Kobane davasında ceza yağdı...

Kobane davasında ceza yağdı...
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Kısa Dalga Daily'nin e-postadan okumak için tıklayın

Kobene davasında ceza yağdı...

Aralarında HDP'nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da olduğu 18'i tutuklu 108 sanıklı Kobene davasında ağır cezalar çıktı.

▪️ Demirtaş'a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası 20 yıla indirildi. Ancak diğer cezalarla birlikte verilen ceza 40 yılı aştı. Yüksekdağ da 30 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

▪️ Ahmet Türk'e "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla 10 yıl hapis cezası verildi.

▪️ Gültan Kışanak, Ayla Akat, Sebahat Tuncel, Ayşe Yağcı, Meryem Adıbelli hakkında hapis cezaları verildi ve tahliyelerine hükmedildi.

▪️ Eski HDP Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Ayhan Bilgen ile Berfin Özgü Köse, Bircan Yorulmaz, Can Memiş, Emine Beyza Üstün beraat etti.

Haberin detayları için tıklayınız

????Kim, ne dedi?

▪️ DEM Parti grubu kararı Meclis salonunda protesto etti. Başkanvekili Sezai Temelli, “Kara bir gün” dedi.

▪️ Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder: Olan memleketin barış ve birlikte yaşam umuduna yöneliktir. Bu, AK Parti’nin ilerideki yargılanmasının ön iddianamesidir.

▪️ HDP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: Bu kararı tanımıyoruz.

▪️ Ahmet Türk: Siyasi bir dava. Bu ülkenin barışı için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bir kesimin harekete geçtiğini ve bu normalleşme sürecini baltalamaya çalıştığını görüyoruz.

▪️ CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu: Tarih bu davayı açanları unutmayacaktır.

▪️ CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın: Kimse bize yargının bağımsızlığından bahsetmesin. Bu bir siyasi davadır.

▪️ Eski HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu: Bu bir intikam davasıdır. Türkiye’nin bir arada yaşama, barış umuduna vurulan darbelerden birisi daha...

▪️ Gazeteci Ali Topuz: Üzerinize bir normalleşme geldi mi sizin de? Yumuşarken yumuşarken Figen Yüksekdağ'a verilen 30 yıl cezayı, Ahmet Türk'e verilen 10 yıl cezayı normal buldunuz mu?

▪️ Gazeteci Hakkı Özdal: Kobane davasında yağdırılan cezalar, 'yumuşama' dediklerinin ne anlama geldiğini teyit ediyor:

???? İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan: Hesabı sorulur demiştik. Birilerini memnun etmese de adalet yerini buldu, beraat da var ceza da.

Kaplan soruşturmasında yeni gözaltılar

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasıyla bağlantılı olarak devam eden soruşturma kapsamında biri polis dört kişi daha gözaltına alındı. Ankara Emniyeti'nde açığa alınan 3 polis müdürü ve 1 komiser de dün gözaltına alınmıştı.

Özel'den atama tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Başkanı Muhsin Şentürk'ü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçti. 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi'nin milletvekilliği düşürülen Can Atalay hakkındaki hak ihlali kararına uymamıştı.

CHP Genel Başkanı Özel, atama kararına “31 Mart’tan sonra gelişen diyalog ve normalleşme anlayışına uygun değil” diye tepki gösterdi.

Avrasya Tüneli'ne zam

Avrasya Tüneli'nde geçiş ücretine yüzde 40 oranında zam yapıldı. Tünelin tek yön geçiş ücretleri gündüz tarifesinde otomobiller için 80 TL'den 112 TL'ye çıktı.

Gündem

Bazı yerler hiç esmiyor...!

İTÜ'de yapılan bir araştırmaya göre, İstanbul'da yazın bunaltıcı sıcaklar en çok Kartal ve Maltepe'de, en az ise ormanlık alanla çevrili Çatalca'da hissediliyor. Bu arada Nisan'da Türkiye genelinde sıcaklık ortalaması 16,6 derece oldu ve normallerinin 4,3 derece üzerinde gerçekleşti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’nu ziyaret etti. Dervişoğlu, "Kamuoyu gündemine gelen önemli konularda hayata baktığımız pencere genellikle CHP ile ve genel başkanıyla aynı pencere oluyor. Birbirimize karşı samimiyet testine ihtiyaç duymadığımızı bilmenizi istiyorum" dedi.

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmaları kapsamında AK Parti Grubu'nu ziyaret etti. Kurtulmuş, ilk olarak ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Özgür Özel’le görüşmüştü. Kurtulmuş sonrasında İyi Parti, DEM Parti, Saadet Partisi ve MHP liderlerine ziyaret gerçekleştirmişti.

CHP'li Ali Mahir Başarır, Osman Kavala davasında bir gün önce değişen heyetin 'yeniden yargılanma talebine' verdiği ret kararına tepki gösterdi. Başarır dosyanın 30 klasör ve binlerce sayfadan oluştuğunu belirterek "Dosyanın kapağını bile kaldırmadan ret kararı verdi; utanç meselesidir bu” dedi.

