Merkez'den tarihi zarar

Merkez'den tarihi zarar
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz... Kısa Dalga Daily'yi her akşam e-postadan okumak için tıklayın.

HABER BÜLTENİNİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ

Ortadoğu'da gerilim: Kim ne diyor?

İran'ın füze ve SİHA'larla düzenlediği saldırıya İsrail'in nasıl karşılık vereceği henüz netleşmezken, uluslararası toplumdan farklı görüşler geliyor.

BM Güvenlik Konseyi'nde İran - İsrail tartışması yaşandı. ABD, İngiltere ve Fransa, saldırıların karşılıksız kalmaması gerektiğini savundu. Rusya ve Çin ise İran Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıya neden tepki gösterilmediğini sordu.

Beyaz Saray yetkilisi Kirby, "İran'la geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz" dedi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, ihtilafların diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın öncülüğünde diplomatik temaslar yürüttü. Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'le yaptığı görüşmede sorunun temelinde Gazze’deki savaşın yattığını belirterek, acilen ateşkes ilan edilmesi gerektiğini, aksi halde krizin büyüyerek devam edeceğini kaydetti.

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock İsrail'in savunma hakkı olduğunu ancak misillemede bulunmanın devletler hukukunda yeri olmadığını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ortadoğu’da gerilimi önlemek için yaptırımların güçlendirilmesi ve İran'ın tecrit edilmesi gerektiğini belirtti.

Merkez Bankası'nda tarihi zarar

Merkez Bankası, 2023 yılı bilançosunu açıkladı. Realize edilen zarar 818,2 milyar lira oldu. Realize edilmemiş “diğer” kalemler toplamı da 817,8 milyar TL olarak sabitlendi. Söz konusu zarar, taşınan açık döviz pozisyonları ve KKM kur farkı ödemelerinden kaynaklandı.

???? Görüşler

Prof. Dr. Hakan Kara: Dünyanın en pahalı iktisadi deneyinin faturasının ilk taksiti...

Prof. Dr. Timur Han Gür: Kur Korumalı Mevduat, Türkiye ekonomisinin başına büyük dert açtı... Öyle gözüküyor ki enflasyonun düşürülmesi için yük yine dar gelirli maaşlıya ve emekçiye çıkacaktır...

Ekonomi yazarı Uğur Gürses: Merkez Bankası, özel hukuk tüzel kişiliğine sahip ve özel sermayenin de katıldığı bir anonim ortaklık. Zararın bir şekilde karşılanması lazım. Normal koşullarda Hazine'nin bu zararı kapatması lazım.

Teleferik faciasında CHP'li başkan tutuklandı

Antalya'da 1 kişinin yaşamını yitirdiği teleferik kazasına ilişkin soruşturmada CHP'li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'le birlikte 5 kişi tutuklandı. Dönemin ANET A.Ş. Genel Müdürü olan Kocagöz ifadesinde, "Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi. Ayrıca bilirkişi raporu da hatalı" dedi.

♦️ Tepki: CHP lideri Özgür Özel, Soma ve İliç'te kamu görevlilerinin ceza almadığını belirterek "Karar hukuki değil, siyasidir. Sırf partilimiz diye başkanımızı günah keçisi ilan edemezsiniz" dedi. CHP'liler Antalya L Tipi Cezaevi önünde adalet nöbeti başlattı.

Yargıtay başkanını seçemedi!

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılan başkanlık seçimlerinin 16'ncı turunda da sonuç çıkmadı. Seçime yarın devam edilecek. Yargıtay üyeleri 25 Mart'tan beri sandık başına giriyor. Hiçbir aday salt çoğunluk olan 175 oyu alamadı.

Avustralya'da ikinci bıçaklı saldırı

Avustralya Sidney'de bir alışveriş merkezinde düzenlediği bıçaklı saldırıda altı kişiyi öldüren saldırganın doğrudan kadınları hedef aldığı açıklandı. AVM'deki saldırının şoku atlatılmadan bu kez de bir kiliseye bıçaklı saldırı düzenlendi. Polis, din görevlisi dahil çok sayıda kişinin yaralandığını bildirdi.

