Fırtınalı günler....

Fırtınalı günler....
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

27 KASIM KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

***Türkiye, yağışlı ve fırtınalı havanın etkisi altında… Kıyı kentlerinde denizler taştı, çatılar uçtu, yollar kapandı…

İZMİR'de şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle Alsancak, Mavişehir ve Yalı mahallelerinde deniz taştı. Deniz ve kaldırımlar ile birleşti, sitelerin bahçeleri ile iş yerlerini su bastı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer deniz kabarması olarak adlandırılan durumun tsunami etkisi yarattığını söyledi.

İSTANBUL’da Caddebostan sahil şeridinde denizde dev dalgalar oluştu. Menekşe sahilinde ise denizdeki yosun ve taşlar dalgalarla sahilyoluna kadar geldi.

ANTALYA'da şiddetli yağış ve fırtınanın yanı sıra , dolu da etkili oldu. Birçok ev ve iş yerini su basarken, çok sayıda ağaç devrildi, 2 tekne de battı.

YALOVA'nın Çınarcık ilçesinde etkili olan şiddetli yağış ve fırtına sonrası taşan deniz, kara ile birleşti. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) seferleri,nden birçoğu da iptal edildi.

Meteorolojinin tahmin haritasına göre batı bölgelerinde yağışlı hava devam edecek. Bugün iç ve doğu bölgelerde de karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor… Meteoroloji, Siirt, Batman, Şırnak, Bingöl, Muş ve Erzurum’ için buzlanma, don ve fırtına uyarısı yaptı…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) verilerine göre, İstanbul’da hava sıcaklığı yarına kadar kış değerlerinde olacak. Yağışların şehrin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

*** Siyaset gündeminde öne çıkan iki başlık var. Biri yerel seçim hazırlıkları diğeriyse İYi Parti’deki iddia ve suçlamalar…

CHP lideri Özgür Özel , başarılı bulup sahiplendikleri üç büyükşehir belediye başkan adayı dışıda kimseye söz vermediklerini söyledi.

Özel daha önce bu isimleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu olarak açıklamıştı

*** AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş ise aday belirlemede temayül yoklaması ve anketlerin önemli olduğunu belirtti. Elitaş, yerel seçimde partinin oylarını patlatacaklarını söyledi.

Gazete Duvar’ın kulis haberine göre İstanbul’da temayül yoklamasında iki adayın adı öne çıkıyor. Bunlar İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile eski Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı, İstanbul Milletvekili Murat Kurum….

*** İYİ Parti’de ise Genel Başkan Meral Akşener ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır arasındaki gerilim sürüyor. İhraç istemiyle disipline sevk edilen Dikbayır, Akşener’in oğlu Fatih Akşener'in parti içerisinde oldukça etkili olduğunu hatta iki ofisiyle sekreteri olduğunu iddia etti.

Avrasya Araştırma Şirketi’nin eski Başkanı Kemal Özkiraz ise oy oranlarını yüksek gösterme karşılığında İYİ Parti’nin para teklif ettiğini iddia etti. Özkiraz, teklifin Akşener’in selamıyla Ümit Dikbayır tarafından yapıldığını öne sürdü.

*** Bankacı Seçil Erzan’ın yargılamasıyla ortaya çıkan ilişkiler ağı gündeminden önemli başlıklarından biri.

Denizbank’ta Levent Şube müdürüyken açtığı

“Fatih Terim Fonu”yla futbolcuları milyonlarca lira dolandırdığı öne sürülen bankacı Erzan’ın 226 yıl hapsi isteniyor.

Erzan’ın kurduğu "ponzi" sisteminde milyonlarca dolar ise kayıp.

Fatih Terim’in de soruşturma kapsamında ifade verdiği belirtilmişti. Ancak Terim’in ifadesi iddianamede yer almadı. Terim’in savcılığa giderek bilgi verdiği öne sürüldü.

Bu arada Terim, konuyla ilgili ilk kez açıklama yapıp kendi adını gündeme getirenlere karşı hukuk savaşı başlatacağını söyledi.

Erzan’ın merkezinde olduğu davanın yanı sıra yeni soruşturmalar açıldığı da belirtildi. Aralarında eski futbolcu Semih Kaya’nın bulunduğu 11 kişiye “tefecilik”, Denizbank yönetim kurulu üyesi Hakan Ateş’in de aralarında bulunduğu beş kişiye de “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak” soruşturma açıldığı ortaya çıktı.

*** İçişleri Bakanlığı,; İzmit Belediyesi tarafından yapılan ihalelerle ilgili şikayetler üzerine CHP’li başkan Fatma Kaplan Hürriyet ile 12 belediye yöneticisi hakkında soruşturma izni verdi.

***İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da yeni bir operasyonu açıkladı. Forex Yatırımı ile yüksek kazanç vaat ederek dolandırıcılık yapanlara 10 ilde Sibergöz-8 operasyonu yapıldı. 25 kişi yakalandı.

***Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği takvime göre, 17-20 Nisan arasındaki ara tatil, 21 Nisan'daki Ramazan Bayramı tatiliyle birleşecek. Öğretmenler ara tatilde idari izinli sayılacak.

EKONOMİ

***Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre yeniden değerleme oranı, bu yıl için yüzde 58,46 olarak tespit edildi.

Bu oranın belirlenmesinin ardından motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları, pasaport, kimlik, ehliyet harçlarına da bu oranda zam yapıldı.

2024’te kırmızı ışıkta geçmenin ve hız sınırını aşmanın cezası 1506 lira olacak.Hhatalı park cezası 690 liraya yükselecek.

Ehliyetsiz olarak araç kullanmanın cezası ise 13.978 TL olarak belirlendi.

Pasaport ücretlerine gelen zam da şöyle:

Pasaport harcı 6 aya kadar 1638 olacak.

4 yıldan fazla süreli olan pasaportlar için harç miktarı 7 bin 833 liraya yükselecek.

***Birleşik Kamu İş, “Halkın Enflasyonu” araştırmasının sonuçlarını yayınladı.

"Gıda fiyatları son beş ayda yüzde 41,8 oranında arttı.

Yağ fiyatlarındaki artış yıllık yüzde 77,6 oldu.

Meyve fiyatları yüzde 117 sebze fiyatları ise yüzde 187 oranında artış gösterdi.

Araştırmaya göre Eylül 2021’den bu yana gıda fiyatları yüzde 531 oranında arttı.

Eylül 2021’de 100 liraya satın alınan bir gıda sepeti için vatandaşlar bu yıl kasım ayında 631 lira ödemek zorunda kaldı.

***Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, haksız rekabetin önlenmesi için zincir marketlere yasal zorunluluklar getirilmesini talep etti.

Konfederasyon Başkanı Bendevi Palandöken, zincir marketlerin temel gıdadan teknolojiye, tekstilden kozmetiğe, beyaz eşyadan mobilyaya, hırdavattan oyuncağa kadar 415 meslek dalına ait ürünleri satarak piyasada haksız rekabet ortamı oluşturduğunu savundu.

Palandöken, zincir marketler yalnızca gıda ürünlerini satması gerektiğini söyledi.

Çiftçilere yapılacak tarımsal desteklerle ilgili tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buğday, arpa, çavdar, tritikale ve yulaf için dekar başına 149 TL mazot ve gübre desteği ödenecek.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

***İsrail’le Hamas arasında cuma günü dört günlük ateşkes anlaşması yapılmıştı. Ateşkes uyarınca rehine takası yapıldı. Her iki taraftan da serbest bırakılanların neredeyse tamamı kadın ve çocuklardan oluşuyor.

İsrail Ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyinden kuzeyine geçişe izin verilmeyeceğini tekrarladı..

İsraillilerin hükümete karşı protestoları sürüyor. Önceki gece bir grup eylemci Başbakan Netanyahu'yu konutunun önüden protesto düzenledi. Eylemciler "Netanyahu İsrail devleti için en büyük felakettir" yazılı pankart taşıdı. Kalabalık başka grup da, Hamasın esir aldığı İsraillilerin serbest bırakılması talebinde bulundu.

İngiltere'nin başkenti Londra'da yine on binlerce kişi Filistin ile dayanışma sokaktaydı. 14 Ekim'den bu yana yedincisi yapılan eylemde çatışmalara insani ara kararının kalıcı ateşkese döndürülmesi talep edildi.

*** İspanya’nın Barselona kentinin Belediye Meclisi, Gazze'de kesin ateşkes sağlanana kadar" İsrail ile ilişkileri yeniden başlatmama kararı aldı.

*** Hollanda’daki seçim sonuçları dünya gündemindeki yerini koruyor. Seçimde hüsrana uğrayan Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi lideri Dilan Yeşilgöz, seçimlerden zaferle çıkan aşırı sağcı Geert Wilders ile hükümet kurmayacaklarının sinyalini verdi.

Hollandalı siyaset uzmanları koalisyon görüşmelerinin aylar sürebileceğini söylüyor. Bu arada Hollanda’nın birçok kentinde Wilders’e karşı protesto gösterileri düzenleniyor.

Covid-19'un aşısını geliştiren biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucularından Uğur Şahin, kansere karşı kişiye özel ilk mRNA aşılarının 2030'dan önce onaylanabileceğini açıkladı.

KISA DALGA’DAN

Gazeteciler Sedat Bozkurt ve Ayşe Yıldırım, 50+1 tartışmasını yorumluyor.

Podcast