Araştırma: Dört günlük mesai verimi de mutluluğu da artırdı

Araştırma: Dört günlük mesai verimi de mutluluğu da artırdı

Britanya'da mesainin dört güne indirildiği şirketlerdeki araştırma, hem verimin hem de çalışanların memnuniyetinin arttığını ortaya koydu

Britanya'da bazı küçük yerel işletmelerden yaklaşık 3 bin çalışanı bulunan şirketlere kadar 61 işletme, haftada dört günlük mesai için pilot uygulamaya geçmişti.

Çalışma, '4 Day Week Global' tarafından Autonomy adlı düşünce kuruluşu, 4 Day Week Campaign ve Cambridge Üniversitesi ile Boston College'daki araştırmacılarla ortaklaşa yürütüldü.

Euronews'un haberine göre pilot uygulamada diğer araştırmalarla benzer sonuçlar ortaya çıktı. Verimlilik sabit kalırken çalışanların memnuniyetinin önemli ölçüde arttığı görüldü.

Aynı araştırmacılar daha önce de Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda ve Avustralya gibi ülkelerde 33 şirket ve yaklaşık bin çalışanı kapsayan başka çalışmaya da imza atmış ve benzer bulgulara ulaşmıştı.

Büyük çoğunluk devam etti

Altı ay süren araştırma kapsamında ücret kaybı yaşanmadan çalışma haftası beş günden dörde düşürüldü.

Deneme sonucunda katılımcı şirketlerden 56'sı haftada dört gün çalışma uygulamasını sürdürme kararı aldı. Bu şirketlerden 18'i uygulamadaki değişikliğin kalıcı olduğunu duyurdu.

Araştırma sonuçları, şirketlerin çoğunun iş performanslarını ve üretkenliklerini koruduğunu ve kuruluşlar genelinde ortalama yüzde 1,4'lük bir gelir artış olduğunu gösterdi.

Hastalıklar azaldı

Çalışanlar için ise stres, tükenmişlik hissi, anksiyete, yorgunluk ve uyku sorunlarının önemli ölçüde azaldığı görüldü. Deneme kapsamında hem ruhsal hem de fiziksel sağlıkta iyileşmeler yaşandı.

'Dört günlük mesaiden korkmayın'

Çevre danışmanlık şirketi Tyler Grange, denemede yer alan şirketlerden biri.

Uygulamanın personeli üzerindeki etkilerini yakından takip eden şirket, çalışan mutluluğunun yüzde 14 arttığını ve ayrıca çalışanların yüzde 28 daha az yorulduğunu tespit etmeleri üzerine, haftada dört gün çalışmayı kalıcı hale getirme kararı aldı.

Şirketin genel müdürü Simon Ursell, işverenlerin dört günlük çalışma haftasından korkmak yerine, tam tersine "kucaklamaları gerektiğini" söyledi.

Haftada dört gün çalışmanın zorluklarının nasıl aşılabileceği ve bunun sonucunda elde edilebilecek pek çok bütünsel faydayı ilk elden gösterebildiklerini belirten Ursell "üç günlük hafta sonu" uygulamasına geçiş yapmak isteyen başka şirketlerin tavsiye ve deneyimlerini öğrenmek üzere kendilerine başvurduğunu açıkladı. (Kısa Dalga)