Bir İstanbul kabusu: Geçinmek....

Bir İstanbul kabusu: Geçinmek....

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu 'Bülten'de...

6 ŞUBAT 2023 - KISA DALGA BÜLTEN


Millet ittifakı 12. Toplantıya hazırlanıyor.../ Okullarda ücretsiz yemek başlıyor... /İstanbul'da yaşam maliyeti yüzde 112 arttı, 27 bin TL'yi aştı.../ EYT haftası: Dijital ortamda başvurusu çağrısı... / Bu yaz iki kişilik en ucuz tatil 25-30 bin TL’den başlayacak.../ ABD, Çin'in 'casus balonunu' düşürdü, gerilim çıktı.../ Hindistan'da yasa dışı 'çocuk evlilikleri' nedeniyle 2 bin kişiyi gözaltına alındı .../ Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Millet ittifakı 12. Toplantıya hazırlanıyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde 13 Şubat’a gerçekleşecek Millet İttifakı’nın 12. toplantısı için hazırlıklar sürüyor.

Ortak Cumhurbaşkanı adayı ve geçiş sürecinin yol haritası konularının ele alınacağı toplantı öncesi Karamollaoğlu liderleri ziyaret ediyor. 13 Şubat’ta adayın belirleneceği ifade ediliyor.

BBC'den Türkiye analizi: Seçimin sonucunu HDP belirleyecek

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Türkiye'de yaklaşan seçimleri mercek altına aldı. 14 Mayıs'ta yapılması planlanan seçimler öncesinde ekonomik krizin derinleştiği belirtilen analizde, "Türkiye'deki seçimler: Yaşam pahalılığının ortasında Erdoğan için en büyük sınav" başlığı kullanıldı. BBC, seçimlerin sonucunu belirleyebilecek olan partinin HDP olduğunu vurguladı.

Konsolosluk ve ibadethanelere saldırılacağı iddia edilmişti: İstanbul'da IŞİD operasyonu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, IŞİD ve çatışma bölgeleriyle bağlantıları bulunduğu belirlenen 15 kişinin tutuklandığını açıkladı. Emniyet, Başkonsolosluklar ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlara ait ibadethanelere yönelik somut tehditler tespit edilemediğini kaydetti.

Velilerin okul isyanı

Milli Eğitim Bakanlığı özel okullara yüzde 65 zam yapmış ancak okullar zammı sınırlı tutsa da ek taleplerle velileri zor duruma sokmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı da gizli zamlarla ilgili inceleme başlamıştı. Özel okullardaki fiyat artışları velileri isyan noktasına getirdi.

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde veliler devlet okulu yapılması için imza kampanyası başlattı. Altınşehir Mahalle Muhtarı Melahat Şanal, “Mahallede bir okul var. Veliler çocuklarını özel okuldan almaya başladı. Muhtarlığa başvuruyorlar. Sınıf mevcudu 60’ı geçecek. Eğitim haktır, mahallemize ve civardaki mahallelere kamu okulu istiyoruz” dedi.

İki haftalık tatil sonrası ikinci dönem bugün başlayacak, 17-20 Nisan'da ise ikinci ara tatil dönemi olacak. Eğitim öğretim dönemi 16 Haziran 2023'te sona erecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı okul öncesi öğrencilerin faydalanacağı "okullarda ücretsiz yemek" uygulaması bugün başlayacak. Uygulama, kademeli olarak ilköğretim ve ortaöğretimi de kapsayacak şekilde genişletilecek. ürkiye genelinde 5 milyon öğrenciye haftada 5 gün, bir öğün yemek verilecek. Okullarda yemek hazırlıkları dünden yapıldı.

DHA’nın haberine göre Adana’da ilk gün menüde pizza var…

THY uçuşları iptal etti

İstanbul başta olmak üzere birçok kent için peş peşe kar yapıldı. İstanbul’da beklenen yoğun kar yağışı dün akşam satlerirde Anadolu Yakası'nda giriş yaptı.

Meteoroloji Marmara'nın kuzey ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat, Rize ve Artvin çevrelerinin yağışlı geçeceğini tahmin ediyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte sis görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunuyor.

EKONOMİ

EYT için dijital ortamda başvurusu çağrısı

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin kanun teklifi 7 Şubat Salı günü Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek aynı gün kanunlaştırılacak.

EYT’liler ilk maaşını mart ayında alacak. İlk etapta 2.2 milyon kişi emekli olacak.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, hak sahiplerinin başvurularını dijital ortamda yapmalarını istedi. Bununu SGK üzerindeki yükü hafifleteceğini belirtti. Yaş şartının kalkmasıyla birlikte EYT’den 2.2 milyon kişi hemen emekli olabilecek.

İstanbul'da yaşam maliyeti yüzde 112 arttı, 27 bin TL'yi aştı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Planlama Ajansı tarafından hazırlanan "İstanbul'da yaşam maliyeti" verilerini paylaştı. Buna göre kentteki yaşam maliyeti 2021 Aralık ayından 2022 Aralık ayına kadar yüzde 112 arttı. 2022 Aralık ayında İstanbul'da 4 kişilik bir ailenin yaşam maliyeti tam 27 bin 596 lira oldu.

İstanbulluların yüzde 61'i son 3 ay içerisinde 'Geçinebilecek kadar para kazanamıyorum.' diyor, yüzde 61'i geçinemediğini söylüyor.

Bu yaz iki kişilik en ucuz tatil 25-30 bin TL’den başlayacak

Bu yaz iki kişilik en ucuz tatil 25-30 bin TL’den başlayacak.

