Yine MESEM yine çocuk işçi cinayeti

Yine MESEM yine çocuk işçi cinayeti
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Kısa Dalga Daily'nin e-postadan okumak için tıklayın

Cumartesi Anneleri'nin 1000. buluşması...

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarını arama mücadelelerinin 1000. haftasında Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelecek. Eylem için bir de dijital platform hazırlandı. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, Cumartesi Anneleri'ne destek vermek için dijital ortamdan Galatasaray Meydanı'na sembolik olarak karanfil bırakabilecek.

Yine MESEM yine çocuk işçi cinayeti

Manisa’nın Soma ilçesinde bir çocuk işçi cinayeti yaşandı. 17 yaşındaki Alperen Enes Ural MESEM kapsamında stajyer olarak çalıştığı inşaatta doğalgaz borusu döşerken yüksekten düşerek hayatını kaybetti.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin staj yaptığı 94 bin 301 işletmeden 8 bin 406'sının MESEM sözleşmesini feshetmişti. Çocukların çalıştırıldığı iş yerlerinin yüzde 10’a yakınının güvenli olmadığı ortaya çıkmıştı.

Müfredat onaylandı...

Eğitim sendikaları ve eğitim alanında uzman sivil toplum kuruluşlarının “dinselleşmenin son halkası" olarak değerlendirip tepki gösterdiği yeni eğitim müfredat, Talim ve Terbiye Kurulu onayından geçti.

6 Nisan-10 Mayıs arasında askıya çıkarılan taslağa bu sürede 67 bin 284 görüş geldi. Görüş ve önerilerin yüzde 58'i öğretmenlere ait.

???? CHP Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, müfredat askıdayken öğretmenlere eğitimler verildiğini söyledi.

İliç'te bilirkişi raporu geldi, 6 kişi tutuklandı

İliç’te Anagold Madencilik’e ait Çöpler Altın Madeni’ndeki faciayla ilgili bilirkişi raporunda Anagold Madencilik’in Türkiye Müdürü Cengiz Yalçın Demirci’nin aralarında olduğu 13 kişinin asli kusurlu sayıldı. ÇED olumlu raporunda imzası bulunan yetkililer de asli kusurlu bulundu. Demirci'yle birlikte 6 kişi tutuklandı.

Sinan Ateş cinayetinde yeni gelişme

Ankara'da iki yıl önce uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş soruşturmasında eski milletvekili ve Bahçeli'nin danışmanı Olcay Kılavuz hakkında şüpheli sıfatıyla işlem yapıldığı öğrenildi. Gazeteci İsmail Saymaz Dosyanın, parlamenter soruşturma bürosunda olduğunu söyledi.

▪️ Bu arada Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'e iki yakın silahlı koruma tahsis edildi. Ayşe Ateş, ölüm tehdidi altında olduğunu söylemişti.

▪️Gazeteci Alican Uludağ, Sinan Ateş davası kapsamında tutuklu yargılanan Avukat Serdar Öktem'in şikayeti üstüne ifadeye çağrıldı.

Vergide 'vatandaş ihbar et' dönemi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek vergi kaçakçılarına yönelik sosyal medyadan ihbar döneminin başlayacağını söyledi. Şimşek, ihbarcıya da tespit edilen vergi ve vergi kaybı cezasının yüzde 10'u tutarında ihbar ikramiyesi ödeneceğini belirtti.

Galatasaray' seçim zamanı

Galatasaray'da olağan seçimli genel kurul yarın yapılacak. Kongrede mevcut başkan Dursun Özbek ile Süheyl Batum başkanlık için yarışacak. Toplam 20 sandıkta gerçekleştirilecek seçimde, yaklaşık 10 bin üyenin oy kullanma hakkı bulunuyor.

GÜNDEM

Anayasa Mahkemesi, Artvin Cerattepe’de madenciliğin önünü açan çevresel etki değerlendirme ''ÇED olumlu kararına'' karşı yapılan bireysel başvuruda ''hak ihlali'' kararı verildi.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, batı illerinde daha fazla çalışma yapacaklarını belirterek "Manisa’da, Bursa’da, Edirne’de olacağız. Yoksulla emekliyle yan yana durarak, mevcut algıyı da kıran bir tutum ve yaklaşımla siyaset yapacağız" dedi.

