UEFA'dan bozkurt cezası

UEFA'dan bozkurt cezası
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Dinlemek için 'Play'e tıklayınız

Neler oldu?

Merih Demiral'a UEFA'dan iki maç ceza

UEFA Disiplin Kurulu, Türkiye'nin 2- 1 kazandığı Avusturya maçındaki bozkurt hareketi nedeniyle milli futbolcu Melih Demiral'a 2 maç ceza verdi.

▪️ Cezanın gerekçesi şöyle açıklandı: "Demiral'ın, genel davranış ilkelerine uymadığı, nezaket kurallarını ihlal ettiği, spor etkinliklerini sportif olmayan nitelikteki gösteriler için kullandığı ve futbolun itibarını zedelediği..."

▪️ Türkiye Futbol Federasyonu, karara itiraz edecek.

▪️ A Milli Futbol Takımı, 2024 Avrupa Şampiyonası çeyrek final maçında yarın Hollanda ile karşı karşıya gelecek.

▪️ MHP lideri Bahçeli: "UEFA kararından vazgeçmezse Hollanda’nın sahada tek başına bırakılması uygun olacaktır..."

▪️CHP lideri Özgür Özel: Hakkaniyetle bağdaşmayan siyasi bir karardır. İtirazımızla bu kararın düzeleceğini umuyoruz.

Erdoğan'dan Esad ve normalleşme açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan dönüşü gündeme dair açıklamalar yaptı:

▪️ Geçtiğimiz günlerde Suriye Devlet Başkanı Esad'la görüşebileceğini söyleyen Erdoğan, "Sayın Putin ile Esed’e bir davetimiz olabilir" dedi.

▪️ CHP lideri Özgür Özel'e yaptığı KKTC'ye birlikte gitme teklifini hatırlatan Erdoğan, "Bizim teklifimiz sonrası kendi uçaklarıyla gideceklerini açıkladılar. Biz KKTC’ye Devlet Bahçeli Bey ile gideriz" diye konuştu.

▪️ Erdoğan, enflasyon konusunda da "Büyük ihtimalle Eylül enflasyonu 50’nin bir tık altı olabilir. Biraz sabra ihtiyacımız var" açıklaması yaptı.

Özel de Şam'a gidecek

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, temmuz ayı içerisinde Şam'a gideceğini ve Esad'la sığınmacı konusunu görüşeceğini söyledi. Özel, "Türkiye ile Esad'ın masaya oturup bu sorunu çözmesi ve Avrupa'dan da kaynağın bulunması için gayret sarf edeceğim" diye konuştu.

Sinan Ateş davasında 5 günlük duruşma bitti: 10 tahliye

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesi ile ilgili davanın beş oturum süren ilk duruşması tamamlandı.

▪️ ▪️ Mahkeme 10 tutuklu sanığın tahliyesine karar verdi. Dava 19 Temmuz'a ertelendi.

Osman Kavala'nın başvurusu reddedildi

Gezi Davası'nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onanan Osman Kavala'nın yeniden yargılama talebi reddedildi.

▪️ Normalleşme sürecinde Osman Kavala dosyası gündeme gelmiş, tahliye ihtimalinden söz edilmişti.

Irkçı saldırılarda bilanço...

Kayseri'de, çocuk istismarı iddiasıyla tetiklenen gerilim başka kentlere de sıçramıştı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya olaylarla ilgili bilgi verdi:

▪️ Kayseri'de 855 kişi gözaltına alındı, 13'ü tutuklandı.

▪️ Türkiye genelinde toplam 1065 kişi gözaltına alındı. 28'i tutuklandı.

▪️ Sosyal medyada 189 hesap yöneticisi tespit edildi, 12'si tutuklandı.

▪️ Bu arada sosyal medyada Suriyelilerin bilgileri paylaşılıp ayaklanma çağrısı yaptığı belirtilen 14 yaşında çocuk gözaltına alındı. Göç İdaresi Başkanlığı da bilgilerin sızdırılmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

İngiltere'de İşçi Partisi dönemi

İngiltere'de erken genel seçimleri İşçi Partisi kazandı. 14 yıllık Muhafazakâr Parti dönemi sona erdi. Birleşik Krallık'ın yeni başbakanı Keir Starmer, "Şimdi değişim başlıyor" dedi.

