Gerilimli derbiye soruşturma

Gerilimli derbiye soruşturma
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Kısa Dalga Daily'nin e-postadan okumak için tıklayın

FİL HAFIZASI

San Francisco'da 1978'de eski belediye meclis üyesi Dan White, LGBTİ+ aktivisti Harvey Milk ve San Francisco Belediye Başkanı George Moscon'ı öldürdü. Mahkeme, katilin cezasında indirim yaptı. 21 Mayıs 1979'da LGBTİ+ aktivistler kararı protesto etti ve bu olaylar 'Beyaz Gece Ayaklanması' olarak tarihe geçti.

NELER OLDU?

Bahçeli'den yine 'HDP ve DEM'i kapatma' çağrısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kobane davasında verilen cezalar için “Hukuk devletinin gereği” dedi. Anayasa Mahkemesi başkanının değiştiğini belirten Bahçeli, HDP ve ardından DEM Parti'nin kapatılmasını istedi. Bahçeli, eski AYM Başkanı Zühtü Arslan'ı kastederek, "Bay Zühtü'den sonra AYM'nin elini tutan kalmamıştır" dedi.

Bahçeli, CHP lideri Özel'e Öcalan ve terör mahkumlarının affını isteyip istemediği, bağımsız Kürdistan’ın kurulmasından yana olup olmadığı gibi sorular yönelterek, "Size göre hukuk nedir? Adalet nedir?" dedi.

Özgür Özel'den Kobane ve Sinan Ateş açıklaması

CHP lideri Özgür Özel, grup toplantısında Kobane davasında hukuki değil siyasi karar verildiğini söyledi. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin grup toplantısında kendisine Kobane davasıyla ilgili sorular yönelttiğini belirten Özel, Bahçeli'nin metin yazarı iki kişiden söz ederek konuyu Sinan Ateş cinayetine getirdi. Özel, "Bu 2 kişinin ismi Sinan Ateş iddianamesinden nasıl ve kimler tarafından ayıklanmıştır" dedi.

"Normalleşme dediğiniz, Kürtsüz bir normalleşme.."

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Kobane davasında verilen kararlara tepki göstererek "24 arkadaşımıza siyaset yaptıkları için, IŞİD katliamlarına karşı çıktıkları için, Erdoğan'a "Kral çıplak" dedikleri için 407 sene 7 ay hapis cezası verildi" diye konuştu. Hatimoğulları, "Normalleşme dediğiniz, Kürtsüz bir normalleşmedir" dedi.

AYM, 10 Ekim Gar katliamında ihlal görmedi

Anayasa Mahkemesi, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı ile ilgili olarak sorumlulukları bulunan kamu görevlilerinin soruşturulmaması nedeniyle yapılan başvuruları "kabul edilemez" buldu. 10 Ekim Katliamı Davası Avukat Komisyonu karara tepki gösterdi.

Kemal Göktaş'ın özel haberi için tıklayınız

Kaplan davasında taleplere ret

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin 20’si tutuklu 61 sanığın yargıladığı davada konuşan Ayhan Bora Kaplan, "Bana "bakanlarla, bürokratlarla ilgili ifade ver" dediler vermedim. Kumpasın başında Murat Çelik vardır, savcı vardır" dedi.

Sanık avukatları, operasyonları yapan polisler ve tutuklu emniyet görevlilerinin dinlenilmesini istedi. Mahkeme reddetti.

Olaylı derbi: 3 kişi ifadeye çağrıldı

Fenerbahçe ve Galatasaray derbisi sonrası, Ali Koç ve beraberindeki Fenerbahçe yöneticileri, Galatasaraylı yöneticiler ve stadyum müdürü ile gerginlik yaşamıştı.

▪️ İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Fenerbahçe Doktoru Ertuğrul Karanlık, Fenerbahçe eski yöneticisi Hulusi Belgü ve yardımcı antrenör Emre Kartal'ı ifadeye çağırdı.

