Fenomenler gerçeği: Marketten krem alıp satmışlar

Fenomenler gerçeği: Marketten krem alıp satmışlar
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Dinlemek için 'Play'e tıklayınız

NELER OLDU?

Özgür Özel Şam yolcusu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak temmuz ayı içerisinde Şam'a gideceğini ve Esad'la sığınmacı konusunu görüşeceğini söylemişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Şam yönetiminin partisinin lideri Özgür Özel'in ziyaret teklifini kabul ettiğini açıkladı.

TÜİK tartışması büyüyor

TÜİK'in enflasyon hesabı gündemdeki yerini koruyor. Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, TÜİK'in enflasyonu hesaplarken baz aldığı fiyatların listesini açıklamıştı. Bu listede doktor ücreti 34 lira, ev kirası yaklaşık 6 bin lira, yumurta 2.5 lira görünüyordu.

▪️ TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya, hesaplama yöntemini savunurken "Yüzde 75 olmasıyla yüzde 45 olması arasında can yakıcılığı açısından bir fark yok. Psikolojik olabilir belki" dedi.

▪️ Açıklamalarıyla eleştirilen odağında olan TÜİK, bu kez de enflasyon sepeti verilerini internet sitesinden kaldırdı.

▪️ Prof. Dr. Metin Günday, TÜİK'in enflasyon verilerine ilişkin olarak uğranılan zararlar için mağdur tarafların dava açabileceğini söyledi.

▪️ Halkın Kurtuluş Partisi ise “Ülkemizi ekonomik yıkıma uğratanların peşlerini bırakmayacağız” diyerek suç duyurusunda bulundu.

Üniversitelere yeni düzen

YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki tüm ikinci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı. Özvar hedeflerinin eğitim programlarının kalitesini artırmak olduğunu söyledi.

Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme - diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki kontenjanlar azaltıldı.

Fenomen soruşturmasında vahim bulgular

Sosyal medya fenomeni Neslihan Güngen ve eşi İnanç Güngen'in de aralarında bulunduğu 54 kişinin gözaltına alındığı operasyonda ilginç bilgiler ortaya çıktı. CNNTürk'ten Nihat Uludağ'ın aktardığına göre 1,5 milyar liralık para hareketleri inceleniyor.

▪️ Soruşturmada görevli vergi müfettişinin Güngen ile kayıt dışı görüşmeler yaptığı öne sürüldü.

▪️ Güngen'in sıradan yumak ipler ile marketten alınan nemlendirici kremlere marka etiketi basılarak "kolajen ip tedavisi", "gençleştirme ip tedavisi" gibi şekilde pazarladığı belirtildi.

3 çocuk yapana asgari ücret...

Türkiye’de doğurganlık hızının 2023’te 1,51’e inmesi ve ilk kez OECD ülkeleri ortalamasının altına düşmesiyle hükümet harekete geçti. Türkiye gazetesinin haberine göre alınması planlanan önlemler şöyle:

▪️ Tüp bebek tedavisinde devlet desteği için öngörülen yaş sınırı, 40’tan 45’e çekilmeli.

▪️ Devlet hastanelerinde doğum yapma cazip hâle getirilmeli...

▪️ 3 ve üstü çocuk sahibi olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmeli.

AYM’den “etekli terörist” kararı: Polis ve medya hayatlarını kararttı

Anayasa Mahkemesi, 2016'da 17 yaşındayken geleneksel "Ras-el seni" kutlamaları sırasında yörenin adetleri kadın kıyafeti giyen bazı erkeklerin fotoğraflarının polislerce medyaya servis edilmesi ve medyada "Etekli teröristler yakalandı" şeklinde verilmesini hak ihlali olarak değerlendirdi. Yüksek mahkeme, başvurucuya net 150.000 TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Ekin Karaca'nın haberinin detaylarını okumak için tıklayınız

Sokak hayvanları tasarısında son durum

Sokak hayvanlarıyla ilgili yasa tasarısının önümüzdeki hafta Meclis’e sunulması bekleniyor. Teklifin son hali şöyle:

▪️ Kuduz, hasta ve saldırgan hayvanlar uyutularak öldürülecek.

▪️ Hasta ve saldırgan olmayanlar yaşadıkları yerde kalacak..

▪️ İnsanlar için risk yaratan köpekler toplanarak barınaklara götürülecek. Sahiplenilmezlerle barınakta kalacaklar.

Kadir İnanır tedbir amaçlı yoğun bakımda

Usta oyuncu Kadir İnanır, tedbir amaçlı olarak yoğun bakıma alındı. İnanır, mart ayında beynine 3. kez pıhtı atması sonucu hastaneye kaldırılmış ve tedavi olmaya başlamıştı. Hastalığı stabil ilerleyen Kadir İnanır'ın bir süre önce fizik tedavi gördüğü açıklanmıştı.

