Mehmet Şimşek ekonomiyi yönetmede 50. sırada yer alır

Mehmet Şimşek ekonomiyi yönetmede 50. sırada yer alır
Kısa Dalga Politi-Cast’te bu hafta gazeteciler Sedat Bozkurt ve Berna Can, Türkiye’nin öne çıkan gündem başlıklarını ele aldı.

Kısa Dalga- Türkiye'nin ekonomi ve siyaset sahnesinde yaşanan önemli gelişmeler, vergi düzenlemesi adı altında yapılan artışlar, bakanların görevden af talepleri, sığınmacı meselesi ve uluslararası ilişkiler konuları masaya yatırıldı.

POLİTİ-CAST'İ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ...

Politi-Cast'te öne çıkan satırbaşları;

Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetimi

Hazine ve Mali İşlerden Sorumlu Bakan Mehmet Şimşek, asgari ücrete zam yapılmayacağını açıkladı. Şimşek'in, "Türkiye'de asgari ücret düşük değil. Polonya'ya ve Endonezya'ya bakarsanız daha yüksek" açıklaması, gazeteci Sedat Bozkurt tarafından eleştirildi.

Bozkurt, Mehmet Şimşek'in ekonomi yönetiminde yetersiz olduğunu belirterek, "Ekonomi yönetiminde 50. sırada yer alır ancak ekonomi direksiyonunda o var" dedi. Ayrıca, vergi artışlarının vatandaş üzerindeki ekonomik yükü artıracağını vurguladı.

Bakanların görevden ‘Affı’

‘Beni affet" diye bir yöntem yok. Bu, resmen sistemle dalga geçmek’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, görevden affını istediler. Özhaseki’nin yerine Murat Kurum getirildi. Sedat Bozkurt, bakanların affını eleştirerek, "Affedilme meselesi sıkıntılı. İstifa tek taraflı bir beyan. 'Beni affet' diye bir yöntem yok. Bu resmen sistemle dalga geçmek" ifadelerini kullandı.

Sığınmacı meselesi ve dış politika

‘Türkiye sığınmacı hazmetme kapasitesi olan bir ülke değil’

Kayseri ve Suriye sınırında yaşanan olaylar ile sığınmacı meselesi de tartışıldı. Sedat Bozkurt, Türkiye'nin sığınmacı hazmetme kapasitesinin yetersiz olduğunu belirterek Türkiye, sığınmacı hazmetme kapasitesi olan bir ülke değil. Bugün Kuzey Avrupa'da bile sığınmacılar nedeniyle siyasi tercihler faşistlere kayıyor. Türkiye'de ekonomik sıkıntılarla boğuşan bir toplumun öfkesini sığınmacılara yönlendirmek büyük bir potansiyel tehlikedir. Kayseri'de yaşanan olay, Türkiye'nin kontrolündeki Suriye bölgesindeki durumun bir yansımasıdır. Oradaki insanlar Türkiye'yi sevmiyor ve bu ciddi bir sorundur.’ dedi.

‘Her yere müdahil olan bir ülke olarak ara bulucu olamaz’

Astana Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya geldi. Zirvede, Erdoğan’ın Ukrayna-Rusya savaşında ara buluculuk rolü üstlenmesi gündeme geldi. Sedat Bozkurt, Türkiye’nin güven verici bir ülke olmadığını belirterek, "Her yere müdahil olan bir ülke olarak ara bulucu olmanız zor" dedi.

CHP ve Ümit Özdağ’ın yakınlaşması

Ümit Özdağ, CHP'yi ziyaret ederek Ottawa Antlaşması’nın iptali ve sınırdaki askerlerin yetki kullanımına dair birlikte çalışma önerisi sundu. Sedat Bozkurt, sığınmacı sorununun Esad'la görüşerek çözülmeyeceğini belirterek, "Ümit Özdağ, popüler konuları kullanarak görünür hale geliyor. CHP, muhalefette olduğu için her türlü iş birliğine açık olmak zorunda" dedi.

Bozkurt İşareti tartışmaları

Son günlerde futbol sahasında politik anlam içeren simgelerin kullanılması tartışmaları gündemde.

Gazeteci Sedat Bozkurt, bu tartışmayı da değerlendirerek, "Futbol sahasında politik anlam içeren simgeleri kullanmamak lazım. Futbol, lümpen bir alan ve siyasetin ciddiyetini yitirmesine neden olur" dedi.(Haber Merkezi)

Podcast