Dilekçe savaşlarında ilk adım

Dilekçe savaşlarında ilk adım
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

24 KASIM KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

Yargıda rüşvet iddialarıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Hakimler ve Savcılar Kurulu müfettişlerinin raporu doğrultusundaİstanbul Anadolu

21. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sidar Demiroğlu görevden uzaklaştırıldı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar, HSK’ya sunduğu şikayet dilekçesinde Demiroğlu’nun, usulsüz erişim engeli kararları yanı sıra uyuşturucu ticaretiyle suçlanan kişilerin tahliyesini sağladığı öne sürmüştü.

Gazeteci Timur Soykan’ın Uçar’ın dilekçesini gündeme getirmesinden sonra Demiroğlu da karşı dilekçesinde Başsavcı Uçar’ın şaibeli ilişkileri olduğunu öne sürmüştü.

Siyasi partiler 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere hazırlanırken ittifak yapılıp yapılmayacağı tartışması sürüyor.

Mayıs seçimlerinden sonra dağılan millet ittifakında yer alan İYİ Parti, seçime tek başına girme kararı almıştı.

Cumhur ittifakında AKP ve MHP’nin birlikte çalışma yürüttüğü belirtilmişti.

CHP’nin planlarını ise Genel Başkan Özgür Özel anlattı. Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’a konuşan Özel, gelecen haftadan itibaren muhalefet partileriyle temasa geçileceğini ve görüşme trafiğine başlayacağını söyledi.

Özel, “seçim bölgesine özel ikili iş birliği modelleri” üzerine çalışılacağını vurguladı.

Özel, İstanbul içinse şunları söyledi: "İstanbul meselesi Türkiye meselesi, tüm siyasi partilerin böyle bakacağını düşünüyorum…"

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu öncesi yaptığı 'gizli protokol'ün belgelerini paylaştı.

Protokolede İçişleri Bakanlığı ve iki bakanlık daha Zafer Partisi’ne veriliyor. Ayrıca güvenlik bürokrasisinde de Zafer Partisi'nin belirleyeceği isimlerin yer alacağı belirtiliyor ve bakanlık yardımcılığı veriliyor.

Özdağ bu protokolden daha önce de söz etmiş, dönemin CHP sözcüsü Faik Öztrak, Özdağ’ı yalanlamıştı. Kemal Kılıçdaroğlu protokolü doğrulardan İYİ Parti ile DEVA ve Gelecek partilerinden tepki gelmişti.

Yargıtay, Yeşil Sol Parti'nin isminin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirmesini kabul etmedi. Yargıtay, HEDEP’ ismini 'HADEP'e benzerliği nedeniyle reddeti ve partiden kısaltmayı değiştirmesini istedi.

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayeti dosyasının savcısıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcıs’ını "FETÖ’cü" olmakla suçlayan Orhun Haber isimli sosyal medya hesabına soruşturma başlatıldı. Sosyal medya hesabını kullandığı tespit edilen 2 kişi bugün gözaltına alındı.

CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, sistematik şiddete maruz bırakılan kadınların, şiddeti uygulayanlara karşı işledikleri suçların, meşru müdafaa kapsamına alınmasını içeren kanun teklifi sundu.

"Örselenmiş kadın sendromu" tanımının, Türk Ceza Kanunu'na (TCK) eklenmesini isteyen Köksal, bu tanımın yasaya girmesi durumunda şiddet gören kadınların meşru müdafaadan yararlanacağına dikkat çekti.

Örselenmiş kadın sendromu sistematik olarak fiziksel, duygusal ve cinsel şiddet gören kadınların psikolojik durumlarını anlatan bir kavram. Mağdurlar sürekli şiddete maruz kalma hatta öldürülme ihtimali ile yaşıyor.

6 Şubat depremlerinin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen bölgede binlerce öğrenci ve öğretmen konteyner sınıflarda ders yapıyor. AA’nın haberine göre Antep, Maraş, Hatay, Malatya, Adıyaman, Kilis ve Diyarbakır'da birçok okul depremde yıkıldı ya da ağır hasar aldı. Eğitim için konteyner sınıflar oluşturuldu. Öğretmenler bu kentlerde konteyner sınıflarda ders vermeye devam ediyor.

Habere göre bu 7 kentte 728 konteyner sınıf var. Ve bu kış koşullarında 1168 öğretmen, 19 bin 884 öğrenciye konteynırda ders veriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, ‘"ara tatil değerlendirme" anketini erişime açtı. 10 Aralık’a kadar devam edecek anket çalışmasında öğretmen, öğrenci ve veliler k ''Ara tatil kaldırılsın mı, devam etsin mi?'' sorusuna yanıt verecek..

EKONOMİ

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 40'a çıkardı. Piyasa beklentisi, faizin 250 baz puan artırılması yönündeydi.

Altı aylık toplam faiz artışı 3 bin 150 baz puanı buldu. Başka bir deyişle faiz 6 ayda 31,5 puan arttı.