Gündem

CHP milletvekilleri Boğaziçi Üniversitesi'ne alınmadı

CHP milletvekilleri Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencilerine destek vermek için kampüse gitti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş ve milletvekilleri, rektör Naci İnci'nin talimatıyla Boğaziçi Üniversitesi'ne alınmadı. CHP'liler tepki gösterdi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Saadet Partisi "asgari ücret", İYİ Parti "yoksulluk", DEM Parti "sosyo-ekonomik sorunlar" ve CHP de "tarım ve üreticilerin sorunları" konularıyla ilgili grup önerileri verdi. Öneriler AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin ardından yaşanan olaylara ilişkin yürütülen soruşturma Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ve Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Baki, "şüpheli" olarak ifadeye çağrıldı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ABD'de yakalanan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur'un iade süreciyle ilgili "Belgeleri gönderiyoruz. Burada yargılanmalarını istiyoruz. Yargıdan kaçış olmamalı" dedi.

Manavgat'te son 1 ayda 3 orman yangını çıkardığı tespit edilen çoban Murat Kaya yakalandı. Yangınları orman işletme ve elektrik şirketi görevlilerine kızdığı için çıkardığını itiraf eden Murat Kaya, tutuklandı.

16 ilde IŞİD'e düzenlenen "Bozdoğan-48" operasyonlarında 45 şüpheli gözaltına alındı.

Balıkesir'in Erdek ilçesinde plajın kıyı kesiminde temizlik yaptırmak için kiralanan iş makinesinin operatörüne, koruma altındaki deniz çayırlarını sökmesi nedeniyle 774 bin lira ceza verildi.

Ekonomi

Çaykur, çaya ortalama yüzde 24 oranında zam yaptı. Eylül 2023'te yayınlanan eski listede 1 kilogramlık Rize Turist çayının tavsiye edilen toptan satış fiyatı 152,81 TL iken 189,54 liraya çıktı.

TÜİK'in resmi verilerine göre gıda fiyatları 6 ayda ise yüzde 25.25 oranında yükseldi. Ancak 6 ayda marketlere zam yağdı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin verilerine göre Aralık 2023’te 15.22 lira olan limonun kilosu 47.79 liraya çıktı. Kuzu etine gelen zam yüzde 52’yi, dana etine gelen zam ise yüzde 40’ı aştı.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Türk lirasının her geçen gün daha da değer kaybettiğini belirterek "Banknotlarımızın toplam değeri olan 385 lirayla yarım kilo kıyma, yarım kilo kuşbaşı et bile alamıyor'" dedi.

Brüt dış borç stoku 3 ayda 6 milyar dolar artarak 506 milyar doları buldu. Merkezi yönetim borç stoku ise 5 ayda 905 milyar lira arttı.

HSBC, Haziran ayı enflasyon verisinin lira açısından olumlu olduğunu bildirdi. Enflasyondaki yavaşlamanın TL’nin cazibesini artırdığı belirtildi.

ABD siyasetindeki belirsizlikle beraber Bitcoin'de düşüş sürüyor. Bitcoin yüzde 6 civarında kayıpla 54 bin 991 dolara kadar geriledi.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

Gazeteci Sinan Tartanoğlu'nun 'Sinan Ateş cinayetini anlama kılavuzu' başlıklı podcastini dinlemek için tıklayınız...

Dünya

İtalya'nın güneyindeki aktif yanardağlarından Etna, lav ve kül püskürtmeye başladı. Küller yaklaşık 4,5 kilometre yüksekliğe ulaştı ve güneydoğu yönünde ilerledi. Bölgeden geçen uçaklar için "kırmızı" kodlu uyarı mesajı paylaştığı bildirildi.

Binlerce İsrailli, Gazze'deki esirlerin geri getirilmesi için Filistinli gruplarla esir takası anlaşması imzalanması talebiyle Batı Kudüs'te gösteri düzenledi.

Dünya Sağlık Örgütü, İsrail'in yoğun saldırıları altındaki Gazze'de yaşanan ciddi yakıt kıtlığı nedeniyle sağlık hizmetlerinde aksama olduğunu duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın atacağı adımlardan emin olmadan ve anlaşma sağlanmadan ateşkes yapılmayacağını söyledi.

Kırgızistan Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi, ülkede bir darbe girişiminin engellediğini duyurdu. Açıklamada "Söz konusu grubun suç ideolojisini destekleyen ve dini ideolojiyi fanatik bir şekilde savunan kişilerden oluştuğu tespit edilmiştir" denildi.

Avrupa Birliği dönem başkanı olan Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği haberleri Avrupa'yı karıştırdı.

▪️ AB konseyi Başkanı Charles Michel, Orban'ın AB adına Rusya ile temas kurma yetkisi olmadığını belirtti.

