TÜİK'in sırrı çözüldü...

TÜİK'in sırrı çözüldü...
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Dinlemek için 'Play'e tıklayınız

Neler oldu?

'TÜİK'in devlet sırrı gibi sakladığı fiyatlar' ortaya çıktı...

TÜİK, enflasyon hesaplamasının temelini oluşturan madde sepeti ortalama fiyat listesini açıklamayı 2022'de durdurmuştu. DİSK'in suç duyurusunu ise savcılık işleme koymamıştı.

▪️ Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, TÜİK’in enflasyon hesaplamada kullandığı fiyatların tablosunu paylaştı.

▪️ Tabloda ekmek fiyatı olarak yer alan 35 lira, kilogram fiyatına işaret ediyor. Doktor muayenesi 34 lira, kira 6 bin lira, yurt ücreti 457 lira görünüyor. Veteriner ücreti ise 681 lira.

Aktaş'ın yazısı sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı ve yorumlandı.

▪️ CHP'li Gülizar Biçer, "TÜİK hangi marketten, pazardan bu fiyatları aldığını da açıklasın. Millet o markete, pazara gitmek istiyor" dedi.

Restoranlardan restoranlara yüzde 10 indirim çağrısı

Restoranlardaki fahiş fiyatlara tepkiler artarken, Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği'nden yüzde 10 indirim çağrısı geldi.

▪️ Dernek başkanı Ramazan Bingöl, "Fiyat pahalılığı algısını kırmak ve sektörü tekrar hareketlendirmek için bütün menülerde veya menülerin bir kısmında yüzde 10 indirim yapılması için çağrıda bulunuyoruz" dedi.

Son kamuoyu araştırması: CHP birinci parti

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin son kamuoyu araştırmasında, CHP birinci parti çıktı. CHP ile AK Parti arasında 3.5 puan fark var.

▪️ CHP’nin oy oranı yüzde 34,5, AK Parti’nin oy oranı yüzde 31 olarak ölçüldü.

Biz o notları niye tuttuk?

Yerel seçimlerden sonra başlayan normalleşme sürecine ilişkin konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Partili ve MHP'li seçmenlerin büyük bir kısmının süreçten memnun olduğunu söyledi.

▪️ Elitaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Özel görüşmelerine ilişkin de "Güzel görüşmeler oldu. Niye not tutuldu, bilmiyorum. Onlar tutuyor diye biz de tuttuk. Alışkın olmadığımız bir şeydi" dedi.

Erdoğan, ABD'ye gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi için yarın ABD'ye gidecek. Cumhurbaşkanı, zirve kapsamında çok sayıda ikili görüşme de gerçekleştirecek.

▪️ İsrail’in Gazze saldırıları, ateşkes arayışları, Ortadoğudaki gelişmeler, Rusya -Ukrayna savaşı ve Karadeniz’in güvenliği de Erdoğan’ın gündemindeki başlıklar olacak.

Aydın Doğan medyadan tamamen çekildi

Doğan Burda Dergi Grubu, 10 milyon dolar bedelle bir yatırım fonu grubuna satıldı.

▪️ Halihazırda yayımladığı 58 dergi ile Türkiye'nin en büyük dergi grubu olan Doğan Burda'nın satılmasıyla, Aydın Doğan ve Doğan Holding, 45 yıl önce girdiği medya sektöründen tamamen çekilmiş oldu.

Türkiye-Hollanda maçı sonrası 64 soruşturma

Türkiye - Hollanda EURO 2024 çeyrek final karşılaşmasının oynandığı cumartesi günü, 64 kişi hakkında soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

▪️ Suçlamalar arasında basit ve tehlikeli yaralama, izinsiz mülke girme, hakaret, hırsızlık ve uyuşturucu madde yasasının ihlali yer alıyor.

SÖZ'den rapor: 6 ayda 126 sansür, baskı, hedef gösterme...

Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu (SÖZ), 6 aylık raporunu yayınladı. Platform, 2024'ün ilk 6 ayında, sansür, hedef gösterme, cinsiyetçilik, ekonomik ve siyasi baskılar dahil toplam 126 sanatsal ifade özgürlüğü ihlali raporladı.

