Nükleer rest

Nükleer rest

Orta gelirliye de konut geliyor… / Bakan Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar çalışmasının tamamlandığını söyledi… / Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mersin saldırısıyla ilgili muhalefeti hedef aldı… / Demirtaş: Mersin'deki saldırıyı kınıyorum… / Rusya, nükleer tehdidi yineledi… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

28 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mersin saldırısıyla ilgili muhalefeti hedef aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katıldı.Mersin polisevi’ne yönelik saldırıyı hatırlatan Erdoğan, CHP ve HDP’ye yüklendi. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Teröristlerin hangisinin izini takip ederseniz edin ucu ya HDP ya CHP'nin gazeteci, siyasetçi diye sahip çıktığı kesimlere çıkar ya da batı ülkelerine çıkar. Erdoğan, ekonomi konusunda da "Yılbaşından sonra ekonomideki rakamları, istikrarı, ekonomideki güçlenerek yürümeyi hep birlikte göreceğiz” dedi.

Demirtaş: Mersin'deki saldırıyı kınıyorum

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Mersin’de bir polisin şehit olduğu saldırıyı sosyal medyadan yaptığı açıklama kınadı. Demirtaş şöyle dedi: "Mersin'deki silahlı saldırıyı kınıyorum. Siyasetin sorumluluğu, şiddet dışı çözümlerde ısrarcı olmaktır. Ölümleri durdurmaktır. Şiddetin her türlüsüne karşı çıkacağız, demokratik siyasette ısrarcı olacağız. Bunun herkes tarafından net olarak bilinmesini isterim."

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'deki vatandaşlarına uyarı : Zorunlu olmadıkça Şırnak ve Hakkari'ye gitmeyin

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını Türkiye’ye yapacakları seyahatler konusunda uyardı. Bakanlık’tan yapılan duyuruda, İngiltere vatandaşları, Suriye sınırına 10 kilometre mesafedeki bölgelere ve zorunlu olmadıkça Şırnak ve Hakkari’ye gitmemeleri konusunda uyarıldı.

Salda'daki beyaz kumlar için 'salyalaşma' ve 'kararma' uyarısı

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, Salda Gölü kıyılarında beyaz kumullardaki kararmaların arttığına dikkat çekerek bunun "çok tehlikeli" uyarısında bulundu. Yaptıkları son araştırmalarda kıyılardaki siyahlaşmaların yanı sıra kıyı ve su içerisinde kirlilikten kaynaklanan salyalaşmaların da göl için büyük tehlike oluşturduğunu anlatan Dr. Kesici, bölgede yapılaşmaya izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Bakan Muş: Mersin'de 86 bin 245 şişe kaçak içki ele geçirildi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Mersin'de 86 bin 245 şişe kaçak alkollü içki ele geçirildiğini duyurdu. Muş, bunun son yılların en büyük alkollü içki operasyonu olduğunu belirtti.

Haluk Pekşen’in ölümüne inceleme

Sağlık Bakanlığı, CHP eski Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'in ölümüyle ilgili ihmal iddiaları üzerine soruşturma başlattı. Bodrum'daki hastanede babasına teşhis konulamadığını belirten avukat Ezgi Pekşen, teftiş kurulu müfettişlerine 5 saat ifade verdi.

Bakan Koca: Vakalarda artış olabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakalarına ilişkin, "Avrupa'da vaka sayıları yeniden artmaya başladı. Bu durumun bize yansıması genellikle 3-4 hafta sonra oluyor. Bizde de vaka sayılarında artış olabilir" dedi. Bakan Koca, ileri yaştaki herkesin hatırlatma dozu aşılarını olmasını istedi.

Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği: Fahri konsolosluğumuz yok

Pendik'te Sri Lanka İstanbul Fahri Başkonsolosluğu tabelası bulunan dairenin tahliye edilmesiyle ilgili Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği, yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada İstanbul'da fahri başkonsolosluğun bulunmadığı belirtilerek, konuyla ilgili ismi geçen kişiler hakkında büyükelçilik tarafından işlem başlatıldığı ifade edildi.

EKONOMİ

Orta gelirliye de konut

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'sosyal konut projesi'nin ardından bu kez de orta gelir grubu için yeni konut kampanyası geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, orta gelir grubu için konut kampanyası çalışmalarında sona yaklaştıklarını ve ekim ayı içerisinde bu kampanyanın detaylarını duyuracaklarını belirtti.

OECD 2023 büyüme tahminlerini açıkladı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Ukrayna savaşının dünya ekonomilerini önceden tahmin edilenden daha ciddi bir şekilde sarsacağı öngörüsünde bulundu.