Kız çocuklarına ilham olan başarı...

Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı, üst üste ikinci kez Avrupa Şampiyonu oldu. Takım kaptanı Alperi Onar, "Bu başarılarla kız çocuklarına ilham oluyorsak, bence bu da kupaların yanında ayrı bir değerdir" diye konuştu.

Gündem

110 milyon ton dönüşüm atığı...

İstanbul’da kentsel dönüşümle ortaya çıkacak inşaat atığının miktarı 110 milyon ton olarak hesaplandı. Atık Yönetimi ve Atıktan Enerji Üreticileri Derneği Başkanı Ali Rıza Öner, atığın değerini 66 milyar TL olarak tahmin ettiklerini söyledi. 2000 öncesi inşaatlarda kanserojen asbest malzemesi kullanılmıştı. Öner, sürecin mutlaka uzmanlarla yönetilmesi gerektiğini anlattı.

İstanbul Beşiktaş'ta 29 kişinin hayatını kaybettiği gece kulübü yangınına dair itfaiye raporu açıklandı. Yangının kaynak makinesinden çıktığı belirlendi.

İhmaller şöyle sıralandı: Yönlendirme levhaları yoktu. Söndürme sistemi ve yangın dolapları çalışmıyordu.

18'i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobane Davası'nda karar duruşması 17 Nisan'da yapılacak. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş dahil tutuklu yargılanan siyasetçiler duruşmaya katılmama kararı aldı.

AK Parti’den MHP’ye geçen Gediz Belediyesi, önceki yönetimin 262 milyon 692 bin lira olan borç tablosunu belediye binasını astı.

AK Parti'den CHP'ye geçen Keşan Belediyesi'nin binasına da borç tablosu asıldı. Toplam borcun 483 milyon 337 bin 475 lira 2 kuruş olduğu görüldü.

DEM Partili Siirt Belediyesi yönetimi, kayyımın bıraktığı borçları kentteki bilboardalara astığı afişlerle duyurdu. Borç, 456 milyon 853 bin 781 lira.

Seçim sürecinde ekmek fiyatını indireceğinin sözünü veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, 7 TL olan ekmek fiyatını 5 TL’ye indirdi.

İYİ Parti'de genel başkan adayı olan Müsavat Dervişoğlu, MHP lideri Bahçeli'nin Meral Akşener'in genel başkanlıkta kalması yönündeki sözlerine "Kimse İYİ Parti'ye istikamet çizemez" diye cevap verdi.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun İBB Meclisi'ndeki AK Parti Grup Başkanvekilliği görevi sona erdi. Göreve Zeynel Abidin Okul geldi.

AK Parti milletvekili Şebnem Bursalı'nın Monaco'dan ıstakoz fotoğrafı paylaşmasıyla başlayan tartışmalar da sürüyor. DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, "Halktan kopmuşlar bir de halkı soymuşlar. Bu ufak bir fotoğraf. O büyük panoya baksanız bu ıstakozun lafı bile edilmez" dedi.

28 Şubat davasında müebbet hapis alan emekli Orgeneral Çetin Doğan, bir buçuk ay önce hastaneye kaldırılmıştı. Nilgül Doğan, eşinin durumunun kötüleştiğini belirterek, "Her geçen gün ölüme bir adım daha yaklaşıyor" dedi.

Yunanistan'ın bazı adalarına kapıda vize uygulamasıyla birlikte Türkiye'den gidenlerin sayısı üç kat arttı. Kathimerini gazetesi 10 adada uygulacak 'ekspres vize'den diğer adaların da faydalanmak istediğini yazdı.

Göz göre göre gelen felaket: İliç dosyası...