▪️ Orban ise tepkilere tepki gösterdi ve "Brüksel'de rahat bir koltukta oturarak barış yapamazsınız" dedi.

Batı Afrika ülkesi Moritanya'da mültecileri taşıyan bir teknenin alabora olması sonucu en az 89 kişi hayatını kaybetti. Avrupa'ya gitmeye çalışan mültecilerin çoğu da kayıp...

Sokak sanatçısı Bansky’nin finanse ettiği bir göçmen arama-kurtarma gemisi, Akdeniz merkezinde 37 mülteciyi kurtarma operasyonuna katılımının ardından İtalyan yetkililerce alıkonuldu. Bansky gemiye el konulmasının ''göçmenleri kurtarmanın cezası olduğunu'’ söyledi.

Portekiz, yabancılara vergi indirimi uygulamasını yeniden hayata geçirmeyi planlıyor. Uygulama bir önceki hükümet tarafından "mali adaletsizlik" olarak nitelendirilerek kaldırılmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden ve Donald Trump'ın geçtiğimiz günlerdeki canlı yayınıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Cumhuriyetçi rakibi karşısında kötü performans sergileyen Biden bunu önce yurtdışı gezilerine bağlamıştı. Ancak son açıklamasında “Hata yaptım, batırdım” dedi.

Kamerun cumhurbaşkanlığı sarayına hırsız girdiği ortaya çıktı. Hırsızlık sırasında güvenlik kameralarının çalışmaması ise tartışmalara yol açtı. Hırsız, ofisten bazı belgeleri ve bir miktar para alarak Palais d'Etoudi’den kaçtı.

İtalya'da 10 silahlı soyguncu, para nakil aracının önünü kesip, 3 milyon Euro'dan fazla parayı çaldı. Soyguncular, 4 aracı ateşe vererek polisin kendilerini takip etmesini de engelledi.

Atlantik Okyanusu’nda oluşan Beryl Kasırgası, Karayipler’i vurdu. Ada sakinlerinin neredeyse tamamı evlerini kaybetti. Jamaika’da 10 kişi hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler, Beryl Kasırgası’ndan 200 binden fazla kişinin etkilenmesinin beklendiğini açıkladı.

Kültür - Sanat - Yaşam

Avrupa turnesine devam eden Taylor Swift'in Almanya'daki ilk durağı 17, 18 ve 19 Temmuz'da sahne alacağı Gelsenkirchen olacak. Yetkililer, Swift'i onurlandırmak amacıyla Almanya'nın Gelsenkirchen kentinin adını, bu ay içinde geçici olarak "Swiftkirchen" şeklinde değiştireceklerini duyurdu.

Nobel Ödüllü Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi kitabı dizi oluyor. Masumiyet Müzesi’nde Kemal ve Füsun’un 1975 yılında İstanbul’da başlayan ve günümüze kadar uzanan etkileyici aşk hikayesi anlatılıyor. Birsen Altuntaş'ın haberine göre Kemal rolü için daha önce Çağatay Ulusoy’un adı geçmişti. Ancak daha sonra Selahattin Paşalı’ya teklif edildiği belirtildi.

Rus müzisyen, piyanist ve davulcu Evgeny Grinko, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda müzikseverlerle buluştu.

Çizgi roman yazarı Neil Gaiman, iki kadın tarafından cinsel saldırıyla suçlandı. Yeni Zelanda polisi, 63 yaşındaki Gaiman hakkındaki iddialara yönelik soruşturma başlattı.

Kripto para sahipleriyle ilgili Amerika'da 2001 yetişkinle yapılan araştırma ilginç sorunçlar ortaya koydu. Bilim insanları kripto para satın alanların, "karanlık dörtlüyle" örtüşen kişilik özellikleri gösterebileceğini tespit etti. Karanlık dörtlü narsisizm, Makyavelizm, psikopati ve sadizmi içeriyor.

Spor

Litvanya'da düzenlenen Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası'nda milli yüzücü Kuzey Tunçelli, 1500 metre serbestte dünya ve Avrupa gençler ile şampiyona rekorunu kırarak, altın madalya kazandı.

Spor spikeri Orhan Ayhan, meslekteki 61 yılı aşkın kariyeri dolayısıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Polonya'da düzenlenen Tekerlekli Sandalye Eskrim Dünya Kupası'nın ilk gününde milli sporcu Hakan Akkaya, bronz madalya kazandı.

Milli sporcuların 7 kota daha almasıyla Paris 2024 Olimpiyatları'ndaki atletizm yarışmalarında Türkiye'yi temsil edecek sporcu sayısı 15'e yükseldi.

Podcast