1 yılda 190 bin yeni yoksul

1 yılda 190 bin yeni yoksul
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Kısa Dalga Daily'nin e-postadan okumak için tıklayın

Açlık sınırı 20 bin lira, yoksulluk sınırı 60 bin liraya dayandı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun son raporuna göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 19 bin 926, yoksulluk sınırı 59 bin 353 liraya çıktı.

Son bir yıllık dönemde açlık sınırı 8 bin 116 lira, yoksulluk sınırı ise 28 bin 201 lira arttı.

???? Nedir? Dört kişilik ailenin aylık gıda harcaması tutarına açlık sınırı deniyor. Bu hesaplamada minimum kalori ve minimum maliyet dikkate alınıyor. Gıda harcamalarına diğer zorunlu ihtiyaçlar eklenince de yoksulluk sınırı hesaplanıyor.

Son bir yılda 190 bin kişi daha yoksullaştı

DİSK üyesi Genel-İş Araştırma Dairesi Emek Araştırma (EMAR) tarafından hazırlanan “Gelir Eşitsizliği ve Yoksulluk Raporu-5” yayımlandı.

▪️ Buna göre Türkiye'de son bir yılda 190 bin kişi daha yoksullaşırken, yoksulluk oranı yüzde 21,7'ye ulaştı,

▪️ Türkiye'de çalışanların yüzde 15'inin yoksul olduğu vurgulandı.

Ayşe Ateş suçladı, Bahçeli birlikte açıklama yaptı

Ankara'da öldürülen Ülkü Ocak'larının eski genel başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, eski MHP Milletvekili Olcay Kılavuz ve Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım'ın cinayeti birlikte planladığını savundu. ▪️ Sözcü yazarı İsmail Saymaz'a konuşan Ateş "Eşimin bana söylediği şuydu: 'Olcay ve Ahmet beni öldürmek için kiralık katil arıyor" dedi.

▪️ MHP lideri Devlet Bahçeli ise Ahmet Yiğit Yıldırım'ı yanına alarak açıklama yaptı ve şunları söyledi: "NOW, Halk TV ve Sözcü TV'nin bilgi ve belgelerini sunmalarını bekliyoruz. Hepinizle hesaplaşacağız. Bizden olmadığı halde bizimle ilgili konuşan, kokuşmuş zevatın kuyruk acısını biliyoruz..."

Sokak hayvanları için 'ölüm' ısrarı

AK Parti'nin sokak hayvanlarıyla ilgili yasa tasarısında 'uyutarak öldürme' planı büyük tepkilere neden oldu. İtirazlar üzerine AK Parti'den "tasarıya son halinin henüz verilmediği" açıklaması gelmişti. İktidara yakın A Haber taslağın detaylarını haber yaptı.

Toplatılan sahipsiz hayvanlar bakım evlerinde olacak. 1 ay içerisinde sahiplendirilemeyen hayvan, 'ötanazi' adı altında öldürülecek. Hayvanını sokağa atana verilen ceza 2 bin liradan tam 50 bin liraya çıkarılacak.

????Halk kısırlaştırma istiyor

Areda Survey'in bin 800 kişiyle yapılan araştırmasına katılan yüzde 67,2'si kesin çözümün kısırlaştırma olduğunu söyledi.

Dünya çapında büyük tehlike: Çevrim içi istismar

Edinburgh Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre dünyadaki çocukların yüzde 12,6'sı geçen yıl çevrim içi cinsel görüntü ve videolarla rızaları dışında konuşma ve paylaşıma maruz bırakılarak mağdur edildi. Bu oranın 302 milyon çocuğa denk geldiğini ifade eden araştırmacılar, ABD'nin özellikle yüksek riskli bir bölge olduğunu belirtti.

Galatasaray 24. kez şampiyon

Süper Lig'de 2023-2024 sezonu şampiyonu Galatasaray oldu. Sarı-kırmızılılar 38. haftada konuk olduğu Konyaspor'u 3-1 mağlup ederek ligde 102 puanla mutlu sona ulaştı. Galatasaray üst üste 2'nci, toplamda 24'üncü kez şampiyon oldu.

