'Bozkurt' krizi

'Bozkurt' krizi
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Dinlemek için 'Play'e tıklayınız

Neler oldu?

Bozkurt krizinde neler oldu?

Milli Takımı oyuncusu Merih Demiral'ın, EURO 2024'te sahada bozkurt işareti yapmasının yankıları sürüyor. Berlin-Ankara hattında diplomatik gerilim yaşandı. Almanya ve Türkiye karşılıklı olarak büyükelçileri çağırdı.

▪️ Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumartesi günü oynanacak Türkiye-Hollanda maçına gitme kararı aldı.

▪️ Alman güvenlik makamları maç öncesi ve sonrası gerginlik yaşanmaması için önlemlerini artırıyor.

???? Almanya, ülkücü hareketi 'iç güvenlik açısından tehdit oluşturan, şiddete eğilimli bir yapı' olarak değerlendiriyor. Ancak ülkücü hareket de bozkurt selamı da yasak değil.

▪️ Bu arada Avusturya ile Türkiye maçı öncesi, Avusturya taraftarlarının attığı "Almanya Almanlarındır, yabancılar dışarı" sloganıyla ilgili de soruşturma başlatıldı.

Ayşe Ateş, MHP'li 4 isim verdi

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin dava sürüyor. Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş müşteki sıfatıyla ifade verdi.

▪️ Ayşe Ateş ifadesinde eşinin kendisine "İzzet Ulvi Yönter ve Semih Yalçın, Ahmet Yiğit Yıldırım ile Olcay Kılavuz’a talimat vermiş ve beni öldürmek için kapı kapı gezip kiralık katil arıyorlarmış" dediğini söyledi.

▪️ Yönter ve Yalçın, MHP Genel Başkan Yardımcılar ve İstanbul milletvekili. Yıldırım, Ülkü Ocakları Başkanı. Kılavuz ise eski MHP Mersin Milletvekili.

▪️ Dava sürerken önemli bir gelişme oldu. DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre polis şefi Kerem Gökay Öner, Sinan Ateş davasının tutuklu sanığı Tolgahan Demirbaş'ın sokakta değil, Olcay Kılavuz'un bulunduğu evde gözaltına alındığını belirterek suç duyurusunda bulundu

6 ayda 205 kadın katledildi: Katil tanıdık

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun raporuna göre yılın ilk 6 ayında 205 kadın öldürüldü. 117 kadın ölümü de kayıtlara şüpheli olarak geçti.

▪️ Kadınların yüzde 42’si evli olduğu erkek, yüzde 11'i birlikte olduğu erkek ve yüzde 9'u babası tarafından katledildi.

Özel okul fiyatları uçtu

Türkiye'de özel okulların fiyatları 300 bin liradan başlıyor. Yabancı liseler, hazırlık sınıflarında sadece eğitim masrafları için 800 - 900 bin TL arasında fiyat talep ediyor. Servis ücreti, yemek masrafları, okul kıyafeti eklenmesi ile fiyatı 1 milyonu buluyor hatta geçebiliyor.

Biden yarıştan çekilecek mi?

ABD'de 5 Kasım'da başkanlık seçimleri yapılacak. Demokratların adayı Joe Biden ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump geçtiğimiz günlerde CNN canlı yayınına çıkmıştı. Rakibi karşısında kötü performans sergileyen Biden'in seçimden çekilmesi istenmişti.

▪️ Trump da Biden'ın "yarıştan çekileceğini" öne sürdü.

▪️ Beyaz Saray, çekilme iddialarını net bir dille yalanladı. Biden da kesinlikle çekilmeyeceğini söyledi.

▪️ Biden'in çekilme ihtimaline karşı kimin aday olabileceği tartışmaları sürüyor. Başkan yardımcısı Kamala Harris ve eski First Lady Michelle Obama'nın adı geçiyor. Obama'nın anketlerde yüzde 50 oy aldığı belirtiliyor.

Gündem

Özdağ 'bozkurt' işareti yaptı, Özel Deniz Naki'yi hatırlattı

CHP lideri Özgür Özel ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit bir araya geldi.

