Seçime kaldı 118 gün: İttifaklar, adaylar...

Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

4 ARALIK KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

GÜNDEM

Yerel seçimlere 118 gün kaldı. Siyasetin gündeminde de seçimler, adaylar, ittifaklar var…

CHP lideri Özgür Özel geçen hafta İYİ Parti lidesi Meral Akşener’i ziyaret edip, genel ittifak yerine yerelde işbirliği önerisini götürmüştü.

İYİ Parti Genel İdare Kurulu bu öneriyi bugün ele alacak.

Özgür Özel, çıkacak karara saygılı olacaklarını ama olumlu bir yanıt almayı temenni ettiklerini söylemişti.

CHP, İYİ Parti’nin tutumuna göre pozisyon alacak. Ya kendi adaylarını belirlemek üzere çalışmalarına hız verecek ya da İYİ Parti ile işbirliği seçeneklerini netleştirmek için heyet kuracak.

Seçim yaklaştıkça aday isimleri de tek tek ortaya çıkıyor.

CHP lideri Özgür Özel dün Manavgat’ta ilk adayı açıkladı. Özel, aday olmayacağını açıklayan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'i yeniden aday gösterdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş adaylık için başvurusunu yapacağını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) adaylık yarışı hız kazandı. CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi için adaylık başvurusunda bulundu. Böylece CHP'de İmamoğlu'nun ilk rakibi belli oldu.

İzmir’de de Tunç Soyer yeniden aday olacağını söylemişti.

Bu arada CHP'ye bugüne kadar 8 bine yakın başvuru geldiği belirtildi.

Cumhur İttifakı da yerel seçim çalışmalarında sona yaklaştı. İki partinin heyetleri seçim çalışmasının sonuçlarının yakın zamanda parti başkanlarına sunulacağı belirtiliyor. Ardından çalışmalara son nokta konulacak.

AKP’de İstanbul için Murat Kurum ve Ali Yerlikaya’nın adı öne çıkarken eski AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk de İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı için aday adayı oldu.

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, seçimlere ilişkin açıklama yaparak "Yerel yönetimlerde temsil edilecek şekilde siyasetimizi yürüteceğiz" dedi. Yargıtay, HEDEP kısaltmasının değiştirilmesini istemişti. Hatimoğulları, partinin kısa isminin netleşmediğini de söyledi.

Ve son günlerde gündemin değişmez maddelerinden birine geçelim: Fenomenler soruşturması…

Kara para aklama, örgüt üyeliği ve vergi kaçırma suçlarından tutuklanan Dilan-Engin Polat hakkında ihbar üzerine "uyuşturucu veya uyarıcı madde imal etme" suçundan da soruşturma başlatıldığı iddia edildi. Sabah gazetesinin haberine göre bu suçtan başlatılan soruşturma, ana kara para aklama soruşturmasıyla birleştirildi.

İstanbul’da düzenlenen Kafes 15 operasyonunda Rusya'da faaliyet gösteren suç örgütünün yöneticisi olan ve mavi bültenle aranan Shamil Amirov yakalandı. Operasyonu sosyal medyadan duyuran İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Uluslararası ve ulusal organize suç odaklarıyla, zehir tacirleriyle mücadelemiz artarak devam edecek. Nefeslerini keseceğiz” dedi.

Kanal D’de yıllardır yayınlanan Arka Sokaklar dizisi, infaz koruma memurunun bir tutukluyu darp ettiği sahne nedeniyle hedefte…

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç bir açıklama yaparak, hem idari hem hukuki inceleme ve soruşturmaların yapılacağını söyledi. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü de diziyi kınadı.

Meteoroloji’nin tahminlerine göre önümüzdeki günlerde yağışlı hava batı bölgelerinde etkili olmaya devam edecek. Bu arada İstanbul’da son günlerde etkili olan yağışlar nedeniyle barajların ortalama doluluk oranı yüzde 33.64'e yükseldi.

EKONOMİ

Milyonlarca emekçiyi ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri 11 Aralık’ta başlayacak.

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan’ın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da asgari ücrete yılda sadece 1 kez zam yapılacağını söylemişti.

Zam masasında işçileri temsil edecek Türk-İş ise pazarlığı, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olan 14 bin 25 liradan başlatacak.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “İnsan 3 ay bu ücretle idare edemiyor." dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da 2024 zammı için tek işçinin değil, 4 kişilik bir ailenin masrafı hesaplanması gerektiğini dile getirdi.

DİSK de benzer bir açıklama yapmış, açlık ve yolluk sınırını dikkate alınmasını istemişti.