▪️ Maçta sahaya yabancı madde attıkları, stadyuma meşale ve torpil soktukları belirlenen 35 taraftar hakkında yasal işlem yapıldı.

Noor One cinayetlerinin kilit isim İran’da yakalandı

Adı birçok mafya cinayetine karışan ve Kırmızı Bültenle aranan Tolga Hakan Ceyhan 9 Mayıs günü İran’da yakalandı.

Togo Bayraklı Noor One gemisi, 2014’de Yunanistan’da Elefsina Limanı’nda 2.2 ton eroinle yakalandı. Sonrasında Türkiye’ye de sıçrayan çatışmalarda farklı ülkelerde 20’den fazla kişi öldürüldü ya da kuşkulu biçimde öldü.

Ceyhan’ın adı 26 Eylül 2014 günü Büyükçekmece’de Arzu Şerif Zindaşti ve yeğeni Devrim Öztunç’un öldürülmesine karışmıştı.

Cengiz Erdinç'in özel haberi için tıklayınız

Yapı Kredi Bankası satılacak mı?

Koç Holding, sahip olduğu Yapı Kredi Bankası'nın hisselerinin satışı için First Abu Dhabi Bank ile görüşüyor. Yapı Kredi'den yapılan açıklamada kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte bir gelişme olmadığı belirtildi.

GÜNDEM

Çay var içersen....

21 Mayıs Uluslararası Çay Günü, Türkiye’de buruk kutlandı. Çayın bir bardağı 10 ile 50 lira arasında değişiyor. 2021'de kıraathanelerde çay 4 liraydı. BM'ye göre çay, sudan sonra dünyanın en çok tüketilen içeceği.

Metropoll Araştırma, 'Siyasilerin Beğeni Düzeyi' anketinin sonuçlarını açıkladı. En çok beğenilen siyasetçi yüzde 65,8'le Mansur Yavaş. İkinci sırada yüzde 52,8'le Ekrem İmamoğlu yer alıyor. Üçüncü sıradaki Erdoğan'ın beğeni düzeyi yüzde 38,3. Özgür Özel yüzde 36,2'yle dördüncü, Devlet Bahçeli yüzde 25'le altıncı sırada.

İYİ Parti, öğretmen atamalarında uygulanacak "yüzde 50 KPSS, yüzde 50 mülakat" düzenlemesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’a başvurdu.

Kamu - Sen, lojman kiralarını artıran, servisleri kaldıran, kamuya alınacak personel sayısını sınırlandıran kamuda tasarruf düzenlemesinin iptali istemiyle dava açtı.

Romanya vatandaşlarına Türkiye'ye yapacakları her 180 gün içinde azami 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti uygulanacak.

Nevşehir'in İYİ Partili Belediye Başkanı Rasim Arı, kentte yaşayan sığınmacılar için su tarifesi ve nikah işlemi ücretlerine zam yapacaklarını söyledi.

Yüksek karlı gizli fon davasında adı geçen Fatih Terim, Denizbank hakkında maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Eski Denizbank yöneticisi Seçil Erzan, 27 kişiyi 'Fatih Terim fonu' adı altında dolandırdığı iddiasıyla 285 yıl hapis istemiyle yargılanıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu'na şimdiye kadar 9 bin 38 çiftin başvurduğunu, başvuruları onaylanan 2 bin 283 çifte evlilik ve danışmanlık hizmeti vermeye başladıklarını belirtti. Evlilik öncesi eğitim programına katılan 450 çifte toplam 67,5 milyon lira destek verilecek.

'Piknik var dediler, geldik...'

Kars Kalesi eteklerinde Dereiçi mevkisinde piknik yapan vatandaşlar mangal yaktıkları sırada yanlarına bir tilki geldi. Piknikçiler tarafında tavukla beslenen tilki, karnını doyurduktan sonra bölgeden uzaklaştı.

