Çanlar 'TikTok' için çalıyor...

Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

6 ARALIK 2023 KISA DALGA BÜLTEN


GÜNDEM

*** Türkiye, bir süredir sosyal medya fenomenlerinin odağında olduğu soruşturmaları konuşuyor. Bu kişilere “suç örgütü kurmak, kara para aklamak, yasadışı bahis” gibi suçlamalar yöneltiliyor.

+ Soruşturmalarda yeni gelişmeler oluyor. Tutuklu olan Dilan Polat'ın 2019'da 'Şampiyonlar Ligi' notuyla paylaştığı fotoğraftaki 12 fenomenin şirketine kayyım atandı. Bu kişiler de soruşturmaya dahil edilmişti.

+ İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya TikTok yayınlarıyla ilgili soruşturmalara bilgiler verdi. Yerlikaya son 6 ayda Tiktok'taki paylaşımlar nedeniyle 1332 hesap yöneticisinden 13'ünün tutuklandığını söyledi.

+ Bakan Yerlikaya, müstehcen içeriklerle canlı yayında gelir sağlayan, çocuk istismarı barındıran içerikler üreten hesap yöneticileri hakkında da işlem yapıldığını vurguladı.

+ Bakan’ın verdiği bilgilere göre 612 hesapla ilgili işlemler devam sürüyor.”

+ Hükümet de, sosyal medya üzerindeki mali ve içerik denetimlerini artırmak için harekete geçti. TikTok temsilcileri de Meclis’e davet edildi.

+ TikTok temsilcileri 7 Aralık Perşembe günü Meclis Dijital Mecralar Komisyonu’nda soruları yanıtlayacak.

+++ İYİ Parti Genel İdare Kurulu’nun, CHP’nin iş birliği teklifine ‘hayır’ demesinin yankıları sürüyor.

+CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Eski dosttan düşman olmaz. İYİ Parti ile bir sıkıntımız olduğunu düşünmeyin" dedi.

+ Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da , “Biz partilerin aldığı kararlara karışmıyoruz, saygı duyuyoruz. Ankara'da 4 milyon 200 bin seçmenin oyuna talibiz” diye konuştu.

+ İYİ Parti‘nin kararı istifalara da neden oldu. Eski Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın da partisinden istifa eden isimler arasında.

AYdın, yerel yönetimi CHP’yle uyum içerisinde yürüttüklerini belirterek bunun olumsuz bir noktaya taşınmasına razı olmadığını söyledi.

+++ HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, batıda adaylık sürecini hızlandırdıklarını söyledi.

Kayyım uygulamasına bir kez daha tepki gösteren Haşimoğulları, “Bizim olanı geri alacağız dedi.

+++ Cumhur ittifakında seçim çalışmaları sürerken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan yalanlama geldi. Yerlikaya, "Öyle bir durum söz konusu değil" dedi.

+++ Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katili Ogün Samast’ hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' suçundan açılan dava bugün başlıyor.

Samast, Bolu F Tipi cezaevinden koşullu salıverilme kapsamında 15 Kasım 2023'te tahliye edilmişti.

Mahkeme, tutanağında Samast’ın bu duruşmaya katılmaması halinde hakkında yakalama kararı çıkarılacağını belirtilmişti.

+++ Bursa’da önceki gün peş peşe gelen depremlerin ardından Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den bir kez daha çok ciddi uyarılar geldi.

+ Youtube’da Kafa TV yayınına katılan Görür tam 18 kentin ismini saydı ve bu illerin fay üzerinde olduğunu, 7 ve üzerinde deprem beklendiğini söyledi.

+ Görür’ün saydığı 18 kent şöyle: "Eskişehir, Denizli, Muğla, Erzincan, Kayseri, Tokat, Kahramanmaraş, Hatay, Kocaeli, Osmaniye, Bingöl, Konya, Erzurum, Aydın, Balıkesir, Burdur, Manisa, Hakkari..."

+++ Diyarbakır'da 25 Nisan’da tutuklanan gazeteci Abdurrahman Gök “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla yargılandığı davanın ikinci duruşmasında tahliye edildi.

+++ Gazeteci İsmail Saymaz’ın "Terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef gösterdiği" gerekçesiyle yargılandığı davada, savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, Saymaz'ın 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını isterken, "Kamu görevlisine hakaret" suçundan ise beraatini talep etti.

+++ Kızılay'da 2017 yılından itibaren genel müdür olan İbrahim Altan istifa etti.

+ Kızılay Yönetim Kurulu, “Kızılay’da genel müdürlük ve CEO’luk makamının kaldırılmasına karar verdi. Bu makamda bulunan tüm yetkileri Kızılay Genel Sekreterin devredilecek.

EKONOMİ

++ Geçim sıkıntısı ve hayal pahalılığı icra dosyalarına da yansıdı.

+ CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’nun açıkladığına göre 1 Ocak- 1 Aralık 2023 arasında icra dairelerine 12 milyondan fazla yeni dosya geldi. 2023 yılında devreden dosya sayısı 24 milyondan fazla… Geçen yıl ilk 11 ayında dosya sayısı 7 milyondu. Bakıroğlu’na göre bu bir rekor. Çünkü 2015 yılından bu yana bir yılda icra dairelerine gelen en yüksek dosya sayısı 9,3 milyon.

