Aylık 20 bin TL kazanamayan 'yoksul'

Aylık 20 bin TL kazanamayan 'yoksul'

Marmaris'teki orman yangınında bir kişi tutuklanırken, İçişleri Bakanı Soylu 'idam' diyerek yeni bir tartışma başlattı. * Birleşik Kamu İş'in raporu hayat pahalılığındaki durumu gözler önüne serdi: Yoksulluk sınırı 20 bini aştı... * Tartışmaların odağında olan TÜİK, ölüm istatistiklerini yine açıklamadı. Gündemin tüm gelişmeleri bültende...

25 HAZİRAN 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


Orman yangınında bir tutuklama

Marmaris'teki orman yangınına havadan ve karadan müdahale dün de sürerken, en 29 kişi yangından etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

435 kişi ise evlerinden tahliye edildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 3 bin 417 hektarlık alanın yandığını belirtti.

Meteoroloji verilerine göre rüzgar şiddetini arttırarak devam edecek.

Bültenimiz hazırlandığı sırada yangın sürüyordu

Orman yangını çıkardığı iddiasıyla gözaltına alınan S.A., tutuklandı.

S.A.’nın ifadesinde "Ailem bana arsa verecekti. Vazgeçtiler, tartıştım. Etrafa benzin dökerek yangın çıkardım” dediği belirtildi.

İçişleri Bakanı Soylu ise idamı gündeme getirdi. Soylu, "İdamın da kendine ait bir caydırıcılık süreci söz konusu. Evet ağıza hoş gelmiyor. Ama bu kadar sorumsuzluğun da kendi adına güçlü bir cezası olması gerekir” dedi.

Kılıçdaroğlu: Adaleti öğreteceğiz

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini kazanmasının yıldönümü nedeniyle dün bir program düzenlendi. Konuşmasında iktidarı eleştiren CHP lideri “Adalet, likayat nedir, bilmiyorlar. Altı lider de kararlıyız, onlara adaleti de güzelliği de kadın erkek eşitliğini de öğreteceğiz. Herkesin inancına, kimliğine, yaşam tarzına saygı nasıl gösterilirmiş onu da göstereceğiz" dedi.

Altılı masadan Kılıçdaroğlu’na ilk açık destek

Millet ittifakının adayı olarak CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun adı geçerken altılı masadan bir liderden ilk kez açık destek geldi. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, "Ben Kılıçdaroğlu'nun adaylığına sıcak bakarım. Bu masanın oluşumunda önemli katkılar sağlayan Kılıçdaroğlu doğal olarak da isterse hakkıdır. Bu manada bizler de gerekli desteği veririz" diye konuştu.

Onur yürüyüşüne yasak üstüne yasak

İstanbul, Datça ve Çanakkale’nin ardından Onur Haftası etkinliklerine bir yasak daha geldi. Eskişehir Valiliği de LGBTİ derneklerinin şehirde Onur Yürüyüşü yapmak istemesi nedeniyle, kamuya açık alanlarda yapılması planlanan yürüyüş, oturma eylemi, stant ve çadır kurma, şenlik ile festivallerin 15 gün süreyle yasaklandığını açıkladı. İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı, ‘Onur Haftası’ etkinliklerine dönük yasaklama ve engelleme kararlarına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, "Yetkililerin verdiği yasaklama kararları, bu nefret söylemlerini ve tehditleri teşvik ediyor. LGBTİ artılara yönelik şiddetin cezasız kalacağına dair, saldırganları cesaretlendiriyor. Bu yasaklama kararları, barışçıl toplanma özgürlüğünün açık ihlalidir” denildi.

Prof. Dr. Görür bir kez daha uyardı

İstanbul'un en az 7.2 büyüklüğünde deprem tehdidi altında olduğunu söyleyen Prof. Dr. Naci Görür, ''30 sene içerisinde deprem olma olasılığı yüzde 64 olarak karşımıza çıkıyor. 2022 yılına geldiğimize göre artık uzatmaları oynuyoruz'' dedi.


EKONOMİ


Birleşik Kamu İş açıkladı: 20 bin lirası olmayan yoksul

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun araştırmasına göre; 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı haziranda 736 lira daha artarak 20 bin 140 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırı son bir yılda toplam 8 bin 215 liralık artış gösterdi. Haziran ayında açlık sınırı bir önceki aya göre 314 lira arttı.

