Tek başına yaşamak için en az 26 bin lira lazım

Tek başına yaşamak için en az 26 bin lira lazım
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz... Kısa Dalga Daily'yi her akşam e-postadan okumak için tıklayın.

HABER BÜLTENİNİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ

Tek başına yaşayanın yoksulluk sınırı 26 bin 500 lira

Birleşik Metal-İş Sendikası'na göre dört kişilik bir aile için açlık sınırı 16 bin, yoksulluk sınırı ise 57 bin lirayı geçti. Tek başına yaşayan bir kişinin yoksulluk sınırı en az 26 bin 517 lira oldu.

♦️ Nedir? Bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık harcama tutarı "açlık sınırını" gösteriyor. "Yoksulluk sınırı" ise zorunlu gıda harcamasına ulaşım, eğitim, giyim gibi harcamalar eklenerek hesaplanıyor.

İsrail misilleme yapacak... İran'dan yeni uyarı

⏹ İsrail Genelkurmay Başkanı Halevi, İran'ın saldırısına karşılık verileceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Katz, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun "terör örgütü" ilan edilmesi çağrısında bulundu.

⏹ Batılı ülkeler İsrail'e gerginliği tırmandırmama çağrısı yaptı.

⏹ İsrail devlet televizyonu bölge ülkelerine misillemeden zarar görmeyeceklerine dair güvence verildiğini duyurdu.

⏹ İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Ebulfazl Şikarçi, ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya'ya İsrail'e desteği kesme çağrısında bulunarak, bu ülkelerin veya İsrail'in her türlü saldırısına güçlü karşılık vereceklerini ifade etti.

⏹ Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İran'ın tüm nükleer tesislerini güvenlik gerekçesiyle kapattığını duyurdu.

Yargıtay'da seçim düğümü

Yargıtay Başkanlığı seçimi 18. turda da sonuçsuz kaldı. Mehmet Akarca 104, Ömer Kerkez 113, Muhsin Şentürk 100 oya ulaştı. Yargıtay Kanunu'na göre 175 salt çoğunluk oyuna hiçbir aday ulaşamadı. Seçimin yarın yapılacak 19'uncu turunda en fazla oyu alan Akarca ve Kerkez yarışacak.

Bakan Şimşek: Dedikodulara itibar etmeyiniz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın arasının bir süredir açık olduğu yönünde kulis haberler gündeme gelmişti.

⏹ Son olarak TV100 yazarı Fuat Uğur, Erdoğan'la Şimşek arasındaki iplerin seçimden önce kopma noktasına geldiğini ve Şimşek'in yeni dönem için kısıtlamalar yapacağını öne sürdü. Uğur'a göre belediyelere verilen destek kesilecek.

⏹ Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, iddiayı yalanladı. Bir açıklama da Şimşek'ten geldi.

⏹ Bakan Şimşek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başından beri ekonomik programa destek verdiğini ve enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını söyledi. Şimşek, "Dedikodulara itibar etmeyiniz. Bizden duymadığınız hiçbir haber veya söylentiye lütfen inanmayınız" dedi.

Belediyelerin borç karnesi

Yerel seçimlerden sonra belediyelerin yeni yönetimleri eski yönetimlerin borçlarını açıklamaya devam ediyor.

CHP'nin kazandığı Sancaktepe Belediyesi'nde borç tablosu belediye binasına asıldı. 15 sene AK Parti'nin yönettiği belediye yaklaşık 2 milyar TL borçla devredildi.

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde CHP’den Belediye Başkanı seçilen Yakup Odabaşı, MHP’den devraldıkları belediyenin, yaklaşık 1 milyar 60 milyon TL borcu bulunduğunu söyledi.

Seçim sonrası anketi

Türkiye Raporu'nun seçim sonrası yapılan son anketine göre, bu pazar milletvekili seçimi yapılsa CHP birinci parti konumunda.

⏹ Ankete göre göre CHP yüzde 35,2 oy alırken, AK Parti'nin oyu yüzde 29.8 görünüyor.