▪️ Özdağ, "Alman devletinin bozkurt yapanlarla değil de Hitler işareti yapanlarla uğraşması daha isabetli olur" dedi ve kendisi de bozkurt işareti yaptı.

▪️ Özel ise Deniz Naki'nin adını vermeden şu ifadeleri kullandı: " Bundan birkaç yıl önce bir genç sporcumuz zafer işareti yapınca bugün bu işaretin özgürlüğünü savunanlar tarafından linç edilmişti. Onları kendi tutarlılıkları açısından kendilerini sorgulamaya davet etmek lazım.."

Antalya'nın Serik ilçesinde Suriyeli 17 yaşındaki Ahmet Handan El Naif'in ölümüne ilişkin soruşturmada 3 kişi tutuklandı.

▪️ İlçedeki ırkçı saldırılar nedeniyle 40 mültecinin karakolda tutulduğu, geçici koruma kimliği olmayanların sınır dışı edileceği belirtildi.

▪️ Bursa'da Suriyelilere ait ev, işyeri ve araçlara zarar verdiği belirtilen 13 kişi tutuklandı.

İstanbul Valisi Davut Gül, kentin 6 aylık asayiş raporunu açıkladı. 137 operasyonda 99 suç çetesi çökertildi. 1342 kişi tutuklandı. 32 milyar 66 milyon lira değerinde mal varlığına el konuldu.

▪️ 4 bin 683 uyuşturcu operasyonunda3 bin 319'u tutuklandı. 12 tondan fazla uyuşturucu, 22 milyondan fazla hap ele geçirildi.

Dilan ve Engin Polat hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılık, "örgüt kurma, örgüt yapısı içinde suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama ve yasadışı bahis" gibi suçlardan 27 yıla kadar hapis istedi. Ayrıca 31 şirketin ve tüm malvarlığının kamuya geçirilmesi talep edildi.

Eski manken Deniz Akkaya hakkında kızına şiddet uyguladığı iddiasıyla başlatılan soruşturma tamamlandı Akkaya hakkında "Altsoya karşı silahla kasten yaralama" suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapsi istendi. Savcılık, Akkaya'nın kızına fırlattığı termosu silah saydı.

Limon fiyatları 100 liraya dayanırken, Mersin'de yapılan denetimlerde iki depoda Hal Kayıt Sistemi'ne bildirilmeyen 380 ton limon tespit edildi, tutanak tutuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere ikinci kez il içi ve iller arası nakil imkanı tanıdı.

▪️ İsteğe bağlı iller arası nakil için başvurular 11-16 Temmuz’da, il içi nakiller için ise 23-26 Temmuz’da yapılabilecek.

İsrail istihbaratına casusluk yaptıkları iddiasıyla 18'i tutuklu 57 sanığın yargılandığı davada savcı sanıkların 12'şer yıla kadar hapsini istedi. Mahkeme heyeti tutuklu 18 sanığın tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Antalya Valisi Hulusi Şahin, uçak rötarlarının sadece kentte değil tüm Türkiye'de yaşandığını belirterek nedeninin Avrupa'daki anormal hava şartları olduğunu söyledi.

Kızılay'ın verilerine göre yılın ilk 6 ayında 1 milyon 373 bin ünite kan bağışı yapıldı. Kızılay’a en çok bağış 20 yaş grubundan geldi.

▪️ Bağışçılar arasında ilk sırayı lise mezunları aldı. Nüfusuna oranla en fazla kan bağışı yapan iller Isparta, Gaziantep ve Erzincan oldu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin 1989 yılından bu yana verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri’ne değer görülenler belli oldu. Ödül kişi dalında gazeteci Timur Soykan’a verildi. Kurum dalında Deprem Bölgesindeki Gazeteciler ödüllendirildi.

Ekonomi

Açıklanan enflasyon oranlarıyla emekli zamları belli olurken, kök aylığı10 bin TL'nin altında olan 3,6 milyon emekliye zam yapılmayacak.

