Yine gazeteciye dava: 'Yapmak değil, anlatmak suç'

Yine gazeteciye dava: 'Yapmak değil, anlatmak suç'
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Kısa Dalga Daily'nin e-postadan okumak için tıklayın

NELER OLDU?

Barış Boyun İtalya'da yakalandı

Kırmızı bültenle aranan ve 'Daltonlar' organize suç örgütünün lideri olan Barış Boyun, İtalya'da yakalandı.

▪️ İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonun Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü, Interpol-Europol Daire Başkanlığı ve İtalyan güvenlik makamlarınca ortaklaşa yapıldığını belirtti.

▪️ Roma ve Milano’daki operasyonda Boyun'la birlikte ikisi İtalyan üzere 19 şüpheli yakalandı.

▪️ Türkiye'nin 23 ayrı suçtan aradığı Boyun hakkında 56 suç kaydı var. Bunlardan üçü cinayet.

▪️ Barış Boyun çetesine Türkiye'de 26 operasyon yapıldı, 175 kişi tutuklandı.

▪️ Bakan Yerlikaya, bu bilgileri paylaştığı mesajında, "Onların nefeslerini keseceğiz" dedi.

▪️ İtalya basını, Boyun'un 2022'de de gözaltına alındığını, Türkiye'nin iade talebine İtalyan yargısının yeşil ışık yakmadığını hatırlattı.

Ayhan Bora Kaplan davası

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin 20'si tutuklu 61 kişinin yargılanmasına Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya devam etti.

▪️ Öldürülen Mahfuz Tatar’ın kardeşi İlhan Tatar, İlhan Tatar, mahkemede Ayhan Bora Kaplan’a "Asıl uyuşturucu baronu sen ve Süleyman Soylu" dedi.

▪️ Kaplan, tahliyesini talep etti. Kaplan, "Bana kumpas yaptılar. Kaçsam havalimanından mı kaçarım bu kadar gerizekalı mıyım?" diye konuştu.

MHP - CHP arasında Sinan Ateş tartışması

CHP Lideri Özgür Özel, dünkü grup toplantısında MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve İzzet Ulvi Yönter’i işaret ederek “Bu isimler Sinan Ateş iddianamesinden nasıl ayıklanmıştır?” diye sormuştu.

▪️ Yönter, "İddialarını ispat etmezsen, alçaksın, ahlaksızsın, şerefsizsin, namussuzsun" ifadelerini kullandı.

Gazeteci Bahadır Özgür'e dava

Gazete Duvar yazarı Bahadır Özgür hakkında yazarları arasında bulunduğu “Duvar: Sedat Peker’in İtiraf, İfşa ve İddiaları” isimli kitabıyla ilgili açıklamaları gerekçe gösterilerek dava açıldı.

▪️ Özgür, kitabın içeriğine dair Mudanya'daki etkinlikte konuşmuştu. Mudanya Cumhuriyet Savcılığı, gazeteci hakkında "Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve yargı organlarını aşağılamak" suçlamasıyla

6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istedi.

▪️ Bahadır Özgür, "Yine yapmak değil anlatmak suç" dedi.

Etki ajanlığı düzenlemesine düzenleme

Kamuoyunda tartışmalara neden olan 9. Yargı Paketi'yle ilgili en tepki çeken maddelerden biri "etki ajanlığı" düzenlemesiydi.

▪️ AK Parti ve CHP’li milletvekilleri yargı paketiyle ilgili temaslarda bulundu. “Etki ajanlığı” maddesinin muğlak ifadelerden arındırılacağı belirtildi.

Sokak hayvanlarını öldürme planına itiraz: Öldürme, kısırlaştır

AK Parti'nin sokak köpeklerinin uyutularak öldürülmesini öngören yasa teklifine tepkiler geldi.

▪️ Tasarıya göre 30 gün boyunca sahiplenilmeyen köpekler, iğne ile ilaç verilerek uyutulacak.

▪️ Hayvan hakları aktivistleri ve uzmanlar bunun katliama neden olacağını belirterek, uyutularak öldürme değil sürdürülebilir kısırlaştırma önerdi.

