Türkiye'nin talebi: 'İnsan onuruna yaraşır zam'

Türkiye'nin talebi: 'İnsan onuruna yaraşır zam'
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Dinlemek için 'Play'e tıklayınız

NELER OLDU?

Sendikalar birleşti: İnsan onuruna yarışır zam yapın...

17 bin 2 lira olan asgari ücrete ve 10 bin lira olan en düşük emekli aylığına zam yapılmamasına tepkiler büyüyor.

▪️ Türk-İş, DİSK ve Hak-iş, ortak açıklama yaparak insan onuruna yaraşır zam yapılmasını istedi.

▪️ Konfederasyon temsilcileri asgari ücretle 1 hafta bile geçinmenin mümkün olmadığını vurguladı.

Özgür Özel'den eylem çağrısı

CHP lideri Özgür Özel ise partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, akşam saat 9'da ışıkları açıp kapatma eylemi çağrısı yaptı, "Zamları söke söke alacağız" dedi.

Çok bilinmeyenli denklem: En düşük emekli aylığı ne olacak?

10 bin lira olan düşük emekli aylığını 12 bin liraya çıkarmak için çalışma yapıldığı kulisi basına yansımıştı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de henüz sonuç çıkmasa da böyle bir çalışmanın varlığını doğrulamıştı.

▪️ Kulislere göre en düşük emekli aylığının 12 bin 500, 13 bin ya da 13 bin 500 liraya çıkarılması ihtimalleri tartışılıyor . En güçlü seçenek ise 12 bin 500 liraya çıkarılması...

Erken seçim kulisleri: AK Parti ve CHP'de neler konuşuluyor?

CHP lideri Özgür Özel, son günlerde sık sık erken seçimi gündeme getiriyor. Geçtiğimiz günlerde "Geçim olmazsa seçim olur" diyen Özel bugün "İlk genel seçimlerde partimiz iktidar olacak, Türkiye zenginleşecek, herkes rahatlayacak" dedi.

▪️ Seçimler konusunda kulisler de hareketli... Türkiye gazetesinin haberine göre AK Partililer, 2028 Mayıs'ında yapılacak seçimlerin 1 yıl veya 6 ay geriye alınabileceğini söylüyor.

▪️ CHP ise seçimin 1.5 yıl sonra olabileceğini söylüyor. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın aktardığı kulise göre CHP, bu zamana kadar ekonomi başta olmak üzere sorunların çözüleceğini düşünmüyor.

Fransa'da siyasi belirsizlik

Fransa'da sol ittifakın birinci çıktığı seçimlerle ortaya çıkan tablo, hükümet kurmak için ittifak ya da koalisyon görüşmelerini zorunlu kılıyor.

▪️ Ülkede hükümet kurulmasının haftalar sürebileceği hatta bu siyasi belirsizliğin 2024 Paris Olimpiyatlarını olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor. Olimpiyatlar 26 Temmuz-11 Ağustos arasında yapılacak.

GÜNDEM

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, CHP lideri Özgür Özel'in Suriye adımlarını değerlendirdi. Bakırhan, "Erdoğan'la Esad Kürt karşıtlığı üzerinden bir ittifak yapmaya çalışıyor. Sen bu arabulucukla Kürt karşıtı bir siyaseti mi örgütlemeye çalışıyorsun" dedi.

CHP'nin eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti içinde en az 50 milletvekilinin kendisine sadık olduğunu söyledi. 6'lı masayla ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, Meral Akşener’in kendisinden sürekli olarak cumhurbaşkanı adayı olmasını istediğini belirtti.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci, Haziran 2020’de bir tıbbi cihaz üreticisi firmanın, Covid-19 hastaları üzerinde izinsiz ve etik dışı olarak ‘Türk ışını’ adlı cihazı denediğini öne sürdü. Diken'den Mesude Demir'e konuşan Ekinci, ‘Organizasyonu Mehmet Soylu’nun yaptığını’ öne sürdü. Soylu, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kardeşi.

