1 ay ceza alan bile hapse girecek

Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

11 ARALIK 2023

GÜNDEM

+++ Seçime doğru partilerin hazırlıkları ve ittifak çalışmaları sürüyor.

+Cumhur ittifakında AKP ve MHP heyetlerinin çalışmaları sürürken bir de istifa yaşandı.

+ MHP Kocaeli milletvekili Saffet Sancaklı, bu dönem MHP’ye en azından bir belediye vermezlerse Kocaeli’nde seçim çalışmalarına katılmayacağını söylemişti. Sancaklı, "Cumhur İttifakı, Kocaeli’de en az 4-5 belediyeyi kaybeder” demişti.

+Bu açıklamasının ardından Sancaklı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatı üzerine istifa ettiğini duyurdu.

+++ İYİ Parti’yle ittifak ihtimali sona eren CHP’de de seçim çalışmaları hızlandı.

CHP geçtiğimiz hafta yerel seçim çalışmaları kapsamında 100 milletvekiline 68 ilde çalışma yaptırdı. Milletvekillerinin hazırlayacağı raporlar aday belirleme sürecine yardımcı olacak.

Gazete Duvar’ın haberine göre 39 ilçeli İstanbul içinse tam bir çıkarma yapılacak. İstanbul’da 40 kişiden oluşan bir milletvekili grubunun görevlendirilmesi bekleniyor.

+++ CHP Genel Başkanı Özgür Özel, hafta sonu Berlin’de; Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Olağan Kongresi'ne katıldı. Kongreyle ilgili ANKA Haber Ajansı’na konuyan Özel şunları söyledi:

“Bütün Avrupa’da ve dünyada yükselen ve faşizme kayan aşırı sağa karşı hep birlikte çalışma konusunda irademizi bir kez daha teyit ettik.”

+++ Meclis Başkanlığı tarafından dokunulmazlıkların kaldırılması amacıyla Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edilen fezleke sayısı 733'e ulaştı.

Bu fezlekelerden 512'si HEDEP milletvekilleri hakkında hazırlananlardan oluşuyor. En çok fezleke HEDEP Mardin Milletvekili Salihe Aydeniz hakkında hazırlandı. Aydeniz'in fezleke sayısı 97 oldu.

+++ AKP’nin bir süredir üzerinde çalıştığı 8. yargı paketinin ayrıntılar ortaya çıktı. Hürriyet’ten Ebru Karatosun imzalı habere göre 22 farklı kanunda 105 madde değişecek.

+Denetimli serbestlik kriterleri de değiştirilecek. Hükümlü cezasının en az yüzde 40’ında ceza infaz kurumunda kalacak. Yani, 1 ay ceza alan kişi 12 gün hapis yatacak. Denetimli serbestlik süresi ise 3 yılı aşamayacak. Taslak metinde yer alan diğer düzenlemeler şöyle:

- İtiraz, istinaf ve temyiz kanun yollarına başvuru süreleri 7 günden 2 haftaya çıkarılacak.

- Hakaret suçu sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenirse bu durum uzlaştırma kapsamından çıkarılarak ön ödeme kapsamına alınacak.

- 1 gün karşılığı adli para cezasının alt sınırı 20 liradan 100 liraya, üst sınırı 100 liradan 500 liraya çıkarılacak.

-AYM’nin iptal kararı doğrultusunda, Türk Medeni Kanunu’nda kadınlara erkeğin soyadını alma zorunluluğunu kapsayan madde yeniden düzenlenecek.

+++ Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Mohamed Hassan Sheikh Mohamud’un motokurye Yunus Emre Göçer’e resmi araçla çarparak ölümüne sebep olduğu kaza gündemdeki yerini koruyor.

+ Kazadan sonra gözaltına Mohamud, ifadesi alındıktan sonra bırakılmıştı. Ancak daha sonra hazırlanan bilirkişi raporunda Mohamud’un kusurlu olduğu belirlenmişti. Fakat, Mohamud çoktan Türkiye’yi terk etmişti.

+BirGün’ün haberine göre Mohamud’un Türkiye’den kaçmasından sonra, Mogadişu Büyükelçiliği’nden bir heyetin Somali Cumhurbaşkanı ile görüştüğü ortaya çıktı.

+Kurye Göçer'in eşi Öznur Göçer de önemli açıklamalar yaptı. Cumhuriyet’e konuşan Göçer, "Görüntüler ortaya çıkana kadar polis bize eşimin intihar ettiğini söyledi. Kamuoyu baskısı olmasa belki dosya kapanacaktı. O adam polisler hatalı tutanak tuttuğu için kaçabildi" dedi.

+++ Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in görüşmesi sonrası, 10 Yunan adasına kapıda vizeyle girileceği açıklanmıştı.

Bu vizeyle Yunanistan’da yedi güne kadar kalma olanağı sağlanacak. Vizenin ücreti 60 Euro yani 1873 lira olacak. 7 günlük vizeyi kapsayan 10 Yunan adasının da şunlar olması bekleniyor; Sakız, Midilli, Rodos, Samos, Kos, Meis, Leros, Kalimnos, Simi, Limni

EKONOMİ

+++ Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını bugün yapacak. Türk-İş’i temsilen masada asgari ücret alan iki kadın ve iki erkek işçi olacak.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre masaya oturacak olan işçiler asgari ücretle yaşamanın zorluklarını; 10 bin lira kira verip çocuk bakarak ‘nasıl geçinemediklerini’ anlatacak.

