Bu pazar seçim olsa...

Bu pazar seçim olsa...
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Kısa Dalga Daily'i e-postadan okumak için tıklayın

Neler oldu?

Her 20 aileden biri sosyal yardım alıyor

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı açlık ve yoksulluk sınırını yükseltirken sosyal yardım alanların sayısı da arttı.

▪️ Sözcü gazetesinin haberine göre, Nisan ayında 4 milyon 235 bin 904 hane sosyal yardımdan faydalandı.

▪️ 3 milyon 912 bin 663 haneye elektrik desteği verildi.

▪️ Genel Sağlık Sigortası primi devlet tarafından karşılanan kişi sayısı da 9 milyon 444 bin 458 kişiye yükseldi.

Bu pazar seçim olsa...

ORC Araştırma şirketi son anketi yayınladı. Bu pazar seçim olsa CHP yüzde 33,2, AK Parti yüzde 30,6, MHP yüzde10,9 ve DEM yüzde 9,7 oy alabiliyor.

▪️ Erken seçime evet diyenlerin orası ise yüzde 45,9...

AB kritik çevre yasasını kabul etti

Avrupa Birliği, Lüksemburg'da yapılan kritik oylama sonucu dönüm noktası niteliğinde olarak görülen "Doğa Restorasyon Yasası"nı kabul etti.

▪️ Yasanın hedefi, 10 yılın sonuna kadar Avrupa Birliği'nin kara ve denizlerinin en az yüzde 20'sini restore etmek.

▪️ Ancak çiftçiler bu düzenlemelerin geçim kaynaklarını tehdit ettiğini söylüyor ve aylardır Avrupa'nın çeşitli kentlerinde eylemler yapıyor.

En sıcak ikinci bahardı...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre 2024 ilkbaharı, son 53 yılın en sıcak 2'nci ilkbaharı oldu. 2024 ilkbaharında ortalama sıcaklık 14,2 olarak ölçüldü. Bu oran 1991-2020 ilkbaharının 1,8 derece üzerinde...

Yunan adalarında peş peş ölümler

Aşırı sıcaklarla boğuşan Yunan adalarından art arda ölüm haberleri geliyor. Son bir haftada 3 turist ölürken, 3 turist de kayboldu.

▪️ Yetkililer kayıp vakalarında sıcaklığın etkili olmuş olabileceğini söyledi.

Gündem

Ada'da minibüs gerilimi sürüyor

Büyükada'da yaşayanlar İBB'nin minibüs uygulamasına 4 bin imzayla karşı çıkmıştı. İki gündür eylem yaparak itirazlarını dile getiren Adalar Sivil İnisiyatifi ve Ada sakinleri dünya mirası olan bölgenin 'korunmasından' yana olduklarını söylüyor. İBB ise 38 ilçede olduğu gibi Adalar ilçesinde de toplu ulaşım hizmeti verdiklerini, yaz aylarında günlük nüfusu 60 bini bulan Adalar için ulaşım hizmetinin 'önemine' dikkat çekti.

Aralarında Orhan Pamuk, Murathan Mungan, Ayfer Tunç'un da bulunduğu 115 isim ortak bir yazılı açıklama yaparak, Hakkari'ye kayyım atanmasına tepki gösterdi. Yazarlar, kayyımın geri çekilmesi çağrısı yaptı.

Keçiören Belediye Başkanıyken yerel seçimlerde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Turgut Altınok hakkında İçişleri Bakanlığı'nca soruşturma başlatıldığı belirtildi. Soruşturma haberini gündeme getiren T24 yazarı Tolga Şardan, Altınok'un seçim araçlarının yakıtının belediyeden karşılandığını belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin içki kararını yargıya taşıyacağını söyledi. Zeybekci, 2019 yerel seçimlerinde AKP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuş ve o dönemde içkiye karışmayacaklarını ifade etmişti.

Sosyal medyada İslam'ı tartıştığı videolarıyla gündem olan Diamond Tema isimli YouTuber hakkında 'halkın bir kesimini aşağılama ve dini değerleri aşağılama' suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı. Tema, tutuklama tehditleri nedeniyle yurtdışına çıktı.

Yazar Eylem Tok, 17 yaşındaki oğlu Timur Cihantimur'un ehliyetsiz kullandığı arabayla ölümlü kazaya sebebiyet vermesinden sonra oğluyla birlikte ABD'ye kaçmıştı. Tok ve Cihantimur geçtiğimiz günlerde yakalanmıştı.

▪️ CNN Türk'ün haberine göre anne ve oğlunu yemek siparişi getiren Türk bir kurye yakalattı. Kurye, yemeği teslim ettikten sonra polisi aramış.

Kurban Bayramı'nın üçüncü gününde acı bilanço yükseliyor. Meydana gelen trafik kazalarında 22 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 43 kişi yaralandı.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşini, vefat eden eski eşiyle kıyaslayan erkeği boşanma davasında tam kusurlu bularak tarafların boşanmasına, kadına nafaka ve tazminat ödenmesine karar verdi.

Burdur Valiliği, Salda Gölü çevresindeki asfalt yol çalışmasıyla ilgili açıklama yaptı. Yeni yol açılmadığı, mevcut yolun iyileştirildiği belirtildi.

Muğla'daki Menteşe Belediyesi, Akbük sahiline yönelik girişimleri sonucunda halk plajı olarak belirlenen kıyı şeridinin belirli bölümlerinin halka açıldığını açıkladı.

Ekonomi

Usulsüz şekilde emekli olanlar mercek altına alındı. SGK, bir iş yerinde çalışmadığı halde sigortalı görünenleri inceledi. Yaklaşık 50 bin emeklinin maaşının kesildiği belirtildi. Bununla beraber, önceki ödemelerin yasal faizi ile birlikte geri ödenmesi isteniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ekipleri, 11 - 15 Haziran arasında tatlıcı, şekerci, konfeksiyon gibi sektörlerde bayram öncesi denetimleri yaptı. 195 işletmenin hatalı KDV oranı uyguladığı, 298'inin IBAN yoluyla tahsilat gerçekleştirdiği, 50'sinin kayıt dışı olduğu tespit edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, kurbanlık hayvanlarını satmak için pazara getiren üreticilerin satamadığı hayvanların, talep edilmesi halinde Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacağını bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin 2024 yılı büyüme tahmini yüzde 2,8'den yüzde 3,5'e yükseltti.

▪️ Yıl sonu enflasyon beklentisi 2024 için yüzde 43, 2025 için yüzde 23, 2026 için 18 oldu.

Fransa'da Cumhurbaşkanı Macron'un beklenmedik bir şekilde erken seçim seçim kararı alması piyasaları da olumsuz etkilerken Paris, yaklaşık 2 yıldır elinde bulundurduğu Avrupa'nın piyasa değeri en büyük borsasına sahip olma ünvanını Londra'ya kaybetti.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

Yeşim Özdemir’in hazırlayıp sunduğu 3K: Kitap-Konuk-Kahve’nin bu hafta konuğu Kemal Varol… Dinlemek için tıklayınız

Dünya

ABD Başkanı Biden'ın ‘kafası karışmış’ göründüğü videolarıyla ilgili açıklama yapan Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jean-Pier, "Bu manipüle edilmiş videolar kötü niyetle yapılıyor, gerçeği yansıtmıyor” dedi.

İsrail ordusunun Gazze'nin merkezindeki Nusayrat Mülteci Kampı'na şafak vakti düzenlediği hava bombardımanında 7 kişi yaşamını yitirdi.

İsrail devletine bağlı yayıncı kuruluş Kan, 7 Ekim'den yaklaşık üç hafta önce İsrail ordusunun Gazze Tümeni'nin elinde olduğu söylenen bir belgeyi haberleştirdi.

▪️ Belgede Hamas'ın İsrail topraklarına büyük çaplı saldırı düzenlemek için eğitimden geçtiği uyarısı yapılıyor. Kan, belgenin "tamamen göz ardı edildiğini" belirtti.

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun oğlu Yair Netanyahu, orduyu ve İsrail İç Güvenlik Teşkilatı'nı 7 Ekim olayları nedeniyle ilgili "ihanetle" suçladı.