Ekonomistler faizin artırılması kararını olumlu buldu.

Eski Hazine Müsteşarı, iktisatçı Mahfi Eğilmez, kararın doğru olduğunu belirterek “Yanlış ekonomi politikasını düzeltmek zor ve sancılıdır” dedi.

Normal şartılarda kredi kartı ve üye işyeri komisyon oranları da Merkez Bankası’nın politika faizine bağlı olarak değişiyordu.

Merkez Bankası, kredi kartı azami faiz oranları ve üye iş yeri azami komisyon oranlarında aralıkta değişiklik olmayacağını açıkladı.

Kredi kartı faizlerinde belirleyici olan referans faiz oranı yüzde 3,16’da sabit kaldı.

2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin Meclis’teki görüşmeleri 11 Aralık Pazartesi başlayacak. Bütçe takvimine göre, bütçe görüşmeleri kesintisiz 12 gün devam edecek. Gruplar ve hükümetin turlardaki konuşma süreleri, günlerine göre 60, 65, 70 ve 80 dakika olarak belirlendi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İsrail ve Hamas arasında, çatışmalara 4 gün ara verilmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı. İsrail’de, tutuklu bulunan 150 Filistinliye karşılık Gazze'de tutulan 50 İsrailli rehine serbest bırakılacaktı. Ayrıca bölgeye insani yardım girişine izin verilecekti.

Rehine takasının perşembe günü yapılacağı açıklanmıştı. Ancak takasın ertelendiği duyuruldu.

Tel Aviv’den ise savaşın devam edeceğini açıklaması geldi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'daki çatışmaları ilk kez "savaş" diye nitelendirdi. Putin, G20 zirvesinde yaptığı konuşmada Ukrayna'daki savaş "trajedisini" durdurmak gerektiğini söyledi.

Kremlin'den yapılan açıklamalarda Ukrayna'daki savaştan "özel askeri operasyon" olarak söz ediliyordu.

Finlandiya, "düzensiz göçü kontrol altına almak" amacıyla Rusya ile olan 9 sınır kapısından 8’ini kapatacaklarını duyurdu. Dün başlayan bu uygulama

18 Şubat 2024'e kadar geçerli olacak.

Finlandiya ayrıca Rusya ile sınırının bazı noktalarına dikenli telli beton bariyerler yerleştirmeye başladı.

Hollanda’da yapılan genel seçimde Geert Wilders’in lideri olduğu aşırı sağcı Özgürlük Partisi birinci çıktı. Ancak hiçbir parti hükümeti kuracak orana ulaşamadı.

Koalisyon hükümeti için en az 4 partinin bir araya gelmesi gerekiyor. Ancak Wilders'in bir koalisyon kurması kolay olmayacak. Seçimden önce diğer büyük partiler Wilders liderliğindeki bir koalisyona katılmayacaklarını ilan etmişti.

Dilan Yeşilgöz liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi 2021 seçimlerine göre 11 milletvekili kaybetti. Yeşilgöz yenilgiyi kabul etti ve hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi.

Wilders, göçmenler ve Müslümanlara yönelik kışkırtıcı ve ayrımcı açıklamalarıyla tanınan bir siyasetçi.

Wilders, kampanya sürecinde göçü tamamen durdurma, cami ve Kur'an kurslarını kapatma, Avrupa Birliği üyeliği ile ilgili referanduma gitme gibi vaatlerde bulunmuştu.

Wilders'ın zaferi, Hollanda basınında yankı buldu. De Telegraaf gazetesi, “Hollanda sağa döndü” manşetiyle çıktı. Hollanda nüfusunun yaklaşık yüzde 5'ini oluşturan Müslümanlar ise inanç özgürlüklerinin kısıtlanmasından endişe ediyor.

ABD'nin eski Başkanı Barack Obama döneminde danışmanlık yapan Stuart Seldowitz, New York'ta Mısırlı bir satıcıya yönelik nefret ve hakaret içeren sözleri nedeniyle gözaltına alındı. Polis, Seldowitz’e nefret suçunun yanı sıra "ağırlaştırılmış taciz ve takip ederek tacizde bulunma" suçlaması da yöneltti.

Video Seldowitz, satıcıya ”terörist" diyor ve 4 bin Filistinli çocuğun öldürülmesinin yetmediğini söylüyor.

Kuzey Kore uzaya casus uydu gönderdi. Daha önce mayıs ve ağustosta yapılan fırlatma denemeleri başarısız olmuştu. Güney Kore buna tepki göstererek Kuzey’in Rusya’dan teknik destek aldığını öne sürdü., Çin taraflara itidal çağrısında bulundu.

KISA DALGA’DAN

Ferdi Akarsu ile gazeteci Mehveş Evin, Sel ve kuraklığa çare olarak gösterilen “süngerkent”leri anlatıyor. .

Podcast