Cezaevlerinde ilk sırada uyuşturucu suçu var

Cezaevlerinde ilk sırada uyuşturucu suçu var
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Neler oldu?

İsrail'in savaş kabinesi dağıldı

İsrail Ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyindeki askeri faaliyetlere insani amaçlarla sabah 8'den akşam 7'ye kadar taktiksel ara verileceğini duyurmuştu. İsrail Başbakanı Netanyahu bu karardan haberi olmadığını belirtti. Netanyahu gün içinde savaş kabinesini feshetti.

Partilerde bayramlaşma...

▪️ AKP'yle bayramlaşma töreninde konuşan CHP'li Deniz Yavuzyılmaz, asgari ücrete ara zam talebini gündeme getirdi ve "Hep almak değil biraz da vermek lazım" dedi.

▪️ AKP heyeti MHP'yle bayramlaşmada ikramlara dokunmayınca MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, "yemezseniz çıkın yapacağız" dedi.

▪️ CHP - DEM Parti töreninde konu kayyımdı. DEM Parti Milletvekili Sevilay Çelenk, "Gerçekten darbe niteliğinde bu" dedi.

▪️ İYİ Parti'yle görüşme sırasında CHP'li Yavuzyılmaz, İYİ Parti ile daha sık görüşeceklerini söylerken, İYİ Partili İmran Nilay Tüfekçi de "Hislerimiz aynı'' yanıtını verdi.

▪️ MHP'yle bayramlaşma sırasında da AKP Milletvekili Zeynep Yıldız,

- "Cumhur İttifakı olarak yolumuza çok güçlü bir şekilde devam etmeyi sürdüreceğiz" dedi.

Cezaevleri raporu: İlk sırada uyuşturucu suçu var

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı rapora göre, cezaevlerinde suç profilinde uyuşturucu suçları ilk sırada yer alırken, ikinci sırada hırsızlık ve üçüncü sırada yaralama suçları var. Hükümlü ve tutukluların yüzde 95'ini erkekler oluşturuyor. 3 bin 153 ile yüzde 1’ini çocuklar oluşturuyor.

2024'te düğün fiyatları da arttı

Enflasyon evlenecek çiftleri de vurdu. Hürriyet'in haberine göre 250 kişilik bir düğün planlayanlar yemeksizse 100 bin, yemekliyse ortalama 200 bin TL’den başlayan fiyatları gözden çıkarmak durumda kalacak.

Baklava fiyatı baklavacıyı bile isyan ettirdi

Bayramların en favori ikramı baklava el yakıyor. Seyidoğlu Gıda Genel Müdürü Mehmet Göksu baklavaya 100 ile 150 lira zam geldiğini söyledi. Göksu, fıstık fiyatlarının durup dururken artmasının, fıstık stoğu olan firmaların bir hamlesi olabileceğini söyledi.

Gündem

Salda Gölü'nün batı kesimindeki yola asfalt döküldü. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, asfaltın kanserojen içerikli olduğunu, yağışlarla birlikte göldeki kumullara beyaz rengi veren canlılığı öldüreceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bayram tatilinin ilk 2 gününde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişinin hayatını kaybettiğini ve 2 bin 716 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

TEMA Vakfı, 2012-2023 yılları arasında madencilik ve enerji faaliyetleri sebebiyle 410 bin hektar orman alanının kaybedildiğini açıkladı.

TİHV raporuna göre, 2023 yılında gözaltına alınanların yüzde 77,4'ü sokak veya açık alanlarda işkence ve kötü muameleye maruz kaldı.

Sinan Tartanoğlu'nun haberi için tıklayınız

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda engelli adaylara verilen ek puan için aranan kriterlerin nesnel koşullara bağlanmadığı gerekçesiyle, ÖSYM'ye idari para cezası verdi.