+ Yurttaşın bu yıl ocak-ekim döneminde kredi ve kredi kartı borcu nedeniyle bankalara ödediği faiz miktarı ise 282 milyar liradan fazla. Ödenen faiz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 91 artmış durumda.

+++ Merkez Bankası, kasım ayı enflasyonuna ilişkin değerlendirmesini yayımladı. Raporda, yıllık enflasyonun gıda ve temel mal gruplarında gerilediği, enerji başta olmak üzere diğer ana gruplarda ise yükseldiği ifade edildi. Doğalgaz faturalarının kasım enflasyonuna yüzde 1 etki yaptığı belirtildi.

+++ Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilerine göre, 12 aylık ortalama dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 53,40, yurt içi üretici fiyatları yüzde 53,15 arttı.

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, özel tüketim vergisine "en iyimser" tahmin ile yaklaşık yüzde 25 zam yapılacağını söyledi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

+++ İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarına devam ediyor.

İsrail,binlerce kişinin bombardımandan kaçarak sığındığı güney bölgesini bombalıyor.

+ Birleşmiş Milletler Filistin İnsani İşler Koordinatörü, Gazze'de hiçbir yerin güvenli olmadığını ve gidecek yer kalmadığını söyledi.

Gazze Şeridi'nde internet ve iletişim hizmetlerinin tamamen kesildiği bildirildi. Gazze’de ayrıca bulaşıcı hastalık riski de artıyor. Birleşmiş Milletler, bağırsak enfeksiyonları ve cilt hastalıklarının arttığını açıkladı.

+İsrail Ordusu Dünya Sağlık Örgütü’nden de Gazze’nin güneyindeki tıbbi depoyu tahliye etmelerini istedi.

+ Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında öldürülenlerin sayısının 15 bin 899'e yükseldiğini duyurdu.

+ Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 63 gazetecinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

+ İsrail’in saldırıları havadan ve karadan devam ederken, ABD basını İsrail'in Hamas'ın Gazze’deki yeraltı tünellerine deniz suyu basmayı planladığını yazdı. Böyle bir hamlenin Gazze'nin temiz su kaynakları ile altyapısına zarar vereceği ifade edildi.

+++ İngiltere, ülkeye yasal yollardan gelen göçmen sayısını azaltmak için, nitelikli iş gücünü de kapsayan yeni önlemler açıkladı.

+Yeni kurallara göre yabancı kalifiye iş gücünün ülkede çalışabilmek için yılda kazanması gereken maaş 33 bin dolardan 48 bin 900 dolara çıkarıldı.

+İngiltere'ye yerleşen yabancıların aile birleşimi de zorlaştırılıyor. Zorunlu sağlık sigorta ücretleri de üçte iki oranında artırılarak 1200 doların üstüne çıkarılıyor.

+++ Yunanistan’ın ana muhalefet partisi SYRIZA parçalandı. Eski Başbakan Çipras'ın istifasıyla başlayan kopuş devam etti ve partiden ayrılan 11 milletvekili yeni meclis grubu kurdu.

+ Yeni oluşumun ismi “Yeni Sol” oldu. 11 milletvekili, amaçlarının SYRIZA'ya değil, iktidardaki Yeni Demokrasi Partisine muhalefet etmek olduğunu belirtti.

+++Nijerya'nın kuzeybatısındaki Kaduna eyaletinde Müslümanların dini kutlaması sırasında düzenlenen hava saldırısında 85 sivilin öldürüldü.

Eyalet Valisi Uba Sani, sivillerin "teröristleri" hedef alan insansız hava aracı tarafından "yanlışlıkla öldürüldüğünü" savundu.

+++ Almanya hızla ekonomik durgunluğa doğru sürükleniyor. Ülkedeki birçok şirket, ekonomideki olumsuz gidişatın, 2024’te de devam edeceğini öngörüyor. Alman Ekonomi Enstitüsü tarafından 2 bin 200'den fazla şirketle yapılan bir ankete göre, katılımcıların yüzde 35'lik bir kesim ise bu yılki olumsuz tablonun, önümüzdeki yıl da değişmeyeceği kanaatinde.

+++15 yaş grubunun okuma, matematik ve fen seviyelerinin dünya çapında değerlendirildiği PISA testinde, Singapur tüm alanlarda birinci oldu.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, OECD genelinde öğrencilerin seviyelerinde benzeri görülmemiş düşüş kaydedildi…

Öğrencilerin performansının 2018'e kıyasla okumada 10 puan, matematikte ise 15 puan düştüğü belirtiliyor.

Türkiye'nin matematikteki puanı 2018'e göre sabit kaldı, okumada 10 azaldı, fende ise 8 arttı. Türkiye her üç alanda da 2018'e göre daha üst sıralarda yer aldı. Ancak, matematik, fen ve okumada OECD ortalamasının altında kaldı.

Fransa Ulusal Meclisi’nde, tek kullanımlık elektronik sigaraların satışını yasaklayan tasarı oy birliğiyle kabul edildi.

Avustralya da tek kullanımlık elektronik sigaraları 1 Ocak’tan itibaren yasaklayacak.

KISA DALGA’DAN

Kısa Dalga’da kadınların mücadele hikayelerini paylaştıkları yeni podcast serisini başladı. Yeşim Özdemir’in hazırlayıp sunduğu Kadınlar ve Kurabiyeler’in ilk bölümünü dinleyebilirsiniz..b

Podcast