Fenomenler soruşturmasında gözaltı kararı çıktı. Güzellik merkezi sahibi Neslim Güngen ile eşi Kıvanç Güngen gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "suçtan kaynaklanan mal varlığının değerlerini aklama", "resmi belgede sahtecilik" ve "nitelikli dolandırıcılık" suçlarını kapsıyor.

Dilan ve Engin Polat'la birlikte 16 kişi hakkında hazırlanan iddianameyi değerlendiren Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, davanın ağır cezada açılması gerektiğini bildirerek dosyayı iade etti.

Gazeteci Nagehan Alçı, anlaşmalı olarak boşandığı Rasim Ozan Kütahyalı'dan psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğünü açıkladı. Çocukları için sustuğunu söyleyen Alçı, Kütahyalı'nın fiziksel şiddet uyguladığını, kazandığı parayı da elinden aldığını iddia etti.

Türksat 6A, ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Haberleşmemizi, televizyon yayınlarımızı daha kaliteli hale getirmiş olacağız" dedi.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, 'Cezaevinde olanlara inanamayacaksınız' başlıklı yazısında ilginç bir olayı aktardı. Yazıya göre, 5 kişi, tel örgüleri keserek girdikleri Elazığ Açık Cezaevi'ndeki husumetlileri Murat Bulut'u silahla yaraladı.

Üniversite öğrencisi Nezaket Akbulut'un okulu tarafından staj için yönlendirildiği koleje başörtüsü nedeniyle alınmadığı iddiasına ilişkin görülen davada karar çıktı. Mahkeme, kolej yetkilisi Özlem Öztoprak'a eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi" suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

İzmir'in Aliağa ilçesinde gümrük çalışanları ve müşavirlerine yönelik rüşvet soruşturmasında 77 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin 16'sı ise kamu çalışanı.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ile kendisine usulsüz rapor düzenlediği iddiasıyla 2,5’ar yıl hapisle cezalandırılan edilen Doktor Rezan Buğday beraat etti.

Ulaştırma alanında düzenlemeleri içeren kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Havalimanı girişlerinde cihazla aranmanın yetersiz kaldığı durumlarda elle arama yapılacak. Kabul etmeyen yolcu uçağa kabul edilmeyecek.

Nesli tehlike altındaki türlerde kırmızı listede gösterilen "Caretta caretta" türü deniz kaplumbağalarının Akdeniz'in Türkiye sahillerindeki yuvalama sezonu devam ediyor. 2018 yılında 151 yuva tespit edilen Çıralı'da bu yıl 153 yuva sayısına ulaşıldı. Böylece rekor kırılmış oldu.

EKONOMİ

TÜİK, hesabı savundu: Yumurta için 2,57 lira gayet mantıklı

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, TÜİK'in enflasyonu hesaplarken baz aldığı fiyatların listesini açıklamıştı. Bu listede doktor ücreti 34 lira, beyaz peynir 147 lira, ev kirası yaklaşık 6 bin lira, yumurta 2.5 lira görünüyordu.

TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya enflasyon hesaplamalarını şöyle savundu: "Türkiye genelinde aylık 600 binin üzerinde fiyatı derleyerek hesaplıyoruz. Gezen tavuk yumurtası 5 lira. 30'lu yumurtaların tanesi 2 lira. Vatandaşların çoğunlukla 30'lu yumurta tükettiği görülüyor. Ortalama toplulaştırılmış fiyatlara bakıldığında yumurta için 2,57 lira gayet mantıklı bir fiyat."

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Çinli BYD firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında, Türkiye'de yatırıma yönelik yaklaşık 1 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. Anlaşma BYD'nin Avrupa Birliği'nin Çin'den ithal edilecek elektrikli otomobillere getirdiği ek gümrük vergilerini aşmasına yardımcı olacak.

