmişti.

İYİ Parti’den anayasa çalışmalarının yerel seçim sonrasına bırakılması önerisi gelmişti. Bir açıklama da DEVA Partisi’nden geldi. Parti Sözcüsü İdris Şahin,“Samimi bir girişim olursa katkı sağlamaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Türkiye yağışlı havanın etkisi altına girdi. Önce batıda, sonra Anadolu'da yağmur geçişleri olacak. Sıcaklıklar 3-4 derece azalıyor.

AKOM 1 Ekim Pazar günü, öğle saatlerine kadar bölgesel olarak 1 şiddetli yağışların görülebileceği uyarısı yaptı.

EKONOMİ

Türk-İş araştırmasına göre eylül ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 300 lirayı, yoksulluk sınırı ise 43 bin 400 lirayı geçti.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 17 bin 336 lira olarak hesaplandı.

Gıda fiyatları eylülde aylık yüzde 9,31, yıllık ise yüzde 84,04 oranında arttı.

Araştırmaya göre 2021 Ocak’tan 2023 Eylül’üne kadar 4 kişilik ailenin aylık gıda harcaması tutarı tam 5 katına çıktı.

1 Ekim'den itibaren geçerli olacak yeni elektrik fiyat tarifesi belirlendi. Yeni tarifeye göre, konut aboneleri için zam yapılmazken, sanayi ve ticarethane abonelerinin kullandığı elektriğe ise yüzde 20 oranında zam yapıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayına ilişkin dış ticaret verilerini yayımladı. Ağustos'ta dış ticaret açığı 8,66 milyar dolar olurken, 12 aylık dış ticaret açığı 109,5 milyar dolar oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında Londra, Paris ve Marakeş’i ziyaret edecek. Bakan Şimşek'in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi başkanlığını Bob Menendez'den devralan kıdemli Demokrat senatör Ben Cardin, Türkiye'ye F-16 satışıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Cardin, Komisyon’un kararında, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini kabul etmesinden başka konuların da etkili olacağını söyledi.

Komitenin eski başkanı Senatör Menendez hakındaki rüşvet iddiaları nedeniyle iç tüzük gereği geçici olarak istifa etmişti. Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin uzun süre başkanı olan Menendez, ABD'nin Türkiye'ye F-16 savaş uçakları satmasına karşı çıkıyordu.

Azerbaycan operasyonu sonrası Dağlık Karabağ'dan Ermenistan'a geçen Ermenilerin sayısı 85 bine yaklaştı. Operasyondan önce bölgede yaklaşık 120 bin Ermeni yaşıyordu

Azerbaycan'ı 'etnik temizlikle' suçlayan Ermenistan Başbakanı Paşinyan, 'önümüzdeki günlerde' Dağlık Karabağ'da hiç Ermeni kalmayacağını söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise Karabağ'daki Ermenilerin bölgeden kendi isteğiyle ayrıldığını duyurdu.

Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde Mevlit Kandili etkinliğinde düzenlenen intihar saldırısında en az 50 kişi öldü, 50'den fazla kişi de yaralandı.

İran ve Afganistan ile sınırı bulunan Belucistan, Tehrik-i Taliban Pakistan, Pakistan Talibanı ve IŞİD tarafından sık sık hedef alınıyor.

Avrupa, göç ve sığınmacı sorununa çözüm ararken Belçika, Hollanda ve Lüksemburg, 'yasa dışı göç ve uyuşturucuyla mücadele' amacıyla, polisler için sınırları tamamen kaldırma kararı aldı.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, bu üç ülkenin polis birimleri, birbirlerinin topraklarında suçluları takip ederek gözaltı işlemi yapabilecek. Anlaşma 1 Ekim’de uygulamaya geçecek…

Komşu Yunanistan'ın ana muhalefet partisinin yeni genel başkanı Stefanos Kasselakis, askere gitmek üzere siyasete bir süre ara vereceğini açıkladı. Kasselakis'in ülkedeki askerlik zorunluluğu kapsamında 2024 yılının başında askere gitmesi gerekiyor.

Kasselakis, dTürkiye-Yunanistan kara sınırına yakın bir birlikte askerlik yapmak istediğini de söyledi.

İngiltere'de tek kullanımlık çatal, , bıçak, tabak ve strafor tepsi kullanımına getirilen yasak yarın başlıyor. Yasak kapsamında satıcılar, paket servis restoranları ve diğer ikram servisleri plastik çatal, bıçak, kaşık, strafor tabak ve kaseleri kullanamayacak.

KISA DALGA’DAN…

Yeşim Özdemir’in hazırlayıp sunduğu Kitap-Konuk-Kahve programına Gazeteci-Yazar Nilay Örnek’in konuk olduğu bölümü dinleyebilirsiniz…