AKP'nin anayasa değişikliği teklifi neden Meclis'e gelmedi?

AKP'nin anayasa değişikliği teklifi neden Meclis'e gelmedi?
AKP’nin, “anayasa değişikliğini 400 milletvekili ile doğrudan TBMM’den geçirmek istediği” belirtilirken bu noktada İYİ Parti ve HDP’nin tutumunun önem kazandığına dikkat çekiliyor.

CHP’nin “başörtüsü teklifi” üzerine anayasa değişikliği çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ailenin korunması ve “türban serbestisini” içeren anayasa değişiklik teklifinin “hazır olduğunu, en kısa sürede de TBMM’ye sevk edileceğini” açıklamıştı.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu imzalı kulis habere göre AKP’nin söz konusu teklifi neden hâlâ TBMM’ye sevk etmemesinin ardında “İYİ Parti ve HDP’nin tutumlarını görmek” olduğu belirtiliyor.

CHP’nin en başından bu yana teklife “hayır” dediği anımsatılırken İYİ Parti ile HDP kanadından ise henüz “net bir açıklama yapılmadığı” ifade ediliyor. AKP’nin, “anayasa değişikliğini 400 milletvekili ile doğrudan TBMM’den geçirmek istediği” belirtilirken bu noktada İYİ Parti ve HDP’nin tutumunun önem kazandığına dikkat çekiliyor.

AKP kanadı, TBMM’de anayasa değişikliği teklifi için parti gruplarına yapılan ziyarette de “HDP’nin ucu açık görüş beyan ettiği” dile getiriliyor. HDP’nin bu tavrı ile ilgili “HDP, insan hakları, demokrasi ve özgürlük kavramlarını kullanıyor. Bu kavramları kullanan bir partinin Meclis’e gelecek türban serbestisini de içeren anayasa değişikliği teklifine ‘evet’ demesi gerekir. Aksi halde kendisiyle çelişir. Ancak öyle anlaşılıyor ki HDP, ‘aile düzenlemesini’ de içeren madde nedeniyle teklife ‘hayır’ demeyi planlıyor” değerlendirmesi yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’nin “başörtüsü yasa teklifi” üzerine, 5 Ekim’deki partisinin grup toplantısında, “anayasa değişikliği” çağrısı yapmıştı.

Adalet Bakanı Bozdağ ise 24 Ekim’de teklifi hazırladıklarını açıkladı. Bu kapsamda Bozdağ’ın başkanlığındaki AKP heyeti TBMM’de grubu bulunan partileri ziyaret etti. Ancak teklif, bu hafta da TBMM’ye sunulmadı.

Politika