Şeytanı salıvermek: Karantinada terapi odası

Şeytanı salıvermek: Karantinada terapi odası
Diva Uluçay, bir psikolog olarak karantina döneminde Londra'daki terapi odasında yaşadıklarını, danışanların eğilimlerini ve karantinanın insan psikolojisine etkilerini ve olası sonuçlarını anlatıyor:

Diva Uluçay, bir psikolog olarak karantina döneminde Londra'daki terapi odasında yaşadıklarını, danışanların eğilimlerini ve karantinanın insan psikolojisine etkilerini ve olası sonuçlarını anlatıyor: "Karantinada dikkatimizi dağıtan şeyler, zihnimizi uyaran şeyler azaldı ve kendi kendimize kaldığımız zaman arttı. Karantina dönemi boyunca çok sık dillendirilen içe dönmeleri danışanlarımda da gördüm. Kendileri üzerinde daha fazla düşünüyorlar.
Ve bunun sadece ve sadece faydaları olduğuna inanıyorum.
Tek zararı- ki bence bu zarar değil, kaçınılmaz bir yan etki diyebiliriz belki- bir süreliğine daha üzgün hissedebiliyorlar. İçlerine baktıklarında içte buldukları şeyden ötürü ve su yüzüne çıkmasından ötürü birtakım zor duygular da su yüzüne çıkabiliyor.
Acı, üzgünlük ve incinmişlik gibi mesela. “Şeytanı salıverdim” diye bir ifade kullandı danışanlarımdan biri. Yıllarca gömülü olan bu şeytanı, yani travmatik anıları salıverdi ve onunla başa çıkmaya çalışıyor."

Podcast