TÜİK, kasım ayı enflasyon verisini bugün saat 10.00’da açıklayacak. Ekonomistler, yükselen gıda ve hizmet fiyatlarıyla doğalgaz kullanımının artmasının etkisiyle enflasyonda yükseliş bekliyor.

Ekonomistler önceki ay yüzde 61,36 olan yıllık enflasyonun yüzde 62,61'e çıkacağını belirtiyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), kasım ayında İstanbul'da fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, açıkladı.

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 135’inin fiyatı arttı., 21 ürünün fiyatı düştü, 86 ürünün fiyatı ise değişmedi.

İstanbul’da fiyatı en çok artan ürün erkek paltosu oldu. Fiyatı en çok düşen ürün ise pırasa …

Meclis Genel Kurulu’nda bu hafta ekonomiye dair maddeler içeren torba kanun teklifi görüşülecek.

Teklif çalışan emeklilere de bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesini de içeriyor. Teklifte ayrıca deprem bölgesinde fahiş fiyat artışı yapanlara ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İsrail, 7 günlük insani aranın sona ermesinin ardından bölgeye düzenlediği saldırılara gece boyunca devam etti. İsrail yine sivillerin sığındığı kampları hedef aldı. Geçici ateşkesin sona ermesinden sonra İsrail’in saldırılarında yüzlerce Filistinli öldürüldü. 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki can kaybı 15 bini aştı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri, Gazze'nin güneyindeki El Nassar hastanesini ziyaret etti. Hastaların yerde tedavi gördüğünü ve acı içinde çığlıklar attığını söyledi Genel Sekreter, hastanede yaşananları “hayal bile edilemez” sözleriyle aktardı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, savaşın ve kara harekatının süreceğini söyledi.

Netanyahu, İsrail’in kuzeyde de Hizbullah’ı hedef aldığını ifade ederek şöyle konuştu: “Hizbullah bir hata yapar ve geniş çaplı bir savaşa girerse, Lübnan'ı kendi elleriyle yok etmiş olacaktır. Önümüzde zorlu bir savaş var ama sonunda galip geleceğiz…”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron

İse Netanyahu'nun Hamas'ı tamamen yok edeceklerine yönelik sözlerini yorumladı.

Macron, “”Hamas'ın tamamen yok edilmesi ne demek ve bunun mümkün olduğuna inanan var mı? Eğer varsa savaş 10 yıl sürecektir”dedi. Fransa Cumhurbaşkanı, kalıcı ateşkes için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris de bir açıklama yapıp, Gazze'nin kuşatma altında kalmasına ya da sınırlarının yeniden çizilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Dünyada ateşkes çağrıları sürüyor. ABD'nin New York kentinde ve başkenti Washington'da yüzlerce kişi, İsrail'in saldırıları durdurmasını "kalıcı ateşkes" ilan edilmesini istedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusundaki asker sayısını yaklaşık 170 bin kişi daha arttırdı. Rus ordusundaki toplam askeri personel sayısı 2 milyonu aştı.

Rusya Savunma Bakanlığı bu artışın NATO’nun saldırgan faaliyetlerine yanıt olduğunu söyledi.

Filipinler’in Mindanao adasında cumartesi günü 7,5 büyüklüğünde deprem oldu. Bir kişi hayatını kaybetti, kimi yerleşim alanlarında hasar meydana geldi. Aynı bölgede dün de 7 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Dünyada sismik hareketlerin en fazla görüldüğü ülkelerden Filipinler, "Ateş Çemberi" olarak da bilinen Pasifik Deprem Kuşağı'nda yer alıyor.

Dubai'de devam eden Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı'nda (COP28) 118 ülke küresel yenilenebilir enerji kapasitesini üç katına çıkarma taahhüdünde bulundu.

Gönüllük esasına dayanan ve bir bağlayıcılığı bulunmayan metni Türkiye, Suudi Arabistan, Rusya ve Çin henüz imzalamadı.

COP28'de ayrıca 50 petrol ve gaz şirketi, 2030 yılına kadar metan emisyonlarını sonlandırma sözü verdi. Şirketler en geç 2050 itibarıyla faaliyetlerini karbonsuzlaştırma taahhüdünde bulundu. Ülkelerin verdiği sözler gibi bu taahhütlerin de bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Almanya’nın Hamburg kentinde cumartesi günü yapılan Euro24 kura çekimi sırasında canlı yayına "seks sesleri" yansımıştı. Söz konusu sesler, İsviçre'nin İskoçya, Macaristan ve Almanya ile birlikte A Grubu'na seçildiği sırada duyuldu.

UEFA konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

KISA DALGA’DAN

Gazeteciler Ayşe Yıldırım ve Sedat Bozkurt, Politi-Cast’te Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi’nin mahkeme kararıyla görevden alınmasını değerlendiriyor.

Podcast