Ekonomist Korhan Berzeg’in ölümüne ilişkin soruşturma sürüyor. Berzeg’in ölüm nedeni araştırılırken, kayıp olduğu dönemde ailesi dahil şüpheli herkesin ifadesi alındı. Yetkililer, Berzeg’in köpeği Tina’nın nasıl geri döndüğü konusunun netleşmediğini söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, vatandaşın sahillere erişiminin önündeki engelleri kaldırmak için başlatılan 'Denizler Halkındır Projesi' kapsamında Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde kaçak yapıların yıkımına başlandığını açıkladı.

Ekonomi

Emekliler temmuz ayında ne kadar zam yapılacağını merak ederken uzmanlar da tahminlerini açıklıyor. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, en düşük emekli maaşının yüzde 50 zamla 15 bin TL olmasını beklediğini söyledi.

Hükümet tasarruf genelgesi çıkarırken, kamu kurumlarının harcamaları dikkati çekiyor. Sözcü'nün haberine göre bu yılın ilk 4 ayında kamu kurumları toplantı, temsil ve tanıtım için 886 milyon 797 bin TL harcadı.

Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre, Ocak-Mayıs döneminde toplam otomotiv üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 gerileyerek 606 bin 905 adet olarak gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yaz döneminde Antalya, Muğla ve İzmir başta olmak üzere turizm beldelerinde gece kulübü, restoran ve beachlerde hasılat tespitleri yapılacak. Ayrıca, denetimlerde günübirlik konut kiralamalarına da ağırlık verilecek.

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye ekonomisine ilişkin yayınladığı yeni raporunda, dolar/TL kurunun 2025 yılının ortasında 39'a yükseleceğini öngördü.

1970'li yıllarda kurulan ve yarım asırdır piyasada olan Kaysüt iflas bayrağını çekti. Bir döneme damga vuran firma konkordato başvurusu yaptı. Şirkete ait Balıkesir'deki fabrika icradan satışa çıktı. Fabrika için 668 milyon TL isteniyor.

Türkiye'nin Çin'den gelen otomobillere ek gümrük vergisi koyması, otomobil piyasasında dengeleri değiştirecek. Uzmanlara göre ek vergi sonrasında tüm markaların fiyatları yükselişe geçecek.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

Kısa Dalga yazarı İbrahim Ekinci, haftanın ekonomi gündemini yorumluyor. Dinlemek için tıklayınız...

Dünya

Almanya'nın Köln kentinde aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin bir lisede düzenlediği konferansa karşı okul önünde gösteri düzenlendi. Gösteriye yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

İsrail'in Gazze'ye saldırıları Kurban Bayramı'nda da devam etti. 254 gündür devam eden saldırılarda ölenlerin sayısı 37 bin 337'ye çıktı.

İsrail Ordu Sözcüsü Hagari, Lübnan sınırında Hizbullah'ın düzenlediği saldırıların geniş bir çatışmaya dönüşebileceği uyarısı yaptı.

Almanya'da Filistin'e destek veren akademisyenlere finansal desteğin kesilmesi için inceleme başlatan müsteşarın görevine son verildi.

Uluslararası sivil toplum örgütü Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Kampanya’nın raporuna göre; ülkelerin nükleer silahlara harcadığı para 2023'te yüzde 13,4 arttı, nükleer silahlanmaya en çok bütçeyi ABD ayırdı.

Kurban Bayramı için bir mesaj yayınlayan ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ülkesinde son sekiz ayda Filistin ve Arap karşıtı, antisemitik ve İslamofobik olaylarda bir artışa tanık olduğunu belirtti.

93 ülkenin katılımıyla yapılan Ukrayna Barış Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde, savaşın sonlanması için Kiev'in Moskova ile diyaloğa girmesi gerektiği belirtildi.

▪️ Hindistan, Brezilya, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'yle birlikte 13 ülke ise bildirgeye imza atmadı.

???? Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, "Rusya yasal topraklarımızdan çekilirse, yarın bizimle müzakerelere başlayabilir" dedi.

Yunan sahil güvenliği üç yıl içinde Akdeniz'de çok sayıda mültecinin ölümünden sorumlu tutuldu.

▪️ BBC'ye konuşan tanıklar, Yunanistan'ın 15 geri itme olayında 43 göçmenin ölümüne neden olduğunu ileri sürdü.