EKONOMİ

Vatandaşların kredi borçları yüzde 65 artışla 3 trilyonu aşarken, borçlu kişi sayısına yaklaşık 2 milyon kişi daha eklendi. Toplam borçtaki yıllık artış oranı ise yüzde 51.5’i buldu.

Emeklilere kamuya ait sosyal tesislerde yüzde 15 indirim imkanı tanıyan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bank of America, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtti. Banka, yıl sonunda dolar/TL'nin 38 seviyesinde olmasını bekliyor.

Ortadoğu’da yükselen tansiyon spot piyasada altının onsunu 2 bin 450 dolarla rekor seviyeye çıkardı. Gram altın da 2 bin 539 TL ile rekor kırdı. Altın fiyatlarının kısa vadede geri çekilebileceği ancak yılın geri kalanında yeni rekorlar geleceği tahmin ediliyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, kamu alacaklarında gecikme zammı oranı yüzde 3,5'ten yüzde 4,5'e; tecil faizi ise yüzde 36'dan yüzde 48'e çıkarıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı sektörlere yönelik vergi incelemelerini tamamlamaya başladı. Demir-çelik sektöründen 2 firmaya 7 milyar liralık rekor ceza kesildi.

TÜİK, mart ayında tarımsal girdi fiyatlarının aylık yüzde 1,16, yıllık yüzde 49,93 arttığını açıkladı.

AB Komisyonu, Schengen vize yenileme ücretlerine yüzde 12 zam yaptı. Vize, yetişkinler için 90, 6-12 yaş arası çocuklar için ise 40 euroya yükseltti. Yeni tarife 11 Haziran'dan itibaren geçerli olacak.

Kripto piyasası Ethereum ETF başvurularının onaylanacağı beklentisiyle yükselişe geçti. Piyasanın en büyük ikinci varlığı Ethereum, yüzde 18 artışla 3 bin 700 doları aştı. Bitcoin ise yüzde 7'den fazla değer kazanarak 72 bin dolara yaklaştı.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

???? Gazeteci İbrahim Ekinci, ekonomik gelişmeleri yorumluyor.

DÜNYA

İran'da, helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer yetkililer için Tebriz kentinde tören düzenlendi. Cenaze töreni üç gün sürecek ve beş farklı şehirde gerçekleşecek.

▪️ Reisi’nin yerine geçici Cumhurbaşkanı olarak atanan Muhammed Muhbir, 28 Haziran'da seçim olacağını açıkladı.

▪️ Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, Reisi’yi “eli kanlı bir kişi” olarak tanımladı ve İran’a karşı tutumunun aynen devam edeceğini söyledi.

▪️ ABD Savunma Bakanı Austin, “Amerika’nın kazada hiçbir rolü yok" diye konuştu.

▪️ ABD Dışişleri Bakanlığı, kazanın ardından Tahran yönetiminin ABD'den yardım istediğini öne sürdü.

▪️ Helikopterin yerini Türkiye'den giden bir İHA belirlemişti. Milli Savunma Bakanı Güler, helikopterin nerede olduğunun bilgisinin saat 02.36'da İran makamları ile paylaşıldığını söyledi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Kerim Han'ın İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Gallant hakkında tutuklama istemesinin yankıları sürüyor.

▪️ Netanyahu, tutuklama talebinin "yeni bir antisemitizm" olduğunu savundu.

▪️ ABD Başkanı Joe Biden da tutuklama talebine tepki göstererek, İsrail'in Gazze'de "soykırım yapmadığını" savundu.

▪️ ABD'li Senatör Bernie Sanders ise başsavcının Netanyahu için tutuklama talebine destek verdi.

▪️ Fransa ve Belçika, İsrail ve Hamas liderleri için tutuklama emri talebini destekleyen açıklamalar yaptı.

▪️ Avustralya Uluslararası Adalet Merkezi, hükümete, İsrail'e silah ihracatını durdurma çağrısı yaptı.