Boeing suçlamaları kabul etti

ABD merkezli havacılık şirketi Boeing'in, ölümcül '737 MAX' kazaları soruşturmasında dolandırıcılık suçlamalarını kabul ettiği açıklandı. Boeing, ABD Adalet Bakanlığı'yla uzlaşma yolunu seçti ve 243,6 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

▪️ Şirket, 2018 ve 2019'da Endonezya ve Etiyopya'da meydana gelen 346 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan 737 MAX kazaları sebebiyle suçlanıyordu.

Gündem

Direksiyon sınavı değişiyor, süre uzayacak

Sürücü kursları ve ehliyet sınavıyla ilgili yönetmelik değişiyor. Sürücü adaylarına direksiyon sınavında park manevrasında iki deneme hakkı verilmesi bekleniyor. Sürücü adayları 'U dönüşü' de yapmak durumunda kalabilir. Sınav süresi 40 dakika olacak.

Gezi davasında 18 yıl hapse mahkum edilen ve Silivri Cezaevi'nde kalan şehir planlamacısı Tayfun Kahraman'ın MS hastası olduğu öğrenildi. T24 yazarı Murat Sabuncu, "MS tedavisinde egzersiz yapılması çok önemli. Şu an haftada bir gün spor saatinde buna imkân buluyor" dedi.

Ankara'da öldürülen Ülkü Ocakları'nın eski Genel Başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, Göksel Göksu'nun Medyascope'da yayınlanan "Birbirini yüreklerindeki acıdan tanıyan iki kadın: Ayşe Ateş ve Rakel Dink" başlıklı yazısını sosyal medya hesabından paylaştı.

▪️ Ateş, şunları yazdı: "Siyasi bir kişilik değilim. Geçmişteki hatalarımla, yanlışlarımla yüzleştim. Benimle aynı zulme uğrayan bütün kadınlar öz kardeşimdir."

RTÜK'ün bir programdaki 'Ermeni soykırımı' ifadesi nedeniyle daha önce "program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası" verdiği Açık Radyo’nun lisansı iptal edilmişti.

▪️ Birçok yazar, gazeteci, siyasetçi ve sanatçı ortak bir imza metni yayınlayarak Açık Radyo'nun lisansının iptal edilmesine tepki gösterdi.

Anayasa Mahkemesi Eğitim -sen üyesi öğretim görevlisinin üniversitede bildiri dağıtması ve afiş asması nedeniyle disiplin cezası almasını, ifade özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirdi.

Sosyal medyadan, evde sabun, çorap, toka gibi ürünleri paketleme ilanlarına başvurup dolandırılan vatandaşların sayısı çoğalıyor.

▪️ İzmir merkezli 12 ilde, internet üzerinden "evde ek iş, evde paketleme işi" ilanları vererek 100 milyon lira dolandırıcılık yaptıkları belirlenen 64 kişi gözaltına alındı.

İstanbul'da bahar aylarında yağışların etkisiyle yüzde 83 seviyelerine kadar yükselen barajların doluluk oranları havaların ısınmasıyla düştü. Doluluk oranı, yüzde 67'nin altına geriledi.

Ekonomi

En düşük emekli aylığını yükseltecek formüller için çalışıldığı belirtildi. Ekonomi gazetesinden Besti Karalar'ın haberine göre; AK Parti kurmayları 10 bin TL olan en düşük emekli aylığının en az 12 bin TL olması için hazırlık yapıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, temmuz ve ağustosta yıllık enflasyonun hızla gerileyeceğini söyledi. Yılmaz, enflasyonun temmuzda 60'lar civarına, ağustosta 50'ler civarına inmesini beklediklerini vurguladı.

Philip Morris ve JTI sigara gruplarının ardından British American Tobacco sigara gruplarına da 5 ile 10 lira aralığında zam yapıldı. En ucuz sigara 61 TL'ye yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, haziran ayında en yüksek reel getiri mevzuat faizinde gerçekleşti. Yıllık değerlendirmede ise en yüksek reel getiri BIST 100 endeksinde kaydedildi.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü, 14 Mayıs'tan bugüne kadar üreticilerden 2 milyon tonun üzerinde buğday ve arpa alındığını bildirdi.