Tarifeli sefer tartışması

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın ABD'ye tarifeli uçakla uçması tartışmalara ve tepkilere neden oldu. Türk Hava Yolları, sorumluluğun federasyonda olduğunu savundu. Türkiye Voleybol Federasyonu, uçuş listesinin THY'yle paylaşıldığını belirterek "Gerçeğe aykırı yapılan açıklamaları kabul etmek mümkün değildir" dedi.

Unutursan ıslık çal!

Müzik uygulamalarında zirveye oturmak isteyen Youtube, Music uygulamasına yeni bir özellik kazandırdı. Kullanıcılar artık mırıldanarak, ıslık çalarak veya söyleyerek şarkıları bulabilecek. Ancak bu özelliği ilk olarak Android kullanıcıları deneyimleyecek.

GÜNDEM

Edirne'de tarım arazilerini sulamada kullanılan Tunca Nehri'nin kollarından Bayır Deresi'nin rengi, kirlilik nedeniyle yeşile döndü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mayıs darbesinin yıl dönümünde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin mevcut anayasa ile yola devam edemeyeceğini ve yeni bir anayasa yapmanın milli bir ödev olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, eğitim sendikaları ve eğitim uzmanı STK'ların tepkisine neden olan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" müfredatını onayladı. Eğitim sendikaları 'dinselleştirmenin' önünü açacağı için müfredata karşı çıkmıştı.

CHP'li Deniz Yavuzyılmaz, 9 işçiye mezar olan İliç’teki altın madeni için ‘ÇED olumlu’ kararına dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum’un “Olur’ verdiğini açıkladı. Belge de paylaşan Yavuzyılmaz, “Asli kusurludur yargılanmalı” dedi.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, 28 Şubat hükümlüsü generallerin yeniden yargılanma talebi ve tahliyeleriyle ilgili “Tamamen Cumhurbaşkanımızın uygun görmesi ile bunlar hapisten çıktı. Aklanmış değiller" dedi.

İsveç'teki uyuşturucu mafyasının Türkiye'ye sıçrayan çatışmalarında ismi geçen İsmail Abdo, Adana'da yakalandı. 'Kürt tilkisi' lakaplı Rawa Majid'in eski ortağı olan Abdo, kırmızı bültene rağmen 20 bin lira kefaletle bırakıldı.

Engin ve Dilan Polat'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin tutuklu olduğu soruşturma sürüyor. Soruşturma kapsamında şüphelilere ait olan şirketlerin de arasında bulunduğu 60 şirket ve gerçek kişinin ticari faaliyetleri mercek altına alındı. Savcılık 1 milyar liralık gelirin kaynağını araştırıyor.

Konya'da, Ebru Barık kocasının kendisine şiddet uyguladığını söyleyerek 1 ay önce 3 çocuğuyla Ereğli'de ailesinin yanına yerleşti. Barık'ın evi terk ettiğini öğrenen erkek kardeşi E.B., ablasına saldırıp, sopa ve yumrukla darbetti. E.B.'nin dini nikahla yaşadığı Y.Ş. de Barık'ın 2 kızını sopayla dövdü. Barık, kardeşi ve Y.Ş.'den şikayetçi oldu.

Amasya'da, kendisini istihbaratçı ve üst düzey kamu görevlisi olarak tanıtan İbrahim Aygin Iraklı bir aileyi 12 saat boyunca telefonda tutup, 2 milyon 278 bin TL'lik para ile ziynet eşyasını aldı. Para ve ziynet eşyaların olduğu poşeti aileden aldığı anlar, güvenlik kamerasına yansıyan Aygin, tutuklandı.

Merhaba Ankara, biz geldik...

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Çayır Deresi üzerindeki göletler farklı türden çok sayıda göçmen kuşa ev sahipliği yapıyor. Allı turna adıyla da bilinen flamingolar, göç mevsimi başlayana kadar Ankara'nın sulak alanlarında misafir oluyor.

EKONOMİ

Kola, cips, meşrubat gibi ürünlere de zam geldi. Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği'nin açıklamasına göre cips fiyatlarında 5 ile 10 lira arası bir artış olacak. 1 Haziran itibariyle 25 TL'ye satılan 0.33 mililitrelik kola fiyatları yüzde 20 zamlanarak 30 liraya yükselecek. 1 litrelik Sprite, Coca Cola ve Fanta fiyatları ise 30 liradan 35 liraya çıkarılacak.