GÜNDEM

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili davada ‘bilinçli taksirle ölüme neden olmaktan' yargılanan 3 polis beraat etmişti.

▪️ MLSA'da yer alan habere göre; gerekçeli kararda ölümcül atışın kim tarafından gerçekleştirildiği hususunda tereddüt olduğu belirtildi.

Gezi Parkı davası kapsamında cezaevinde olan şehir plancısı Tayfun Kahraman yerel seçim sonrası başlayan “normalleşme” sürecine ilişkin “Özgürlüğüm normalleşmenin kilometre taşlarından biri olacak” dedi. Kahraman, MS hastalığının tedavisi için doktorlarının talebinin 27 aydır işleme alınmadığını kaydetti.

Dilan ile eşi Engin Polat hakkında hazırlanan iddianame, asliye ceza mahkemesi tarafından davanın ağır cezada açılması gerektiği görüşüyle iade edilmişti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ise mahkemenin dosyayı iade etmesine itiraz etti.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde farklı birimlerden alınan su örneklerinde ciddi akciğer enfeksiyonuna yol açabilen bakteri saptandı.

Diken'den Mesude Demir'in haberine göre; hastanede yatan, zatürre belirtileri bulunanların legionella açısından değerlendirilmesi istendi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, geçen yıllara göre yangın sayısının arttığını ve . şu ana kadar 1517 orman yangını çıktığını söyledi. Bakan ayrıca yangınların büyük bölümünün insan kaynaklı olduğunu vurguladı.

EKONOMİ

TÜİK, mayıs ayı işsizlik verilerini açıkladı. 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 27 bin kişi azalarak 3 milyon 11 bin kişi oldu.

İşsizlik oranı ise 0,1 puan azalarak yüzde 8,4 seviyesinde gerçekleşti.

İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 7 iken kadınlarda yüzde 11 olarak tahmin edildi.

İnşaat maliyetlerindeki artış sürüyor. TÜİK'e göre inşaat maliyet endeksi, 2024 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,11 arttı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 72,78 arttı.

▪️ Yıllık artış, 16 ayın zirvesine çıktı.

Sanayi üretimi aylık yüzde 1,7 artarken, yıllık bazda yüzde 0,1 azaldı. Böylelikle, sanayi üretimi iki ayın ardından yeniden aylık bazda büyüme gösterdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 6 Şubat depremlerinin etkilediği bölgelerde yeniden imar çalışmaları kapsamında Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası'ndan 250 milyon euroluk finansman sağlandığını açıkladı.

▪️ Deprem için dış kaynak temini 3,8 milyar dolara çıktı.

Güney Kore merkezli Samsung firmasındaki sendikalı çalışanlar, yan haklar ve maaşta iyileştirme talebiyle başlattıkları 3 günlük grevlerini "süresiz" uzatma kararı aldı.

Paris'teki havalimanlarında çalışan işçiler, 2024 Paris Yaz Olimpiyatları'nın başlamasına iki haftadan az bir süre kala greve gitme kararı aldı. Grevin nedeni ikramiyeler konusundaki anlaşmazlık.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

Yeşim Özdemir’in hazırlayıp sunduğu 3K: Kitap-Konuk-Kahve’de bu hafta konuğu Sinem Sal... Dinlemek için tıklayınız

DÜNYA

İsrail yine sivillerin sığındığı okulları vurdu

İsrail ordusu, Gazze'de son 4 günde sivillerin sığındığı 4 okula saldırdı. Kadın ve çocukların da aralarında olduğu en az 50 Filistinli yaşamını yitirdi. 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki BM okullarının üçte ikisi hedef alındı. İsrail, her katliamın ardından "Hamas burayı merkez olarak kullanıyor" iddiasını gündeme getiriyor.

NATO'nun 75. yıl zirvesi Washington'da yapılıyor. ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'ya daha fazla hava savunma sistemi sözü verdi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ise "Güçlü kararlar almanın vakti geldi, Kasım'ı ya da ilerleyen ayları bekleyemeyiz Putin'e karşı hep birlikte taviz vermeden hareket etmeliyiz" diye konuştu.

Macaristan Başbakanı Orban, Rusya'ya sürpriz ziyaretiyle ilgili AB liderlerine bir mektup yazdı. Alman basınına sızan mektuba göre Orban, AB'yi Ukrayna'da ateşkes konusunda inisiyatif almaya çağrıyor.

ABD istihbaratı, Rusya'nın ABD'deki başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını ve Donald Trump'ın kazanmasını tercih ettiğini ileri sürdü.

Sağ ve aşırı sağcı partilerin çoğunlukta olduğu Hollanda Senatosu, ciddi bir suçtan hüküm giyen göçmenlerin süresiz oturma izni başvurularının reddedilerek, sınır dışı edilmelerine olanak tanıyan yasayı onayladı.