Üç Avrupa ülkesi Filistin'i tanıyacak

Norveç ve İspanya, 28 Mayıs'ta Filistin'i resmen bir devlet olarak tanıyacaklarını açıkladı. İrlanda da Filistin'i tanıma kararı aldı. İsrail Dışişleri Bakanı İsrael Katz, İsrail'in Norveç ve İrlanda'daki büyükelçilerini geri çağırdı.

???? Belçika Başbakan Yardımcısı Petra de Sutter, ülkesinin de Filistin devletini tanıması gerektiğini belirtti.

Avrupa Ligi ve Konferans Ligi finali İstanbul'da

2026 UEFA Avrupa Ligi ile 2027 UEFA Konferans Ligi finallerinin İstanbul'da oynanacağını açıklandı.

GÜNDEM

DEM Parti milletvekilleri Kobane davasında verilen cezaları protesto etmek için Meclis'ten Adalet Bakanlığı'na yürüdü. Milletvekilleri, ceza verilen siyasetçilerin fotoğraflarını taşıdı.

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi. Dervişoğlu, "Market kuyrukları Sovyetler Birliği, sokaklar Ortadoğu, yollar Latin Amerika" dedi.

Yerel seçimlerde itiraz sonucu 3 ilçe ile 4 beldede seçimlerin yenilenmesine karar verilmişti. Seçimler, 2 Haziran Pazar günü yapılacak. 50 binden fazla seçmen sandığa gidecek. CHP, seçimlerin yenileneceği Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde cuma günü miting yapacak.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akibetini yıllardır soran Cumartesi Anneleri, bu cumartesi 1000. kez bir araya gelecek. Galatasaray Meydanı, Cumartesi Anneleri'ne kapatılmıştı.

EMEP milletvekilleri İskender Bayhan ve Sevda Karaca, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'a "Engellerin kaldırılması için adım atılacak mı" diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 24 yıllık 'Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü, yürürlükten kaldırıldı. Yeni yönetmelikle eskiden Bakanlar Kurulu'nda olan seferberlik yetkisi cumhurbaşkanına verildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, "Disney Esrarengiz Kasaba Günlük 3", "Farklı Olmaya Cesaret Eden Erkek Çocuklarına Hikayeler" ve "Yaramaz Evin Yeni Misafirleri" isimli kitapları muzır yayın ilan etti.

Bartın'da kaldığı öğrenci yurdunda ağrı kesici alarak uyuduktan sonra ölü bulunan üniversite öğrencisi İrem Er’e yapılan ilk otopside ölüm nedeni belirlenemedi. Kan ve doku örnekleri Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. İrem’in arkadaşları ile yurt görevlilerinin ifadesi alındı.

MEB, Yükseköğretim Kurumları Sınavı için ülke genelinde 25, 26 ve 27 Mayıs'ta çevrimiçi deneme sınavı yapacak. Çözümler Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nün YouTube sayfasından yayınlanacak.

Ah o bakışlar...

Bilim insanları, üzgün köpek bakışlarının sırrını çözdü. Çalışmaya göre mesele sadece insanlara çekici gelmek değil... Bu bakışa neden olan kaslar, Afrika yaban köpeklerinde de bulundu. Bilim insanlarına göre bu kaslar, köpek sürüleri arasında kullanılan bir iletişim biçimi olabilir.

EKONOMİ

Merkez Bankası, kritik faiz kararını yarın açıklayacak. Ekonomistler, faizin yüzde 50'de sabit bırakılmasını bekliyor. ABD'li bankacılık devi Morgan Stanley de aynı yönde görüş açıkladı.

Ortadoğu'daki gerilimle birlikte tırmanan altın fiyatlarının daha artması öngörülüyor. ABD bankası Citi'nin uzmanları, altın fiyatlarının 6 ila 18 ay içinde 3 bin doları göreceği tahminini yayınladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in talimatıyla üzerinde çalışılan asgari kurumlar vergisinin detayları ortaya çıkıyor. Ekonomi gazetesinin haberine göre, şirketler kâr ya da zarara bakılmadan yüzde 10-15 arası asgari vergi ödeyecek. Merkezleri farklı ülkelerde olan çok uluslu şirketler ise yine yüzde 15 kurumlar vergisi ödeyecek.