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin 20’si tutuklu 61 sanığın yargılandığı davada tutuklu sanıklar Arif Buğra Beşe ve Furkan Anıl Bahar tahliye edildi. Duruşma eylül ayına ertelendi.

Meclis'e sunulan yasa teklifinde, izin almadan askeri bilgileri paylaşan ve askeri konularda yorum yapan emekli askerlere hapis cezası istendi. Düzenlemeye aykırı hareket edenlere 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na yapacağı ziyaret, Karamollaoğlu'nun sağlık sorunları nedeniyle ertelendi.

Hayvanların uyutularak öldürülmesi tartışmaları sürerken, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, "Hayvanların uyutulmasına karşıyız. Modern ve gelişmiş merkezlerde, her türlü destek sağlanması son derece önemlidir” dedi.

Seferihisar Belediyesi tarafından 14 yıldır düzenlenen, ‘Yerel Tohum Takas Şenliği’ tasarruf tedbirleri gerekçesiyle bu yıl yapılamayacak.

Sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) için Türkiye’de temsilci atamadığı için verilen reklam yasağı kararı, şirketin resmi muhatap bildirmesi ve İstanbul’da temsilcilik açması üzerine kaldırıldı.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 2022'de, o dönem 15 ve 14 yaşında olan kardeşlerine cinsel istismar ve tacizde bulunduğu suçlamasıyla yargılanan 26 yaşındaki Emin Ö duruşmaları takip şartıyla serbest bırakıldı.

Aydın merkezli 17 ilde sahte internet siteleri üzerinden dolandırıcılık yaptıkları suçlamasıyla 38 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin ürün satışı yapılan internet sitelerinin birebir sahtelerini yaparak 1 milyar 49 milyon 174 bin lirayı kripto para borsasına aktardığı anlaşıldı.

Vizyon rehberi

Sinema salonlarında bu hafta komediden korkuya, bilim kurgudan animasyona 8 yapım izleyiciyle buluşacak.

Keçigiller: Haftanın tek animasyon filmi ve Kianoush Dalvand ve Farzad Dalvand imzasını taşıyor.

Furiosa: Bir Mad Max Destanı: Aksiyon meraklılarını sinema salonlarına çekmeyi hedefleyen filmin yönetmen koltuğunda George Miller oturuyor

Yapay Sevgilim: Bilim kurgu türündeki filmde bir çiftin robot ikizlerinin peşine düşmek zorunda kalınca, gerçek aşkı öğrenmeleri işleniyor.

Gizlenen: Bir psikoloğun şehirden uzaklaşarak sessiz bir yere yerleşmesinin ardından yaşadığı metafizik olayları ele alıyor.

Karganın Uykusu: Bir maden aktarım tesisinde müdür olarak çalışan uyurgezer Nasip'in hikayesi...

Biaz: Kara İyenin Laneti: 4 arkadaşın ruh çağırma ayininden sonra başına gelenler işleniyor.

Şeytan Tohumları: Gerçek ailesini bulmak için Portekiz'e giden Edward'ın, ailesinin karanlık geçmişiyle karşı karşıya kalması...

Ammon: Kabuslarla boğuşan bir öğrencinin kabuslarını merak edip araştırmaya başlamasıyla gelişen olayları anlatıyor.

EKONOMİ

Son aylarda yaşanan ekonomik durgunluk şirket kuruluşu ve kapanışına dair verilere yansıdı. Nisan ayında kurulan şirket sayısı yüzde 27,1 azalırken, kapanlarda artış görüldü. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı da yüzde 10,2 artarak 1849'a çıktı. Mart ayında 1678 şirket kapanmıştı.

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, Ocak-Nisan döneminde karşılıksız çıkan çek tutar yıllık yüzde 293 oranında arttı ve 43,1 milyar TL'ye yükseldi. Geçen sene aynı dönemde 11 milyar liraydı.

Memur-Sen, Resmi Gazete’de yayımlanan Kamuda Tasarruf Tedbirleri Genelgesi'nde servislerin kaldırılmasına ilişkin bölümün iptali için Danıştay’da dava açtı.

