Sosyal medya, kara para, ponzi: Çember daraldı...

Sosyal medya, kara para, ponzi: Çember daraldı...
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

29 KASIM KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

Yolsuzluk, kara para aklama, dolandırıcılık, saadet zinciri… Türkiye günlerdir birbirinden vahim iddiaları konuşuyor.

erzan.jpeg

Bankacı Seçil Erzan’ın ‘Fatih Terim fonu” adı altında yüksek faiz vaadiyle futbolculardan milyonlarca lira topladığı ortaya çıkmıştı.

Skandalın olduğu tarihde Denizbank yöneticisi olan Erzan şu an tutuklu ve hakkında 226 yıla kadar hapis isteniyor.

Erzan bazı sporcuların parasının battığını kabul ederken, adı mağdur olarak geçen bazı futbolcuların fazlasıyla para aldığını ve bu kişilerin tefecilik yaptığını öne sürüyor.

Soruşturma kapsamında ortaya çıkan yeni bilgi ve iddialar yeni soruşturmalara konu oluyor. Hatta ikinci bir iddianamenin daha hazırlanacağı belirtiliyor.

Skandalla ilgili Denizbanktan ilk kez açıklama geldi. Bankanın detaylı açıklamasında 20 soruya yanıtlar verildi. Banka özetle olayla ilgilerinin olmadığını savundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Teftiş Kurulu da iddialarla ilgili inceleme başlattı. Para trafiği içinde yer alan futbolcular, bu sporcuları Erzan’a yönlendiren isimler incelenecek.

Habertürk’ten Bülent Aydemir’in aktardığına göre Gençlik ve Spor Bakanlığı geniş kapsamlı bir şike soruşturması da başlattı. Genel olarak başlatılan soruşturmanın bu dolandırıcılık olayını da içerdiği belirtildi.

1700107678894-feno.jpg

Dilan ve Engin Polat çiftinin tutuklanmasından sonra sosyal medya fenomenleri mercek altına alınmıştı. Ticaret Bakanlığı 600 fenomen ile ilgili inceleme başlatmıştı. MASAK ve vergi müfettişleri de olaya müdahil oldu.

Sosyal medyada gösterişli hayatlarıyla tanınan Tayyar ve Özlem Öz çifti hakkında da ”Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', “örgüte üye olma', "Resmi belgede sahtecilik', "Vergi usul kanununa muhalefet" gibi suçlardan soruşturma açıldı.

Ancak soruşturma bununla sınırlı değil. Gazeteci Murat Ağırel, Dilan Polat’ın dört yıl önce çekip paylaştığı bir fotoğrafta yer alan tüm fenomenlerin soruşturmaya dahil edildiğini duyurdu.

Söz konusu otoğrafta Merve Nur Akyüz, İleyda ve Tolunay Topal, Kenan ve Eylül Öztürk, Nez Demir, Yasemin ve Murat Yiğit de bulunuyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Türkiye'nin gündemine oturan bu olaylarla ilgili açıklama yaptı.

Bahçeli, “Sahtekâr bankacılar, saadet zincirleri, saçlarına dolardan bukleler yapan şaibeli soytarılar milletimizde haklı bir öfkeye neden olmaktadır” dedi. Bahçeli, yaşananların Türkiye’ye zarar verdiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı son günlerde peş peşe operasyonlar yapıyor. Kimi zaman firari şahıslar kimi zaman silah ya da uyuşturucu kaçakçıları yakalanıyor.

Son olarak içişleri Bakanı Bakanı Ali Yerlikaya, 81 il genelinde gerçekleştirilen "Çember-7" operasyonu açıkladı. Bu operasyonlarda çeşitli suçlardan aranan 1034 firari yakalandı.

BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk, peş peşe yapılan bu operasyonların iktidar içinde nasıl değerlendirildiğini yazdı. Öztürk’ün konuştuğu bir hükümet yetkilisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği tam yetkiyle birlikte mafya, çeteler ve uyuşturucuyla mücadele edildiğini ve kurumların bir arada çalıştığını söyledi. Yetkili ayrıca gri listeden çıkma hedefi için kara paranın üzerine gidildiğini ve ciddi bir mesafe alındığını belirtti.

CHP lideri Özgür Özel partisinin grup toplantısında ittifak tartışmalarına değindi. Özel, yerel seçim için çağrıda bulundu ve “Tüm siyasi partileri, güç birliğine davet ediyoruz" dedi.

HEDEP eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan da grup toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu ve Ümit Özdağ arasında ikinci tur seçim öncesi yapılan protokole tepki gösterdi. “Bu protokol bir utanç kaydı olarak tarihe bir not olarak düşecektir” diyen Bakırhan, protokolü kirli ve ırkçı kağıt parçası olarak nitelendirdi. Bakırhan, “HEDEP oldukça ırkçı hayaller gerçek olmayacaktır” dedi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, katledilişinin sekizinci yılında anıldı. Elçi’nin vurulduğu Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare’nin önündeki anma töreninde konuşan Türkan Elçi, sekiz yıl süren adaletsizliğe vurgu yaptı, faillerin cezalandırılmadığını ve adalet yerini bulmadığını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye’sinin eski Başkanı Melih Gökçek’in kullandığı dubleks konutlar mahkeme kararıyla tahliye edilecek.