Yürürlüğe yeni giren düzenleme ile kamu alacakları için gecikme zammı oranları yüzde 3.5'tan yüzde 4.5'a yükseldi. Örneğin 10 bin liralık bir vergi borcu olanlar daha önce 1 aylık gecikme karşılığında 350 lira faiz öderken, 21 Mayıs itibarıyla her 1 aylık gecikme için 450 lira faiz ödemek durumunda kalacak. Borç 12 ay boyunca ödenmezse 10 bin liralık borç 16 bin 958 liraya yükselecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Borsa oyun alanı değil" dedi ve yüksek getiri vaadeden işlemlerin riskli olduğunu söyledi. Şimşek, enflasyonun mayıs ayında zirveyi görüp yıl sonunda yüzde 30'lara ineceğini vurguladı.

KKTC'de Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücreti yüzde 23.5 zamla net 29 bin 640 TL olarak belirledi. Komisyonun tavsiye kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

Kısa Dalga'dan 1 öneri

???? Yeşim Özdemir’in hazırlayıp sunduğu 3K: Kitap-Konuk-Kahve’nin bu hafta konuğu Yazar Hakan Bıçakcı… Dinlemek için tıklayınız

DÜNYA

Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer yetkililer için başkent Tahran'da cenaze töreni düzenlendi.

▪️ Reisi'nin helikopterinin düşmesiyle ilgili şüpheler gündeme gelirken, İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı, kaza günü 'koşulların' ve havanın 'gayet normal olduğunu' söyledi.

▪️ İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopterinin kaza yerini Türk İHA'sı Akıncı'nın değil kendi İHA'larının tespit ettiğini açıkladı.

▪️ Rusya, İran'a yönelik Amerikan yaptırımlarının havacılık güvenliğini tehlikeye attığını, Reisi'yi taşıyan helikopterin bu yüzden düştüğünü savundu.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Kerim Han'ın İsrail Başbakanı Netanyahu, Savunma Bakanı Gallant ve Hamas liderleriyle ilgili tutuklama talebinin yankıları sürüyor.

▪️ Başsavcının başvurusu üç yargıçtan oluşan bir ön duruşma heyetine gidecek. Heyet delillerin yeterli olup olmadığını inceleyecek. Genellikle bu kararın alınması için geçen süre en az bir ayı buluyor.

İsrail'deki sağlık çalışanları BBC'ye yaptıkları açıklamada, Gazze’de gözaltına alınan ve İsrail’e götürülen Filistinli hastaların rutin olarak hastane yataklarında zincirlenmiş, gözleri bağlı, bazen çıplak halde tutulduğunu ve bez giymeye zorlandıklarını söyledi.

İsrail'deki yüksek öğretim kurumlarında çalışan akademik personel ve yöneticiler, İsrail hükümetinden Gazze'deki savaşı bitirmesini istedi.

Kolombiya’nın Cartagena Limanı’nda, varış yeri İstanbul olan, düğme yüklü bir konteyner içine gizlenmiş 151 kilo kokain ele geçirildi.

Rusya'nın Ukrayna'daki işgalinde yaşanan askeri aksaklıkları eleştiren ve geçen yıl Temmuz ayında görevden alınan Tümgeneral Ivan Popov, "dolandırıcılık" suçlamasıyla tutuklandı.

Hong Kong istihbarat servisi için ajanlık yapmakla suçlanan eski İngiliz Kraliyet Donanması mensubu ve İçişleri Bakanlığı'nın göçmenlik bürosunda çalışan Matthew Trickett, bir parkta ölü bulundu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyada seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı paylaşımı, gelen tepkilerin ardından sildi. Sosyal medya kullanıcıları Trump'ın videoda kullandığı kimi ifadelerin Hitler'in "ırkçı ve antisemitik" sözleriyle benzerlik gösterdiğini söyledi.