Sözcü'den Gamze Bal'ın haberine göre son 2 yıl içinde bir haftalık tatilin maliyeti en az 3 kat zamlandı.İki kişinin 3-4 yıldızlı bir otelde yapacağı bir haftalık yaz tatilinin maliyeti 2021’de 6-7 bin TL iken, geçen yıl bu tutar 10-15 bin TL’ye çıkmıştı.

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, bu yaz ise bu iki kişinin bir haftalık tatil maliyetinin en az 18-25 bin TL arasında değişeceğini söyledi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu ise, Güney Ege’de bu yaz iki kişinin yapacağı bir haftalık tatilin en az 30 bin TL’den başlayacağını ifade etti.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Ukrayna ve Rusya arasında esir değişim

Ukrayna ve Rusya, yaklaşık 200 savaş esirini karşılıklı olarak birbirlerine teslim etti. Ukrayna Devlet Başkanı'nın danışmanlarından Andriy Yermak, 116 Ukraynalının ülkesine geri döndüğünü açıkladı.

Scholz: Alman tankları Rus topraklarına saldırı için kullanılmayacak

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna'ya gönderilmesi kararlaştırılan tankların Rus topraklarına saldırı için kullanılmayacağı konusunda Ukrayna Devlet Başkanı

Zelenski ile anlaştığını belirtti.

Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması başladı

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrol ürünlerine yönelik ithalat yasağı ve bu ürünlere tavan fiyat uygulaması başladı. 5 Şubat öncesinde satılan ve gemilere yüklenen petrol ürünleri 55 günlük bir geçiş süreci boyunca yeni kısıtlamalardan etkilenmeyecek. Bu petrol ürünlerinin 1 Nisan'a kadar nihai varış noktasına ulaştırılması ve tankerlerin yüklerini boşaltması gerekecek.

Günde 60 Türk Meksika'dan ABD'ye kaçak giriyor

Meksika üzerinden ABD'ye kaçak olarak giren Türk vatandaşlarının sayısı 2021'de 7 binken, geçen yıl 22 bine yükseldi. Bu da yüzde 2 bin 16 artış demek.

Pakistan eski cumhurbaşkanı Pervez Müşerref hayatını kaybetti

Pakistan eski cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’ öldü. Emekli general olan Müşerref, 1999'da yaptığı darbeyle iktidara gelmiş ve kendisini cumhurbaşkanı ilan ettiği 2001 yılından 2008'e kadar Pakistan'ın başında kalmıştı.

Müşerref hakkında açılan davalar yüzünden 2016'dan beri Dubai'de yaşıyordu.

İsrail'de Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protesto

İsrail'de Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolar sürüyor. Başkent Tel Aviv ve diğer kentlerde on binlerce kişi sokağa çıktı, "diktatörlüğe hayır" ve "demokrasi" sloganları atıldı.

Tel Aviv'deki gösteriler sırasında İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki işgalini protesto eden bir grup da Filistin bayrakları ve "Başka bir ulusu işgal eden bir ulus asla özgür olamaz." yazılı pankart taşıdı.

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak'ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan bir yasa planladıklarını duyurmuştu. Halk bu düzenlemeyi protesto etmeye başlamıştı.

ABD, Çin'in 'casus balonunu' düşürdü

ABD, ülke üzerinde uçan ‘casus’ olduğunu iddia ettiği Çin’e ait balonu vurdu. Balon, ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatıyla vurularak Okyanus'a düştü. Biden, düşen parçaların kimseye zarar vermemesi için uygun zamanın ve konumun beklendiğini belirtti.

Çin yönetimi ise balonun casusluk amacı taşımadığını meteorolojik ölçümler yapmak amacıyla kullanıldığını ve kazara ABD’ye yöneldiğini iddia etti. Bu durum ABD ve Çin arasında yeni bir gerilim konusu haline geldi.

Çin, balonunun düşürülmesini protesto etti. Yapılan açıklamada , hava aracının meteorolojik amaçlar için kullanıldığı, ABD'nin güç kullanmasının uluslararası uygulamalara aykırı olduğu vurgulandı.

Hindistan'da yasa dışı 'çocuk evlilikleri' nedeniyle 2 bin kişiyi gözaltına alındı

Hindistan polisi ülkenin kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde 18 yaşın altındaki kız çocuklarının yasa dışı 'evlendirilmesine' yönelik operasyon başlattı. 2 binden fazla kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında reşit olmayan kızları evlendirdiği iddiasıyla 50'den fazla Hindu rahip ile Müslüman din adamı da var. Ulusal Suç Kayıtları Bürosu'na göre eyalet genelinde 2021 yılında sadece 155, bir önceki yılda (2020) ise 138 çocuk evliliği vakası kaydedildi.

Pakistan, Wikipedia'yı yasakladı: 'Dini değerlere saygısızlık'

Pakistan Telekomünikasyon Otoritesi (PTA), dini değerlere saygısızlıkla ilgili içerikleri kaldırmadığı gerekçesiyle Wikipedia'yı yasakladı. Platformun söz konusu içerikleri kaldırması halinde yasak kararının gözden geçirilebileceği ifade edildi.

ABD’de olağanüstü soğuk

ABD Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), ülkenin kuzeydoğusundaki Washington Dağı'nda endeksin eksi 78 santigrat dereceyi gösterdiğini, bunun "rüzgar soğuğu" rekoru olduğunu duyurdu.

Servisin açıklamasında bu durumun çok tehlikeli olduğu da vurgulandı.

KISA DALGA’DAN

İki usta gazeteci, Ayşe Yıldırım ve Sedat Bozkurt her hafta Politi-Cast serisinde siyasi gündemi yorumluyor... Cumhur İttifakı'nda ne oluyor? 'Erdoğan AYM seçiminde kaybetti' algısı doğru mu? HDP kapatma davası ne olur?