Rapora göre süt, yoğurt ve peynir için yapılması gereken harcama haziranda bir önceki aya göre 317 lira artarak bin 893 liraya yükseldi. Son bir yılda ise1066 liralık artış oldu.

*Meyve için harcanması gereken para haziranda 84 lira azaldı, geçen yılın aynı ayına göre ise 84 lira artarak 455 lira oldu.

*Ekmek, un ve makarna gibi ürünler için yapılması gereken harcama son bir yılda 245 lira arttı.

Bakan Nebati: GES'e 6,6 milyar TL'lik talep geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gelire endeksli senetlere 5 milyar TL'lik talep hedefinin üzerinde talep geldiğini söyledi. Nebati, talep miktarının 6,6 milyar lira olduğunu belirtti.

Kamu işçilerine ödemeler 4 Temmuz’da

Kamuda ve belediye iştiraklerinde çalışan işçilere yapılacak ödemeler için Cumhurbaşkanı kararı yayınlandı. Buna göre işçilerin ek ödemeleri 4 Temmuz'da ve 16 Aralık'ta yapılacak.

Atalay: Erdoğan zam var da demedi yok da…

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 16 Haziran'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmüştü. Atalay, asgari ücretle ilgili "Çalışma Bakanlığı’nın çalışma yürüttüğünü söyleyince asgari ücrete zam beklentisi de artmıştı. Hürriyet’ten Hande Fırat’a konuşan Atalay, Erdoğan’la görüşmesini anlatırken “Cumhurbaşkanı durumun farkında. Zam için ‘var’ da demedi, ‘yok’ da. Ama dikkatle dinledi” dedi.

Ayçiçeği, mısır ve soyada gümrük vergisi yıl sonuna kadar sıfırlandı

Temel gıdalarda arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması amacıyla bazı yağlı tohumlar ile yağların ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı.

Cumhurbaşkanı kararıyla yağlık ayçiçeği, aspir ve kanola tohumları ile ham ayçiçeği, kanola, aspir, mısır, soya ve palm yağlarında gümrük vergisi oranları 31 Aralık 2022 tarihine kadar yüzde sıfır olarak uygulanacak.

TÜİK, Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri’ni bu yıl da erteledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçtiğimiz yıl açıklamadığı Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri’ni bu yıl da erteledi.

TÜİK’ten yapılan açıklamada, ertelemeye gerekçe olarak istatistiklerin elde edildiği Kurumların idari kayıtlarındaki çalışmaların devam etmesi gösterildi.

Reel kesim güven endeksi geriledi

Merkez Bankası'nın haziran verilerine göre, reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 3 puan azaldı. Genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 5,2’ye gerilerken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 25,8’e yükseldi.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


AB liderleri, Ukrayna ve Moldova'ya 'aday ülke' statüsü verdi

AB ülkeleri liderleri Brüksel'de yaptıkları toplantıda Ukrayna ve Moldova'ya "aday ülke" statüsü vermeye karar verdi.

Kararı memnuniyetle karşılayan Ukrayna lideri Zelenskiy, "Bu bir zaferdir. 120 gün, 30 yıl bekledik" dedi.

Almanya doğalgaz krizine hazırlanıyor

Almanya, Rus doğalgaz arzının düşük kalması halinde doğalgaz darboğazı riski ile karşı karşıya. Ekonomi Bakanı Robert Habeck, böyle bir durum olması halinde sanayinin bazı alanlarında tesislerin kapatılabileceğini söyledi.

Afganistan'da deprem sonrası gıda, su, çadır sıkıntısı ve kolera korkusu

Afganistan’da çarşamba günü ülkenin güneydoğusundaki Paktika vilayetini vuran 6,1 büyüklüğündeki depremde 1000'den fazla kişi hayatını kaybetti. Binlerce kişi de evsiz kaldı. Ülkede son 20 yılda meydana gelen en büyük depremden kurtulanlar gıda, sığınak ve su sıkıntısı içinde yaşam savaşı veriyor. Deprem bölgesinde kolera salgınından korkuluyor.

Deprem Taliban'ın şu ana kadar yüzleştiği "en büyük kriz" olarak nitelendiriliyor. Dünya Gıda Programı'nın 14 bin civarında gıda paketi yardımı yaptığı, Dünya Sağlık Örgütü'nün de 10 bin ton tıbbi yardım malzemesi gönderdiği ifade ediliyor.