ABD yönetimi, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun "olağanüstü hal hükümeti" olarak kurulan Savaş Kabinesi'ni feshetmesini “iç mesele” şeklinde değerlendirerek konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Washington Post'un haberine göre, ABD Kongresi'ndeki iki kilit Demokrat, İsrail'e 50 adet F-15 savaş uçağını içeren büyük bir silah satışını desteklemeyi kabul etti.

İtalya açıklarında mülteci teknelerinin batması sonucu en az 10 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

BBC'nin Yunan sahil güvenliğinin çok sayıda göçmenin ölümüne neden olduğu yönünde tanıklara dayandırdığı haberinden sonra Yunanistan muhalefeti soruşturma talep etti.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından NATO üyesi ülkeler silaha daha fazla yatırım yapıyor. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İttifak'ın 32 üyesinden 23'ünün yüzde 2 harcama hedefini tutturacağını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dört savunma bakan yardımcısını görevden aldı. Putin, boşalan bir yardımcılığa, kuzeninin kızı Anna Tsivileva'yı atadı.

Sudan'da ordu ve paramiliter gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle insani kriz büyüyor.

▪️ Dünya Gıda Programı'na göre Sudan'da yaklaşık 18 milyon insan akut açlıkla karşı karşıya, bunların 5 milyonu acil açlık seviyesinde.

Meksika'da siyasetçi suikastları devam ediyor. Guerrero eyaletinde bir belediye başkanı, silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

▪️ Meksika'da Eylül 2023'ten bu yana öldürülen siyasetçi sayısı 34'e yükseldi.

Kuzey Kore askerleri Güney Kore ile sınırı iki hafta içerisinde ikinci kez geçti. Güney Kore'nin uyarı ateşinin ardından geri çekilen askerlerin sınırdaki mayın temizleme operasyonlarında görev aldığı düşünülüyor.

Galler'deki Cardiff Üniversitesinden araştırmacılar, 2014'ten beri bulunamayan Malezya uçağına dair bir iz buldu.

▪️ Uçağın düştüğüne inanılan saatlerde Avustralya'daki bir su altı dinleme istasyonunda 6 saniyelik bir sinyal kaydedildiği ortaya çıktı.

▪️ Bunun uçağın düştüğü noktayı ve saati tam olarak gösterebilecek bir veri olduğu belirtildi..

Kültür - Sanat - Yaşam

Efes Antik Kenti 'ni ziyaret edenler özel bir şirketin Celsus Kütüphanesi’nde düzenlediği yemekli organizasyon gerekçesiyle alana alınmadı. Ziyaretçiler durumu protesto etti.

Duman, 16 şarkıdan oluşan albümün kayıt sürecini bitirdiğini duyurdu. Duman, en son 2013 yılında 13 şarkılık 'Darmaduman' albümünü çıkarmıştı.

Yüzüklerin Efendisi'nde Gandalf rolüyle hafızalara kazınan 85 yaşındaki İngiliz aktör Sir Ian McKellen, sergilediği oyundaki dövüş sahnesi sırasında dengesini kaybederek sahneden düştü. Aktör, hastaneye kaldırıldı.

Halikarnas Balıkçısı lakabıyla bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın, ailesinin hayatı yeni sezonda Now TV ekranlarına geliyor. 'Şakir Paşa Ailesi' dizisinde Kabaağaçlı'yı Cem Yiğit Üzümoğlu canlandıracak.

İspanya polisi, Kanarya Adaları’ndaki turistik bir plajda köpek balığı görülmesi sebebiyle bölgedeki plajı kapattı.

Spor

Olimpiyat sporcuları ve bilim insanları bir araya gelerek bir rapor hazırladı ve Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda aşırı sıcakların sporcular için hayati risk oluşturabileceği uyarısında bulundu.

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) A Grubu ikinci maçında Almanya ile Macaristan yarın karşı karşıya gelecek.

Modern pentatlonda milli sporcu İlke Özyüksel Mihrioğlu, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na katılım hakkı elde etti.

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) final serisi beşinci maçında Dallas Mavericks'i 106-88 yenen Boston Celtics, seriyi 4-1 kazanarak 2023-24 sezonunun şampiyonu oldu.

Podcast