ASAL Araştırma, CHP lideri Özgür Özel’in muhalefet tarzını vatandaşlara sordu. 2 bin kişiyle gerçekleştirilen ankette, katılımcıların yüzde 42’si “onaylıyorum”, yüzde 30,9 ise “onaylamıyorum” dedi.

İktidara yakın Eğitim-Bir-Sen de yeni okul müfredatına itiraz etti. Raporda, “yemeğe besmele ile başlanması” gibi İslami kavramların Okul Öncesi Eğitim Programına entegre edilmesini, 93 kez kullanılan “yaratıcı” sözcüğü yerine, “Allah” sözcüğünün kullanılmasını, “mutlak bir özgürlük anlayışına yer verilmemesini” istedi.

Sinan Tartanoğlu'nun özel haberini okumak için tıklayınız

Sahte avukatın sahte kararlarla, yayın organlarından haber kaldırtma girişimleri sürüyor. Kendisini avukat olarak tanıtan Şahin Polatlı, Kısa Dalga'ya sahte mahkeme kararı gönderip haber kaldırtmak istedi. Kısa Dalga'nın avukatı, mahkemeyi aradı ve öyle bir kararın olmadığını öğrendi.

Muğla'nın Milas ilçesinde çalıştığı eğlence mekanında öldürülüp, cesedi bahçedeki havuza atılan 18 yaşındaki Zehra Bayır, cinayetiyle ilgili yargılanan tutuklu sanık İlimder İlter, 'kadına karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi, cezada indirim uygulanmadı.

Gerçek adı bilinmeyen İngiliz sokak sanatçısı Banksy'nin eserlerinin örnekleri, Barselona'daki müzede sergileniyor. Eserlerinde savaş karşıtı, protest, çevreci bir tutum yansıtan Banksy'nin 130'dan fazla eseri, sokak sanatı ortamına uyarlanmış biçimde sunuluyor.

Ekonomi

Kamuda tasarruf tedbirleri tartışılırken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Cumhurbaşkanlığı'nın harcamalarının 8 kat arttığını söyledi. Bulut, "1 dakikalık harcaması 2 asgari ücretlinin maaşını aştı, en düşük 4 emekli maaşına yaklaştı" dedi.

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi Nisan 2024'te yıllık yüzde 60,77, aylık yüzde 2,71 arttı.

TÜİK verilerine göre; hizmet üretim endeksi 2024 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 arttı. Mesleki bilimsel ve teknik hizmetler yüzde 0,5 azaldı.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Mayıs ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 6,99 oranında azalarak 63,42 değerini aldı. Tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de gelecek 12 aya ilişkin beklentilerde kötüleşme izlendi.

Merkez Bankası toplam rezervleri üst üste iki haftalık düşüşün ardından, geçen haftayı artışla tamamladı. Toplam rezervler, 134 milyar 402 milyon dolara çıktı.

ABD'de nisan ayında tüketici enflasyonu aylık bazda piyasa beklentilerinin altında geldi. Enflasyon yıllık oranda yüzde 3,4 arttı. Piyasa beklentisi de yüzde 3,5 olan enflasyon artış hızının yüzde 3,4'e gerileyeceği yönündeydi. Aylık artış yüzde 0,3 olarak açıklandı. Beklenti yüzde 0,4'tü.

ABD'de son verilerin olası bir faiz indirimi desteklemesi nedeniyle altın fiyatları yeniden yükselişe geçti. Altının ons fiyatı 2 bin 389 dolara yükseldi.

Rekabet Kurulu, Google'ın otel sorgularına ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmediğini açıkladı. Şirkete günlük gelirinin onbinde 5'i oranında para cezası uygulanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İgdaş'ın 10 milyar dolar değerlemeyle halka arzını planladıklarını açıkladı. Otopark şirketi İspark, su şirketi Hamidiye ve ucuz ekmek üreticisi Halk Ekmek’in de satış için potansiyel varlıklar arasında olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 365 oda ve borsa başkanına yeşil pasaport verileceğini söyledi.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, beyaz et sektöründe faaliyet gösteren 10 teşebbüs hakkında yürütülen soruşturmada uzlaşma başvurularına konu tutarın 1 milyar 350 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

???? Yeşim Özdemir’in hazırlayıp sunduğu 3K: Kitap-Konuk-Kahve’nin yeni sezonu başladı. Edebiyata ve hayata dair birbirinden renkli sohbetlere eşlik edeceğiniz Kitap-Konuk-Kahve’nin yeni sezon, ilk bölüm konuğu Psikolog-Yazar Gündüz Vassaf… Dinlemek için tıklayınız...

Dünya

Refah kentindeki çatışmalardan kaçarak Gazze'nin orta kesiminde yer alan Nuseyrat Mülteci Kampı'na sığınan Filistinliler, kurdukları derme çatma çadırda zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

???? İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırılarında öldürülenlerin sayısı 35 bin 272'ye yükseldi.

Slovakya'da kabine toplantısı çıkışında uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanan Başbakanı Robert Fico'nun 'hayati tehlikeyi atlattığı' açıklandı. Slovak basını, failin 71 yaşındaki Slovakya Yazarlar Birliği üyesi Juraj Cintura olduğunu duyurdu. Cintura bir kesim tarafından solcu ve liberal olarak tanımlanırken, bir kesim tarafından da neo-Nazi bir hareketin eski bir üyesi olmakla suçlanıyor.