TÜİK verilerine göre güven endeksi perakende ticaret sektöründe yüzde 3,3, inşaat sektöründe yüzde 0,3 azaldı. Reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 0,7 puan geriledi.

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), mayısta geçen aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 76,3'e düştü.

Borsa'da yatırımcı sayısı, 25 Mayıs itibarıyla bir önceki haftaya göre 46 bin 127 kişi azaldı. Toplam yatırımcı sayısı 8 milyon 614 bin 243 olan rekor seviyesinden 8 milyon 578 bin 116’ya geriledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ‘vergi reformu’ adı altında yürüttüğü çalışmaların en kritik maddelerinden birini 1’den daha fazla konutu olanlara getirilecek yeni vergiler oluşturuluyor.

Bir kişinin iki ve daha fazla evi varsa bu evler için katlanarak artan Emlak Vergisi ödemek zorunda kalacak. Bu evlere ne kadar ilave vergi yükü getirileceği henüz netleştirilmedi.

Ticaret Bakanlığı E-Ticaretin Görünümü Raporu'nu yayınladı. Raporda, Türkiye'nin 2023 yılı e-ticaret hacminin 1,85 trilyon TL'ye ulaştığı bildirildi.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

???? Haftanın ekonomik gelişmeleri İbrahim Ekinci'nin hazırlayıp sunduğu haftalık ekonomi bülteni Marjinal Fayda'da... Dinlemek için tıklayınız

DÜNYA

İsrail, Refah'ta çadırları vurdu

İsrail savaş uçakları, yüz binlerce Filistinlinin sığındığı Refah'ta yardım depolarına ve sivillerin çadırlarına saldırı düzenledi.

▪️ Saldırıda, ilk belirlemelere göre en az 40 Filistinli yaşamını yitirdi.

▪️ Filistin yönetimi İsrail'in çadırları kasıtlı olarak hedef aldığını belirterek "Bu, tüm sınırları aşan bir katliamdır" açıklaması yaptı.

▪️ İsrail Başbakanı Netanyahu, saldırıların sonlandırılması ve çekilme çağrılarını reddetti.

▪️ Uluslarası toplum, İsrail'in saldırısını "savaş suçu" olarak nitelendirdi ve tepki gösterdi.

???? İsrail'in saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 36 bin 50 kişi öldürüldü..

Cenevre Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen hakkında, İsrail'in işlediği savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar sebebiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne suç duyurusunda bulundu. Von der Leyen'in İsrail'in işlediği suçlara yardım ve yataklık ettiği iddia edildi. AB Komisyonu Başkanı, İsrail'e verdiği tek taraflı koşulsuz destek nedeniyle eleştiriliyordu.

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, Filistin devletinin tanınmasına yönelik diplomatik belgeleri Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa’ya teslim etti.

???? İspanya, Norveç ve İrlanda, Filistin'i 1967 sınırlarıyla resmen devlet olarak tanıyacaklarını duyurmuştu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, İspanyol hükümetinin ‘Filistin Devleti’ni tanıma kararının ardından Kudüs’te bulunan İspanya Büyükelçiliği'nde Filistinlilere konsolosluk hizmeti vermesini yasakladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya'nın Harkov'daki bir alışveriş merkezine düzenlediği saldırıda en az 14 kişinin ölmesinin ardından dünya liderlerine çağrıda bulundu. Zelenski, dünya liderlerini gelecek ay İsviçre'de yapılacak "barış zirvesine" katılmaya çağırdı. Zelenski, ABD ve Çin liderlerine de , “kalıcı barış için çaba sarf etmeleri” çağrısında bulundu.

Rusya , Ukrayna Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Vladimir Gorbatyuk ve Eski Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Lojistik Kuvvetler Komutanı Oleg Vişnevskiy’i arananlar listesine dahil etti.

Alman Silahlı Kuvvetlerinde görevli bir yüzbaşı, Rusya'ya casusluk yaptığı gerekçesiyle 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, İngiliz The Guardian gazetesine verdiği röportajda Rusya'nın emperyal hırslarını yenmek için Avrupa'nın tamamının yeniden silahlanması gerektiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin ölümünden sonra cenaze törenleri sona erdi ve ülkede seçim süreci başladı. Şu ana kadar eski Sağlık Bakanı reformist Mesud Pezeşkiyan ile eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri muhafazakar Said Celili adaylık başvurusu yapacağını açıkladı.