Güney Kore'de Samsung çalışanı 6 bin 540 işçi 3 günlük greve çıktı. Sendika taleplerin karşılanmaması durumunda tekrar greve gidileceğini açıkladı.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

Kısa Dalga yazarı İbrahim Ekinci, haftanın ekonomi gündemini yorumluyor... Dinlemek için tıklayınız

Dünya

Fransa, ikinci turda 'sol' dedi...

Fransa'da aşırı sağın yüzde 33'le birinci çıktığı 30 Haziran'daki ilk tur oylamanın ardından ikinci tur seçimde sol ittifak sandıktan birinci çıktı. Anketler aşırı sağın yarışı önde bitireceğine işaret ediyordu. Sol parti koalisyonu Yeni Halk Cephesi meclise 182 vekil göndermeyi başardı.

▪️ Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Rönesans partisinin yer aldığı ittifak ikinci, aşırı sağcı Ulusal Birlik üçüncü sırada kaldı.

▪️ Sol ittifak lideri Jean-Luc Melenchon, seçim zaferi konuşmasında "Filistin Devleti'ni tanıyacağız” dedi.

▪️ Sonuçları ilk isim Polonya Başbakanı Donald Tusk oldu. Tusk, "Paris'te coşku, Moskova'da hayal kırıklığı, Kiev'de rahatlama. Varşova'da mutlu olmak için yeterli" dedi.

▪️ Aşırı sağa karşı Paris'te Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan göstericiler, sol ittifakının sandıktan birinci çıkmasını kutladı. Kutlamalarda gerginlik çıktı. Polis müdahale etti.

Dünyanın en eski hakemli tıp dergilerinden The Lancet'te yayımlanan makaleye göre, İsrail'in Gazze saldırılarında doğrudan ve dolaylı hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 186 binden fazla olabilir.

▪️ Araştırmacılar, Gazze'deki yetkililerin açıkladığı can kaybı sayısına 'dolaylı ölümlerin' de eklenmesi gerektiğini bildirdi. Araştırmanın yapıldığı sırada, Gazze'deki ölü sayısı 37 bin 396 olarak açıklanmıştı.

İngiltere'nin yeni İşçi Partisi hükümeti, İsrail Başbakanı Netanyahu hakkındaki tutuklama kararına yönelik Rishi Sunak döneminde yapılan itirazı geri çekecek.

Rusya'nın Ukrayna'nın başkenti Kiev'e düzenlediği bombardımanda 8 kişi hayatını kaybetti, 25 kişi de yaralandı.

Macaristan Başbakanı Orban, Kiev ve Moskova ziyaretlerinin ardından Çin'in başkenti Pekin'e gitti. Orban "barış misyonu" olarak adlandırdığı ziyaretlerinin üçüncüsünde Şi ile Ukrayna savaşını konuştu.

▪️ Orban, Avrupa'nın Rusya-Ukrayna Savaşı'nı körüklediğini ima etti.

▪️ Çin ve Rusya'nın stratejik ortaklığı Ukrayna'nın işgalinden bu yana daha da artarken Pekin kendisini savaşta tarafsız bir ülke olarak tanımlıyor.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın Avrupa Parlamentosunda yeni aşırı sağ bir grup kurma çalışmalarında son düzlüğe girildi. En az 23 milletvekilini bir araya getirme şartını sağlayan “Avrupa için Vatanseverler” ittifakının AP’de resmen tanınması bekleniyor.

New York Times gazetesinin haberine göre Demokrat Parti'nin Temsilciler Meclisi üyelerinin katıldığı toplantıda, ABD Başkanı Joe Biden'ın "başkanlık yarışından çekilmesi gerektiği" yönünde kanaat ortaya çıktı.

Demokrat Partili Joe Biden CNN yayınında Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump'a karşı kötü performans sergilemiş ve yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.

Güney Kore Deniz Kuvvetlerine bağlı piyadeler 7 yıl sonra ilk kez 26 Haziran'da Kuzey Kore sınırı yakınlarında gerçek mühimmatla tatbikat düzenlemişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong, tatbikatı "intihar histerisi" olarak niteleyerek Seul'e tepki gösterdi.

Güney Kore'de hükümet, tıp fakültesi kontenjanlarının artırılmasına ilişkin anlaşmazlıkta stajyer doktorlara yönelik planladıkları idari yaptırımları geri çektiğini açıkladı.

