Bayram atışması

Bayram atışması
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Kısa Dalga Daily'i e-postadan okumak için tıklayın

Bayram siyaseti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta CHP lideri Özgür Özel'le görüşmesinden sonra başlayan polemik sürüyor.

▪️ MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi MHP’nin samimi dileği ve temennisidir” demişti. CHP lideri Özel "Memleketi bu hale getirip suç ortağını bize doğru itmesin" yanıtı vermişti.

▪️ Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP liderinin bu sözlerine karşılık "Bizim iade-i ziyaretimizi demek ki hazmedemediler" dedi.

Bayramın ilk günü karşılıklı açıklamalar devam etti.

▪️ CHP lideri Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verirken "Sayın cumhurbaşkanının "hazmedemedi" sözlerini üzerimize hiç almıyoruz. Herhalde ittifak ortağına söylüyor" ifadelerini kullandı.

▪️ Bahçeli ise "Cumhur İttifakı devam edecektir. Bizde çatlama olmaz. Biz ne kerpiçiz ne de toprağız, biz kaya gibi bir ittifakız" diye konuştu.

▪️ Özel'in "suç ortağı" sözüne bir yanıt da Cumhur ittifakının ortaklarından BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'den geldi. Destici, "Ortada bir suç ya da suçlu yok." dedi.

Vahim tablo: Açlık sınırı 25 bini, yoksulluk sınırı 70 bini aştı

▪️ Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi'nin (BESAR) hesaplamasına göre haziranda açlık sınırı 25 bin 374 lira, yoksulluk sınırı 70 bin 253 lira oldu.

▪️ Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi'nce yapılan hesaplamaya göre dört kişilik bir aile için açlık sınırı 18 bin 489 TL, yoksulluk sınırı ise 63 bin 955 TL olarak açıklandı.

Özel'den asgari ücret çıkışı: Meydanları doldururuz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, asgari ücrete ara zam talebini yineledi. Özel, "Yapmazlarsa her platformda mücadele ederiz. En son sokaklara dökülürüz, meydanları doldururuz en sert tepkiyi gösteririz” ifadesini kullandı.

Ekonomistlerin güneş kremi tepkisi: Baktık 900 lira, almadık...

Ekonomist Ege Cansen ve Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, Bloomberg HT kanalında fiyat dalgalanmalarını konuştu. Cansen, "Hanımla güneş kremi baktık, alamadık. 900 lira" dedi. Cansen'in bu ifadesine destek olan Prof. Dr. Akat, "Aynı durumu ben yaşadım, bir güneş kremi 965 TL. Şaşırdım kaldım" diye konuştu.

Gündem

Özel sektör öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in "taban maaş ile ilgili bir yasal düzenlemeyi doğru bulmadığına" ilişkin sözlerin "Mahmut Hoca" pankartı asarak tepki gösterdi. Öğretmenler, Tekin'e "Bize Patronların Sözü Değil Yasa Lazım" pankartı ile cevap verdi.

Bayram tatilinin 1. günü 852 trafik kazası meydana geldi. 5 kişi hayatını kaybederken, 1421 kişi yaralandı.

Kurban Bayramı’nın ilk gününde Türkiye’nin dört bir yanında kurbanlıklarını keserken yaralanan acemi kasaplar, hastanelerin acil servislerine başvurdu. İstanbul’da yaralı sayısı 500’ü geçti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 32. Ceza Dairesi, kedi Eros’u öldüren İbrahim Keloğlan’ın 2 yıl 6 aylık hapis cezasını onadı.

T24 yazarı doçent, avukat Tolga Şirin, yurtdışına çıkış harcı uygulamasının Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtirken, yeni düzenlemeyle 150 liradan 1500 liraya çıkarılmasının da ölçüsüz olduğunu belirtti.

Ehliyetsiz araç kullanarak Oğuz Murat Aci’nin ölümüne sebep olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve yurt dışına kaçıran annesi yazar Eylem Tok ABD'de yakalanmıştı.

▪️ 18 Haziran'da hakim karşısına çıkacak anne ve oğlu için iade süreci başlayacak. Hukukçular, suçun ABD’de 25 yıla kadar, Türkiye ise 6 yıla kadar hapis öngördüğünü belirterek “Anne ve oğlu burada yargılanmak isteyecektir” dedi.

Sokak hayvanları yasa teklifine son şekli veriliyor. Milliyet'in haberine göre öncelikle saldırgan ve kuduz riski taşıyan köpekler toplanacak. Rehabilite edilemeyen ve 1 ay içinde sahiplendirilmeyen köpeklere ötenazi uygulanacak. Hayvanını terk edene ve başka yere götürüp bırakanlara da 50 bin TL para cezası uygulanacak.

Çin Başbakanı Li Çiang, "panda diplomasisi" kapsamında Avustralya'ya güzel, sevimli ve genç yeni bir çift dev panda gönderileceğini belirtti. Li Çiang, "İki ülke arasında dev pandalara ilişkin işbirliği de böylece devam edecek" dedi.

Ekonomi

CHP Milletvekili Ali Öztunç, emekli aylığı alan her 100 kişiden 17’sinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı olarak başka bir işte çalıştığını belirtti. Öztunç, "Emeklilerin yüzde 60'ı çalışıyor, geri kalanı da iş arıyor" dedi.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından tedavüle sokulan 5 liralık madeni paradan ilk aşamada 450 milyon adet basılacak. Paralar bayram sonrası piyasada olacak.

Borsa İstanbul'da hisse senedi yatırımcı sayısı, bir ay aradan sonra yeniden 8 milyonun altına indi.

Maliye, 150 lira olan yurt dışı çıkış harcının 1000 lira ile 1750 lira aralığında yeniden belirlenmesi için çalışma başlatmıştı. Gelir İdaresi Başkanlığı, "Bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez" açıklaması yaptı.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

Gazeteciler Sedat Bozkurt ve Berna Can, Sinan Ateş cinayetinin siyasette yarattığı fırtınayı konuşuyor.

Dünya

ABD Başkanı Joe Biden'ın G7 zirvesindeki tuhaf hareketleri ilerleyen yaşı ve akıl sağlığının sorgulanmasına neden oldu. New York Post'a göre diplomatik bir kaynak Biden için "Şu ana kadarki en kötü halinde" dedi.

İsrail ordusu, Gazze'ye yardım girişlerine izin vermek için "taktiksel askeri duraklama" ilan etti. Buna göre Kerem Şalom Sınır Kapısı'ndan başlayarak her gün 08:00'den 19:00'a kadar saldırılara ara verecek.

▪️ İsrail'in aşırı sağcı güvenlik bakanı Itamar Ben-Gvir ise “taktiksel mola” kararını sert bir dille eleştirdi, bu kararı alanların “moron ve aptal” olduğunu söyledi.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde kurdukları pusuda İsrail askerlerinin öldüğünü açıklamıştı. İsrail, İstihkam Taburu bölük komutan yardımcısıyla birlikte 8 askerin öldürüldüğünü doğruladı.

Her hafta sonu eylem yapan İsrailliler, Gazze'de anlaşma yapılması ve erken seçim için yeniden sokaklardaydı. Çok sayıda eylemci gözaltına alındı.

Birleşmiş Milletler, Gazze’de 50 bin çocuğun akut yetersiz beslenme nedeniyle tedavi altına alınması gerektiğini, yakıt sorunu nedeniyle sağlık tesislerinin çalışamadığını belirtti.

Rusya'nın Rostov bölgesindeki bir gözaltı merkezinde tutulan beş mahkum, iki çalışanı rehin aldı. Rehine eylemini gerçekleştirenler, IŞİD destekçisi olduklarını iddia etti.

Dünyanın 92 ülkesinden liderler ve üst düzey temsilciler Ukrayna barış konferansı için İsviçre’de bir araya geldi. Ukrayna lideri Zelenski, Rusya’nın davetli olmadığı konferans için “Burada tarih yazacağız” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Rusya'yla savaşan Ukrayna için en az 1,5 milyar dolarlık yeni bir yardım paketi hazırladıklarını söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, G7 ülkeleri olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna ile ateşkes şartlarına ilişkin önerisini "ciddi bulmadıklarını" söyledi.

Avrupa Birliği, Ukrayna ve Moldova ile tam üyelik müzakerelerine 25 Haziran’da resmen başlıyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dünyada üç ya da dört ay gibi kısa bir süre içinde büyük bir çatışma yaşanacağını söyledi.