Londra'dan Singapur'a giden Boeing 777-300ER model uçakta şiddetli türbülans nedeniyle bir İngiliz yolcu hayatını kaybetti. 30 kişi yaralandı. Singapur Başbakanı Lawrence Wong, "kapsamlı soruşturma" sözü verdi.

İngiltere'de 1970'li ve 1980'li yıllarda hastaların HIV veya Hepatit C bulaşmış kanla tedavi edilmesine yönelik kamu soruşturması sonuçlandı. İngiltere hükümeti, kurbanlara milyarlarca pound tazminat ödeyecek.

Kültür - Sanat - Yaşam

Oscar ödüllü oyuncu Cate Blanchett, Cannes Film Festivali'nin galasında giydiği elbiseyle Filistin'e destek verdi. Oyuncu, galada kırmızı halıya Filistin bayrağının renklerini taşıyan Jean Paul Gaultier imzalı elbisesiyle katıldı.

Hollywood'un usta oyuncuların Kevin Costner, yeni filmi “Horizon: An American Saga”yı Cannes Film Festivali'nde tanıttı. Oyuncu, bu film için 38 milyon dolar harcadığını söyledi.

Bu yıl çeyrek asrı geride bırakacak olan 25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali için geri sayım başladı. Sinema ve belgesel sektöründen usta isimlerin oluşturduğu jüri, festivalde finale kalan belgeselleri seçerek dereceye giren isimleri belirleyecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 52. İstanbul Müzik Festivali'nin açılış töreni Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı. Festival kapsamında 12 Haziran’a kadar, 17 farklı mekanda, 25 konser müzikseverlerle buluşacak.

Londra'daki bir müzayedede bilinen en eski Fatih portresini taşıdığı değerlendirilen bronz madalyon için verilen 1,4 milyon sterlinlik ( 57 milyon lira) teklif, rezerv fiyatın altında kaldığı gerekçesiyle kabul edilmedi.

Friends'in yıldızı Matthew Perry, 28 Ekim'de Los Angeles'taki evinin havuzunda tepkisiz halde bulunmuş, daha sonra olay yerinde öldüğü açıklanmıştı. Perry'nin "ketaminin akut etkileri" nedeniyle Ekim ayında öldüğü açıklanmıştı. Ancak, Los Angeles Polisi, oyuncunun ölümüyle ilgili yeni soruşturma başlattı.

Fransız aktör Gerard Depardieu, Roma'da fotoğraflarını çeken İtalyan foto muhabiri Rino Barillari'yi yumrukladı.

Rock'n Roll efsanesi Elvis Presley'nin Graceland'deki tarihi evi satışa çıkıyor. Graceland'in sahibi olan Elvis'in torunu Riley Keough, satışın "dolandırıcılık" olduğunu iddia ederek dava açtı.

Avustralya'daki Monash Üniversitesi'nden araştırmacılar, 9 aylık gebelikte kadınların toplamda ekstra 50 bin kalori alması gerektiğini saptadı.

SPOR

Ziraat Bankası'nın sponsorluğunda düzenlenen 62. Türkiye Kupası, Beşiktaş ile Trabzonspor arasında yarın İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak final maçıyla sahibini bulacak. Ziraat Türkiye Kupası finalinde hakem Ali Şansalan düdük çalacak.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliğinin (FIFA) kuruluşunun 120. yıl dönümü, Fransa'nın başkenti Paris'te kutlandı. FIFA Başkanı Gianni Infantino, "120 yıl önce 7 üyeyle başladık. Şimdi 211 oldu" dedi.

Güney Kore'de düzenlenen 2024 Okçuluk Dünya Kupası'nın ikinci ayağında Emircan Haney, Batuhan Akçaoğlu ve Yağız Sezgin'den oluşan Makaralı Yay Erkek Milli Takımı finale çıktı. Milli takım, altın madalya için ABD ile karşılaşacak.

Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, 5-7 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde tasarruf tedbirleri uygulayacaklarını belirtti.

Podcast