Enflasyon, zamlar ve 'erken seçim çağrısı'...

Enflasyon, zamlar ve 'erken seçim çağrısı'...
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Dinlemek için 'Play'e tıklayınız

Neler oldu?

TÜİK'e göre 1 yılın en düşük aylık enflasyonu

Memur ve emeklinin zam oranını doğrudan etkileyen enflasyon verileri açıklandı.

▪️ TÜİK'e göre enflasyon geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71,60 arttı. Enflasyon aylık bazda ise yüzde 1,64 seviyesinde hesaplandı.

▪️ Ekonomistler aylık enflasyon verisinin beklentilerin altında kaldığına işaret etti.

▪️Yıllık olarak en fazla fiyat artışı yüzde 107,11 ile eğitimde oldu.

▪️ Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Dezenflasyon süreci başladı" dedi.

▪️ Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise enflasyonu aylık yüzde 4,27, yıllık da yüzde 113,08 olarak hesapladı.

Memur ve emeklinin zammı belli oldu

Resmi enflasyona göre memur ve memur emeklileri yüzde 19,73 oranında zam alacak. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına ise altı aylık farkın tamamı olan yüzde 24,73 yansıyacak.

▪️ Kök ücreti 8 bin 18 liranın altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri ''sıfır zam'' alacak

Kiralar artacak

Enflasyon verisinin ardından ev sahiplerinin kiralara maksimum uygulayabileceği yeni zam oranı yüzde 65,07 oldu.

▪️ Kirada yüzde 25 zam sınırı uygulaması kaldırılmıştı. Artık kira zammı enflasyona göre belli olacak.

ÖTV zamları

TÜİK'in verilerine göre altı aylık üretici enflasyonu yüzde 19,49 oldu. Bu oran akaryakıt, alkollü içki ve sigaraya otomatik zam anlamına geliyor.

▪️ Yüzde 20'lik KDV'nin de eklenmesiyle motorinin litresi 2 lira 7 kuruş, benzinin litresi 2 lira 20 kuruş, otogaz fiyatı 1 lira 70 kuruş arttı.

▪️ 70 liralık sigaraların fiyatı paket başına 5 TL civarında zamlanacak. 1 litre rakı 1200 liraya yaklaştı.

İstanbul'da yaşamanın maliyeti 63 bin 500

İstanbul Planlama Ajansı'nın haziran ayı araştırmasına İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen yılın aynı ayına göre yüzde 79,5 oranında artarak, 63.524 TL oldu.

Özgür Özel yine 'erken seçim' dedi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, erken seçim tartışmaları, ekonomik krizle ilgili değerlendirmelerde bulunurken "Meydanlar seçim diye bağırıyor. Yarın karar alalım, iki ay sonra seçim olsun" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "4 yıl yıl seçim yok" sözlerini hatırlatan Özel, seçim olmadığı için emekli ve işçinin maaşlarının da artırılmadığını belirtti.

İngiltere sandığa gidiyor

İngiltere’de seçmenler yarın, 650 koltuklu parlamentoda kendilerini temsil edecek milletvekillerini belirlemek için sandık başına gidiyor. Son anketler 14 yıllık Muhafazakâr Parti iktidarının sona ereceğini ve İşçi Partisi’nin iktidara geleceğini gösteriyor.

Gündem

A Milli Futbol Takımı, EURO 2024 son 16 turunda Avusturya'yı 2-1 yenerek çeyrek finale yükseldi. Maçta golleri atan Merih Demiral, bozkurt işareti yaptı. Demiral'a sosyal medyadan tepkiler yükselirken UEFA da soruşturma başlattı.

▪️ Futbolcu ise şunları söyledi: "Bir gol sevinci vardı... Türklükle alakalı... Tribünde yapan taraftarlarımızı gördükten sonra daha çok yapasım geldi..."

