TİP milletvekili adayı Beşe: 'Meclis’te sağ politikacılardan kadınlara gelebilecek tehditleri engellemek istiyoruz'

TİP milletvekili adayı Beşe: 'Meclis’te sağ politikacılardan kadınlara gelebilecek tehditleri engellemek istiyoruz'
14 Mayıs seçimlerine 3 haftadan az bir süre kalırken kadın milletvekili adayları Kısa Dalga’ya konuk olarak gündemi ve kadın sorunlarını konuşuyor.

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Türkiye İşçi Partisi Ankara 3. Bölge milletvekili adayı Avukat Ebru Beşe, Kısa Dalga’dan Esra Tokat’ın konuğu oldu.

Türkiye’de kadınların en büyük sorununun yaşam sorunu olduğunu ifade eden Beşe, “Biz yaşamımızı devam ettiremiyoruz, sağ kalamıyoruz” dedi.

“Eğer 15 Mayıs sabahında bu iktidarı göndermemiş olursak bizi çok daha büyük tehditler bekliyor” diyen Beşe, bu seçimin kadınlar için hayat memat meselesi haline dönüştüğünü vurguladı ve “Özellikle kadınlar açığından kapalısına hiç fark etmiyor bütün kadınlar artık ülkede bir değişim istiyor. Var olma mücadelesi veriyoruz biz çünkü kadınlar olarak. Meclis’te en azından şu aşamada sağ politikacılardan gelecek kadınlara yönelik tehditleri bir parça dahi olsun engellemek istiyoruz” dedi.

TİP olarak çözüm önerilerine de değinen Beşe, “Kamuda kadın istihdam oranın yüzde 50 olarak belirlenmesini talep ediyoruz, işsiz kadınlar içinde temel gelir ödemesi adı altında bir ödeme olması gerektiğini düşünüyoruz. Çocuk yetiştirme, evde bakıma ihtiyacı olan kişiler için kamu hizmetlerinin ücretsiz olarak karşılanmasının bir hak olduğunu düşünüyoruz. Bunları yeteri kadar yapabilmek için kadınların özellikle ev içinde emeklerinin sömürülmesinin engellenmesi için de bu ihtiyaçları görecek kamusal işletmeler olacağını hayal ediyoruz, istiyoruz, talep ediyoruz” diye konuştu.