Pakistan'da ilk anne sütü bankasını kurmaya yönelik proje, Karaçi kentindeki bir medresenin fetvasıyla iptal edildi. Müslüman din bilginleri, projeye ilk başta şartlı onay vermişti, ancak tesisin açılmasına günler kala onay geri çekildi. Pakistan, Güney Asya bölgesinde en yüksek bebek ölüm oranına sahip.

Ekvador'da çevre hakları savunucuları başkent Kito'nun içinden geçen nehrin haklarının kirlilik dolayısıyla ihlal edildiğini söyleyerek yargıya başvurdu. Mahkeme de nehrin haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Nepal'de ülke genelinde etkili muson yağmurlarının yol açtığı afet ve kazalarda 62 kişi yaşamını yitirdi, 90 kişi yaralandı.

Kenyalı insan hakları örgütü Haki Yetu tarafından hazırlanan "Yaşlılar, Sınırda" raporuna göre, Kilifi sahilinde yaşlılar 'cadı' oldukları iddiasıyla öldürülüyor. Ancak bu cinayetlerin arkasındaki gerçek 'cadı' olduklarına inanmaları değil, tapusu olmayan arazilerin aile içinde devredilmesi olarak gösteriliyor.

İran'ın Gilan eyaletinde 10 gün içinde yaklaşık 400 kişinin henüz kaynağı belirlenemeyen bir nedenle zehirlendiği bildirildi. Yerel kaynaklar, zehirlenme vakalarının kanalizasyon suyunun içme suyuna karışmasından kaynaklandığını ifade ediyor.

Kültür - Sanat - Yaşam

Balkan müziğinin usta isimlerinden Goran Bregovic, Türkiye turnesinin ilk durağı olan Ankara'da müzikseverlerle buluştu. Sanatçı 8 Temmuz'da Çeşme Açıkhava Tiyatrosu'nda, 12 Temmuz'da da İstanbul Maximum Uniq sahnesinde konser verecek.

İstanbul'da yaz konserleri sürüyor. Harbiye'de yarın Gökhan Türkmen, 10 Temmuz'da Manga, 11 Temmuz'da ise İbrahim Tatlıses sahne alacak. ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu'nda ise yarın Sertab Erener ve Emre Kula konser verecek.

Bu yıl 17’ncisi düzenlenecek Türkiye Tiyatro Buluşması'nda ödül kazananlar açıklandı. Onur Ödülü sanatçı Tamer Levent'e, Emek Ödülü Tomris Çetinel'e verilirken, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, İzmir Ödülü’ne layık görüldü.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde arkeolojik kazılarda bulunan 1500 yıllık kilise kalıntısında denizyıldızı fosiline ulaşıldı. Kazının, iklim şartlarının el vermesi durumunda yıl sonuna kadar sürdürülmesi planlanıyor.

19. yüzyıl başında Fransa'yı yöneten Napolyon Bonapart'a ait, biri intihar girişiminde kullanmaya çalıştığı olmak üzere iki tabanca, açık artırmada 1,69 milyon euro'ya satıldı.

Parisli tabanca ustası Louis-Marin Gosset tarafından yapılmış olan silahlara 1,2 ila 1,5 milyon euro değer biçilmişti.

Spor

Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen EURO 2024'te ilk finalist yarın belli olacak. TSİ 22.00'de başlayacak müsabakada turnuvanın favorileri arasında gösterilen İspanya ile Fransa mücadele edecek. Bu maçı kazanacak takım, Hollanda-İngiltere eşleşmesini geçecek ekiple şampiyonluk maçına çıkacak.

Fransız profesyonel rugby oyuncusu Jaminet, sosyal medya üzerinden yaptığı ırkçı paylaşım nedeniyle milli takımdan ihraç edildi.

663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı, final güreşinde rakibi Mustafa Taş’ı yenen Yusuf Can Zeybek oldu.

Milli yüzücü Berke Saka, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı elde etti. Berke'nin, Paris 2024'te erkekler 100 metre sırtüstü kategorisinde de yarışacağı belirtildi.

Bayern Münih, Crystal Palace'ta forma giyen Michael Olise'yi 60 milyon euro karşılığında transfer etti.

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon'da erkeklerin 1 numaralı seribaşı Jannik Sinner ve 3 numaralı seribaşı Carlos Alcaraz çeyrek finale yükseldi.

Podcast