▪️ MHP lideri Devlet Bahçeli, soruşturma kararını kınadı ve "Türk ve Türkiye husumeti aşikar dahili odakların yanı sıra UEFA'nın da şer kervana iştiraki son derece yanlı ve yanlıştır" dedi.

▪️ Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, "Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok" dedi.

▪️ Dışişleri Bakanlığı ise Alman makamlarının tepkisinin 'yabancı düşmanlığı' olduğunu belirtti.

Okuma önerisi: “Bozkurt” Almanya’da sahaya indi - Banu Güven

Ankara merkezli soruşturma kapsamında 29 Ekim 2022'de tutuklanan Mezopotamya Ajansı ve Jinnews çalışanı gazetecilerin davasında karar çıktı.

▪️ Habibe Eren, Ceylan Şahinli ve Mehmet Günhan beraat etti.

▪️ Diren Yurtsever, Berivan Altan, Selman Güleryüz, Hakan Yalçın, Emrullah Acar, Zemo Ağgöz, Deniz Nazlım ve Öznur Değer’e 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Açık Radyo'nun lisansının iptal edildiğini duyurdu. İptal gerekçesi, bir programdaki "Ermeni soykırım anması” ifadesi nedeniyle verilen 5 gün program durdurma cezasına uyulmaması...

▪️ Açık Radyo, cezayı hatalı bulduğunu ve hukuki yollara başvuracaklarını belirtmişti

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin 22 sanıklı davanın ilk duruşmasının 3. oturumu yapıldı. Tetikçi Eray Özyağcı’nın avukatı Zeynettin Aktürk, Ateş'i müvekkilinin değil Selman Bozkurt'un öldürdüğünü savundu.

CHP'nin Suriye ve Türkiye'de yaşananlara yönelik yaptığı açıklamanın ardından, Dışişleri'nden üstü kapalı yanıt geldi. Açıklamada, "İddialar, herhangi bir analitik nitelik taşımıyor" denildi.

İYİ Parti lideri Müsavat Dervişoğlu Kayseri'de başlayan ve yayılan olaylarla ilgili "Kaçakları kim doldurduysa, kim kalıcı hale getirmek için teşvik edici işler yaptıysa yangının sorumlusu odur" açıklaması yaptı.

Meclis'te 2 Temmuz Sivas katliamına ilişkin konuşmalarda, AK Parti ile CHP arasında tartışma çıktı. CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, "'81 valimiz var, kaç Alevi vali var, kaç bakan var, kaç bakan yardımcısı var, kaç üst düzey bürokrat var? Bu bir tesadüf olamaz’’ dedi.

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, eğitimin sorunlarına dikkati çekmek için 24 saatlik bir basın açıklaması yapılacağını açıkladı. Eylemin tarihi belirtilmedi.

Okullarda akran zorbalığının araştırılması için Meclis komisyonu kuruldu. DEM Parti milletekili Ali Bozan, akran zorbalığında mağdur ve fail ayrımı olmadığına, iki tarafın da mağdur olduğuna dikkat çekti. Bozan, "Duyarlılık yaratacak bir çalışma yapmamız gerek" dedi.

'Çocuğun cinsel istismarı' suçlamasıyla 22,5 yıla kadar hapis istemiyle hakkında dava açılan Diyetisyen ve beslenme uzmanı Ender Saraç beraat etti.

Ekonomi

İktidarın asgari ücrete ara zam yapmama kararını eleştiren DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, asgari ücretin günden güne eridiğini söyledi. Sarı, "Zamlar 17 bin liralık asgari ücretin alım gücünü 11-12 bin lira civarına düşürecektir” dedi.

Her yıl iki kez artan bedelli askerlik ücreti için Temmuz zammı açıklandı. Mevcut durumda 182.609 TL olan bedelli askerlik ücreti, 6 aylık enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından 35.261 TL artışla 217.870 TL oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Haziran ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 10,6 gerileyerek 18,6 milyar dolar oldu. 2024’ün ilk yarısındaki ihracat 125,4 milyar dolara, 12 aylık ihracat ise 257,8 milyar dolara ulaştı.

Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ve Afrika'da da projeleri bulunan 33 yıllık Taham İnşaat iflas etti. Bursa'nın tanınmış şirketlerinden biri olan Taham, borçlarını yapılandırmak için konkordato talep etmişti.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

Berna Can'ın hazırlayıp sunduğu 'Parantez'de gazeteci İpek Özbey, Dragos: Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü” adlı kitabını anlatıyor.

Dünya

Olimpiyat ateşine Seine Nehri şoku

Paris 2024 Olimpiyatları açılış töreni provası, Seine Nehri'ndeki suyun sağlık açısından tehlike arz etmesi nedeniyle iptal edildi. Seine Nehri'nde yapılan testlerde suda kanalizasyon atıkları ve tehlikeli bakteriler tespit edildi.

New York Times gazetesi, adlarının gizli kalmasını isteyen İsrailli üst düzey emekli ve mevcut 6 askeri personelin, İsrail'in savaşı bitirmek istediğini söylediğini aktardı. Haberin ardından açıklama yapan İsrail Başbakanı Netanyahu ise "Savaş bitmeyecek" dedi.

ABD'nin İsrail ve Gazze'ye yönelik politikalarını eleştirerek istifa eden 12 eski hükümet yetkilisi, ABD yönetiminin İsrail'e olan desteği ve silah sevkiyatıyla Gazze'deki ölümlerde suç ortağı olduğunu söyledi.

Ailesiyle birlikte IŞİD saldırıları nedeniyle Kobane'yi terk edip Bodrum'dan Yunanistan'a geçmek isterken hayatını kaybeden 3 yaşındaki Alan Kurdi'nin adı Milano'da parka verildi.

Almanya ve İsveç'in işbirliğinde, Suriye'deki iç savaşta "insanlığa karşı suç" işledikleri gerekçesiyle sekiz kişi tutuklandı. Alman savcılar, tutuklananların, sivil protestocuları hedef alarak onlara ateş açtığını belirterek can kayıplarına dikkat çekti.

Rusya'ya bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti'nde, 23 Haziran'daki silahlı saldırılar nedeniyle peçe takmak yasaklandı. Yasağın, güvenlik tehditleri ortadan kalkana kadar devam edeceği bildirildi.

Ukrayna Güvenlik Servisi'nin açıklamasında, 'Rusya adına çalışan ajanlar' olarak tanımlanan bir grubun düzenlediği darbe girişiminin engellendiği ileri sürüldü. Gözaltına alınan kişilerin 10 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilecekleri belirtiliyor.

Fransa’da aşırı sağcı Marine Le Pen’in kazanmasını engellemek için Cumhurbaşkanı Macron’un Ensemble ittifakından 79, sol partilerden ise 128 milletvekili adayı çekilme kararı aldı.

Hollanda'da yedi aydan uzun süren hükümet kurma pazarlıkları resmen sona erdi. Ülke tarihinin en sağcı hükümeti, Kral huzurunda yemin ederek görevine başladı. Eski istihbarat başkanı olan Dick Schoof ülkenin yeni başbakanı oldu.

ABD Başkanı Joe Biden'a, 2024 başkanlık yarışından çekilmesi için baskı artıyor. Biden, Hillary Clinton, Barack Obama, Nancy Pelosi gibi partisinin ağır toplarından kendisine destek olmalarını istedi.

Biden, Cumhuriyetçi aday Donald Trump ile canlı yayındaki tartışmasındaki zayıf performansı nedeniyle yarıştan çekilme baskısıyla karşı karşıya kalmıştı. Biden, zayıf performansını yoğun geçen yurtdışı seyahatlerine bağladı.