Fransa'nın Hint-Pasifik'teki özerk bölgesi Yeni Kaledonya'da , 10 yıldır bölgede yaşayan Fransalılara da seçimlerde oy kullanma hakkı tanınması üzerine protestolar başlamış ve şiddet olaylarında en an 6 kişi ölmüştü. Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un bölgeyi ziyaret edeceği açıklandı.

Slovakya İçişleri Bakanı Matus Sutaj Estok, Başbakan Robert Fico'ya suikast girişiminde bulunan kişinin 'yalnız kurt' olmayabileceğini ifade etti. Estok, şüphelinin "bir grup içinde faaliyet gösterip göstermediğini" de inceleyeceklerini söyledi.

NATO'ya yeni üye olan Finlandiya, Rusya'dan girmeye çalışan sığınmacıları engelleyecek bir yasa teklifi hazırlayacaklarını açıkladı.

???? Finlandiya, Rusya ile 1340 kilometrelik kara sınırı paylaşıyor.

Suriye Devlet Başkanlığı, first lady Esma Esad’a lösemi teşhisi konulduğunu açıkladı. Esad daha önce meme kanseri tedavisi görmüştü.

İngiltere Yüksek Mahkemesi, WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın 18 suçtan yargılanabileceği davada ABD'nin verdiği güvencelerin yeterli olmadığına karar verdi. Mahkeme Assange'a ayrıca temyiz başvurusunda bulunma hakkı tanıdı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın "sus payı" davasında ifade veren eski avukatı ve sağ kolu Michael Cohen, Trump'ın şirketinden para çaldığını itiraf etti.

Kültür - Sanat - Yaşam

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Denizli'deki Laodikya Antik Kenti'ndeki kazılarda tıp tanrısı Asklepios'un kızı Hygieia'ya ait heykel başı bulundu. Hygieia heykelinin başının 2100 yıl sonra gün ışığına çıkarılması büyük heyecan yarattı.

Almanya'ya 127 yıl önce kaçırılan Nijerya'nın güneyindeki Benin Krallığı döneminde ait tarihi eserlerin Nijerya'ya iade edildiği bildirildi. Teslim edilen eserler arasında 1897'de yurt dışına kaçırılan bronzlar ve kraliyet tabureleri de var.

OpenAI şirketi, yapay zeka modeli ChatGPT'de birçok kullanıcı tarafından oyuncu Scarlett Johansson'a benzetilen seslendirme seçeneğinin, geçici olarak kaldırılacağını açıkladı.

Hollywood'un usta oyuncularından Al Pacino, bir kez daha mafya babası rolüyle hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Usta oyuncuyu gangsterler dünyasına geri getiren filmde, Katie Holmes ve Toby Kebbell da rol alıyor.

26. Avrupa Endokrinoloji Kongresi'ne sunulan yeni bir araştırma, hamilelikte stres hormonuna çok fazla maruz kalmanın erkek çocukların IQ'larını düşürebileceğini ortaya çıkardı.

Dünya, son Güneş patlamasının neden olduğu jeomanyetik güneş fırtınasını büyük ölçüde atlatmayı başardı. Ancak uzmanlar, daha güçlü patlamaların 2025'e kadar devam edebileceği konusunda uyardı.

SPOR

UEFA Avrupa Ligi'nde kupa yarın sahibini bulacak. Alman ekibi Bayer Leverkusen ile İtalya'nın Atalanta takımları Dublin'de karşı karşıya gelecek.

İngiltere Premier Lig'in son haftasında West Ham United'ı 3-1 yenen Manchester City, şampiyon oldu.

Real Madrid'de forma giyen Alman futbolcu Toni Kroos, Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ardından profesyonel futbol kariyerini sonlandıracak.

Almanya'daki Uluslararası Pfingstsportfest Rehlingen yarışmasında mücadele eden milli atlet Ersu Şaşma, sırıkla atlamada birinci oldu.

Podcast