Netflix, Türkiye'deki abonelik fiyatlarına yeni bir zam daha yaptı. En ucuz plan olan "Temel Plan" fiyatı 119,99 TL'den, 149,99 TL'ye yükseldi. Aylık 176,99 TL olan Standart Plan ise artık 229,99 liralık fiyat etiketine sahip. Ultra HD çözünürlüğü destekleyen Özel Plan ise 229,99 liradan, 299,99 liraya yükseldi.

ABD'nin büyük bankalarından Citi, ons altın fiyatının 2025 yılı ortasında 3000 dolar seviyesine yükseleceği tahmininde bulundu.

DÜNYA


İsrail saldırısı altındaki Gazze'ye un, su ve çeşitli insani yardımları ulaştırmak için dünyanın dört bir yanından yola çıkan kamyonlar, kavurucu sıcaklar altında Mısır sınırında takılı kalmış durumda. Yardım yüklü yüzlerce kamyon, Gazze'ye insani yardımı ulaştırabilmek için izin bekliyor.

Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdüren İsrail'de siyasi gerilim de sürüyor. İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Başbakan Binyamin Netanyahu’ya "tek adam hükümeti yürüttüğü" suçlamasında bulundu. Kabine toplantılarını “anlamsız” şeklinde niteleyen Ben-Gvir, durumun “çekilmez hale geldiğini” savundu.

İsrail ile Lübnan arasında "Mavi Hat" olarak tabir edilen sınır hattında son haftalarda gerginlik tırmanıyor. Lübnan resmi ajansı NNA'da yer alan habere göre, İsrail ordusu, Lübnan'ın güneyindeki bazı beldeleri bombaladı. Saldırılara hedef olan bölgelerde yangın çıktı.

Ukrayna hükümeti, Rusya'nın Pazartesi günü Ukrayna'daki bazı şehirlere düzenlediği füze saldırısında en az 41 kişinin hayatını kaybettiğini, 140 kişinin yaralandığını duyurdu. Vurulan yerler arasında başkent Kiev'deki bir çocuk hastanesi de var.

Kremlin ise Kiev'deki saldırıyı Rus güçlerinin gerçekleştirmediğini, Ukrayna'nın kendi savunma füzelerinin neden olduğu öne sürdü.

NATO üyesi 32 ülkenin liderleri üç gün sürecek toplantılar için Washington'da bir araya geliyor. Ukrayna'daki saldırılar NATO zirvesi gündeminin de üst sıralarında olacak. Ukrayna'ya daha koordineli ve hızlı silah ulaştırmak, İttifak üyelerine yönelik olası bir Rus saldırısı karşısında savunma planları da ele alınacak kritik konular arasında bulunuyor.

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden'da herhangi bir seviyede Parkinson hastalığı olmadığını, görev süresi boyunca yıllık sağlık kontrolü çerçevesinde şu ana kadar sadece 3 defa nörolog tarafından muayene edildiğini açıkladı.

Tartışmalara neden olan "yabancı etkinin şeffaflığı" yasasını yürürlüğe koyan Gürcistan'ın, Avrupa Birliği'ne (AB) katılım süreci durduruldu.

Düzenleme, fonlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından alan kuruluşların "yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon" olarak kaydolmalarını öngörüyor.

Uluslararası Af Örgütü "Avrupa'nın 21 ülkesinde protesto hakkının durumu" başlıklı bir rapor hazırladı. Araştırmaya göre aralarında Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, İngiltere ve Türkiye'nin de bulunduğu 21 ülkede protesto özgürlüğü baskı ve saldırı altında.

ABD, Polonya'ya ordusunu modernize etmesine destek olmak için "Dış Askeri Finansman (FMF)" programı kapsamında yeniden 2 milyar dolar değerinde kredi vereceğini duyurdu.

Brezilya'nın eski devlet başkanı Jair Bolsonaro'nun da dahil olduğu öne sürülen suç örgütünün, yabancı liderlerden gelen 1.2 milyon dolar (yaklaşık 39 milyon 336 bin TL) değerindeki resmi hediyeleri sattığı ileri sürüldü.