Gökçek, bu konutları Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden 2018 yılında eşi ile avukatları adına almıştı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise konutların satışında usulsüzlük olduğunu belirten dava açmıştı. Mahkeme de bu yönde karar verdi.

EKONOMİ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu kasım ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı.

4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 14 bin 25 lira oldu.

Yoksulluk sınırı 45 bin 686 liraya çıktı.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti de aylık 18 bin 239 liraya yükseldi.

Açlık sınırı, 4 kişilik bir ailesinin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını gösteriyor.

Zorunlu gıda harcamasına eğitim, sağlık, ulaşım gibi giderler eklenerek yapılan hesaplama ise yoksulluk sınırını ortaya çıkarıyor.

Kentsel dönüşümde "rezerv alan" tartışmasıyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’den açıklama geldi. Yeni yasada yer alan “yerleşim alanlarının da rezerv alan” olacağı yönündeki ibare mülkiyete el koymanın önünü açmak olarak değerlendirilmişti. Bakan Özhaseki, rezerv alanlarının boş alanlar veya kamu alanları olacağını söyledi.

Bakan “Kimse endişe etmesin, evinde rahatça otursun, kimsenin malında, mülkinde, toprağında gözümüz yok” dedi.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün öğrenim kredisi ve burs ödemeleri başladı.

Öğrenim kredisi ve burs alan yeni öğrencilere ekim ve kasım ayı ödemeleri bir arada yapılacak.,

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İsrail ve Hamas arasındaki insani ateşkes iki gün daha uzatılmıştı.

Taraflar arasındaki görüşmeler aracılık eden Katar, ateşkes süresinin uzatılabileceğinden umutlu ancak İsrail’den şiddet dolu açıklamalar gelmeye devam ediyor.

İsrail Savunma Bakanı, insani aranın’ sona ermesinin ardından Gazze Şeridi'ne saldırılarının ‘daha şiddetli ve tüm bölge boyunca’ olacağını söyledi.

ABD'de bir grup yerel siyasetçi, eylemci ve oyuncu, Gazze'de "kalıcı ateşkes" talebiyle Beyaz Saray önünde 5 günlük açlık grevi başlattı

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin kasım ayı sonunda Türkiye'ye yapması beklenen ziyaretin başka bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

Interpol Başkanı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) asıllı Ahmed Nasır el Reisi hakkında işkence suçlaması yapıldı.

İki İngiltere vatandaşı Reisi hakkında suç duyurusunda bulunup keyfi tutuklama ve işkenceye gözyumduğunu öne sürdü.

Reisi İstanbul'da 2021 yılında yapılan seçimde INterpol başkanı olmuştu. İnsan hakları örgütleri Reisi’nin seçilmesini kınamıştı.

Kuzey Kore, geçen hafta uzaya yeni bir casus uydusu fırlatmıştı. Kuzey Kore basınında yer alan haberlere göre casus uydu ABD'deki Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve ABD'ye ait uçak gemilerinin fotoğraflarını çekti. Haberlere göre fotoğraflar ülke lideri Kim Jong-un tarafından incelendi.

Kuzey Kore'nin uyduyu fırlattığını açıklamasının ardından ABD ve Güney Kore bu durumu kınamıştı.

İngiltere'de rutin sağlık taraması sırasında bir hastada domuz gribinin yeni varyantı tespit edildi. Hastanın iyileştiği belirti.

Enfeksiyonun nereden geldiği ve insan sağlığına yönelik bir tehdit oluşturup oluşturmadığı incelenecek.

2009'da domuzlar, kuşlar ve insanlarda görülen bir domuz gribi virüsü küresel pandemiye yol açmıştı.

Avustralya, tek kullanımlık elektronik sigaraların ülkeye girişini 1 Ocak'tan itibaren yasaklayacak.

Avustralya Sağlık Bakanı Mark Butler, tek kullanımlık sigaralarla "nikotine bağımlı yeni bir kuşak" yaratıldığını söylüyor.

Ülkede 2021'den bu yana, nikotin içeren elektronik sigaralar ancak reçeteyle alınabiliyor. Ancak bu kısıtlamalara rağmen bağımlılık düzeyinin çok arttığı bildiriliyor.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, eski adı Twitter olan X platformunu kullanmayı bıraktığını duyurdu. Hidalgo, Twitter’ı "istismar, yanlış bilgi ve nefreti yayarak demokrasileri yok eden devasa küresel lağım" diye tanımladı.

KISA DALGA’DAN

Yeşim Özdemir’in hazırlayıp sunduğu Kitap-Konuk-Kahve programına konuk olan Gazeteci-Yazar Elçin Poyrazlar, suç edebiyatını anlatıyor

Podcast