???? Okuma önerisi: Nasılız, tasarruf edebiliyor muyuz? - İbrahim Ekinci

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, partisinin MKYK toplantısında "Dolar yükselir mi?" şeklindeki soru üzerine "Bırakırsak düşer" dediği belirtildi. Ekonomi'den Besti Karalar'ın kulis haberine göre Şimşek, "Merkez Bankası ile alım yapıyoruz o yüzden düşmüyor. Bu durum bir süre daha devam eder. Ama 40 TL gibi sıçramalar olmayacak" dedi.

Alkollü içeceklerin ardından, Coca Cola ürünlerine de zam geldi. 1 Haziran'dan itibaren 1 litre Coca Cola'nın fiyatı 30 liradan 35 liraya çıkacak.

TÜİK, ''Bitkisel Üretim 2024 yılı 1. tahmini''ni açıkladı. Buna göre, bitkisel üretim geçen yıla göre tarla ürünlerinde azalacak, meyve ve sebze grubunda ise artacak

TÜİK'e göre bu yılın birinci çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 19,9, daire sayısı yüzde 35,5 ve yüzölçüm yüzde 33,4 arttı.

Koç Holding, 2024'ün ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 14 milyar dolar gelir elde ederken, yaklaşık 750 milyon dolar kombine yatırım yaptı. Şirketin 5 yıldaki kombine yatırımları 11,6 milyar dolara ulaştı.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

???? Banu Güven ve Kemal Göktaş, Cumartesi Anneleri'nin 1000. haftada yapacakları eylemi konuşuyor. Dinlemek için tıklayınız

DÜNYA

Kraliyet ailesinin tablolarla sınavı...

İngiltere Kralı Charles'ın tahta çıktıktan sonraki ilk resmi portresinin ardından şimdi de Prenses Kate'in yeni portresi tepki çekti. Sanatçı, eserinde Prenses'in "gücünü ve asaletini" vurgulamak istediğini söylese de birçok kişi beğenmedi...

İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin de içinde bulunduğu helikopterin kaza yapmasıyla ilgili ön inceleme raporunu yayımladı. Kaza yapan helikopterin parçalarında kurşun veya benzeri harici cisim izine rastlanmadığı, düşüş sonrasında helikopterde yangın çıktığı belirtildi. Raporda, kontrol kulesinin uçuş ekibiyle yaptığı görüşmelerde şüpheli herhangi bir durumla karşılaşılmadığı aktarıldı.

Uluslararası Adalet Divanı, Gazze'deki insani durumun daha da kötüleştiğini ve yeni tedbir kararlarına ihtiyaç olduğunu açıkladı, İsrail'in Refah'taki askeri harekatının durması emrini verdi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre İsrail'in 7 Ekim'den bu yana saldırdığı Gazze'de 35 bin 800 kişi öldürüldü. BM de Gazze'de ishal ve Hepatit A dahil bulaşıcı hastalıkların arttığını bildirdi.

İngiliz The Guardian gazetesi, bazı İsrail askerlerinin Gazze'ye giden insani yardım konvoylarının yerini aşırı sağcı yerleşimcilere bildirdiğini yazdı. Bu şekilde tırların Gazze'ye girişi engelleniyor.

İtalya'da eski milletvekili ve Avrupa Parlamentosu seçimleri için Yeşiller ve Sol İttifak adayı Stefano Apuzzo, Temsilciler Meclisi'nin balkonuna Filistin bayrakları astı. Apuzzo, "Gazze'de 35 bin kişi öldü. Artık yeter." dedi.

Avrupa Birliği kurumlarında çalışan 200'ü aşkın kişi, ortak bir mektuba imza atarak AB'nin Gazze politikasını eleştirdi. İmzacılar, Birlik'ten resmi bir ateşkes çağrısı yapmasını talep etti.

Çin'in, Tayvan'ın yeni lideri Lai Ching-te'nin göreve başlamasından üç gün sonra, Ada ve çevresini kuşatan kapsamlı askeri tatbikatı sürüyor. Birleşmiş Milletler taraflara itidal çağrısı yaptı.

Bakü ve Erivan yönetimlerinin mart ayında vardıkları anlaşma gereği Ermeni ordusu 4 köyden çekildi. Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı adlı dört köyün iadesi, Bakü-Erivan ilişkilerini normalleştirme hedefiyle atılan en yeni adım oldu.

