İLHAN UZGEL ANLATIYOR: SORUNSUZ ÇEMBER Mİ, DEĞERSİZLEŞME Mİ?

İLHAN UZGEL ANLATIYOR: SORUNSUZ ÇEMBER Mİ, DEĞERSİZLEŞME Mİ?

İlhan Uzgel anlatıyor: AKP iktidarının bir süredir, geçmişte bozduğu ilişkileri düzeltmeye çalıştığı dış politikayı takip eden herkesin malumu. Buna da belli ki sorunsuz çember demeyi tercih etmişler. AKP’nin bu dış politikayı toparlama çabasının mümkün olup olmadığını, hangi zorluk ve bedellerle karşılaştığına bakmak gerekiyor.


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYIN
20 yıllık AKP iktidarı dış politika çok sayıda iniş çıkış, savrulma, müttefik değiştirme, kendisiyle çelişme, inkar etme dahil bütün seçenekleri denedi. Hatta, dış politikaya dair üretilebilecek kavramları da neredeyse tüketti. Her ne kadar Davutoğlu’nun tasfiyesinden sonra kavram üretimi yavaşlamışsa da, bir ara İbrahim Kalın tarafından “değerli yalnızlık” şimdi de, Saray’daki bir toplantıda “sorunsuz çember” kavramı ortaya atıldı. 
AKP iktidarının bir süredir, geçmişte bozduğu ilişkileri düzeltmeye çalıştığı dış politikayı takip eden herkesin malumu. Buna da belli ki sorunsuz çember demeyi tercih etmişler. AKP’nin bu dış politikayı toparlama çabasının mümkün olup olmadığını, hangi zorluk ve bedellerle karşılaştığına bakmak gerekiyor.