Almanya’da Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin Grevesmühlen kentinde yaklaşık 20 kişilik bir grup, Ganalı iki genç kıza yönelik ırkçı saldırıda bulundu. Çocuğun yüzüne tekme atıldığı, babasının yaralandığı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkenin, İsveç merkezli İskandinav Direniş Hareketini (NRM) ve 3 liderini "Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist" olarak tanıdığını duyurdu. Örgüt, Norveç, Danimarka, İzlanda ve Finlandiya'da da şubeleri bulunan, İsveç'teki en büyük Neonazi grubu olarak tanımlandı.

İran lideri Hamaney, "Kurban ve Gadir-i Hum" bayramlarında 2 bin 654 mahkumun affedilmesi veya cezalarının hafifletilmesini öngören kararı onayladı. 29 idam mahkumunun cezaları hapse çevrilecek, 1038 mahkum da tahliye edilecek.

Eski Cumhurbaşkanı François Hollande, sol bir grup olan Yeni Halk Cephesi'nin güneybatı Correze departmanından milletvekili olarak aday olacağını söyledi.

ABD'nin Michigan eyaletindeki Detroit kentinde bulunan su parkında düzenlenen silahlı saldırıda 2'si çocuk 9 kişinin yaralandığı bildirildi.

Galler Prensesi Kate, beş ay önceki kanser teşhisinden sonra ilk kez halka açık bir etkinliğe katıldı. Tedavisi devam eden Prenses, iyileşme sürecinde olduğunu belirtti.

Kültür - Sanat - Yaşam

Efes Deneyim Müzesi, Las Vegas'ta yapılan Mondo-Dr 2024 Awards’da 'Müzeler' kategorisinde birinci oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bazı müze ve ören yerlerinin ziyaret saatleri, uzatıldı. Efes Ören Yeri yıl boyunca saat 00.00'a, Aspendos, Patara, Side ve Hierapolis Ören yerleri ise saat 23.00'e kadar ziyarete açık olacak. İstanbul Havalimanı Müzesi ve Galata Kulesi saat 23.00'e, Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi ile Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi saat 22.00'e kadar ziyaret edilebilecek.

Ressam Devrim Erbil'in sanat hayatının tüm dönemlerinden eserlerin yer aldığı "Yatay Derinlik" sergisi, Bodrum'da sanatseverlerle buluştu.

Taylor Swift'in Londra'da vereceği konserin İngiltere ekonomisine 1,2 milyar dolar katkı sağlayacağı belirtildi. Swiftonomics başlıklı araştırmaya göre, Swift'in konseri için İngilizlerin harcayacağı para, pek çok etkinlik harcamasının en az iki katı.

ABD'nin en zengin kadınları listesine giren Rihanna, hayatı eğer beyazperdeye uyarlanırsa hangi oyuncunun başrolü Kanadalı oyuncu Taylor Russell'ın üstlenmesini istedi.

Spor

A Milli Futbol Takımı, Euro24'te aynı grupta yer aldığı rakiplerinden Gürcistan'a karşı galibiyet sayısında üstün, Çekya ile eşit, Portekiz'in ise gerisinde bulunuyor

- Türkiye, Gürcistan ile oynadığı 5 karşılaşmada ise 3 kez galip geldi, birer beraberlik ve mağlubiyet yaşadı

- Ay-yıldızlı ekip, Portekiz ile yaptığı 9 maçta 2 galibiyet alırken, 7'sini ise kaybetti

- Milli takım, Çekya ile yaptığı 11 maçtan 5 galibiyet, 5 mağlubiyet ve 1 beraberlikle ayrıldı.

A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2024 FIVB Voleybol Milletler Ligi’ndeki 12’nci maçında Brezilya’ya 3-0 mağlup oldu.

Yunanistan'da devam eden Yıldızlar ve 15 Yaş Altı Avrupa Halter Şampiyonası'nın ilk gününde milli halterciler 4 altın, 4 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplam 11 madalya kazandı.

Özel sporcu Ebrar Keskin ile Eda Yıldırım, İsveç'te devam eden Virtus Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya kazandı.

Ay-yıldızlı tenisçi, ilk kez dünya sıralamasında ilk 30'dan bir sporcuyu Almanya'daki karşılaşmada yenerek kariyerinin en büyük galibiyetini elde etti.

facebook
twitter
instagram
youtube

Podcast