⏹ DEM Parti yüzde 10.5, MHP yüzde 7.7, Yeniden Refah yüzde 5,7 ve İYİ Parti de yüzde 4 görünüyor.

1 Mayıs için Taksim çağrısı

DİSK, KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını duyurdu.

İsrail'le ticaret tartışması

İsrail ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerle ilgili tartışma sürüyor.

⏹ Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan'da bir açıklama yaparak İsrail ile yapılan ihracata kısıtlama getirdiğini açıklamıştı.

⏹ Gazeteci Metin Cihan, kısıtlama getirilen bazı ürünlerin ihracatının devam ettiği iddiasını gündeme getirerek, "İsrail'e çimento göndermeye devam ediyoruz" açıklaması yaptı.

⏹ Bakanlık bu iddiayı yalanlayarak kısıtlama kararının sıkı bir şekilde uygulandığını belirttti.

⏹ DEM Parti Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye ve İsrail arasındaki ticaretin yasaklanmasına ilişkin kanun teklifi verdi.

Beypazarı sodada tehlike uyarısı

İsviçre Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi yüksek miktarda bor tespit edildiği gerekçesiyle Beypazarı maden suyunun tüketilmemesi uyarısında bulundu. Maden suyunun satışı durduruldu.

⏹ Beypazarı ise üründeki bor değerinin sapma payı ile birlikte 0,80 miligram/litreye denk geldiğini, bunun da AB kriterine uygun olduğunu açıkladı.

Olimpiyatlara 'güvenlik' gölgesi
Fransa’da 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları için geri sayım başlarken, Cumhurbaşkanı Macron, savaşlar ve terör tehdidi nedeniyle açılış törenlerinin kapalı mekanlara alınabileceğini söyledi. Yaz Olimpiyatları 26 Temmuz-11 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Gündem

Ayhan Bora Kaplan'a 'silah' sorusu

Organize suç örgütü lideri olmakla suçlanan Ayhan Bora Kaplan'ın da aralarında olduğu 28'i tutuklu 61 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme başkanı, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi TRT önünde çekilen fotoğraftaki, uzun namlulu silahları nereden bulduklarını sordu. Kaplan, "'Devlet görevlilerini suçlamamı bekliyorlar. Bu sorunun cevabını burada veremem. Özel olarak size söyleyebilirim" diye yanıt verdi. Kaplan, dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile herhangi bir bağlantısının olmadığını da iddia etti.

CHP lideri Özgür Özel, yerel seçimlerden sonraki ilk grup toplantısında seçim sonuçlarını 'zafer' olarak değerlendirdi ve "Bize oy veren kimseyi pişman etmeyeceğimize söz veriyoruz" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçimde yaklaşık 13 milyon 300 bin vatandaşın sandığa gitmediğini belirterek, "Milli irade tam olarak sandığa yansımamıştır" dedi. Bahçeli, "HDP’nin kapatma davası sonuçlanmalı sıra DEM’e gelmeli” dedi.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğluları, grup toplantısında "Türkiye halkları adalet, demokrasi, özgürlük demiştir. Türkiye halkları AKP-MHP kuşatmasını bu seçimlerde kırmıştır" ifadesini kullandı.

HDP'nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yargılandığı Kobane Davası'nda 17 Nisan'da karar çıkacağı belirtilmişti. Ancak. heyetin incelemesinin devam ettiği ve hüküm verilmeyeceği bildirildi.

CHP İstanbul İl Başkanlığında çekildiği iddia edilen para sayma görüntülerine ilişkin yürütülen soruşturmada 11 kişi daha "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Şimdiye kadar 14 kişi ifade vermişti.

Anayasa Mahkemesi'nin iki kez hak ihlali kararı vermesine rağmen cezaevinde tutulan ve milletvekilliği düşürülen Can Atalay, 6 Şubat depremlerinde kaybolanlar için seferberlik çağrısı yaptı. Atalay "Sadece bir derneğe 147 kayıp ile ilgili başvuru var. Bu kayıpların 37’si çocuk" dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 9 günlük bayram tatilinde 75 kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini açıkladı.