Kısa Dalga, İliç'te 9 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasının dosyasını açıyor. Gazeteci İbrahim Gündüz, ilk bölümde "İliç'te infilak eden neydi? Sabırlı deresine ve Fırat Irmağına doğru akan gerçekte neydi?" sorularına yanıt veriyor.... Okumak için tıklayınız

Ankara bebeleri...

Ankara'da ilkbaharın gelişiyle, ağaçlar çiçek açtı ve bitki örtüsü canlandı. Gölbaşı ilçesindeki Eymir Gölü’nde ördek yavruları baharın tadını çıkarırken, vatandaşlar da göl çevresinde bisiklete bindi, yürüyüş yaptı.

Ekonomi

TÜİK'in verilerine göre, işsiz sayısı şubat ayında 109 bin kişi azalarak 3 milyon 78 bin kişi oldu. İşsizlik oranı yüzde 8,7 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik erkeklerde yüzde 7,3 kadınlarda yüzde 11,3 oldu. Geniş tanımlı işsizlik yüzde 24,5 olurken, genç nüfusta işsizlik oranı ise yüzde 15,6 olarak gerçekleşti.

İran - İsrail arasındaki gerilim sonrasında, Goldman Sachs ons altın için 2300 dolar olan tahminini 2700 dolara çıkardı.

Şişli Belediyesi önünde toplanan 48 işçi, Ramazan Bayramı arifesinde sebep gösterilmeden işten çıkarıldıkları gerekçesiyle eylem başlattı.

Tekstil ve hazır giyim, mart ayında en fazla konkordato ilan eden sektörler listesinde ilk sıraya yükseldi. Sektör temsilcileri dipten dönüş için yılın son çeyreğini işaret ediyor.

Ticaret Bakanlığı, yılın ilk çeyreğinde yapılan operasyonlarda 8 milyar lira değerinde ticari eşya ve uyuşturucu yakalandığını açıkladı.

Yılın ilk çeyreği

⏹ Yılın ilk çeyreği geride kaldı. İlk çeyrekte yerli yatırımcıların finansal varlıkları içinde TL mevduatın payı 4 puanın üzerinde geriledi. Döviz mevduatı ve hisse senedi varlıkları ise yükseldi.

⏹ Hazine, ilk çeyrekte 570.2 milyar liraya ulaşan nakit açığını kapatmak için borçlanma yoluna gitti. Ocak-mart döneminde borçlanma 337.6 milyar lira oldu.

⏹ Merkezi yönetim bütçesi, mart ayında 209 milyar TL açık verdi. 2024 yılının ilk çeyreğinde bütçe açığı 500 milyar TL'yi aştı.


⏹ Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre vergi gelirlerinin yüzde 60.13'ü KDV ve ÖTV tahsilatından oluştu.


⏹ Yılın ilk üç ayında ete gelen zam oranı yüzde 40’a dayandı. Ziraat Odaları Birliği verilerine göre ocakta 458 lira olan kuzu eti fiyatı mart ayında ise 639 liraya yaklaştı. Sadece kuzu etine 3 ayda gelen zam yüzde 39.3 oldu.

Kısa Dalga'dan 1 tavsiye

???? İbrahim Ekinci, haftalık ekonomi bülteni Marjinal Fayda'da, haftanın gelişmelerini değerlendiriyor. Dinlemek için tıklayınız.

Dünya

Gazze

Gazze'de 14 yaş altı çocuk ve kadınların güneyden kuzeye geçmesine izin verildiği söylentilerinin yayılması üzerine binlerce Filistinli yola çıktı. İsrail'in saldırısında en az 5 kişi öldü.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 33 bin 797 sivil hayatını kaybetti. 76 bin 371 sivil yaralandı.

Hamas lideri Haniye'nin İsrail'in düzenlediği saldırıda yaralanan torunu Melek Haniye yaşamını yitirdi.

