Suçlama, istifa, ihraç: İYİ Parti'de büyük kriz

Suçlama, istifa, ihraç: İYİ Parti'de büyük kriz
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

21 KASIM KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yüzde 50+1 sisteminin değişebileceğini söylemesinin ardından masadaki formüller de netleşmeye başladı.

Hürriyet'ten Ebru Karatosun'un haberine göre mini bir anayasa değişikliği paketi hazırlanacak. Yeni düzenlemede 50+1 yerine, “40+1” ya da “en çok oyu alan seçilsin” seçenekleri üzerinde durulduğu belirtiliyor. Pakette aile ve başörtüsü düzenlemelerinin de yer alacağı öğrenildi. AKP’nin partileri ziyaret edeceği, özellikle İYİ Parti ile uzlaşı arayacağı ifade edildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden dönüş olmayacağını vurgularken, 50+1 konusunda takdirin Meclis’te olduğunu söyledi.

50+1 sisteminin değişmesi ana muhalefetin de gündemindeydi. CHP’nin Merkez Yönetim Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan Parti Sözcüsü, Deniz Yücel şunları söyledi:

“Demek ki, AKP’nin artık MHP’ye ihtiyacı kalmadı. Hatta MHP’yi sırtında bir yük olarak görmeye başladı. Cumhur İttifakı’nda çok büyük bir kriz olduğu ortada. Biz, Cumhur İttifakı’nın hesaplaşmasına, Can Atalay’ın kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. Anayasa uygulanıncaya kadar Meclis’te “Adalet Nöbetimizi” sürdüreceğiz.”

Son günlerde üst düzey istifaların peş peşe geldiği İYİ Parti’de sular durulmuyor. Durmuş Yılmaz, Bahadır Erdem, Ankara Milletvekili Adnan Beker ve Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu’nun ardından İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu üyesi avukat Çağdaş Çelik de partiden istifa ettiğini açıkladı.

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in yakınlarının hesaplarını incelettiği iddia edilen İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi.

Yerel seçim yaklaşırken, adaylıklar da gündeme geliyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, aday adayı olduğunu belirterek "İzmirliler sadece siyasi partiye, hizmet performansına oy vermezler. Demokrasiye, laikliğe, özgürlüğe oy verirler" dedi.

DEVA Partisi’nin adaylık başvuruları da dün başladı. DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, tüm Türkiye'yi, özellikle de kadınları siyaset sahnesine davet etti.

Ali Babacan kadınlara “Gelin hep beraber elimizi taşın altına koyalım” çağrısı yaptı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i 2007 yılında katleden ve geçtiğimiz günlerde cezaevinden tahliye edilen Ogün Samast hakkında yeni bir iddianame hazırlanmıştı.

Samast'ın "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi istendi.

Ancak Dink Ailesi avukatlarından Hülya Deveci, iddianamedeki suç maddesinin zaman aşımı kapsamımda olduğunu belirtti.

Agos'un haberine göre Deveci, suç işlendiğinde Samast 18 yaşından küçük olduğu için bu sürenin 19 Ocak 2022'de zaman aşımının dolduğunu ifade etti.

Adalet Bakanı Tunç ise son iddianame süreciyle ilgili kamuoyunun bilmediği bazı hususlar olduğunu söyledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener geçtiğimiz günlerde çok önemli bir iddiayı dile getirmişti. Akşener, ”Oteli olan polis müdürleri var. O otellerde, öksüz kızlar çalıştırılıyor" demişti. Adalet Bakanı Tunç, bu konuyla ilgili de açıklama yaptı.

Bakan Tunç, Akşener’in somut bilgileri yargı makamlarıyla paylaşmasını istedi. Tunç, bu iddianın üzerine gidilmesi gerektiğini de vurguladı. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu da Akşener’in elindeki bilgileri İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile paylaştığını açıkladı.

Hafta sonu tüm yurtta etkili olan fırtına ve aşırı yağış nedeniyle en az 9 kişi yaşamını yitirdi.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, Ereğli’de batan gemidelki 13 Türk mürettebattan birinin cansız bedenine ulaşıldığını söyledi.

EKONOMİ

Türkiye’de karşılıksız çek oranı ekim ayında zirveye çıktı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre; arşılıksız çek tutarı 8,1 milyar liraya çıktı.

2023 yılının on ayında karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en yüksek olduğu 5 il sırası ile İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya olarak sıralandı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

7 Ekim’den beri Gazze’ye saldıran İsrail ordusu hastaneleri hedef almaya devam ediyor. Şifa hastenesini kuşatıp basan İsrail, Gazze'nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi'ne gerçek mermilerle ateş açtı ve hastanenin çevresini top atışlarıyla vurdu. En az 12 kişi öldürüldü.

Dünya Sağlık Örgütü, İsrail askerlerinin baskınından sonra Şifa hastenesini "ölüm bölgesi" olarak tanımlamıştı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı’na göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi'nde en az 5 bin 500'ü çocuk ve 3 bin 500'ü kadın olmak üzere 13 bin kişi öldürüldü.

Arap ve İslam ülkelerinden temsilciler Çin'in başkenti Pekin'de 'Gazze' gündemiyle bir araya geldi ve ateşkes çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugüne kadar 170 Türk vatandaşı ve yakınlarının Gazze'den tahliye edildiği bilgisini verdi. Fidan, 983 vatandaşı n tahliyesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Güney Amerika ülkesi Arjantin'de devlet başkanlığı seçimini 'Arjantin'in Trump'ı' olarak bilinen aşırı sağcı Javier Milei kazandı.

Milei seçim kampanyasında, ekonomik sorunlara karşı radikal çözümler önermiştir.

Milei'nin vaatleri arasında Arjantin Merkez Bankası'nı kapatmak ve para birimi olarak Arjantin Pesosu yerine ABD Doları kullanmak da var.

Yıllık enflasyonun yüzde 140'ı aştığı Arjantin'de, her beş kişiden ikisi yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Plastik kullanımı tüm dünyada doğal hayatı tehdit eder hale gelirken uluslararası toplum, dünya genelinde plastik kullanımının azaltılması için Kenya'da bir araya geldi. Ancak hedefe nasıl ulaşılacağı konusunda uzlaşma sağlanmadı. Anlaşmaya son hâlini vermek için, gelecek yıl iki tur daha düzenlenecek. BM Çevre Programı, plastik kirliliğini 2040 yılına kadar yüzde 80 azaltmayı hedefliyor.

Dünyada her yıl yaklaşık 400 milyon ton plastik atık çıktığı tahmin ediliyor. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği ise her yıl 14 milyon ton plastik atığın okyanuslara karıştığını kaydediyor.

Kolombiyalı şarkıcı Shakira, İspanya'da vergi kaçırma iddiasıyla ilgili davada suçlamaları kabul ederek, anlaşma yoluna gitti. Şarkıcı hakkında 8 yıl 2 ay hapis 23 milyon euroya yakın para cezası isteniyordu. Shakira anlaşma kapsamında 7,3 milyon euro ceza ödeyecek.

KISA DALGA’DAN

Podcast