♦️ Yerlikaya, Düzce’de sürücülere selektörle radar denetimini haber veren 14 kişiye kesilen cezaların iptal edildiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin staj yaptığı ya da mesleki beceri kazandığı 94 bin 301 işletmeye yönelik denetimlerde, iş sağlığı ve güvenliği şartlarına uygun olmayan 8 bin 406 iş yerinin sözleşmesini feshetti.

Sanatçı Metin Akpınar'ın kızı Duygu Nebioğlu, "Bir ablamın da babası medya dünyasından çok ünlü bir isim" demişti. Gazeteci Uğur Dündar, "Adli Tıp, DNA incelemesini bitirdi ve biyolojik babalık iddiasını reddetti" açıklaması yaptı.

Rekabet Kurumu, Threads ile Instagram arasında veri paylaşımını yasaklayan bir geçici tedbir kararı yayınladı. Bunun üzerine Meta, Threads uygulamasını 29 Nisan'dan itibaren geçici olarak kapatacağını duyurdu.

Göz göre göre gelen felaket: İliç dosyası...

Kısa Dalga, İliç'te 9 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasının detaylarını aktarmaya devam ediyor. Gazeteci İbrahim Gündüz'ün hazırladığı yazı dizisinin ikinci bölümünü okumak için tıklayınız

Tersi de ayrı güzel...

Türkiye'nin bazı bölgelerinde yetişen endemik bir tür olan ve "ağlayan gelin" olarak bilinen ters laleler, Malatya'nın Yeşilyurt ilçesindeki dağlarda açmaya başladı. Çiçeği koparmanın cezası 75 bin lira.

Ekonomi

Ulusal Süt Konseyi, 1 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere çiğ inek sütü fiyatlarını litre başına 14,5 TL olarak belirledi. Ocak ayında litre başına çiğ süt fiyatı 13,5 TL olarak açıklanmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı temel gıdada KDV'nin yüzde 1'e indirilmesinin bazı işletmelerce suistimal edildiğini belirterek yeni bir düzenlemeye gitti. Lokantaların hizmetlerini, et, su, meyve suyu gibi gıda malzemesi satışı göstererek yüzde 10 yerine yüzde 1 KDV ile faturalandırmasının önüne geçilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu düzenlemenin KDV artışı olmadığını belirtti.

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, bir önceki aya göre yüzde 5,57, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 61,87 arttı.

Gram altın 2 bin 627 liradan işlem gördü. ABD'li yatırım bankası Citi, 6-18 ay içinde altının ons fiyatının 3 bin dolara yükselebileceği tahmininde bulundu.

Kur korumalı mevduat nedeniyle Hazine ile Merkez Bankası’nın iki yılda üstlendiği maliyet, 48 milyar dolara yaklaştı. Kur Korumalı Mevduat modeli, TL’nin aşırı değer kaybı üzerine 2021 sonunda uygulanmaya başlanmıştı.

Çin ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde, gayrimenkul piyasasındaki süregelen düşüşe rağmen, beklentilerin üzerinde, yüzde 5,3 büyüme kaydetti.

ABD'li teknoloji şirketi Microsoft'un Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli yapay zeka firması G42'ye 1,5 milyar dolar yatırım yapacağı bildirildi.

Kısa Dalga'dan 1 tavsiye

???? Çok Merak Ediyorum'da Urfa Barosu Emek Komisyonu Başkanı Berfin Gökkan Baran mevsimlik işçilerin sorunlarını ve işçi kamplarından izlenimlerini anlatıyor... Dinlemek için tıklayınız.

Dünya

Gürcistan'da 'yabancı ajan yasası' tepkisi

Gürcistan'da 2023 yılında protestolar sonucu geri çekilen 'yabancı ajan yasa tasarısı' parlamentoda görüşülürken muhalefet ve iktidar vekilleri arasında yumruklu kavga yaşandı. Tasarıya karşı olanlar parlamento binası kapısında eylem yaptı ve "Avrupa'ya Evet, Rus Yasasına Hayır" sloganları attı.