OECD raporuna göre Ukrayna savaşı 2023’te de dünya ekonomisini olumsuz etkilemeyi sürdürecek. G20’de Türkiye, Endonezya ve İngiltere dışında büyüme beklenmiyor. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'de büyüme oranının 2023'te yüzde 0,5'e düşmesi öngörülüyor.

Dolarda her gün yeni zirve

Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 12’ye düşürmesi ve yüksek faiz ortamıyla güçlenen doların etkisiyle Türk Lirası’nda hızlanan kayıp durdurulamıyor.

Yüksek faiz ortamı ve güçlenen doların da etkisiyle önceki gün 18.4808 ile tarihi zirveyi gören dolar/TL, dün 18.5069’la yeni rekorunu kırdı.

Bakan Bilgin: EYT çalışmamızı tamamladık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili çalışmayı tamamladıklarını belirtti.

EYT konusundaki bir soru üzerine de Bilgin, "Çalışmamız son aşamasında, tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmamız teknik olarak bitti, Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaştıktan sonra onu Meclis'e intikal ettiririz" dedi.

Dikili ağaçlar satılacak

Orman Genel Müdürlüğü kısa aralıklarla yaptığı dikili ağaç satışını Isparta, Çanakkale ve Kütahya orman bölgelerindeki satış ilanlarıyla sürdürüyor. Kütahya'da 63 bin 560, Isparta'da 53 bin 496 ve Çanakkale'de 5 bin 36 olmak üzere 3 ildeki ormanlardan toplam 117 bin 56 adet dikili ağaç ihale yoluyla satılacak.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Rusya’dan 'nükleer' açıklaması: Blöf değil

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve Rusya'nın eski devlet başkanı Dmitri Medvedev, Ukrayna ve Batı'ya yönelik nükleer silah tehdidini yineledi. Medvedev, “Eğer sınırımızı zorlarsanız, kendimizi korumak için nükleer silah kullanma hakkımız var. Ve bu kesinlikle bir blöf değil” dedi. Medvedev, Telegram kanalından yayınlanan açıklamada, "NATO'nun bu senaryoda bile çatışmaya doğrudan müdahale etmeyeceğine inanıyorum" ifadelerine yer verdi.

İngiltere: Putin, işgal edilen toprakların Rusya’ya katılımını ilan edebilir

İngiltere Savunma Bakanlığı, yayınladığı istihbarat raporunda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 30 Eylül'de Ukrayna'nın işgal altındaki bölgelerinin Rusya Federasyonu'na katılımını resmen ilan edebileceğini belirtti.

İran'da Amini protestoları: En az 20 gazeteci gözaltına alındı

İran'da 22 yaşındaki Mahsa (Jîna) Amini'nin ahlak polisi tarafından katledilmesinin ardından Kürt kentlerinde başlayan ve ülke geneline yayılan protestolarda en az 20 gazeteci gözaltına alındı.

Almanya'da hayat pahalılığı protesto edildi

Almanya'nın doğusundaki birçok kentte düzenlenen gösterilerde fiyat artışları ve hükümetin enerji politikası protesto edildi. Emniyet yetkilileri sadece Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde ilk sayımlara göre yaklaşık 20 ayrı alanda 11 binden fazla protestocunun toplandığı bilgisini verdi.

Pfizer CEO'su ikinci kez korona oldu: Virüs hâlâ bizimle

Covid-19 aşısı üreticilerinden Pfizer'ın CEO'su Albert Bourla'nın koronavirüs testi 6 hafta içinde bir kez daha pozitif çıktı. Bourla 14 Ağustos'ta koronavirüse yakalandığını ve hafif semptomlar yaşadığını duyurmuştu. ABD'li yönetici yeni attığı tweet'te ise "Büyük ilerleme kaydetsek de virüs hâlâ bizimle" dedi.

NASA'nın uzay aracı 11 milyon kilometre uzaklıktaki asteroide tam isabetle çarptı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Dart misyonu kapsamında fırlattığı uzay aracı bir asteroide tam isabetle çarptı.

Uzmanlar gökyüzü araştırmaları ve istatistiksel analizler sayesinde Dünya'ya çarpması durumunda tüm yaşamı yok edebilecek asteroidlerin yüzde 95'inin tespit edildiğini ve bunların herhangi bir tehlike oluşturmadığını söylüyor.

KISA DALGA’DAN

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Kısa Dalga işbirliğinde hazırlanan Yasaksız Meydan’da bu hafta Susma Platformu’ndan Sonay Ban, kültür ve sanat etkinliklerine getirilen yasaklamaları anlatıyor.