+Asgari ücret halihazırda 11 bin 402 lira…

+Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi ve işveren sendikaları ile hükümet tarafından belirlenen 5’er temsilcinin yer aldığı 15 üyeden oluşuyor.

+++ Bütçe görüşmeleri de bugün Meclis Genel Kurulu’nda başlayacak. CHP 2024 bütçe kanun teklifine ilişkin karşı görüşlerini içeren muhalefet şerhini hazırladı. Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre CHP’nin itirazında asgari ücretin ortalama ücret haline geldiği belirtilerek “.Türkiye hızla asgari ücretliler ülkesine dönüşüyor” denildi.

+++ Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, göreve geldiği günden bu yana Türkiye'nin ekonomisindeki değişimi yorumladı. Sabah’a konuşan Şimşek şunları söyledi: “Uyguladığımız politikalarla yatırımcı güveni arttı, risk primi düştü, rezervlerimiz güçlendi ve kur oynaklığı azaldı. Türk lirasında kan kaybı durdu..”

+++ Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki hareketlilik ile vergilere yapılan zamlar akaryakıt fiyatlarını da etkilemeye devam ediyor. Benzine gelen 1 lira 65 kuruşluk indirim pompaya yansıdı. 7 Aralık'ta da motorin fiyatlarına 1 lira 30 kuruş, 8 Aralık'ta 88 kuruş indirim gelmişti.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

+++ İsrail’in 7 Ekim’de bu yana Gazze’ye yönelik saldırılarında öldürülen Filistinli sayısı 18 bine yaklaştı.

+ Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra İsrail’in cumartesi günü 20 katliam gerçekleştirdiğini ve aileleri bütünüyle yok ettiğini söyledi.

+ Kudra ayrıca İsrail keskin nişancılarının iki sağlık personelini öldürdüğünü, çok sayıda hamile kadını da öldürdüğü veya yaraladığını belirtti.

+++ Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye'nin aralarında de bulunduğu 80'den fazla ülke Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne insani ateşkes öneren karar tasarısı sundu.

Tasarı, cuma günü yapılan acil oturumda ele alındı. Daimi üye ABD tasarıyı veto etti. İngiltere "çekimser" oy kullanırken diğer 13 üye "evet" oyu kullandı.

Karar tasarısında, insani ateşkes istenirken, tüm taraflara sivilleri koruma çağrısı yapılıyordu.

+Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ABD'nin veto kararının onları İsrail'in savaş suçlarının ortağı haline getirdiğini söyledi.

+HAMAS siyasi büro, ABD’nin vetosununu ahlak ve insanlık dışı bir tutum olduğunu söyledi.

+ Arap ve İslam ülkeleri heyeti, Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi. Görüşmede, ABD’nin tasarını veto etmesinden duyulan memnuniyetsizlik dile getirildi.

+ ABD ise karar metninde Hamas ve 7 Ekim saldırısıyla ilgili ‘kınama’ dilinin kullanılmadığını belirtti. Amerika’nın açıklamasında tasarının koşulsuz ateşkes çağrısı içerdiği belirtilerek bunun Hamas’ı güçlendireceği savunuldu.

+ Bu arada Pentagon, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin acil durum yetkisini kullanarak İsrail'e yaklaşık 14 bin tank mermisi satışına izin verdiğini açıkladı.

+++ İngiltere'nin başkenti Londra'da 14 Ekim'den bu yana Filistin ile dayanışma için her cumartesi sokaklara çıkan on binlerce kişi 9'uncu kez bir araya geldi. Binlerce kişi Gazze'de kalıcı ateşkes istedi.

+++ Almanya Başbakanı Olaf Scholz, göç ve iltica gibi son dönemde Almanya’da tartışma yaratan konulara dair açıklamalarda bulundu.

Almanya'ya nitelikli iş gücü göçünü savunan Başbakan, kalifiye iş gücü göçünün desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Bu insanların ailelerinin de Almanya’ya gelmesi gerektiğini belirten Scholz, ayrıca bu göçmenlere Alman vatandaşı olma imkânının da verilmesi gerektiğini kaydetti.

Scholz, bireysel sığınma hakkının iptal edilmesi yönündeki talepleri net bir dille reddetti.

+++ Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise , daha sert sınır dışı önlemleri almak istiyor. Tartışmalı yasa tasarısı bugünden itibaren Paris'teki Ulusal Meclis'te görüşülecek. DW Türkçe’deki habere göre yasanın son hali henüz kesinleşmiş değil. Sızan bilgilere göre yasa, iltica prosedürlerini hızlandırmayı ve itiraz sürelerini kısaltmayı, aile birleşimini zorlaştırmayı ve tıbbi vize koşullarını sıkılaştırmayı amaçlıyor.

Tasarıyı protesto eden göçmenler ise yeni yasanın ayrımcı ve ırkçı olduğunu savunuyor.

+++ Avrupa Birliği (AB), günler süren müzakerelerin ardından yapay zeka teknolojisinin kurallara bağlanmasını öngören yasa tasarısı üzerinde uzlaşma sağladı.

+Yeni yasa ile yüz tanıma amaçlı veri tabanı oluşturan bütün sistemler yasaklanıyor.

+Su, enerji, yargı, sağlık ve biyometri gibi alanları yönetmek için kullanılan yapay zeka sistemleri "yüksek risk" kapsamına alınarak, çok daha katı kurallar getiriyor

+Yasada yapay zeka özellikle sağlık, demokrasi, çevre veya güvenlik alanlarında riskli olarak nitelendiriliyor.

Podcast