Gazze

İsrail ordusunun baskın düzenleyerek 2 hafta boyunca yüzlerce Filistinliyi öldürdüğü ve harabeye çevirdiği Gazze kentindeki Şifa Hastanesi avlusunda toplu mezar bulundu.

ABD'nin iki eyaletinde, İsrail'in saldırıları altındaki Gazze'ye destek gösterileri düzenlendi. Eylemciler, San Francisco'daki Golden Gate Köprüsü ile Şikago'daki havalimanı yolunu trafiğe kapattı.

Geçen ay Rusya'da gerçekleştirilen IŞİD saldırısı sonrasında Türkiye, Tacikistan vatandaşlarına vizesiz seyahat uygulamasını sonlandırmıştı. Tacikistan da Türk vatandaşlarına vize uygulama kararı aldı.

Avustralya’nın Sidney kentinde bir kiliseye düzenlenen saldırıda piskoposla birlikte 4 kişi bıçaklanmıştı. Polis, olayı “terör eylemi” olarak nitelendirdi.

Sudan'da iç savaşın başlamasının üzerinden bir yıl geçti. BM raporuna göre, ülkede her gün 20 bin kişi yerinden ediliyor. Sudan'da ordu ile paramiliter güçler arasında çatışmalar çıkmış ve ülke iç savaşa sürüklenmişti.

İngiltere hükümeti, “sigarasız jenerasyon” hedefi kapsamında, 1 Ocak 2009’dan sonra doğanlara sigara satışını yasaklamayı planlıyor. Tasarı kabul edilirse, bu yıl 15 yaşına giren çocuklar, hayatları boyunca sigara alamayacak. Yasa sigara içmeyi değil, sigara ürünlerinin satışının yasaklanmasını içeriyor.

Kültür - Sanat - Yaşam

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 17. yüzyıldan kalma eski menkul kıymetler borsa binası "Borsen"de yangın çıktı. Restorasyon sırasında çıkan yangında, 400 yıllık 'Ejderha Kulesi' çöktü. Birbirine dolanmış dört ejderhanın kuyruğu şeklindeki kendine özgü kulesi 56 metreydi.

Paris’in tarihi ve sembolik yapılarından biri olan Notre-Dame Katedrali’nde 15 Nisan 2019’da çıkan yangının üzerinden 5 yıl geçti. Tarihi yapının 8 Aralık'tan itibaren ziyaretçilerini yeniden ağırlamaya başlayacağı açıklandı.

İtalya'daki Venedik Bienali'nde İsrail'i temsil eden sanatçı Ruth Patir, ateşkes olana kadar Bienal'deki İsrail pavyonunu açmayı reddettiğini duyurdu.

ABD'nin New Mexico eyaletinde, aktör Alec Baldwin’in oynadığı "Rust"ın Ekim 2021'deki çekimleri sırasında yaşanan ölümcül kazayla ilgili, filmin silah amiri Hannah Gutierrez-Reed "kasıtsız adam öldürmek"ten suçlu bulundu.

Başta "Çingene Kızı" mozaiği olmak üzere birçok önemli esere ev sahipliği yapan Zeugma Mozaik Müzesi, bayram tatilinde yaklaşık 40 bin kişiyi ağırladı.

NASA, Mars'tan Dünya'ya düşük maliyetle kaya ve toprak örnekleri getirmek için çalışmalar yürütüyor. NASA Başkanı Bill Nelson, toplam maliyetin 8 ila 11 milyar dolar olduğunu belirtti.

Spor

A Milli Kadın Voleybol Takımı, bu yılın ilk sınavını VNL'de verecek. Milliler 14-19 Mayıs'ta Antalya'da,28 Mayıs-2 Haziran'da ABD'de ve 11-16 Haziran'da Çin'de mücadele edecek.

Beşiktaş Başkanı Hasan Arat, Futbol Federasyonu seçimlerine ilişkin "Bu işlere sporun içinden gelen insanların gelmesi lazım. 'Ben iş adamıyım, gelip TFF'ye başkan olayım.' gibi bir durum yok" dedi.

Podcast