Forsa Enstitüsü'nün yaptığı ankete göre Almanya'da hükümeti oluşturan üç partinin toplam oyu yüzde 30 seviyesine geriledi. Hükümetin karnesine "iyi" not verenlerin oranı ise yüzde 4'te kaldı.

Paris savcılığı, Fransız aşırı sağcı lider Marine Le Pen hakkında, 2022'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yürüttüğü kampanyanın yasa dışı finanse edildiği gerekçesiyle adli soruşturma başlattı.

▪️ Soruşturma, mali kredinin kabul edilmesi, mülkün kötüye kullanılması, dolandırıcılık ve sahtecilik iddialarını kapsıyor.

Moskova'a mahkeme, 16 Şubat’ta Kuzey Kutup Dairesi’ndeki Kharp kasabasındaki cezaevinde hayatını kaybeden Rus muhalif Aleksey Navalni’nin eşi Yulia Navalnaya için tutuklama kararı çıkardı.

Fransa'nın Hint-Pasifik'teki kolonisi Yeni Kaledonya'da Fransız güvenlik güçlerinin bağımsızlık yanlılarına baskısı sürerken, olaylarda ölenlerin sayısı 10'a yükseldi.

Güney Kore Sağlık Bakanlığı, artan intihar vakalarıyla mücadele çalışmaları kapsamında okullarda, iş yerlerinde, kamu kurumlarında ve hastanelerde intiharı önleme eğitiminin zorunlu hale getirileceğini duyurdu.

Filipinler'in Pasay kentindeki bir baskında saç ekimi aletleri, diş implantları ve cilt beyazlatıcı serumlar bulundu. Gizli hastanelerde, görüntüsünü değiştirmek isteyen suçlulara estetik ameliyat yapıldığı belirtildi.

ABD'nin Virginia eyaletinde kamu okullarında öğrencilerin ders saatlerinde cep telefonu ve sosyal medya kullanımları kısıtlandı.

Avustralya'nın Palumpa bölgesindeki bir derede 12 yaşındaki kız çocuğuna saldıran 4,2 metre uzunluğundaki timsah, yerel korucular tarafından vurularak öldürüldü.

Kültür - Sanat - Yaşam

Oscar Ödülleri'nde En İyi Animasyon ödülünü kazanan "Shrek"in (2002) devam filmi geliyor. Animasyon filmi 1 Temmuz 2026'da vizyona girecek. İlk Shrek filmi 2002, serinin dördüncü filmi Shrek 4 ise 2010'da vizyona girmişti.

Şarkıcı Teoman'ın 30 yıl boyunca tüm bestelerini yaptığı gitarı açık artırmada 466 bin TL'ye satılmıştı. Müzisyenin ikonik gitarını Kenan Doğulu'nun aldığı ortaya çıktı. Satıştan elde edilen tüm gelir, Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışlanarak çocuklar için harcanacak. .

Bolu’da apartman inşaatı temel kazısında Roma dönemine ait hamam bulundu. Hamamda el oyması seramik eserlerin bulunduğu belirtildi.

R&B, soul ve indie müziğin başarılı ismi Arlo Parks, ilk kez Türkiye'de verdiği konserde, Sultan Park Swissotel The Bosphorus'ta hayranlarıyla buluştu.

Oyuncu ve komedyen Ata Demirer'in komedi gazinosu formatındaki gösterisi 'Ata Demirer Gazinosu'nun yaz takvimi açıklandı. BKM organizasyonu ile gerçekleştirilecek turne 11 Temmuz'da başlayacak.

Temel İçgüdü, Küre, Rehine ve Ratched gibi yapımlarla tanınan Amerikalı oyuncu Sharon Stone 2001 yılında felç geçirdiği dönemde milyonlarca dolar kaybettiğini açıkladı.

▪️ Stone, "18 milyon dolar biriktirdim ama banka hesabıma baktğımda hepsi yok olmuştu. Tek kuruş param kalmamıştı" dedi.

Spor

Superbike ve Supersport'ta sezonun 5. ayağına, İngiltere'nin Leicestershire kontluğundaki 4 kilometrelik Donington Park Pisti ev sahipliği yapacak. Motosikletçilerden Toprak Razgatlıoğlu, Superbike Dünya Şampiyonası'nın, Bahattin Sofuoğlu ve Can Öncü ise Supersport Dünya Şampiyonası'nın Büyük Britanya etabında yarışacak.

Yeni sezonun kadro planlamasını yapan Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, 3 futbolcuyu gözden çıkardı: Mathias Ross, Sergio Oliveira, Alexandru Cicaldau.

Türkiye Futbol Federasyonu, Galatasaray-Beşiktaş arasında oynanacak Süper Kupa'yı ağustos ayının başında oynatmayı planlıyor. Süper kupa büyük olasılıkla Türkiye'de oynanacak.

Podcast