İngiltere, ülkedeki mültecileri Ermenistan'a göndermeyi planlıyor. The Times gazetesinin haberine göre İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Ermenistan'la müzakereler yürütüyor. İngiltere, daha önce de mültecileri Fildişi Sahili, Kosta Rika ve Bostvana gibi ülkelere göndermeyi denemişti.

ABD'de 12 basın kuruluşu, ABD Başkanı Joe Biden ve eski başkan Donald Trump'ı canlı yayında karşı karşıya gelecekleri münazaralara çağıran ortak bildiri imzaladı. Amerika'da başkanlık seçimi 5 Kasım'da yapılacak.

Kolombiya'da gazeteci Jaime Vasques, bir markette alışveriş yaparken öldürüldü. Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, "Kapsamlı bir soruşturma yapılmasını istiyoruz. Onun tek suçu yolsuzluk iddialarını ihbar etmekti" dedi.

⏺ Endonezya adalarından Sulawesi'de şiddetli yağışların sebep olduğu toprak kaymalarında en az 14 kişi hayatını kaybetti. Yerel basın, en az iki kişinin kayıp olduğunu aktardı.

İsviçre'nin Cenevre kentinde 28,3 santigrat derece ile nisan ayı sıcaklık rekoru kırıldı.

Kültür - Sanat - Yaşam

İstanbul ajandası

Devlet Tiyatrosu'nda 15-20 Nisan'da "Bella Figura", "Bir Picasso", "Gölge Ustası", "Parmak", "Kontrabas" ve "Frankenstein (32 Kısım Tekmili Birden)" oyunları sahnelenecek.

Şehir Tiyatrolarında 17-20 Nisan'da "Sivrisinekler", "Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin", "Ben Medea Değilim", "Bir Halk Düşmanı", "Komik Para", "Uçurtmanın Kuyruğu", "Yaftalı Tabut" ve "Zehir" tiyatroseverlerle buluşacak.

AKM'de 17 Nisan'da "Hayrola Karyola" oyunu, 18 Nisan'da ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin "Carmen" operası sahnelenecek.

İki yıl önce ses tellerinden ameliyat olan Jon Bon Jovi müziği bırakabileceğinin sinyallerini verdi. Jon Bon Jovi, "Şarkı söylemem harika değilse, bir zamanlar olduğum adam olamıyorsam o zaman işim biter" dedi.

⏺ "Dünyada güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak bilinen Adıyaman'daki Nemrut Dağı bayram tatilinde 45 bin kişiyi ağırladı.

Şarkıcı, oyuncu Mahsun Kırmızıgül, sosyal medyada yayılan 'Mahsun Kırmızıgül öldü' haberlerine tepki göstererek, “Yıkılmadım, ayaktayım” dedi.

⏺ "Las Mujeres Ya No Lloran" (Kadınlar Ağlamıyor) adını verdiği albümüyle dinleyicisiyle buluşan Shakira, Coachella Festivali'nde beklenmedik bir şekilde sahneye çıktı . Şarkıcı, dünya turnesine çıkacağını duyurdu.

⏺ Yönetmen ve Evrensel gazetesi yazarı Mesut Kara, 63 yaşında hayatını kaybetti. Kara, şubat ayında kalp krizi geçirip yoğun bakıma kaldırılmıştı.

Spor

⏺ Almanya Birinci Futbol Ligi'nde (Bundesliga) Werder Bremen'i 5-0 yenen Bayer Leverkusen tarihinin ilk şampiyonluğunu garantiledi.

⏺ Eyüpspor Teknik Direktörü Arda Turan, 2015-2018 yılları arasında İspanya temsilcisi Barcelona formasını giydiği dönemde kiracı olarak kaldığı villa tipi evde 230 bin avroluk hasar bırakmakla suçlanıyor.

Pekin’deki yarı maraton yarışında, Çinli koşucunun kazanmasına izin verildiği iddiası üzerine soruşturma açıldı. Görüntüde, üç Afrikalı koşucunun, ev sahibi sporcunun öne geçmesine izin verdiği izlenimi oluşuyor.

Podcast