AKP'li Turan: Rabiamızla gurur duyuyoruz ancak temel parametreler değişti

AKP'li Turan: Rabiamızla gurur duyuyoruz ancak temel parametreler değişti
AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dokuz yıldır köprüleri attığı Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi'yle el sıkışmasını 'şartların değişmesi'ne bağladı.

Dünya Kupası'nın açılış maçı için Katar'a giden Erdoğan'ın burada Sisi'yle el sıkıştığı fotoğrafı servis edilmişti. Muhalefet, Erdoğan'ın bu tavrını 'çelişkili' olarak tanımlamıştı.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz'a konuşan Turan, 10 yıl önce Mısır'da darbe yapıldığını, 'Arap Baharı' süreci yaşandığını, kendilerinin hem Türkiye’ye hem Mısır’a operasyona karşı çıktıklarını kaydetti.

AKP'li yönetici şöyle devam etti: "Aradan 10 yıl geçti. Biz yine darbeye karşıyız. Biz yine Mursi’ye rahmet diliyoruz. Biz yine Rabiamızla gurur duyuyoruz. Ancak şartlar, temel parametreler değişti. Mısır gibi köklü bir ülkeyle Türkiye gibi kıymetli ülkenin barışması kadar doğal bir şey olmaz. Mısır’la barışmak durumundayız. Doğu Akdeniz’i Yunanistan ile İsrail’e mi bırakacağız? Mavi Vatan’daki iddialarımızı sağlamlaştırmayacak mıyız? 10 sene önceye nazaran Libya’da oyunu bozmuşuz. Suriye’de sınırdaki terör devletini bozmuşuz. Yeni durumu değerlendiriyoruz."

Turan, Kurtuluş Savaşı'ndan örnek vererek, Türkiye'nin İngiltere ve Yunanistan'la savaşa girip kazandığını, birkaç sene sonra ise iki ülkenin başkanlarının Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü'ye görüştüğünü kaydetti.

AKP'li yönetici," Savaş başka bir şey, sonucunda görüşmek başka bir şey. Dolayısıyla darbe yapan Sisi’ye karşı çıkmakla 10 sene sonra Mısır’ın başındaki yöneticiyle görüşmek başka bir şey" dedi.

Kenan Evren'den örnek verdi

Turan, 'Sisi'nin darbeci olup olmadığı'na dair soruya şu yanıtı verdi: "Kenan Evren de darbe yaptığında kınayan oldu. Ama Evren’le de zaman içerisinde tüm dünya, Türkiye’nin başında olduğu için görüşmeler yaptı. Bunu okuyamamak büyük bir yanlışlık. Biz darbe günlerinde darbeye karşı çıktığımız için gurur duyuyoruz. O gün 'Darbecilere neden karşı çıkıyorsunuz' diyenler bugün barışmaya da karşı çıkıyor."

Turan, "Cumhurbaşkanının 'Sisi’ye mi oy vereceksiniz, Binali Yıldırım’a mı' sözü neye tekabül ediyor?" sorusuna "15 Temmuz sonrası Türkiye’de darbeye karşı dik duranlarla dik durmayanlara ilişkin bir vurgu. Eleştirilebilir, kabul edilebilir. Herkesin tarzı başkadır. Nokta" diye yanıt verdi.

Turan, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la da el sıkışılıp sıkışılmayacağına dair de şunları kaydetti: "Esad’dan bağımsız söylüyorum. Her darbeciye, her halkını bombalayana karşı çıktık, çıkacağız. Ancak ülkemizin menfaatleri, bölgemizin dengeleri neyi gerektiriyorsa da onu yapmaktan çekinmeyeceğiz." (Kısa Dalga)

Politika