Deprem: Biz unutsak, o unutturmuyor...

Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

5 ARALIK KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

GÜNDEM

*** Yerel seçimler, yolsuzluk operasyonları, fenomen soruşturmaları derken deprem yine gündemin ilk sırasına oturdu.

- Marmara Denizi'nde Gemlik Körfezi açıklarında 5.1 ve 4.5 büyüklüğünde iki deprem oldu.

- İstanbul’da da hissedilen depremi değerlendiren uzmanlar bunun olası Marmara depremiyle ilgili olmadığını belirtti.

- Prof. Dr. Naci Görür, fay hattı üzerinde olan Gemlik’te acilen önlem alınmasını ve deprem dirençli hale getirilmesi gerektiğini söyledi..

- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener de Marmara'da bir deprem beklendiğini ancak Marmara Denizi'nde olan her depremin öncü olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı.

*** İYİ Parti Genel İdare Kurulu, CHP’nin iş birliği teklifine ‘hayır’ dedi. Yapılan gizli oylamada 14 "evet" oyu çıkarken 35 "hayır" oyu çıktı.

*** Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Sözcüsü Ayşegül Doğan, Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlere kendi adaylarıyla gireceklerini söyledi.

Doğan, “Yerel seçim stratejimiz kazanmak; kaybettirmek ya da kazandırmak değil, kazanmak” dedi.

*** Muş’un Korkut ilçesine bağlı Vartinis beldesinde 1993 yılında Öğüt ailesinden 9 kişinin evleri ateşe verilerek katledilmesiyle ilgili dava zaman aşımından düşürüldü. Ailenin avukatları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideceklerine söyledi.

*** CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ekim ve kasım aylarına ilişkin Basın Özgürlüğü Raporu’nu açıkladı.

- İki ayda gazeteciler tam 144 kez hakim karşısına çıktı. 11 gazeteci gözaltına alındı.

- “Sansür yasası’ olarak adlandırılan düzenleme gerekçe gösteriler gazeteci Tolga Şardan ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçlamasıyla gözaltına alınarak, tutuklandı. 5 günlük tutukluluğun ardından tahliye edildi.

- Aynı yasa uyarınca Halk TV Muhabiri Dinçer Gökçe, Kısa Dalga Yazarı Cengiz Erdinç gözaltına alınırken, Bianet Editörü Evrim Kepenek ifadeye çağırıldı. Gazeteciler Uğur Şahin, İsmail Arı ve Uğur Koç ile Zübeyde Sarı hakkında soruşturma başlatıldı.

*** Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyadaki nefret söylemleri nedeniyle 30 şüpheli hakkında iddianame düzenledi.

- İddianamede, göçmenlerin yoğun yaşadıkları bölgelerde kamuya açık yerlere, üzerinde kurt görseli ve "Arap çölüne dön!" yazısı bulunan afişlerin asıldığı, duvarlara, "Arapları öldür!" şeklinde yazılar yazıldığı, Nazi ırkçı amblemlerin çizildiği ve bu görsellerin sosyal medya hesaplarından paylaşılarak yayıldığı belirtildi.

- Şüpheliler arasında bulunan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın, dosyası ise milletvekili olduğu için ayrıldı.

*** Hazine ve Maliye Bakanlığı sosyal medya fenomeni olarak kara para aklayıp, vergi kaçıranları tespit etmek için özel ekip kurdu.

NTV'nin haberine göre; 100'den fazla fenomen hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

*** Ünlü futbolcularının da aralarında olduğu çok sayıda kişiyi milyonlarca lira dolandırdığı gerekçesiyle tutuklanan Denizbank müdürü Seçil Erzan dosyasında önemli gelişmeler oluyor.

Erzan'ın, "Yatırım yapma amacıyla para aldığım kişilerden" dediği AKP Çorlu Belediye Meclis Üyesi Nuri Köşkdere, partisi ve meclis üyeliğinden istifa etti.

EKONOMİ

*** Milyonlarca memurun ve emeklinin maaş artışını doğrudan etkileyen enflasyon oranı dün açıklandı.

- Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre yıllık enflasyon ekimde yüzde 61,98 oldu. Aylık artışsa yüzde 3,28 olarak kaydedildi.

- Ekim ayında yıllık enflasyon oranını yüzde 61,36 olmuştu.

- Bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından yapılan hesaplamalara göre ise enflasyon, TÜİK'in açıkladığı oranın iki katından da fazla. ENAG’a göre yıllık enflasyon yüzde 129,27, aylık ise yüzde 5,58…

- DİSK Araştırma Merkezi de gıda enflasyonunu yüzde 67, emeklilerin gıda enflasyonu yüzde 82,5 olarak hesapladı. En yoksul gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 105,5 oldu.

- Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çekirdek enflasyondaki düşüşün cesaret verici olduğunu söyledi.

- Merkez Bankası, kasımda açıklanan yılın dördüncü enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 65’e yükseltilmişti.

- Enflasyon verileriyle birlikte aralık ayı kira artış oran da belli oldu. Konut kiraları için yüzde 25'lik artış sınırı devam ederken, iş yeri kiralarındaki artış oranı ise yüzde 53,40 olarak açıklandı.

*** Milyonlarca emekçiyi ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri 11 Aralık’ta başlayacak. Türk-İş’in pazarlığı açlık sınırı olan 14 bin 25 liradan başlatacağı belirtilmişti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay bunu yalanladı. Atalay, asgari ücret taban fiyatına komisyon üyeleri ile karar verileceğini ifade etti.

*** Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, CHP’li Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtladı.

- Bakan, 2023 yılının ilk 6 ayında 122 bin 987 abonenin doğalgazının, 69 bin 278 abonenin de elektriğinin borçları sebebiyle kesildiğini açıkladı.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

*** İsrail, geçici ateşkesin ardından Gazze’ye yönelik ağır bombardımana devam ederken, kara operasyonunu da bölgenin tamamını kapsayacak şekilde genişletti.

- İsrail savaşın ilk günlerinde Gazze'nin kuzeyinde yaşayan sivilleri güneye gitmeleri için uyarmasının ardından yüz binlerce insan bölgenin güneyine kaçmıştı. İsrail ordusunun Gazze'nin güneyine yönelik saldırılarını yoğunlaştırmasının ardından bu bölgedeki Filistinliler artık kaçacak hiçbir yerlerinin kalmadığını belirttti.

- Katar Dışişleri İsrail’in saldırılarının arabuluculuk çabalarını zorlaştırdığını söyledi.

- Gazze'deki Sağlık Bakanlığı 7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında öldürülen Filistinli sayısının 15.500'ü geçtiğini açıkladı.

- Birleşmiş Milletler, Gazze Şeridi'nde beş kişiden dördünün savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığını tahmin ediyor.

Buna göre, 2,2 milyon kişinin yaşadığı Gazze'de 1,8 milyon kişi yerinden edildi.

- Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Gazze'deki duruma ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Gazze’nin güneyinde savaşın en kötü bombardımanının yaşandığı ve çok sayıda çocuğun katledildiği belirtildi. (UNICEF) Sözcüsü James Elder, Han Yunus kentinde yoğun saldırılar olduğunu belirterek "Burada çocukları etkileyen dehşeti anlatmakta güçlük çekiyorum" dedi.

- Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, savaş suçu iddialarının araştırılmasına yönelik çalışmaları hızlandırma sözü verdi.

- Uluslararası Af Örgütü ve Oxfam, Hollanda’nın İsrail'e F-35 parçaları satarak 'savaş suçlarına ortak olduğunu' savunarak, hükümete dava açtı. Davada iki hafta içerisinde karar çıkması öngörülüyor.

*** Beyaz Saray Bütçe Direktörü, Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı ve Kongre liderlerine mektup yazarak, Ukrayna’ya yapılan yardımlara değindi.

- Direktör, Ukrayna'yı destekleyecek paranın tükenmeye başladığını söyledi ve “Paramız bitti, zamanımız da bitmek üzere” uyarısı yaptı.

*** Almanya'da bir grup araştırmacı bilgisayar ve tabletlerin çocukların gelişimini olumsuz etkilediğini savunarak, yuva ve ilkokullarda dijitalleşmeye karşı bir imza kampanyası başlattı.

- Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, dünya çapında ilkokulların yüzde 46,7'sinde bilgisayar kullanılıyor. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde ise bilgisayar kullanımının yaygınlık oranı yüzde 98.

*** Endonezya’nın Sumatra Adası’nda bulunan Marapi Yanardağı önceki gün faaliyete geçmiş, yetkililer alarm seviyesini ikinci en yüksek seviyeye çıkarmıştı. Ancak yanardağ patladığı sırada bölgede bulunan 75 dağcıdan 11’i ölü bulunduğu açıklandı.

*** Müzik ve podcast platformu Spotify, çalışanlarının yüzde 17'sinin yani 1500 çalışanın işine son vermeye karar verdi. Şirket, ocak ve haziran aylarında da toplam 800 çalışanını işten çıkarmıştı.

KISA DALGA’DAN

Gündem