ABD, "yabancı etki ajanlığı" düzenlemesinin kabul edildiği Gürcistan'a vize kısıtlaması getirdi. Dışişleri Bakanı Blinken, ülkeyle ilişkilerin de gözden geçirileceğini söyledi.

????Nedir? Türkiye'de de beklenen "etki ajanlığı" düzenlemesine benzer bir uygulama Gürcistan'da yasalaşma yolunda. Düzenleme, fonlarının en az yüzde 20'si yurtdışından gelen sivil toplum ve medya kuruluşlarının "yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon" olarak kayıt altına alınmasını şart koşuyor.

Birleşmiş Milletler, 11 Temmuz'u 8 binden fazla Bosnalı Müslümanın katledildiği "Srebrenitsa Soykırımını Anma Günü" ilan etti.

Yunanistan polisi, Latin Amerika'dan Avrupa'ya konteynerlerle kokain kaçakçılığı yapan uluslararası bir suç örgütünün çökertildiğini duyurdu. Yetkililer, suç örgütünün 5 milyon eurodan fazla yasadışı kar elde etmeyi hedeflediğini tahmin ediyor.

Pakistan, 26 Mart'ta bombalı saldırıda hayatını kaybeden 5 Çin vatandaşanın ailelerine toplam 2,58 milyon dolar (yaklaşık 83 milyon 250 bin lira) tazminat ödeyecek.

Papua Yeni Gine'deki ücra bir köyde meydana gelen devasa heyelanda onlarca ev toprak altında kaldı. 100'den fazla kişi hayatını kaybetti.

ABD'de ocak ayında yapılan ön seçimler öncesi seçmenleri, yapay zeka tarafından Başkan Joe Biden'ın sesini taklit ederek arayan kişiye, 6 milyon dolar ceza verildi. Siyasi danışmanlık yapan Steven Kramer, teknolojiyi kullanarak sahte kimlik oluşturmak ve seçmenleri kandırmakla suçlandı.

Kültür - Sanat - Yaşam

Gana’da daha yeni yeni yürümeye başlayan bir çocuk, en genç ressam ünvanı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Ace-Liam Nana Sam Ankrah, bu ünvanı bir buçuk yaşında elde etti. Ace-Liam Gana’daki ilk sergisinde 10 resim satmayı başardı.

Fransa'nın başkenti Paris'te Filistin'e destek amacıyla rap sanatçıları Cezayirli Soolking ve Faslı ElGrande Toto konser verdi.

Dünyaca ünlü Alman rock grubu Scorpions, "Love at First Sting" albümünün 40. yılı dolayısıyla Küçükçiftlik Park'ta konser verdi. 12 binden fazla müzikseverle buluşan Scorpions, İstanbul'daki ikinci konseri için 25 Mayıs Cumartesi gecesi yeniden aynı sahnede olacak.

Brad Pitt ve Angelina Jolie arasındaki Miraval Şatosu davası sürüyor. Karşılıklı olarak birbirine dava açan çiftten Jolie, tüm gizlilik anlaşmalarını mahkemeye teslim etmek zorunda kalacak. Bu durumun Pitt'in lehine olacağı düşünülüyor.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, 15 yaşında lösemi sebebiyle hayatını kaybeden Carlo Acutis'in 'aziz' ilan edilmesine karar verdi. Acutis, 2006 yılında hayatını kaybetmişti. Çocuk, bu kararla birlikte, 2000'li yıllarda 'aziz' statüsü verilen ilk insan olma özelliği taşıyacak.

SPOR

Ziraat Türkiye Kupası finalinde Trabzonspor'u 3-2 mağlup eden Beşiktaş, kupayı 11. kez müzesine götürdü.

Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde yaşanan olaylarla ilgili Fenerbahçe Kulüp Doktoru Ertuğrul Karanlık, Fenerbahçe eski yöneticisi Hulusi Belgü ve teknik direktör İsmail Kartal’ın oğlu Emre Kartal ifade verdi.

A Milli Erkek Voleybol Takımı, tarihinde ilk kez mücadele ettiği FIVB Milletler Ligi'ndeki üçüncü maçında yarın Fransa ile karşılaşacak.

Podcast