ABD’de Yüksek Mahkeme'nin Donald Trump'ın başkanlık yaptığı döneme ilişkin dokunulmaz olduğuna hükmetmesi, eski başkanın mahkum olduğu sus payı davasının seyrini de değiştirdi. New York'taki mahkeme Trump'a verilecek cezanın açıklanmasını Eylül'e bıraktı. Davada ceza 11 Temmuz'da açıklanacaktı.

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde yer alan Hathras bölgesindeki Hindu ayini sırasında yaşanan izdihamda ölenlerin sayısı 121'e yükseldi. İzdihamın kalabalığın aşağı inmekte olan din adamına dokunmak için sahneye doğru itmeye başlamasıyla meydana geldiği belirtildi.

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'de 18 yaş altı evlilikleri yasaklayan yasa, düzenlenen seremoniyle yürürlüğe girdi. Sierra Leone Devlet Başkanı Julius Maada Bio'nun eşi Fatima Bio, "Birlikte, güvenli bir gelecek yaratmak ve herkesin gelişebileceği güvenli ortamları teşvik etmek için çalışıyoruz" dedi.

Dünya Meteoroloji Örgütü, 2023'ün şubat ve mart ayında Afrika kıtasında etkisini gösteren Freddy Kasırgası'nın 36 gün sürdüğünü kaydetti. Freddy, tarihin en uzun süren kasırgası oldu.

Kültür - Sanat - Yaşam

Japonya ile Türkiye'nin diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 100. yıl dönümü dolayısıyla Japonya'nın kültürel mirası "Noh" gösterisi Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde sanatseverlerle buluştu.

▪️ Dünya'nın en eski maske dramalarından olan noh, 700 yıl önce ortaya çıktı. Eserin müzikleri, izleyiciye dünyayı samurayların gözünden göstermeyi hedefliyor.

Yazar ve müzisyen Bayram Bilge Tokel'in, Sinan Yağmur imzasıyla çıkan "Aşkın Son Ozanı Neşet Ertaş" kitabının kendi eseri olan "Neşet Ertaş Kitabı"ndan intihal olduğu gerekçesiyle açtığı davada Yağmur'un 20 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi 31. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin yarışmalı bölümleri için başvurular başladı. Son başvuru tarihi ise 16 Ağustos 2024 olarak belirlendi.

Modern rock müziğin öncülerinden olarak kabul edilen İngiliz rock grubu Jethro Tull, 23 Kasım'da İstanbul'da müzikseverlerle buluşacak.

Pretty Woman, İlk Korku ve Hachi: Bir Köpeğin Hikayesi gibi filmlerle tanınan ünlü oyuncu Richard Gere, yıllar sonra The Agency adlı dizi ile ekranlara dönecek. Dizide oyuncuya Michael Fassbender eşlik edecek.

Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatan ilaca onay verildi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi Eli Lilly firmasının geliştirdiği ilacın satışa sunulmasını onayladı.

Spor

Milli para atıcı Çağla Baş, Sırbistan'da düzenlenen grand prix organizasyonunda 10 metre havalı tüfek kadınlar (R2) SH1 kategorisinde altın madalya kazandı.

Format değişikliğine gidilen Kırkpınar'da tarihinde ilk kez lig usulü puanlama yapılacak. Normalde cuma günü başlayan güreşler, eleme müsabakaları nedeniyle yarından itibaren gerçekleştirilecek.

Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Türk Telekom'da, 13 oyuncuyla yollar ayrıldı: İsmail Cem Ulusoy, Yiğitcan Saybir, Okben Ulubay, Metehan Akyel, Boran Güler, Troy Selim Şav, Mehmet Yağmur, Melih Doğan, Tyrone Wallace, Brandon Brown, James Palmer, Steven Enoch ve Jarrod Jones...

Büyükler kategorisinde katıldığı ilk Avrupa Boks Şampiyonası'nda altın madalya kazanan milli sporcu Samet Gümüş, yine ilk kez katılacağı Paris 2024 Olimpiyatları'ndan da altınla döneceğine inandığını söyledi.

Podcast