Fransa'nın Büyük Okyanus'un batısında yer alan özerk bölgesi Yeni Kaledonya'da tansiyon yüksek. Bölgede yaşayan Fransızlar lehine değişiklik öngören yasa teklifi, protesto edildi. Çıkan olaylarda en az 4 kişi öldü. Olağanüstü hal ilan edilen bölgeye ek asker gönderilecek.

???? Yerli halk, adaya sonradan yerleşenlerin oy kullanmasının Fransa yanlısı politikalara destek sağlayacağını savunuyor.

Meksika'da Sinaloa ile Jalisco Yeni Nesil Karteli'nin yıllardır kontrol altına almak için mücadele ettiği Nuevo Morelia köyünde yaşanan son çatışmalarda yerel halktan en az 11 kişi yaşamını yitirdi.

Rusya'da yeni döneme başlayan Putin, ilk yurt dışı ziyaretini Çin'e yaptı. Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, kapsamlı ortaklık ve işbirliğine ilişkin ortak bir bildiri imzaladı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ABD silahlarının Rus topraklarına saldırılarda kullanılmasında kararı Ukrayna'nın vereceğini söyledi.

ABD'de, 5 Kasım'daki başkanlık seçimleri için geri sayım sürerken, Demokrat Joe Biden ile Cumhuriyetçi Donald Trump arasındaki ilk canlı yayın tartışması 27 Haziran'da, ikincisi ise 10 Eylül'de yapılacak.

Amerika'da 24 yaşındaki Anton Peraire-Bueno ve 28 yaşındaki James Peraire-Bueno isimli iki kardeş 12 saniyede 25 milyon dolar değerinde kripto para çalmakla suçlandı.

Amerikalı illüzyonist David Copperfield cinsel istismarla suçlandı. 16 kadın tarafından yöneltilen suçlamalar 1980'li yıllara kadar dayanıyor. Kadınların yarısından çoğu olay yaşandığında 18 yaşından küçük olduklarını söylüyor.

Kültür - Sanat - Yaşam

Avustralyalı milyarder Gina Rinehart, Avustralya Ulusal Müzesi’nde sergilenen ‘görsel olarak tartışmalı’ yağlı boya portresinin kaldırılmasını talep etti ancak müze kabul etmedi. Ressam Vincent Namatjira, “Dünyayı gördüğüm gibi resmediyorum" dedi.

Bu yıl 77'ncisi düzenlenen Cannes Film Festivali başladı. Ukraynalı yönetmen Sergei Loznitsa ve Rus yapımcı Maria Choustova "L'Invasion" (The Invasion) filminin etkinliğine katıldı.

Milli Saraylar Başkanlığı tarafından Topkapı Sarayı saat koleksiyonunda bulunan saatler restore ediliyor. Milli Saraylar Kalemkar Atölyesi'nde restore edilen İngiliz yapımı, 300 yıllık iki büyük saatin, Topkapı Sarayı'nda sergilenmesi planlanıyor.

Aşık Mahzuni Şerif'in vefatının 22. yılında TRT'de belgeseli yayınlanacak. TRT İç Yapımlar Dairesi Başkanlığınca hazırlanan "Mahzuni" belgeseli, yarın gece saat 00.15'te TRT 1'de ekranlara gelecek.

İran'da ilk kez düzenlenen Ulusal Etnik Film Festivali başladı. Festivalde, ülkedeki farklı etnik kökenlerden yönetmenlerin çektiği 65 belgesel, 65 kısa film, 16 uzun metraj sinema filmi, 13 animasyon filmi ve 40 film senaryosu gösterilecek.

"Devlet Tiyatroları Antalya 14. Uluslararası Tiyatro Festivali"nin 17-27 Mayıs'ta, yurt içinden 12, yurt dışından 7 tiyatro topluluğunun katılımıyla gerçekleştirilecek.

"8. Uluslararası Koruma, Restorasyon, Arkeoloji, Müzecilik Teknolojileri Fuar ve Konferansı Heritage İstanbul", Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı.

Spor

Trendyol Süper Lig'in 37. haftasında derbi maçta rakip olacak Fenerbahçe ve Galatasaray'ın ligdeki gol istatistikleri dikkati çekiyor. Fenerbahçe 92 golle ligin en fazla skor üreten takımı. Galatasaray ise kalesinde gördüğü 24 golle ligin en az gol yiyen ekibi durumunda. 19 Mayıs Pazar günü yapılacak derbide hakem Arda Kardeşler düdük çalacak.

Tokyo 2020 Olimpiyatları ile zirveye yükselen milli okçu Mete Gazoz'un koleksiyonundaki 50'nci madalya, Avrupa Şampiyonası'nda aldığı altın madalya oldu.

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) Doğu Konferansı yarı finalinde Cleveland Cavaliers'ı 113-98 yenen ve seriyi 4-1 kazanan Boston Celtics, finale adını yazdırdı.

Podcast