ABD Yüksek Mahkemesi'nden tepki çeken karar: Silah taşımak her vatandaşın hakkı

ABD'de 19 çocuk ve iki öğretmenin ölümüne yol açan son okul katliamının üzerinden bir ay geçerken Yüksek Mahkeme'nin verdiği karar tartışmalara yol açtı. Katliamdan sonra ABD Başkanı Joe Biden silahlanmaya karşı mücadele çağrısı yapmıştı.

Ancak ABD'de Yüksek Mahkeme, silah kanununu sertleştiren yasal düzenlemeyi anayasaya aykırı buldu. Joe Biden, "büyük hayal kırıklığı" derken, New York Valisi Hochul "Kara bir gün" yorumunu yaptı.

Nijerya'da eski diktatörün kaçırdığı milyon dolarlar halka dağıtıldı

Nijerya hükümeti, eski Devlet Başkanı General Sani Abacha döneminde yurt dışına kaçırılan yaklaşık 322 milyon doları halka dağıttı. Ülkeyi yönettiği dönemde birçok insan hakkı ihlaliyle suçlanan Abacha hakkında, Afrika'nın 'en açgözlü diktatörü' yakıştırması yapılıyor. Abacha, 8 Haziran 1998'de devlet başkanlığı sarayında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

İngiltere’den sonra Avustralya da mültecileri dijital takip altına alacak

Avustralya İçişleri Bakanlığı, insan kaçakçılığını ve ülkeye gelen mülteci akınını önlemek için 4 bin Sri Lankalı balıkçı teknesi ve gemisine Araç Takip Sistemi (VMS) takılacağını açıkladı. İngiltere, 15 Haziran’da ülkeye illegal giren mültecilere Elektronik Takip (EM) cihazı takarak mültecilerin ülke içindeki hareketlerini takip edeceğini duyurmuştu.

Maymun çiçeği Bulgaristan’da

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı ülkede ilk kez, iki kişide maymun çiçeği virüsünün tespit edildiğini duyurdu.

Dünyanın en büyük bakterisi keşfedildi

Karayipler'deki sığ mangrov bataklıklarında dünyanın bilinebilen en büyük bakterisi bulundu. Bir kirpikle aynı boyutta olduğu belirtilen bakteriyle ilgili "Everest Dağı kadar uzun bir insanla karşılaşmak gibi" örneği verildi

Netflix, 300 çalışanını daha işten çıkardı

Netflix nisan ayında 200 bin abone kaybettiğini açıklamasının ardından mayıs ayında 150 çalışanını işten çıkarmıştı. Firma yetkilileri tarafından yapılan yeni açıklamada, 300 kişinin daha işten çıkarıldığı duyurulurken, abone sayılarının temmuz ayına kadar 2 milyon daha düşmesi bekleniyor.

Türkiye’den AB’ye ihraç edilen kurbağaların 2032 yılında soyu tükenecek

Kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarının hazırlattığı rapora göre, yemek üzere Avrupa Birliği’ne Türkiye’den ihraç edilen yerli su kurbağalarının soyu 2032 yılı itibariyle tükenen.

AB’ye ihraç edilen yaklaşık 4 bin ton kurbağa bacağının yüzde 4’ünün, Türkiye’den sağlandığı ve bunun da yıllık ortalama 160 ton kurbağa bacağına denk geldiği ifade edildi.

Soyu hızla tükenen su kurbağaları ekosistemde ‘böcek öldürücü’ olarak biliniyor Kurbağaların azalmaya başladığı yerlerde, zehirli tarım ilaçlarının kullanımının artacağı öngörülüyor.

KISA DALGA’DAN

Son zamanlarda sokaklardaki köpekler tarafından saldırıya uğrayanların paylaştıkları görüntüler nedeniyle sokak hayvanları sorunu tekrar gündeme geldi. Sosyal medyada başlayan bu tartışma, farklı grupların tartışmaya dahil olmasıyla birlikte büyüdü ve artık ciddi bir mesele olarak kamuoyunun gündeminde yer alıyor. Yeşim Özdemir, sokak hayvanlarıyla ilgili çözümsüzlüğe sürüklenen bu tartışmayı tüm yönleriyle ele alıyor ve bütün taraflara “Bu iş nasıl çözülecek” diye soruyor.