Almanya'da hükümetin verilerine göre geçen yıl 14 yaşın altındaki 18 bin 497 çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı. Almanya İçişleri Bakanı Faeser, ülkede her gün 54 çocuk ve gencin cinsel istismar kurbanı olduğunu belirtti. Bakan Faeser, birçok vakada suçluların IP adreslerine ulaşılamadığı için yakalanamadığını vurguladı.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag, turizmin neden olduğu çevre kirliliğiyle mücadele için yeni bir proje başlatıyor. Kopenhag Turizm Ofisi, kenti ziyaret eden turistlere, çevre dostu aktivitelere katılmaları karşılığında ücretsiz yemek ve aktivite ödülleri verileceğini duyurdu.

Adı "CopenPay" olan uygulama 15 Temmuz'da başlayacak.

KÜLTÜR - SANAT - YAŞAM

Başrollerinde Meryl Streep, Emily Blunt ve Anne Hathaway'in yer aldığı Şeytan Marka Giyer'in devam filmi için çalışmalar başladı. Disney, devam filmi için ilk filmin senaristi Aline Brosh McKenna'la görüşüyor. Oyuncular ise henüz belli değil.

▪️ Lauren Weisberger'ın 2003 tarihli romanından uyarlanan film, birçok ödüle layık görülmüştü. Merly Streep, Oscar ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne aday gösterilmişti.

Şarkıcı Teoman, 30 yıldır bestelerini yaptığı gitarını Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağışlamak için açık artırmaya çıkardı. Gitar, 466 bin liraya satıldı.

Scarlett Johansson’ın hem başrolünü hem de yapımcılığını üstlendiği romantik komedi Fly Me To The Moon (Beni Ay’a Uçur) filmi 12 Temmuz'da vizyona girecek.

Iron Maiden'in vokalisti, yazar, müzisyen ve iş adamı Bruce Dickinson, 19 Temmuz'da Küçükçiftlik Park'ta müzikseverlerle buluşacak.

Arp sanatçısı Zeynep Öykü, ABD'de gerçekleştirilen "Amherst Early Music" festivalinde sanatseverlerle buluştu.

Olağan Şüpheliler, Amerikan Güzeli ve House of Cards gibi yapımlarla tanınan Kevin Spacey son olarak 'Control' filminde rol almıştı. Spacey'e Folkestone Bağımsız Film Festivali'nde gerilim dalında En İyi Performans ödülü verildi.

▪️ Onlarca cinsel taciz suçlamasıyla karşı karşıya kalan ve beraat eden oyuncunun 20 Temmuz'daki ödül törenine katılıp katılmayacağı kesin değil.

Peru'daki Arkeologlar, Pasifik Okyanusu ile And Dağları arasında yaklaşık 800 yıl öncesine dayanan Chimu uygarlığından kalma varlıklı kişilere ait kalıntılar buldu. Baş arkeolog Sinthya Cueva'ya göre 11 kişinin kalıntıları kolyeler, küpeler ve bileziklerle gömülü olarak bulundu.

SPOR

Türkiye, Paris 2024 Olimpiyatları'nda 18 branşta 54 kadın ve 48 erkek sporcuyla mücadele edecek. Yasaklı madde kullandığı tespit edilen milli güreşçi Rıza Kayaalp, olimpiyat kadrosundan çıkarıldı. Kayaalp’in yerine Paris’te Hamza Bakır güreşecek.

Trendyol Süper Lig 2024-2025 sezonu fikstürü, 11 Temmuz Perşembe günü açıklanacak. Süper Lig'de 2024-2025 sezonu 9-10-11-12 Ağustos'ta oynanacak maçlarla başlayacak.

Süper Lig ekiplerinden Adana Demirspor, teknik direktör Michail Valkanis ile anlaştı.

Podcast