▪️ Kök aylığı 10 bin lira olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylığı 12 bin 473 olacak.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, talepte dengelenmenin başladığını ancak enflasyonda ise kat edecek mesafe olduğuna dikkat çekti. Karahan bu nedenle para politikasında sıkılığı koruyarak yola devam edeceklerini belirtti.

▪️ Karahan, "Oynaklığın yüksek seyrettiği bu dönemde tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak sağlıklı olmaz" diye konuştu.

Enflasyon oranlarını değerlendiren Goldman Sachs, Morgan Stanley ve JP Morgan. analistleri dezenflasyonun beklenenden iyi başladığına dikkat çekti.

▪️ Yıl sonu enflasyon hedefi için Goldman Sachs yüzde 36, Morgan Stanley yüzde 42,4 ve JPMorgan yüzde 42,5 tahmininde bulundu.

İstanbul'da son iki ayda yarım litrelik pet şişe suyun fiyatı yüzde 100 artarak 10 liraya ulaştı. Birçok zincir markette farklı markalara ait sular 10 TL'den satılmaya başlandı. Bazı markaların fiyatları ise 10,70 TL'yi bile buluyor.

Rekabet Kurulu, kamu ihalelerinde danışıklı hareket ettikleri iddiasıyla kimya sektöründe faaliyet gösteren 5 teşebbüse soruşturma açılmasına karar verdi.

▪️ Soruşturma açılan teşebbüsler şöyle: Koruma Klor Alkali Sanayi ve Ticaret , 2S Kimya, Aykimsan Hiçyılmaz Kimyasal Ürünler, Irmak Kimya, Süleyman Kimya.."

En büyük kripto para birimi Bitcoin yüzde 3 düşüşle 60 bin 300 dolardan işlem gördü. Bitcoin'deki düşüşün en önemli nedeni ABD'deki siyasi belirsizlik...

Kısa Dalga'dan 1 öneri

Kısa Dalga'da yeni bir podcast serisi başladı. Ayın en çok okunan kitapları ve hikayelerini derleyip aktaracağımız podcastin ilk bölümü dinlemek için tıklayınız

Dünya

Fransa'da aşırı sağ tepkisi

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kararıyla gidilen erken genel seçimlerin ikinci turuna günler kala aşırı sağa karşı gösteri düzenlendi. Eylemde Fransa ve Filistin bayraklarının yanı sıra "Hepimiz ırkçılığa, Yahudi ve Müslüman karşıtlığına karşıyız" yazılı büyük bir döviz taşındı. Sanatçılar konserler verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Liderler Zirvesi için gittiği Kazakistan'ın başkenti Astana'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk önerisinde bulundu. Türkiye'nin bu önerisine yanıt veren Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov "Hayır, bu mümkün değil" dedi.

Pentagon, Ukrayna'ya "kritik güvenlik ve savunma ihtiyaçlarını gidermek için 2,4 milyar dolar daha yardımda bulunacaklarını duyurdu.

Batı Şeria'daki yasa dışı yerleşim birimi inşalarına devam eden İsrail, Ürdün Vadisi'nde 12 bin 700 dönüm araziye el koydu ve son 30 yılın en büyük arazi gaspına imza attı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Tel Aviv yönetiminin esir değişimi anlaşmasına "her zamankinden daha yakın olduğunu" söyledi.

Avustralya'da iktidardaki İşçi Partisi'nin Senatörü Fatima Payman, Filistin'in devlet olarak tanınmasına yönelik önergeye destek vermişti. Parti grubundan uzaklaştırılan Payman, partiden istifa ettiğini açıkladı.

Bu arada Avustralya Parlamentosu'nun çatısına çıkan eylemciler, "Nehirden denize özgür Filistin" yazılı pankart açtı. 4 protestocu gözaltına alındı.

İngiltere'de seçmenler, ülkenin Avrupa Birliği'nden resmen ayrılmasından bu yana yapılan ilk seçimler için sandık başında. Anketler, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin seçimi önde götüreceğini gösteriyor.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın başını çektiği yeni "Avrupa'nın Vatanseverleri" ittifakı aşırı sağcı partileri çatı altında toplayan yeni bir siyasi grup olma yolunda ilerliyor.