▪️ Suriyeli Muhammed, "Çığlıklarımızı duydular ama yine de bizi bırakıp gittiler" dedi

▪️ Yunanistan iddiaları reddetti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'daki Müslüman hac ziyareti sırasında çoğunluğu sıcak çarpması nedeniyle en az 14 Ürdünlünün öldüğünü, 17 kişinin de kaybolduğunu bildirildi.

Güney Amerika ülkesi Peru'da 6 büyüklüğünde deprem oldu. Depremin ardından Panamericana otoyolunun bazı kısımlarında toprak kayması yaşandı.

Japonya'da, "et yiyen" bakterinin yol açtığı, "potansiyel ölümcül" vaka sayısının en yüksek seviyeye çıktığı belirtildi. Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsüne göre vaka sayısının 977'ye ulaştı.

Oxford Üniversitesi Reuters Enstitüsü'nün son raporuna göre dünyada haber okumayan, dinlemeyen ve izlemeyenlerin sayısı artıyor. Raporda , insanların haber takibinden uzaklaşılmasının nedenleri olarak haberlerin depresif, acımasız ve sıkıcı bulunması sıralanıyor.

18-24 yaş arasındakilerin yüzde 23'ü, haber takibi için TikTok'u kullanıyor.

Kültür - Sanat - Yaşam

Yunanistan'ın Girit Adası'nda 4 bin yıllık bir labirent bulundu. Minos Uygarlığı'nın inşa ettiği düşünülen yapının ritüeller için kullanılmış olabileceği tahmin ediliyor. Minos Uygarlığı'na atfedilen yapının çapı 48 metre. Hâlâ ayakta duran en yüksek duvarı 1,7 metre uzunluğunda.

Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerine ait izler taşıyan İzmir'in Bergama ilçesi, bu yılın ilk 5 ayında geçen senenin aynı dönemine göre turist sayısını artırdı. Bu yıl 31 Mayıs'a kadar Bergama'yı 185 bin kişi gezdi.

Ünlü yönetmen Quentin Tarantino, İsrail'e desteği nedeniyle ABD'de yemek yediği restoranda protesto edildi. Tarantino, korumaların eşliğinde aracına bindi. Eylem videoları sosyal medyada gündem oldu. Tarantino, geçen yıl İsrail'de bir askeri üssü ziyaret ederek, askerlere destek vermişti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Boeing firması tarafından üretilen Starliner uzay mekiğinin 5 Haziran'dan beri uzayda olduğunu duyurdu. Helyum sızıntısı gibi teknik arızalar nedeniyle içinde iki astronotun olduğu mekiğin Dünya'ya dönüşünü erteliyor. Boeing'in Starliner'ı, sınırlı yakıt nedeniyle ISS'de toplam 45 gün kalabiliyor. Süre aşıldığı taktirde NASA'nın ne planladığı henüz bilinmiyor.

Bilim insanları bazı bitkilerin problem çözebilecek kadar zeki olduğunu öne sürdü. ABD'deki Cornell Üniversitesi'nden araştırmacılar Kuzey Amerika'da bulunan bir altınbaşak türü olan Solidago altissimayı inceledi. Bitkilerin böcekler hakkında birbirleriyle "konuştuğu" ortaya çıktı. Bu bitkiler böcekler tarafından yenmeye çalışıldığında iyi bir besin kaynağı olmadığı sinyalini veriyor.

Spor

A Milli Futbol Takımı, 2024 Avrupa Şampiyonası'ndaki (EURO 2024) ilk maçını yarın Gürcistan ile yapacak. BVB Dortmund Stadı'ndaki maç, TSİ 19.00'da başlayacak.

Fenerbahçe Beko Basketbol Takımı, ABD'li oyuncu Nate Sestina ve Yunan oyun kurucu Nick Calathes ile yollarını ayırdığını duyurdu.

Milli güreşçi Rıza Kayaalp, olimpiyat oyunları serüvenini altın madalyayla sonlandırmak istediğini, Paris 2024'te en önemli rakibi Kübalı Mijain Lopez Nunez'den de çekinmediğini söyledi.

Podcast