Ermenistan'ın yapılan müzakerelerde dört köyü Azerbaycan'a iade etmesi başkent Erivan'da yapılan gösteride protesto edildi. Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifasını isteyen protestocular, dört köyün karşılıksız verildiğini öne sürdü.

Papua Yeni Gine'nin Enga ilinde meydana gelen toprak kaymasında en az 2 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıklandı. Toprak kaymasının ayrıca binalara ve tarım arazilerine büyük zarar verdiği belirtildi

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Partili Başbakan Rishi Sunak, 4 Temmuz'da yapılacak genel seçimleri kazanmaları halinde zorunlu askerlik uygulamasını geri getireceklerini bildirdi.

???? İngiltere'de İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, 1947 yılında getirilen zorunlu askerlik uygulaması, 1960'ta sona erdirildi.

Yeni Delhi'nin Vivek Vihar bölgesinde bulunan bir bebek hastanesinde çıkan yangında 6 yenidoğan hayatını kaybetti. Bu arada, görgü tanıkları, hastane yakınlarında oksijen tüpü satış noktası bulunduğunu ve bu konuda daha önce yetkililerin uyarıldığını belirtti. Hastane yetkilileri hakkında yasal işlem başlatıldı.

Hollanda'da depresyon, otizm ve 'borderline' kişilik bozukluğundan mustarip 29 yaşındaki Zoraya ter Beek, yeni yaşına girdikten kısa bir süre sonra ötanazi hakkını kullanarak yaşamına son verdi.

Fransa’nın Agde kasabası, belediye başkanı Gilles d'Ettore ve ünlü falcı Sophia Martinez'in karıştığı yolsuzluk soruşturması ile çalkalanıyor. D'Ettore'nin, kendisini ölü babası ile konuşturacağını iddia eden Martinez'e imtiyaz sağladığı belirtiliyor.

ABD'de General Hospital adlı pembe dizide rol alan Johnny Wactor isimli oyuncu Los Angeles'ta karıştığı bir soygun sırasında vurularak öldürüldü. Şüpheliler olay yerinden kaçarken oyuncunun ölümü ve soygunla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kültür - Sanat - Yaşam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'daki Aspendos Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında Roma İmparatorluğu Dönemi'ne ait 2 bin yıllık Zeus ve Aphrodite heykellerinin bulunduğunu duyurdu.

FBI, İngiltere’deki müzeden kaybolan ve Amerikalı alıcılara satıldığından şüphelenilen yüzlerce "antik hazineyi" soruşturuyor. Müze yetkilileri, 1500’ün üzerinde parçanın çalındığını veya kaybolduğunu, 626’sının kurtarıldığını, 100’ünün bulunduğunu ancak henüz geri getirilemediğini duyurdu.

Başrolünü Daniel Craig’in üstlendiği Bıçaklar Çekildi filminin devamı geliyor. 2019 yılında gösterime giren ilk filmin ardından Glass Onion: A Knives Out Mystery filmi 2022'de izleyiciyle buluşmuştu. Serinin üçüncü filmi 2025 yılında vizyona girecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı "Gonzago'nun Öldürülmesi" oyunu, Rusya'da düzenlenen festivalde seyirci ile buluşacak.

Bafra ve Samsun pideleri, gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas'ın "Dünyanın En İyi Ekmekleri" (Top Ten Breads) listesinde ilk iki sırayı aldı.

Kanada Güvenlik İstihbaratı Başkanı David Vigneault, Çin hükümeti için bilgi kanalı olduğu gerekçesiyle sosyal medya platformu TikTok'un kullanılmaması çağrısında bulundu.

SPOR

Hatayspor, Trendyol Süper Lig'in son haftasında Çaykur Rizespor'u 2-0 yenip rakiplerinin de puan kaybetmesiyle ligde kaldı. Teknik direktör Özhan Pulat, "Hataylı hemşehrilerime armağan olsun" dedi.

Teniste sezonun ikinci grand slam turnuvası Fransa Açık'ta tek erkeklerde 3 numaralı seribaşı Carlos Alcaraz ile 6 numaralı seribaşı Andrey Rublev, tur atladı.

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 8. etabı Monako Grand Prix’sini Ferrari pilotu Charles Leclerc kazandı.

Podcast