▪️ Grup, Avusturya Özgürlük Partisi, Macar Yurttaş Birliği ve Çekya'daki Gayrimemnun Vatandaşlar Hareketi'nden oluşuyor. Gruba diğer aşırı sağcı ve AB karşıtı partilerden destek mesajları geliyor.

İspanya'nın güneyindeki Kanarya Adaları grubunda bulunan Lanzarote'da anne ve babaları yanında bulunmayan çocuk göçmenlerin sayısı artıyor. Ada yönetimi "sosyal acil durum" ilan etti.

▪️ Çocuk göçmenlerin ihtiyaçları için yıllık 4 milyon avro harcadıklarını belirten Lanzarote yerel yönetimi, kaynak yetersizliğinden yakındı.

ABD ve Venezuela arasında diyalog sürüyor. Venezuela hükümeti, ABD ile yapılan görüşmelerin "son derece" yapıcı geçtiğini belirterek, diyaloğa devam kararı aldıklarını duyurdu. ABD, Venezuela'ya uzun yıllardır çeşitli gerekçelerle ekonomik ambargo uyguluyor.

Güney Amerika ülkesi Ekvador'da şiddet olaylarının yeniden tırmanışa geçmesi nedeniyle Devlet Başkanı Daniel Noboa'nın imzaladığı kararnameyle üçüncü kez olağanüstü hal ilan edildi.

Hindistan'ın kuzeydoğusunda etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sellerde hayatını kaybeden kişi sayısı 48'e çıktı.

Fransa ilginç bir hırsızlık olayını konuşuyor. Orta Çağ efsanelerinin ünlü şövalyelerinden Roland'ın bir kayaya saplı 1300 yıllık kılıcının "gizemli şekilde" ortadan kaybolmasına ilişkin soruşturma başlatıldı

▪️ Fransa'nın güneyindeki Lot bölgesinde yer alan Rocamadour Tapınağı, turistlerin uğrak noktası olma özelliğini taşıyor.

Kültür - Sanat - Yaşam

Hatay'ın Samandağ ilçesindeki balıkçı barınağında 515 metre uzunluğundaki duvara resimler çizildi. 9 ayda tamamlanan duvar resimleri için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuru yapıldı.

Mersin Devlet Opera ve Balesi opera tarihinin önemli isimlerinden İtalyan Giacomo Puccini'nin bestelediği "Tosca" eserini, "7. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali"nde sanatseverlerle buluşturacak.

Komedyen Ricky Gervais'in yeni turnesinin adı 'Mortality' oldu. Komedyen "Önünde sonunda öleceğiz. Bari üzerine gülebilelim" dedi. Turne, 2025 sonuna kadar sürecek. Şov, 2026 yılında Netflix'te yayınlanacak.

Yönetmenliğini Tim Burton'ın üstlendiği 'Beterböcek Beterböcek' (Beetlejuice Beetlejuice) filmi, 28 Ağustos-7 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 81. Venedik Film Festivali'nin açılışını yapacak.

Universal Pictures ve Illumination Entertainment'ın fenomen animasyon serisi "Çılgın Hırsız"ın 4'üncü filmi, 5 Temmuz'da vizyona giriyor.

Spor

2024 Türkiye KAYO Motokros Şampiyonası'nın 2. ayağı, 6-7 Temmuz tarihlerinde Balıkesir'de düzenlenecek. Şakir Şenkalaycı Motokros Parkuru'nda gerçekleştirilecek organizasyona yurt dışından sporcular da katılacak.

Galatasaray, Belçikalı futbolcu Dries Mertens ile yeni sözleşme imzaladı. Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, 37 yaşındaki futbolcunun sözleşmesinin 2024-2025 sezonu sonuna kadar uzatıldığı belirtildi.

Beşiktaş'ın yeni transferi Rafa Silva, yeni sezon hazırlıklarına başlayan siyah-beyazlı futbol takımına katıldı.

Podcast