PROF. DR. İLHAN UZGEL ANLATIYOR:  PUTİN BÜYÜK KAYBEDERKEN…

PROF. DR. İLHAN UZGEL ANLATIYOR: PUTİN BÜYÜK KAYBEDERKEN…

Prof. Dr. İlhan Uzgel anlatıyor: Batı Rusya’ya karşı bir yaptırım değil, büyük bir ekonomik savaş açmış durumda. Askeri müdahale dışında elindeki bütün imkanları kullanarak Rusya’yı ekonomik olarak çökertme politikasına geçti. Bu bir izole etme, iktisaden boğma harekatı, ölçüsü giderek artacak.

Putin, ABD ve İngiliz istihbaratları dışında herkesi şaşırttı. Sınırlı bir Donbas operasyonu yerine, topyekün bir işgal harekatı başlattı. Savaş giderek şehirleri ve sivilleri içine alan bir yıkıma doğru gidiyor. 

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZZelenski, büyük Rus askeri gücü karşısında Batı’dan bir askeri bir müdahale koparamamanın çaresizliği içindeyken, süreç küresel sistemde bir süredir yaşanan jeopolitik dönüşümün öncü şoku gibi görünüyor. Ukrayna’nın Batı ile Rusya arasındaki bilek güreşinde gidip geldiğini, iki tarafın bu ülkeyi çekiştirdiğini biliyoruz. ABD açısından, Batı’ya yakın bir Ukrayna önemli bir stratejik kazanım iken, Rusya Ukrayna’nın kendi nüfuz bölgesi dışında kalmasını tarihi, kimlik, stratejik açıdan kabul edilemez gördü ve bunu yaşamsal bir tehdit olarak değerlendirdi. Geldiğimiz nokta yıkıcı bir savaşın ötesinde anlam taşıyor.

KÖŞE YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN